BMW E61 zamena baterije


Recommended Posts

nekoliko puta prosle zime, i neki dan, pojavi se lampica sa upozorenjem da je losa baterija.

letos mi je cak i stao na parkingu zbog baterije.

osecam da mi poslednja dva dana mrtvo vergla.

sada je +18C gde zivim.

cenim da na 0 C nema sanse da zavergla.

elem, resio sam da zamenim bateriju.

zamenska, zaboravih proizvodjaca, kosta 90Ah=cca.200€ a 100Ah=cca.240€

ima li neke razilke u te dve, prodavac mi rece da je bolje da uzmem snage koju imam trenutno, jer cu tako izbeci programiranje.

o kakvom programiranju je rec?

treba nesto da se resetuje posle zamene ili?

da li da uzmem zamensu, mogu li sam da odradim zamenu, menjao sam na svim svojim autima, ali nikada nisam na e61?

bilo kakav savet bi dobor dosao.

poslednja solucija je BMW sevis i caa 400€ za zamenu baterije.

Link to post
Share on other sites

Sto auto vise opreme ima treba jaci akumulator......Znaci ako imas grejace sedista,elektricno pomeranje istih,elektricne zavesice,tv,navi,dvd,bluetooth itd trebace ti najmanje taj od 100Ah....U njemu je fabricki i bio od 100Ah....Elem procedura postoji za zamenu akumulatora itekako....Cena koju si naveo je nerealna pa bih se raspitao jos malo.Zapravo radi se o tome da Bmw ima cak i menagment senzor za bateriju pa je pri promeni iste potrebno novu prijaviti na sistem.Pogotovu je to obavezno ako je recimo stara bila 90Ah a sad ide nova od 100Ah da se ta promena prijavi na sistem kako bi se baterija redovno i ispravno punila....Da ne pricamo o fantomskim kvarovima koji su posledica upravo nestrucno zamenjene baterije....

Internet je pun......takvih tema samo malo treba da potrazis....

Nadam se da sam bio od pomoci

Link to post
Share on other sites

Ah da zaboravih da napomenem zadnji put kada sam menjao bateriju na jednom takvom Bmw-u platio sam tu uslugu tacno 29.90 eura....Znaci daleko je od 400 koje si ti naveo....Jel zamena baterije po Bmw-ovoj satnici je 1/4 sata.Jedino ako u Swe cene servisa nisu otisle u tri piksle marmelade prosto receno onda se ogradjujem.....

Link to post
Share on other sites

zvao sam BMW servis.

dao im reg. broj i pazi sta me pitaju:

- koliko Ah je tvoja baterija, da li je crna ili bela?

ja nisam znao ni koja je ni kolika je i kaze lik.

baterije imaju od 60-110Ah koje mogu da se postave na tvom autu.

svaka od njih treba da se upari kompjuterom.

na moje pitanje, koliko kosta baterija od 90Ah "bela" sa ugradnjom, lik kaze 2374SEK sto je cca. 300€

i garancija na 2 godine.

a kada sam pitao za 110Ah zaboravio sma koliko rece u SEK ali znam da je bilo mozda 10-15€ manje od 400€ sa ugradnjom.

trazio sam na swe forumima, svi su identicno napisali ovo sto ja sada pisem.

mozda ima neki drugi BMW servis negde dalje,jeftinije.

ovaj,koji je na 40km od mene ima te cene.

nisam jos nista odlucio, jedino sto sam naucio da "ko na mostu ne plati - na curpiji ce dva puta vise"

mislim da cu uzeti ovu varijantu od 300€ kod njih

hvala mnogo na pomoci.

Link to post
Share on other sites

Pa jednostavno onda pogledaj pozadi koja je baterija od koliko ampera.....Odes u radnju sam izaberes nesto sto ti pase po ceni i karakteristikama.Kupis ono sto ti odgovara verovatno puno jeftinije nego u samom Bmw servisu....I onda postoje dve varjante da sam zamenis istu pa samo odes u Bmw servis ili bilo koji drugi servis opremljen dijagnostikom da ti aktivira to jest prijavi na sistem novu bateriju...ili jednostavno stavis novu bateriju u gepek pa uradis ono isto od malopre.U prvom slucaju placas samo aktivaciju u drugom placas aktivaciju i montazu.......Ali u obadva slucaja si daleko od tih 400 eura to garantujem.....

I opet kazem ne mora da bude Bmw ovlasceni servis....Sigurno da postoji neki univerzalni servis koji ima dijagnostiku da ti to napravi...

Link to post
Share on other sites

Nije mi bilo tesko da pogledam........Znaci trazio sam na ebay-u.

Akumulatori za Bmw se krecu od 140 eura za Banner austriska firma garancija 3 godine.Zelatinski bez odrzavanja pa do Bosch-a koji je vrhunski kvalitet i nesto malo je preko 160 eura.A siguran sam da po online radnjama u Swe mozes naci stosta jeftinije........

Evo link i nedaj da te zavlace.....:)

http://search.eim.ebay.se/?ev=&elc=-2&kw=Battery+12+100Ah&ect=

Link to post
Share on other sites

Jesu li to od E60 iskomplikovali? Ja sam prošle godine menjao akumulator na svom E39, i uzeo sam maksimalni koji staje na predviđeno mesto, tj. Tudor HighTech od 100Ah 900A CCA). Ništa nisam reprogramirao, komp se nije bunio niti prijavljivao bilo kakve greške, sve besprekorno radi... Palio prošle zime na -15 maltene trenutno. Originalno ide valjda 80Ah ako je suditi po knjižici.

Link to post
Share on other sites

Jesu li to od E60 iskomplikovali? Ja sam prošle godine menjao akumulator na svom E39, i uzeo sam maksimalni koji staje na predviđeno mesto, tj. Tudor HighTech od 100Ah 900A CCA). Ništa nisam reprogramirao, komp se nije bunio niti prijavljivao bilo kakve greške, sve besprekorno radi... Palio prošle zime na -15 maltene trenutno. Originalno ide valjda 80Ah ako je suditi po knjižici.

U principu da.....Ali ne kod svih modela.Dakle osnovni modeli opremljeni radiom i elektricnim otvaranjem prozora procedure skoro da ne postoje.To jest osnovno opremljeni modeli nemaju ugradjen Batery Menagment Sensor ili ti IBS.Takvih Bmw-a pogotovu serije e60 i e61 ima jako malo.Dakle oni opremljeni svim modernim cudima tehnike i tehnologije itekako imaju IBS i sama zamena baterije mora da prodje odredjenu proceduru.

Svakako moguca je zamena i bez toga ali uvek postoji ono ALI.....Internet forumi su puni poziva za pomoc ljudi koji su sami menjali bateriju a nisu postovali proceduru izmene pa se posle odredjenog vremena pocinju javljati fantomski problemi sa raznim senzorima,menjaci (automatski)pocinju otkazivati poslusnost pa sve do banalnih tipa ne radi daljinski ili se alarm sam pali.....Elem sve ovo i ne mora da bude zavisi od slucaja do slucaja ali ono sto je izvesno je skracivanje roka trajanja nove baterije....Jel ce je alternator ili prepunjavati ili je nece dopunjavati koliko je potrebno jel je sve povezano za IBS-om.....

I da ne bude zabune nisu samo modeli serije 5 pogodjeni ovim problemom....isti senzor imaju i sve ostale serije Bmw-a naravno one bolje opremljene cini mi se od 2005 godine:)

Link to post
Share on other sites

juce slucajno prolazio pored nekog servisa i svratim da pitam.

ispricam svoj problem i lik kaze.

-ti vozis kratke relacije, akumulator nema vremena da se napuni za to vreme.

da vozis duze on bi se punio i ne bi imao problema.

kaze, i kada stavis novi akumulator, za kratko vreme ce biti isto.

ima li ovde logike?

tacno je da vozim 99% samo po gradu.

to su relacije od 2-3km pa gasenje pa opet tako.

i tako vozim najmanje 2 puta dnevno.

radi klima, svetla su ukljucena non-stop(xenon)

sad sam skroz zbunjen.

i da jos jedno pitanje, da li bi pomoglo punjenje baterije, znaci klasika, na punjac auto baterije.

hvala svima unapred.

Link to post
Share on other sites

@ 525iAe61: Znaš šta, najbolje sam da proveriš.

Najvažnije se uveri da alternator puni, dakle dok motor radi izmeri napon akumulatora, treblo bi da je nekih 13.8-14.2V. Ako je manje, alternator verovatno loše puni.

Ako puni kako treba, sve je u redu, čak i sa kratkim relacijama, ukoliko je akumulator kvalitetan a auto brzo pali bez mnogo verglanja i mučenja.

Moja žena vozi Astru, kupila novu 2008-me i napravila do sada samo 7000km, dakle oko 1400km/godišnje (u proseku recimo 2x nedeljno po 10-tak km). I originalni akumulator još uvek pali bukvalno "ko mina", a evo 5+ godina star akumulator sa 95% kilometara napravljenim u kraćim gradskim vožnjama.

Link to post
Share on other sites

Dobro kaze moj prethodnik proveri sam.Na centralnom displeyu uvek mozes videti trenutnu napunjenost baterije kad je motor ugasen i na koliko volti puni alternator dok motor radi....Najbolji test baterije je da je napunis na kucnom punjacu pa kad bude puna ukljucis ksenone na okruglo 5 min bez da radi motor.Ako posle toga baterija bude davala ista nize od 12.20v taj akumulator je za baciti......

Link to post
Share on other sites