e36-ica i par stvari o kupovini generalno


Recommended Posts

Pozdrav. Ovih dana razmisljam o kupovini kakve e36-ice. Moram priznati da se i pored toga sto sam BMW fanboy mozda ne bih odlucio za nekog bumera imajuci u vidu to kakve predrasude kod nas ljudi generalno imaju o njihovim vlasnicima ( a imam ih i sam u odredjenoj meri ) ali ostali automobili u mom cenovnom dometu (sto ce reci generalno automobili iz 90ih ) su barem po mom ukusu..paa..depresivni :) Tako da se izbor sveo na kockicu, e36 i punta mk2. Posto vec duze vreme "lurkujem" po forumu procitao sam dosta toga ali imam par pitanja.

1. Da li su M52/M43 iz bilo kog razloga bolji od M50/M40 i da li je ta razlika dovoljna da se izbor suzi na primerke mladje od 94 god?

2. Ima li nekih stvari na koje posebno treba obratiti paznju kada je e36ica u pitanju?

3. Da li je potrebno raditi re-atest plina pre isteka tekuce registracije, s'obzirom da se vrsi prenos vlasnistva i pre-registracija vozila.

4. Koliko je "ustanova" potrebno obici da se obavi sve oko kupoprodaje i da li je moguce odraditi sve za jedan dan, jer cu srecu verovatno morati da okusam negde van KV gde ponuda tezi nuli.

Za sada toliko, mozda se setim jos necega. Unapred hvala :P

Link to post
Share on other sites

1. Ne mogu ti dati odgovor, jer ih nisam uporedjivao.

2. Dok sam ja gledao e36ice, najveci problem mi je bio naci neku koja nije trula i koja ima bar neku pristojnu opremu uz pristojno ocuvan enterijer.

3. Reatest plina se radi kada istekne postojeci atest, a pre naredne registracije, jer ga neces moci registrovati.

4. Opstina/sud za kupoprodajni ugovor i poreska uprava radi placanja poreza za prenos (teoretski moguce za 1 dan, sve zavisi od poreske). Da bi ga prebacio na sebe, potrebno je i odjaviti vozilo u SUP-u i vratiti tablice, ako i to hoces isti dan onda moras uzeti probne da bi se vratio, a to sve je skoro pa nemoguce uraditi za jedan dan. Odjavu mozes odraditi i naknadno, npr. slanjem tablica i saobracajne vlasniku ili ovlasceniku da zavrsi to umesto tebe.

Link to post
Share on other sites

Jasno mi je da je za ponovnu reg atest neophodan ali posto jedan koji mi je zapao za oko ima reg jos skoro godinu dana a atest mu je istekao pretpostavljam da do tada ne bih morao da radim novi atest?

Link to post
Share on other sites

Da sam na tvom mestu ne bih ni gledao te koje imaju upisan plin u saobracajnoj bez obzira koliko dugo su registrovani, atestirani. Kako su krenuli sa zakonima i dranjem koze na leto mogu lako da izmisle novi zakon i novi "re-atest". Bilo bi dobro da nadjes neku koja nema atestiran/upisan plin a jos bolje bi bilo da nadjes neku bez plina pa plin naknadno ugradis ako imas para. Iz prostog razloga sto ne mozes da znas ko je taj plin ugradio i koliko je to kvalitetno uradjeno.

Link to post
Share on other sites

Exer, slazem se sa tobom da je plinski uredjaj kao i njegova instalacija/ugradnja samo jos jedna od macaka u vec prilicno punom dzaku kada je kupovina u pitanju ali koliko sam primetio, bar kada je BMW u pitanju, automobili koji nemaju plin su uglavnom primerci sa vecim/jacim motorima i u jako dobrom stanju, pa vlasnici cinjenicu da plin nikad nije ugradjivan koriste da za jos koji evro podignu cenu. Ja to donekle razumem i siguran sam da ima ljudi koji su spremni da to dodatno plate ali nisam siguran koliko je pametno/isplativo kupiti takav auto da bi na kraju ipak u njega ugradio plin :) A sto se tvog pitanja iz predstavljanja clanova tice, pa sta znam, kaze mi drugar da mi trojka ide uz karakter :P Salu na stranu, iako mi se recimo e34ka vise svidja od e36ce ne vidim potrebu za kupovinom limuzine u kojoj ce 80% i vise posto vremena da se vozi jedna ili dve osobe, a i nekako ne mogu sebe da zamislim da se sa svojih 60 i kusur kila uklapam u pricu 5ice i 7ice :P

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Znam da se granici sa gledanjem u pasulj al ajd da pitam onako rekreativno: lupanje (tacnije zvuk poput nekog matorog dizela) u glavi motora koje se javlja samo otprilike izmedju 3-4k obrtaja, kada se turira u mestu "udari" 3-4 puta dok se pod opterecenjem vise cuje. Motor m43b18. Bregasta ili pak nesto drugo? Inace motor generalno fino radi.

A i ako bi neko bio ljubazan da mi kaze sta je ovo sto gospodin na slici drzi u desnoj ruci? :P Isti motor u pitanju m43b18. Unapred zahvalan :)

Untitled_1.jpg

Link to post
Share on other sites

jedan od "normalnih" problema na e36 je prednji trap... osim toga, klasika je i problem sa "nebom" kao i oplatama vrata... zatim, znaju zezat skare u vratima. Kao i na mnogim modelima, nakon odredjenih godina, sitnice dolaze do izrazaja, nista sto bi dalo previse glavobolje ako je auto mehanicki ok

Link to post
Share on other sites

Da dodam i moje mišljenje :)

Za m52 vs m50 nemam iskustva pa je glupo da komentarišem.

A m43 ima razna "poboljšanja" u odnosu na m40 koja su "izlečila" bolesti m40ke. Bregaste na sebi imaju cilindrične "ležajeve" pa se manje troše, habaju pa je čest problem na m40 gotovo nepostojeći na m43. Nema kapu / ruku nego svaki cilindar svoju bobinu. To može da bude i prednost i mana ...

Ono na šta treba da obratiš pažnju kod e36ica su:

Limarija (dosta ih je trulo, naročito oko rubova i pragova) i retko koji nije lupan, treba da vidiš sa čime možeš da "živiš" :)

Sa m43 motorom su poznate boljke paštetica (vakum povratnih gasova ili kako već se zove), ventil u kućištu filtera za ulje i dizne. Ja sam do sada imao dve e36ice sa m43 motorom, i na obe sam radio dizne, a na ovom sada mu ne gine ponovo (doduše vozim na plin, ali svakodnevno i na benzin). Često im "odlaze" i protokomeri, ne znam zašto. Takođe, i guma što ide od protokomera do usisa je gotovo uvek pocepana (a nije jeftino za zamenu 6k košta nova)

Kod enterijera gotovo svaki ima loše nebo i tapacire (kao po komandi). Centralni stub, gde ide pojas je loše izveden pa pucaju žabice unutra (obično je to najčešći izvor krckanja kod vožnje). Takođe, često se lome žabice na prednjim stubovima, pa dosta njih ima holšrafe gde se stubovi spajaju sa nebom. Ručica menjača i volan stradaju (doduše, imaju e36ice sada i godina) i često su pocepana vozačeva sedišta.

Obično sve za prodaju imaju poneki problemčić i na trapu. To treba isto proveriti.

Poučen dosadašnjim iskustvom, proverio bi i kako izgleda dihtung na iduvnoj grani, i da li se čuje nešto što ne bi trebalo u vožnji (menjač, kardan, diff) ...

Link to post
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima i savetima. Pazario sam e36icu, m40b18, 94o god. Od nekih takoreci znacajnijih stvari koje treba resiti je anlaser tj. bendiks jer nece svaki put da "uhvati", slinavi na kucistu filtera i negde curka voda, nadam se je neko crevo u pitanju :) Ovih par dana nisam ni stigao da ga potpuno pregledam ali vozio sam ga mozda 70ak km uglavnom po gradu i za sad deluje ok. Jedna od sitnica koju sam primetio je da se ne gasi displej kilometar sata, da li je moguce da je uzrok nesto vezano za naknadno ugradjeni alarm?

Link to post
Share on other sites