E34 - pokazivac temperature motora!?


Recommended Posts

Pozz, U pitanju je m50 motor 520, '90. Redovno odrzavan, ne trosi ulje, dobro vuce, antifriz zamenjen pre tri meseca, ne gubi vodu nigde, redovno proveravam, auto se ponasa sasvim normalno, ali od pre par meseci sam primetio da kada se motor zagreje kazaljka temperature motora na isntrument tabli je stalno za jednu debljinu kazaljke ili nekad i dve ispred polovine. Kada ga pustim da se zagreje na leru, tada je tacno na pola, ali kad ga vozim, bilo zustrije, bilo normalnim rezimom, uvek je malo iznad pola. Pritom, sve vreme je fiksirana, dakle, ne varira zavisno od gasa, uzbrdice ili sl... Visko radi normalno, cuje se, okrece. Ima li neko slicno iskustvo i sta bi moglo da bude? :scratch_one-s_head: :scratch_one-s_head: :scratch_one-s_head:

Link to post
Share on other sites

To mi je nekoliko ljudi reklo...svi uz neki cudan osmeh... :) Hod kazaljke je normalan, kad mu dam kontakt, stoji na samom pocetku one plave zone, dakle, nije kazaljka pomerena na gore, iskrivljena ili sl... Zaista mi nije jasno zasto je tako. :scratch_one-s_head:

Link to post
Share on other sites

Da, tako bi trebalo da bude... i kod mene je do skoro bilo tako... Moguce je da je nesto do samog sata na instrument tabli onda, s obzirom da visko normalno radi, vodu ne gubi, normalno vuce... :scratch_one-s_head:

Link to post
Share on other sites

To sam prvo pogledao... Sve normalno, nivo vode u posudi kad odvrnem onaj ventil je tacno na liniji, probao sam cak i malo da izvucem vode, pa kasnije da dolijem, isto se ponasa. Kontam da bi otisao blize crvenomn da je zacepljen negde, ovako je kazaljka fiksirana ali iznad polovine. Grejanje lepo radi u kabini, ozracen je dobro kad sam menjao antifriz pre 3 meseca. Zaista ne znam sta jos moze biti? Jedino sto bih izdvojio jeste da sam ovog puta sipao najmanje antifriza do sada. Nikada tako malo nije izbacio. Posto ga izbacujem kroz crevo do hladnjaka, ne na sraf ispod motora, imam utisak da je manje izaslo nego prethodnih puta. Manje sam i sipao, naravno. Iz tog razloga, jer nikad ne moze sve da izadje, obicno sipam 100% pa onda dolijem destil.vodu, tako da mesavina uvek bude malo jaca. Kada bih sipao 40%, sa onim ostatkom unutra, bojims e da bi bio slab i da ne bi dobro stitio. E sad, sledeci put cu definitivno prvo isprati ceo sistem dest vodom pa potom sipati antifriz, tako bi trebalo svaki put. Ali sad ne znam koliko je to sve bitno za ovo moje pitanje i da li uospte moze da utice. Da je vodena pumpa, kazaljka bi varirala, e jedino ako nije termostat... ali... ? :scratch_one-s_head:

Link to post
Share on other sites

Pa ok... pusticu ga ovako, dok god sve radi kako treba, ali sam pomislio da neko mozda ima slicno iskustvo i da li kojim slucajem to nije naznaka nekog problema,pa da na vreme pitam. :) Hvala svima na odgovorima, u svakom slucaju. :)

Link to post
Share on other sites

To sam prvo pogledao... Sve normalno, nivo vode u posudi kad odvrnem onaj ventil je tacno na liniji, probao sam cak i malo da izvucem vode, pa kasnije da dolijem, isto se ponasa. Kontam da bi otisao blize crvenomn da je zacepljen negde, ovako je kazaljka fiksirana ali iznad polovine. Grejanje lepo radi u kabini, ozracen je dobro kad sam menjao antifriz pre 3 meseca. Zaista ne znam sta jos moze biti? Jedino sto bih izdvojio jeste da sam ovog puta sipao najmanje antifriza do sada. Nikada tako malo nije izbacio. Posto ga izbacujem kroz crevo do hladnjaka, ne na sraf ispod motora, imam utisak da je manje izaslo nego prethodnih puta. Manje sam i sipao, naravno. Iz tog razloga, jer nikad ne moze sve da izadje, obicno sipam 100% pa onda dolijem destil.vodu, tako da mesavina uvek bude malo jaca. Kada bih sipao 40%, sa onim ostatkom unutra, bojims e da bi bio slab i da ne bi dobro stitio. E sad, sledeci put cu definitivno prvo isprati ceo sistem dest vodom pa potom sipati antifriz, tako bi trebalo svaki put. Ali sad ne znam koliko je to sve bitno za ovo moje pitanje i da li uospte moze da utice. Da je vodena pumpa, kazaljka bi varirala, e jedino ako nije termostat... ali... ? :scratch_one-s_head:

Kroz crevo od hladnjaka ne moze da izadje vise od 3 litra... :) a nemoj nikad da dolivas 100% direktno u sistem [emoji15]
Link to post
Share on other sites

Kroz crevo od hladnjaka ne moze da izadje vise od 3 litra... :) a nemoj nikad da dolivas 100% direktno u sistem [emoji15]

Pa izadje oko polovine, kod mene do 5 lit otprilike, e sad, prva dva puta nisma ja menjao, pa sam video majstora da upali motor i pusta da kruzi tecnost kroz sistem sve dok kroz crevo en pocne da izlazi cist antifriz (lako ga je razlikovati po boji) i onda ga vraca na hladnjak i steze. E sad, znam da je to moguce kod motora sa termostatom koji ne zatvara odmah, u suprotnom ne bi mogao tako. Znam da nije pozeljnos ipati 100% u sistem, ali ako sipam 40% onda ce sa onim buckurisem unutra biti preslab, niti ce stiti motor dovoljno niti ce mu biti brana mrznjenju. Kad izmerim sad kod mene je na -30 stepeni, znaci taman. :) Kazem, sledece godine cu ga prvo dobro isprati vodom, provozati malo, pa ponovo sve ispustiti i tek onda sipati, jer sticem utisak da ovako to nikad nije dovoljno promenjen antifriz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Isperi motor sledeci put 350din neka tecnost za ispiranje hladnjaka i dobro izluftiraj sistem posto ti je negde ostao vazduh zarobljen, ako imas ugradjen plin tu je sigurno problem.

Imao isti problem nekoliko meseci do duse na golfu 3 150ks, juce isprao motor i opet isto. Bio sam uporan i potrosio 8 lit antifriza dok nisam izbacio vazduh iz isparivaca i sada stoji zakucana kazaljka na pola, uvek je bila za debljinu preko.

E da , jedino sto sam primecivao kada ga gazim kao da je grejanje slabije bilo cim usporim normalno sve.

Link to post
Share on other sites

Hm... Hvala na savetu, probacu kad malo otopli. Imam sekvent, ali sumnjam da je zbog njega, pre da nije do kraja ozracen sistem, jer je poslednji put izaslo jako malo antifriza pa mi ej sve bilo malo sumnjivo. Doduse, grejanje normalno radi, osim sto mu treba duze vreme da zagreje kabinu, tek kad izadje iz plavog, (mada je kod mene to uvek slucaj, navodno zbog plinske instalacije) ali psoel toga greje kao lud. Vrlo moguce da za toliko nije dobro ozracen sistem. :)

Link to post
Share on other sites