Recommended Posts

Problem mi se vuce vec mjesecima, auto mi je nestabilno, ljulja se, nema ono prijanjanje za podlogu kao sto bi trebalo da bude, zadnji kraj mi "baca" preko neravnina, rupa.. posebno pri skretanju, neravnomjeran rad lijeve i desne strane amortizera-opruge.. Pored toga, previse je osjetljiv na kolotraze, neravnine.. One mu bukvalno diktiraju put, voznja visee nije opustena, nego je potreban konstantan oprez i "popravljanje" volana.. Inace, tako se ponasa i na ljetnim gumama i 17-kama a i na zimskim i celicnim 16..

Bio sam kod raznoraznih majstora, tehnickih pregleda, optika itd.. Niko nije nasao nista na trapu da ima luft ili bilo sta osim sto sam zamjenio ramena velika naprijed i plivajuce kugle nazad.. Nekad kad su mi se pocele i desavati te stvari, promijenio sam zadnje amortizere na preporuku jednog majstora, jer mi je zadnji kraj bio dosta mekan i u krivinama sam imao osjecaj da hoe da pretekne prednji kraj :) Stavio sam KYB amortizere i te plivajuce kugle i taj osjecaj je nestao, u krivinama se ponasao puno bolje, medjutim to neravnomjerno ljuljanje i zabacivanje je ostalo, cak mozda i jace nego prije.. U trazenju problema, otisao sam na provjeru amortizera koja je pokazala na prednjoj osovini: LIJEVO 26Mm i prigusenje 61% a DESNO 28Mm i prigusenje 59%.
Zadnja osovina: LIJEVO 56Mm i prigusenje 21% a DESNO 41Mm i prigusenje 42%. Rekli su mi da su amortizeri naprijed jos relativno ok a nazad nikako. Sa tim testiranjem sam amortizere zamjenio za druge identicne pod garancijom, medjutim nista se nije promijenilo.. Na testiranje sam ponovo otisao nakon mjesec-dva i rezultati su bili cak gori LIJEVO 63Mm 11%, DESNO 45Mm 36%. Vodjen mislju da su ti dijelovi neka kopija, smece, uspio sam vratiti svoj novac i kupiti druge amortizere na drugom mjestu. Treci set je bio Bilstein ali opet sranje, test kaze lose ponovo, i to kao i prethodna 2 puta, lijeva strana losija od desne.

Na kraju sam bio ubijedjen da su opruge lose, i to lijeva losija od desne, umjesto C3 koje su bile, stavio sam nesto tvrdje. F2 iste duzine.. Ljuljanje se nesto malo smirilo medjutim nedovoljno, zadnje testiranje je pokazalo slicne rezultate :) Izvinjavam se na ovolikom postu, al nisam mogao krace da objasnim :D
Nemam vise ideje sta traziti na njemu, jos nisam bio u ovlastenom servisu, imam u planu otici uskoro i nadati se.. Inace Bmw je E90 320D automatik, 2005. god, iz uvoza.. Lakiran citav ocigledno, ali pregledima nije ustanovljeno da je "usinut" ili sklapan iz vise auta.

Link to post
Share on other sites

Jeste, prvi mi je BMW, ali je stvar u tome da je na pocetku bio dobar, bukvalno sam imao osjecaj da je zalijepljen za cestu.. Nisu mi gume runflat, gume sam odmah promijenio, jer su na njemu bile bas lose.. Stavio sam 4 miselinke 225/45/17 .. A za zimu sam uzeo drugi set, celicne 16ke i Debica gume( znam da nisu sjajan izbor al jbg :D )

Link to post
Share on other sites

Nemam pojma, vise majstora ga je pregledalo ali fazon nema nista, sta god da promijenim, bacicu pare itd.. Logicki bi imalo smisla da je uvijena pa iz tog razloga lijevo-desno ima razlike u reakciji opruga.. ali mi je cudno da testiranje pokazuje obe strane lose, naravno lijeva uvijek losija.

Link to post
Share on other sites

Jos jedna stvar koju sam zapazio a ne znam koliko je normalna.. Kad prelazim onako sporo preko vecih neravnina, ili rupa.. pa npr. silazenje sa puta na prilaz kuci, koji je malo niz brdo, cujem krckanje gume ili plastike kod zatvorenog vozacevog prozora, kao da se karoserija uvija.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Update:  Rijesen problem nakon 100 majstora i ovlastenih, para, zivaca i vremena uzalud potrosenih :) 

Kao sto sam ocekivao, u pitanju je bila sitnica, donji gumeni dio solje na zadnjim amortizerima, lijeva strana poderana, desna malo bolja, ali svejedno je bilo lufta.. tako da mi se auto cimao lijevo-desno, zabacivao itd.. na testu je uvijek lijeva strana bila losija te je bila izmedju njih razlika do cak 50%. Sada nema nikakve razlike na testu, auto se napokon ponasa normalno.

13535895_10210150891392874_1028119219_n.

To mu dodje ovo pod C

13551070_10210152510313346_1353629854_n.

5 razlicitih "majstora" mi je skidalo amortizere, probavajuci razne kombinacije  i ni jedan nije primjetio da je poderano :) Eto mozda nekome pomogne da ipak provjeri i tu neku sitnicu na koju sumnja, iako je neki majstor rekao da nije to 100% :)

Link to post
Share on other sites