Recommended Posts

da li neko zna,kolika je kompresija kod M40,318i?zadnji put sam merio(pre 2 godine),ako se ne varam iznosilo je na sva 4 klipa nesto preko 12 ili 12.5,tako nesto.koja je donja granica tolerancije kad je u pitanju kompresija?hvala! :D

Link to post
Share on other sites

318i

1766 cm3

cylinders 4

power 77 kW (105 hp)

at rpm 5800 rpm

torque 145 Nm

at rpm 4500 rpm

max rpm 6200 rpm

compression 9.5

bore 89 mm

stroke 71 mm

fuel system Bosch L-Jetronic

Link to post
Share on other sites
318i

1766 cm3

cylinders 4

power 77 kW (105 hp)

at rpm 5800 rpm

torque 145 Nm

at rpm 4500 rpm

max rpm 6200 rpm

compression 9.5

bore 89 mm

stroke 71 mm

fuel system Bosch L-Jetronic

moj ima 85kw.verovatno ima neke razlike u kompresiji,i kako da kod raznih majstora pokazuje vise nego sto pise u uputstvu!?

Link to post
Share on other sites

Bore × stroke 84.00 mm × 81.00 mm

3.31 in × 3.19 in

Cylinders S-4

Displacement 1796 cc

(109.599 cu in)

2 valves per cylinder

8 valves in total

Compression ratio 8.80:1

Maximum power 116.6 PS (115.0 bhp) (85.8 kW)

@ 5800 rpm

Specific output 64 bhp/litre

1.05 bhp/cu in

Maximum torque 161.0 Nm (119 ft·lb) (16.4 kgm)

@ 4250 rpm

bmep 1126.5 kPa (163.4 psi)

Specific torque 89.64 Nm/litre

Coolant Water

Bore/stroke ratio 1.04

Unitary capacity 449 cc/cylinder

Aspiration Normal

Compressor type N/A

Intercooler None

VALJDA JE TO ZA TVOJ MODEL. NISAM SIGURAN.

Link to post
Share on other sites

Ne mesajte kompresioni odnos, podatak koji se daje uz tehnicki opis motora, i stepen dinamicke kompresije, odnosno pritiska koji se ostvaruje u cilindrima. Prvo je bezdimenzionalna brojka, a drugo je ono sto je bitno, i konkretno za M40 trebalo bi da iznosi najmanje 9 da bi to bio relativno dobar motor, sve ispod je za generalku, a dobar motor ima oko 11 recimo.

I uzgred, kompresija treba da se meri na toplom motoru ( i mene je ovo iznenadilo), procitajte malo knjizice koje ste dobili uz kola, ili ono Hayness uputstvo koje svi imamo s neta

Link to post
Share on other sites
Ne mesajte kompresioni odnos, podatak koji se daje uz tehnicki opis motora, i stepen dinamicke kompresije, odnosno pritiska koji se ostvaruje u cilindrima. Prvo je bezdimenzionalna brojka, a drugo je ono sto je bitno, i konkretno za M40 trebalo bi da iznosi najmanje 9 da bi to bio relativno dobar motor, sve ispod je za generalku, a dobar motor ima oko 11 recimo.

I uzgred, kompresija treba da se meri na toplom motoru ( i mene je ovo iznenadilo), procitajte malo knjizice koje ste dobili uz kola, ili ono Hayness uputstvo koje svi imamo s neta

i ja sam cuo da ima razlike u podacima(tj.da se ne meshaju ti podaci,kompresiona i dinamicka kompresija ),a covek koji je merio reche da ima odlicnu kompresiju,kao sto sam vec rekao oko 12. :D

Link to post
Share on other sites

E sad mi nista nije jasno. Dinamicka kompresija i to... Ja znam za stepen kopresije, koja govori o sabijanju smese. Ako sam naveo podatak 8.8:1, znaci toliko sabija smesu u svakom cilindru, odn. menja zapreminu u odnosu na pocetnu (8.8). To sto navodis da ti je kompresija 12 mi nije jasno?

Link to post
Share on other sites

Stepen kompresije

Rad koji se utrosi u procesu kompresije zavisi od tezine usisane smese i pritiska kompresije. Pritisak raste u zavisnosti od smanjivanja radne zapremine. Postoje tri karakteristicne radne zapremine cilindra i to:

1. Kompresiona zapremina Vk (zapremina u cilindru iznad klipa kada je on u GKP)

2. Radna zapremina Vr (koja odgovara zapremini u cilindru koja odgovara hodu

klipa)

3 Ukupna zapremina Vu (jednaka zbiru kompresione i radne zapremine)

Odnos ukupne i kompresione zapremine naziva se stepen kompresije.

Stepen kompresije =Ukupna zapremina / kompresiona zapremina = Vu/ Vk

Povecanje stepena kompresije rezultira u boljem iskorisavanju goriva što daje veće termicke koeficjente korisnosti. To medjutim povecava opterecenje pokretnih delova motora zbog povecanja radnog pritiska.

Link to post
Share on other sites
E sad mi nista nije jasno. Dinamicka kompresija i to... Ja znam za stepen kopresije, koja govori o sabijanju smese. Ako sam naveo podatak 8.8:1, znaci toliko sabija smesu u svakom cilindru, odn. menja zapreminu u odnosu na pocetnu (8.8). To sto navodis da ti je kompresija 12 mi nije jasno?

pa ni meni nije jasno,ali tako je pokazivalo,licno sam gledao-oko 12.

Link to post
Share on other sites

Ajde ovako....tzv. staticka kompresija je bezdimenzionalni broj, i predstavlja odnos izmedju zapremina u cilindru kada je klip u gornjoj i donjoj mrtvoj tacki ( tj. polozaj klipa skroz gore i skroz dole).

Dinamicka kompresija je pritisak koji ostvaruje klip kad se krece nagore i dodje u GMT. Izrazava se u barima, i nema veze sa onim brojem koji citas u podacima o motoru, jer je to kompresioni odnos samo.

U svakom slucaju, kad bi ti dinamicka kompresija ( ona koja se meri kod majstora) bila recimo 8.8 koliko pise u prospektu, to bi znacilo da ti motor nista ne valja.

Link to post
Share on other sites
Ajde ovako....tzv. staticka kompresija je bezdimenzionalni broj, i predstavlja odnos izmedju zapremina u cilindru kada je klip u gornjoj i donjoj mrtvoj tacki ( tj. polozaj klipa skroz gore i skroz dole).

Dinamicka kompresija je pritisak koji ostvaruje klip kad se krece nagore i dodje u GMT. Izrazava se u barima, i nema veze sa onim brojem koji citas u podacima o motoru, jer je to kompresioni odnos samo.

U svakom slucaju, kad bi ti dinamicka kompresija ( ona koja se meri kod majstora) bila recimo 8.8 koliko pise u prospektu, to bi znacilo da ti motor nista ne valja.

znaci,gleda se dinamicka kompresija(izrazena u barima),koja se kreche npr.ispod 7(katastrofa),izmedju 7 do 9(dobro).od 9 do 11.5(odlicno),iznad 11.5(super).po svemu tome ja sam to tako shvatio,tj.ovako plasticno kao sto sam naveo.ali opet se vracamo na pocetak.u kom se rasponu kreche DINAMICKA kompresija kod vechine bmw-a,jer se verovatno ona razlikuje od modela do modela i od marke raznih drugih vozila.npr.dodjes kod majstora i on ti kaze,brate, kompresija ti je katastrofa,iznosi 10,mora da se rastura :drinks: !auto vuche,ne trosi ulje i nastaju glavobolje i muchnina,nista ti nije jasno i slushash majstore i <majstore>,znachi,sledi shishanje. :D :D :D ne razumiju se svi vozaci u takve vec malo delikatnije stvari.o tome ja pricham.moj hvala bogu nema te probleme,ali zato i sluzi ovaj klub,da se sto bolje upoznaju nashi ljubimci i razni problemi koji neizostavno prate sva vozila od postanka automobila do danas.verovatno postoji neka tabela koja jednostavno prikazuje raspon dinamichke kompresije,od dobrog do loseg motora i zanimati che sve clanove.poz!

Link to post
Share on other sites