HELP!!! kontrolisem benzin,tankam ulje!!!


Recommended Posts

Ma evo citam Vasa iskustva, pitanja preporuke ne bi li nasao neke pomoci.

Nedavno sam uzeo E39 520i 97.god( model proizveden krajem 96god.) u motoru je SHELL 15-40 mineral, auto je presao 220 000km, valjda, tako pise.

Zavirim pod haubu da provjerim ulje kad vidim pise da imam jos 5000km voznje do iduce zamjene, kad sam provjerio nivo ono se poklopio sa onom MIN. reckom na mjeracu, kupim isto ulje koje je u motoru i dospem na normalan nivo, negdje vise od pola majeraca je popunila 1L ulja. Nakon izvjesnog vremena, dvije tri sedmice vidim da je nivo opet nizak, nigdje ne propusta, u garazi ne ostavlja nikakve tragove, izgleda da bas motor trosi i to na nekih 1000km potrosi oko 7dl.

Treba da zamjenim ubrzo ulje pa nemam vise ideju sta da naspem, najisplativije bi bilo neki mineral posto cu morati dosipati. Volio bih staviti polusintetiku al bojim se da ce je jos vise trositi nego ovaj mineral.

Inace auto lijepo radi, tiho i ravnomjerno, pali dobro bio vruc ili hladan, potrosnja je normalna, na otvorenom je oko 7-8litara do 100-120km/h, ma sve za 10, samo sto trosi ulje.

Volio bih rjesiti problem oko potrosnje ulja pa sam zvao kumovog kolegu u NS koji servisira samo BMW, covjek mi rece da bi zamjena teflona , gumica ventila i jos nekih sitnica smanjila potrosnju ulja, ima tu i ravnanje glave tako da nije ni jeftino al nije ni pretjerano skupo ako bi to bilo to.

Bojim se samo da je problem sa hilznama, kosuljicama cilindara pa molim sve koji nesto znaju o tom

da mi pojasne kako mogu utvrditi pravi uzrok potrosnje ulja,postoje li kakvi simptomi, zvuk motora ili sta drugo, moze li mjerenje kompresije sta pokazati.

Skidao sam i cistio svjecice nedavno pa hocu i njih da pogledam opet, zanima me nakon koliko predjenih km mogu da se zamaste ako su karike ili cilindri losi. Ima li jos kakvih nacina da utvrdim pravi uzrok potrosnji ulja kako bih bolje odlucio sta mi je najpametnije uradit sa mojim Bavarcem.

Link to post
Share on other sites

naravno da merenje kompresije moze dosta da pokaze .... ali najprostije ti je da pogledas da li negde ulje curi ( predlazem karter ) ... u sta cisto sumnjam posto je to cuveni model motora sa jos cuvenijim nikasil blokom koji je prilicno los i prvi simptomi umiranja ... je upravo gubitak ulja ..... tako da sto pre na merenje kompresije i javljaj sta je bilo

Link to post
Share on other sites

Daj boze da bude, da zamenis te delove, gumice i to

Znas da ishaban motor trosi vise, jer mu treba bolje podmazivanje, al ne daj boze da je kao sto ja kazem :prankster2:

Link to post
Share on other sites

Pratim ga vec neko vrijeme otkad sam utvrdio da guta ulje bas da vidim koliko tacno trosi ulja.

Cuo sam da nikasil i nije bas dugotrajan i da ga ovo nase gorivo dotuce skroz, planirao sam ubaciti i sekvent al sve mi se cini da je bolje sto jos nisam.

Jos cu pregledati svjecice, kad sam ih zadnji put pregledao bile su zamascene pa sam mislio da to prethodna vlasnica nije ni zamjenila i tad uzmem nove i ubacim, prije otprilike nekih mjesec dana, taman bi mogao da ih provjerim, napravio sam nekih 1500-2000km

Otici cu i do prijatelja u radionicu da provjerim kompresiju, nasao sam podatak da je za ovaj motor 11:1 pa cemo da vidimo sta kaze.

Volio bih da je do gumica ventila jer auto je u dobrom stanju i zbog toga ne bih zalio srediti motor al ako su hilzne, to je vec investicija koja bi me natjerala da se rjesim auta.

Link to post
Share on other sites
al ako su hilzne, to je vec investicija koja bi me natjerala da se rjesim auta.

Pazi ovako, ne daj boze da je to, al ne verujem, prvo, trpi bmw swe i dugotrajan je,drugo reko si prethonda VLASNICA, sto znaci da motor nije bio forsiran i mucen, osim ako nije njen sin mucio kola, ako ga ima,ili ona nije neka looda baba, i trece ti nisi mucio kola, prema tome nadajmo se da hilzne nisu, a ako su samo hilzne opet njih mozes da zamenish, nemoj da je neshto vece :prankster2:

Link to post
Share on other sites

Ma to ulje je u motoru otkad sam uzeo auto, vidim da je ostala naljepnica od poslednje zamjene na kojoj pise kad je mjenjano i kad je iduca zamjena.

Da je sve OK, uzeo bih CASTROL bez ikakve dileme i to je to ali posto moram cesto dosipati tu vec imam dilemu sta nasuti u motor.

Ujutro kad kresne pustim ga da radi i tada uopste nema dima, kad mu odrezem par puta po gasu onda izbaci siv-bijel dim al samo u pocetku,

nego primjetio sam ujtro kad je hladan da se osjeti jak i ostar miris, slican mirisu sintelana (univerzalno ljepilo) i benzina :prankster2: .

Pregledat cu i CCV , kad sam ga nedavno cistio bio je ok, membrana je bila dobra al ajde de , bas cu ga pregledat da vidim ima li tragova ulja i u usisnoj grani, sve je moguce.

Idem danas do kolege da provjerim kompresiju

Link to post
Share on other sites

Dajem obje glave da imas problema sa CCV-om. Pusta ti ulje u usisnu granu i to je to.

Ja bih ti preporucio da sipas Mobil 1 0-40 ili Castrol TXT 5-30 ali prije toga - NOVI CCV!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
nema tu Boga i ccv-a,motor ti je krepao i to najstrashnije,nikasil je to,nema leba,a ni popravke,menjaj polumotor i vozaj se jos dugo ili sipaj meshavinu

A dali je lakse da mijenjas CCV koji kosta oko 60 eura ili da mijenjas motor koji je nesto skuplji?

Meni je auto trosio ulje, litar na 4000, mijenjao sam CCV i sad mi trosi litar na 13000.

Link to post
Share on other sites

Ajde da uradimo jedan test:

Upalis motor

otvoris cep od ulja

ako motor dobije 50-100 obrtaja vise a pri tom ne trese, CCV je OK

ako motor pocne da trese, da vibrira, da mu se oduzima gas onda CCV je u onu stvar.

Probaj ovo, nista ti ne kosta.

Link to post
Share on other sites
Ajde da uradimo jedan test:

Upalis motor

otvoris cep od ulja

ako motor dobije 50-100 obrtaja vise a pri tom ne trese, CCV je OK

ako motor pocne da trese, da vibrira, da mu se oduzima gas onda CCV je u onu stvar.

Probaj ovo, nista ti ne kosta.

Ma zaglavio sam u Kuala Lumpuru al cim dodjem kuci uradicu i taj test, hvala za savjete. Jebiga ljudi, nebih da vrijedjam nikoga al ipak se vise uzdam u realan savjet znalca nego pocetnika,

Ma da je taj motor krepo, bilo bi tu valjda jos pratecih simptoma osim potrosnje ulja i prljavih svjecica, on pali savrseno, vuce dobro i lijepo radi,benzin trosi normalno,

sad dok sam ovdje trazim CCV da kupim pa dajte jos samo javite ako ko zna jel to jedan te isti, i za 2.0 i 2.5 i 2.8 motor, hvala na pomoci.

Link to post
Share on other sites

u njega ulazi mesavina uljane pare i vazduha preko koje se podmazu delovi motora, regulisano preko jedne membrane i kad ona popusti , natalozi se uljem,pukne ... onda nastaju problemi...

ccv ili (Crankcase Vent/Oil separator)

Link to post
Share on other sites