Felne i performanse


Recommended Posts

Auto je e46 320d restyle (150ks, limuzina, totalno stock). Umesto fabrickih 16" felni sa 205/55 gumama stavio bih originalne e46 M felne 18" sa standardnim (225/40 napred i 255/35 pozadi) gumama.

1. Da li ce se pogorsati ubrzanje i koliko?

2. Hoce li morati da se spusta auto posto je stock?

3. Osim toga, da li su moguci jos neki problemi?

Hitno mi trebaju odgovori. Hvala puno ! !

Link to post
Share on other sites

Ajde ako je hitno....

1.Hoce malo ali ce to biti neprimetno, svidece ti se upravljivost i stabilnost, to je prvo sto ces primetiti ...

2.Naravno da nece morati, osim sto je lepse nije obavezno i neophodno !

3.Posto su fabricke dimenzije guma i felni u pitanju nema razloga za brigu !!!

Nema na cemu ! !

Link to post
Share on other sites

Hvala jos jednom.

2.Naravno da nece morati, osim sto je lepse

Na estetiku sam i mislio. Bice lepse nego sa 16" jer su felne vece i atraktivnije, a opet bice ruznije nego sa 16" jer ce ga 18tice podici. Jel bi tako bilo ili gresim? To je ono sto me brine, a ne bih da spustam auto...

Link to post
Share on other sites

Sad bas za nijansu, ne znam. Covek ide sa 205 na 225 pritom jos 2x vecu obucu. Naravno, nije strasno, ali on covek koji vozi na tim 16-icama ce itekako osetiti pad performansi (citaj ubrzanje).

Takodje stoji ovo sto je hermes rekao za trapove.

Sto se mene tice na 3-ci najbolje stoji 16 dok je 17 vec plafon. Naravno to je moj ukus, ali ukusi su razliciti, pa o tome ne treba raspravljati.

Link to post
Share on other sites

Daj bre ljudi ne primajte se kad neko od Vas bude vozio 18" i kad mu budu pojebale trap onda moze da prica o tome, ako je to fabricka felna i ako stavi fabricke dimenzije guma to ce sve da bude u redu, ako mislite da ste pametniji od fabrike evo link pa iznesite svoja zapazanja i kritike !

http://www.bmw.com/

Link to post
Share on other sites
Sad bas za nijansu, ne znam. Covek ide sa 205 na 225 pritom jos 2x vecu obucu. Naravno, nije strasno, ali on covek koji vozi na tim 16-icama ce itekako osetiti pad performansi (citaj ubrzanje).

Takodje stoji ovo sto je hermes rekao za trapove.

Sto se mene tice na 3-ci najbolje stoji 16 dok je 17 vec plafon. Naravno to je moj ukus, ali ukusi su razliciti, pa o tome ne treba raspravljati.

...sirina nema osetni uticaj na performanse, a to da je 2x veca obuca je glupost, precnik je malo veci kod 18 ! sad cu da nadjem tacno...

...znaci sa tim obrtnim momentom koji ima 2.0d od 150ks i nece biti velike razlike, isto to ces primetiti i na kocenju, znaci trebace ti malo jaci pritisak na pedalu ali ce te gume MNOGO bolje zaustaviti auto kad ti bude trebalo !

...e da i najbitnije !!! te felne ako su BAS original sa M3, recimo one za 400eu iz oglasa neces moci da stavis kod tebe...

Link to post
Share on other sites

Obim 205/55 R16 je 631,9 mm, a 255/35 R18 je 635,7mm.

Tako da je razlika skoro neprimetna, ali je ima.

18-ice mogu da budu koliko hoces fabricke, unistice mu trap mnogo brze nego 16-ice i to je CINJENICA

Sto se tice bmw inzenjera...

Ja ne moram da skocim sa zgrade da bi znao da je to smrtonosno, dovoljno je samo razmisljati malo

Link to post
Share on other sites
sirina nema osetni uticaj na performanse

Aj da ne ulazimo u raspravu da treba vise snage da bi veci tocak okrenuo, nebitna kubikaza, konji, naravno da treba, ali ovo za sirinu da nema osetni uticaj.....

skini tvoje recimo ako su 225 i stavi recimo 195, pa kazi onda jel osetno ili nije.

Nebo i zemlja, ali nebo i zemlja, koja je razlika.

Ne pricam o stabilnosti itd vec o potezanju.

Link to post
Share on other sites

...evo ti tacni podaci pa prosudi sam !!! imaj na umu da je preporuka da se ne prelazi 2.5% razlike izmadju fabrickog tocka i nekog koga bi ti voleo da stavis, jos jednom 2.5% !!!!

...razlika izmedju 16 i 18 tocka kod tebe bi bila: u obimu 16mm, to ti je oko 0.8% !!!!!

znaci ako si sa starim isao 100km/h na 3000 obrtaja sa novim ces ici 100,80km/h isto na 3000 obrtaja

...mislim da ti je to dovoljno da zakljucis neke zablude oko tockova, ko sto marko rece treba voziti nesto da bi delio savete !!!

Link to post
Share on other sites
Aj da ne ulazimo u raspravu da treba vise snage da bi veci tocak okrenuo, nebitna kubikaza, konji, naravno da treba, ali ovo za sirinu da nema osetni uticaj.....

skini tvoje recimo ako su 225 i stavi recimo 195, pa kazi onda jel osetno ili nije.

Nebo i zemlja, ali nebo i zemlja, koja je razlika.

Ne pricam o stabilnosti itd vec o potezanju.

...hahahaha pa to sto si opisao menjao sam jedno 360puta !!!! sa 235x17 na 185x15 i 255x18, ko sto rekoh ima razlike ali nista drasticno...

...veci je uticaj sto je motor slabiji ali da ponovim na tom 2.0d sa tolikim obrtnim momentom nece je primetiti !!!

...ljudi teorija je jedno a praksa drugo !!! treba veca snaga da se pokrene veci-tezi tocak ali u praksi, retko je ko to ovde izgleda uporedjivao, to nije toliko osetno !!!

Link to post
Share on other sites

Slazem se, to stoji da sto veci tocak na istom broju obrtaja veci kmh i naravno veci max speed.

Ali stoji i da slabije startuje.

Srecom imam dva para felni jedne sa 225, druge 195.

Ne pricam jer sam negde cuo ili procitai itd.

Razlika u startu je bas, ali bas primetna sa uzim tockom.

Nebitno je sta pise na papiru, kazem kad covek proba onda mu je sve jasno.

Jbs proracune, ne zanimaju me, pricam o praksi.

Do pre jedno 1,5-2 meseca vozio na 225, skinuo ostavio u garazi i stavio 195.

Auto kao da je bio ugusen, sa uzom gumom prosto prodisao.

Preporodio se.

Moze da pise ko sta hoce, ja ovde odgovorno tvrdim da se razlika ne da oseti, nego se bas oseca.

Licno vozim na ove dve sirine guma i tacno znam sta pricam.

Izvinjavam se za off

Link to post
Share on other sites

sto jaci motor to ce se razlika manje osecati, vozio sam 17ice 225 i sa 150hp na atmosfercu neoseca se razlika uopste u odnosu na fabricku dimenziju, nirvana ti vozis e34 koji je dosta tezak i imas 2.4td koji ima ako se nevaram 115hp na 1500kg sto je i razlog da se oseti tolika razlika u ubrzanju kada menjas dimenziju guma.

Link to post
Share on other sites

Slazem se Sone sa tobom ali zato dizel ima veci obrtni momenat.

Ono bas laicki receno.

Veci obrtni = bolje ubrzanje

Vise konja = veca maksimalna brzina

Naravno treba imati u vidu i tezinu vozila, ali da razlika bude neprimetna, motor mora imati veliki obrtni momenat i malu tezinu sto nije slucaj sa 520 benzincem.

Ali nema svrhe vise raspravljati jer mi i nije to namera, vec sam samo izneo komentar sta mislim o prelasku sa felni 16 i tankim gumama na felne 18 sa debljim gumama.

Znaci ne citamo ove rasprave, jer covek pitao sta mislimo a mi otisli u 3 pm, skroz u off

Close rasprava.

Vracamo se na temu.

Link to post
Share on other sites

ja mislim da nema veze dali je fekna 15 ili 18" ako se bira guma koja ima isti spoljni precnik tj obim...naravno mislim na razbijanje trapa ,i ako je et na novim felnama priblizan fabrickom,e sada mala razlika u sirini gume ne igra neku veliku ulogu ,naravno ako se ne pretera...naravno pricam samo o opterecenju trapa ne o performansama....

Link to post
Share on other sites