Recommended Posts

Tender za prodaju kragujevačke fabrike vozila "Zastava" biće objavljen u decembru ove godine, najavio je juče ministar ekonomije Mlađan Dinkić. Ekonomisti smatraju da je to "krajnji rok za privatizaciju", iako je "Zastava" tek na početku velikih poslova sa italijanskim "Fijatom" i nemačkim "Opelom". Tender jedva čeka i rukovodstvo "Zastave", koje nema ni najmanje sumnje da će se fabrika dobro prodati. Aleksandar Stevanović, saradnik u Centru za slobodno tržište, kaže za Press da je "Zastava" trebalo da bude prodata još pre sedam godina. - Iako se možda čini da bi "Zastava" više vredela za, recimo, dve godine, kada razvije poslove sa "Fijatom" i "Opelom", mislim da više ne bi trebalo čekati sa prodajom. Ako poslovi sa Italijanima i Nemcima zaista vrede, novi investitor će to prepoznati i zbog toga već sada dati više para za "Zastavu". A i više se isplati prodati fabriku sada, nego izdvajati gomilu novca iz budžeta za nju. Država već sedam godina subvencioniše Kragujevčane, a za sve te pare mogli smo još jednu automobilsku industriju da razvijemo - kaže Stevanović. Ekonomista Milan Kovačević takođe smatra da je "Zastavu" trebalo prodati mnogo ranije. - Ja samo ne znam ko bi sada kupio tu fabriku?! Nju je odavno trebalo prodati. Lično smatram da nema mnogo izgleda da se nađe kupac. Ne mislim da Zastavi mogu da pomognu ni poslovi sa "Fijatom" i "Opelom" - pesimista je Kovačević. S druge strane, Dragan Srejović, zamenik generalnog direktora "Zastava vozila", kaže za Press da je raspisivanje tendera očekivano i da jedino tako može da se utvrdi stvarna vrednost fabrike. - Konačno će biti utvrđena prava vrednost "Zastave", a jedino tako možemo da se privatizujemo i da dobijemo pravog strateškog partnera. Raspisivanje tendera je prava prilika i da se skinemo sa državnih leđa - kaže Srejović. On dodaje da poslovi sa "Fijatom" i uskoro "Opelom" mogu samo da povećaju cenu "Zastave". - Do kraja godine već će biti dobro razvijen posao sa "Fijatom", a i započeta saradnja sa "Opelom" i tada ćemo sasvim sigurno imati šta da ponudimo potencijalnom kupcu. Pretpostavljam da će upravo zbog poslova sa tim jakim svetskim kompanijama biti mnogo interesenata za kupovinu "Zastave" - smatra Srejović.

Link to post
Share on other sites

neki kvazi patriota bi rekao da smo izdajice posto to prodajemo strancima , ali vrlo je lako skontati da je bolje i da stranac pravi nesto dobro u nasoj zemlji ( bicemo oslobodjeni raznih dazbina i mnogih komplikacija prilikom kupovine ) nego srbin da pravi sranja tj da potkrada fabriku ......

Link to post
Share on other sites

nedaj boze da se srbi sloze ........

Link to post
Share on other sites

eh kad bi dosao bmw.........

Link to post
Share on other sites

ili replicu M3 E-30 .......

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

jel to zastava kompletno sad privatizovana i sta, pravice opele ili je ovo samo neka sala? pre neki dan citam u novinama da je fiat trazio da zastava demantuje glasine koje je pustila da ce oni mozda da je kupe.

...juce bilo na TV-u, bio zaintersovan i Ford, al kolko ja znam GM i za Forda radi motore djuture :D pa javise juce da ih General Motors capio...

Link to post
Share on other sites

zar to nije trebalo da bude u decembru?nisam nigde cuo za to. :)

...trebalo je, tako i ja prethodno cuo, a onda pre dva dana javili na TV-u da je definitivno GM, ko ce ga znati mozda ce to u decembru da bude samo formalnost :D...

Link to post
Share on other sites