Recommended Posts

UGRADNJA PLINA ...Dajte sopstvena iskustva:

1. Vrste uredjaja i cene ugradnje

2. Vrste uredjaja u zavisnosti od vrste motora

3. Potrosnja plina

4. Analiza isplatljivosti za slabije (1.6, 1.8) i jace motore

5. Godisnji troskovi odrzavanja i ostalog cimanja ...atesti...stelovanja itd...

6. Atestiranje - ko radi, uslov za registraciju ?

7. Ostale prednosti

8. Nedostaci

9. ....

Link to post
Share on other sites

Kako god se okrene jeftinije je,ja sam imao lovato 3god u e21 presao sam 80000-90000km nikakav problem nisam imao a sigurno sam isplatio jos 10 takvih nesipajuci benzin!neko mi skoro rece da sekvent ima vec za 450eura(4cilindra),zasiceno je trziste ai sad svako ugradjuje plin!

Link to post
Share on other sites

Po meni dosta zavisi ko i kako ugradjuje. Ja sam u e36 320ci imao Voltan, koga svi psuju, a presao sam 32000 sa njim i nisam imao nikakvih problema.

Link to post
Share on other sites

Od ugradnje sve zavisi!Ja imam sistem voltran ugradjen u Nishu(siki menta) od 2006 god i imam problema s njim dosta,ajd kazi ga nije sistem u pitanju,ali verujem da je to + lose ugradjivanje!Samo proverene sisteme...Zavoli,Lovato i koji jos ima kvalitetan...

Link to post
Share on other sites

Landirenco,ugradjen 2006-ste,na 316 sa Pierburg karburatorom,na 20000 radim servis koji podrazumeva zamenu filtera(400 din),i stelovanje preko sonde(1000 din),ako je potrebno,nista nisam pipnuo sam...prede i na plin i na benzin...vozi se na oba!!!Mala potrosnja,8-10 litara!!!Nema tu zivost kao na benzinu,treba mu da se zalufa dok na benzinu odreaguje odmah,to je se manifestuje kad su masine slabije ili je lose ugradjen!Krajnja brzina mi je manja za oko 20 km-h na plinu!

Link to post
Share on other sites
Od ugradnje sve zavisi!Ja imam sistem voltran ugradjen u Nishu(siki menta) od 2006 god i imam problema s njim dosta,ajd kazi ga nije sistem u pitanju,ali verujem da je to + lose ugradjivanje!Samo proverene sisteme...Zavoli,Lovato i koji jos ima kvalitetan...

Kod njega sam Ja ugradjivao sikvent na pretproslom autu i na istom je pukla grana. Od njega treba bezati. Lose radi.

Link to post
Share on other sites

Potrosnja sa sistemom na klapne u gradu mi je bila od 14 do 17 litara TNG ( u zavisnosti od voznje, klima itd...), radilo se o motoru M52 sa Vanosom od 2000 cc i 150 HP. Na otvorenom auto put-magistrala kombinacija voznje izmedju 9 i 10 litara.

Komparacije radi u gradu je trosio oko 13 litara benzina, a na otvorenom oko 8 litara.

Razlika u ubrzanju je osetna, a na plin vise od 195 nije hteo da ide.

Link to post
Share on other sites

kupio sam auto sa LOVATO uredjajem i vec 3 god je sve super

trosi 16+ po gradu a oko 10 na otvorenom putu

inace je m50 motor sa obicnim plinskim ali dok ne skupim kintu za sekvent bice ovako

jedinu zamerka je na "majstora" koji mi je menjao membrane i filter pa je "morao" da podesi malo............posle toga je podeseno kako treba i ne zalim se................

Link to post
Share on other sites

1. Vrste uredjaja i cene ugradnje

Vakuumski, sekvencijalni i direktno ubrizgavanje. Ovo trece zaboravi, mnogo dobro i mnogo skupo

2. Vrste uredjaja u zavisnosti od vrste motora

Svaki koji ima plasticnu granu i novije je generacije zahteva sekvent, stariji modeli sa metalnom granom lagano rade i sa najobicnijim vakuumskim.

3. Potrosnja plina

5-10-15-20 posto vise od potrosnje benzina koju je auto imao kad je bio nov. Procenti zavise od uredjaja ( vakuumski/sekvent) i nastelovanosti.

4. Analiza isplatljivosti za slabije (1.6, 1.8) i jace motore

Isplativo za svaki, negde se brze otplati, negde malo sporije. Sto vise trosi benzina, veca je usteda.

5. Godisnji troskovi odrzavanja i ostalog cimanja ...atesti...stelovanja itd...

Atest se radi jednom u 10 godina, ako se dobro ugradi samo svracas na zamene filtera na 10-15 hiljada i ne pipas nista.

6. Atestiranje - ko radi, uslov za registraciju ?

Da ne pricam za Bg, a inace uslov je za registraciju ako nemas vezu.

7. Ostale prednosti

Cistije ulje, cistije svecice, cistiji motor, puniji dzep, zdravija zivotna sredina ( ako uopste neko brine zbog toga).

8. Nedostaci

Slabije ide na plin, prosecan vozac ne oseca razliku kada je uredjaj odgovarajuci i dobro nastelovan. Sa sekventom retko ko provaljuje na sta se uopste vozi.

Manji prtljaznik, ali resava se toro bocom i sprejem za krpljenje guma, pa sve ostaje isto.

Pojedine stvari koje nisu idealne kad se vozi na benzin,a ne primecuju se mnogo, mogu praviti probleme na plinu. Mada postoji i slucaj da auto moze da radi super na plin, ali ne i na benzin.

9. ....

opsirnije u KG

u svakom slucaju, toplo preporucujem

Link to post
Share on other sites
1. Vrste uredjaja i cene ugradnje

Vakuumski, sekvencijalni i direktno ubrizgavanje. Ovo trece zaboravi, mnogo dobro i mnogo skupo

Jel imate cene ugradnje vakumskog i sekvencijalnog uredjaja, recimo za M40?

Link to post
Share on other sites

Nema potrebe za sekvencijalnim, nema potrebe da placas skuplje, a i nisi ti taj tip korisnika. Najprostiji vakuumski ce ti savrseno obaviti posao. Za cenu kontaktiraj ljude koji ugradjuju.

Inace, 2006. sam ugradio u Bg-u u AC rasic, kod Ivana, platio 360 evra sa toro bocom, i nisam zazalio sto sam platio oko 50 evra vise nego sto su mi trazili u Nisu * i plus put oko 50 evra*

Poenta svega je naci pouzdanog i dobrog majstora i prepustiti mu stvar totalno. Neka je i malo skuplji, plin se jednom ugradjuje u kola,ii jedino je ulaganje u kola koje drasticno stedi novac, a plin psuju samo oni koji su hteli da ustede na ugradnji ili su odabrali pogresnog majstora.

Koliko para toliko muzike.

Link to post
Share on other sites
Kod njega sam Ja ugradjivao sikvent na pretproslom autu i na istom je pukla grana. Od njega treba bezati. Lose radi.

Upravo tako,jer ove sadasnje dizne koje je navodno stavio nove,nisu za djavola posle 3000km!!Tako da bezhite od njega...evo cist primer kako "majstor" siki radi sistem!!!

Pq1ezmM0.jpg

Link to post
Share on other sites

Analiza isplatljivosti....(vi prekontrolisite)

auto trosi 10,5l benzina = 955 din/100km

racunam da bi trosio 12,5l plina = 500 din/100km

razlika = 400din/100km

Ugradnja nesto manje od 400eur = 38.000 din

38000/400 = 96

Recimo da je nakon predjenih 9600 km ulaganje u uredjaj svedeno na 0.

Link to post
Share on other sites

da....AC Rasic Bgd rece preko phona da je obican plin negde do 380 eur za moj auto 1.8...deluju ozbiljno, kazu "dovezi auto da vidimo sta moze" ocigledno da nece da ugradjuju po svaku cenu

Link to post
Share on other sites

Na moju odgovornost:), idi kod Ivana, pa napisi svoja iskustva bas u ovoj temi ovde. Uopste ne sumnjam da ces biti vrlo zadovoljna.

A sto se tice vremena otplate, pa otplatice se, kroz 6 meseci ili godinu dana, nije bitno, bitno je da se stedi ono sto moze da se ustedi.

Jedina nepovoljna stvar u vezi sa plinom koju ti nisam rekao u KG je sledeca: ipak neces stedeti 50% para koje si davala za benzin.....

.....zato sto ces se mnogo vise voziti i prelaziti vece kilometraze, jer ce te sve vuci na to kad ukapiras koliko ti kosta predjeni km:)

Link to post
Share on other sites