Recommended Posts

interesuje me prvo uopste sta je vanos?kao i da li je moj BMW sa vanosom ili bez njega?

iskreno ovo mi je drugi BMW,pre ovog sam vozio e 30.nesto u vezi ventila,vanos ili 24v,ako sam u pravu,ali sta?

evo podataka o mom autu

Daten für die Fahrgestell-Nr. 'BG23820' zadnjih 7 cifara VINa

Baureihe: E34

Fahrzeugtyp: 525i

BMW-Typschlüssel: HD51

Motor: M50

Karosserie: Limousine

Katalogausfürung: Europa

Lenkung: Links

Getriebe: Manuell

Produktion: 02/1991

Füllmengen

für die BJ von 01.02.1990 bis 31.08.1995

Motor M50 B25: 5.75 Liter Öl

Getriebe S5D 310Z (Manuell): 1.20 Liter Öl

Differenzial: 1.70 Liter Öl

Bremsflüssigkeit: 1.00 Liter

Kühlwasser mit/ohne Klima: 11.00/10.50 Liter

hvala unapred i pozdrav

Link to post
Share on other sites

(variable valve timing) a zasto vanos nemam pojma :dance3:

Ako je stvarno to godist nema vanos e sad kako radi to bolje neki strucnjak da objasni.

Kako sam ja skapirao sluzi da poveca obrtni momenat valjda tako sto pomera lancanik na bregastim pa mu promeni vreme paljenja smesa daje takozvano predpaljenje ili promeni vreme otvaranja ventila ili tako nesto :dance3: al da ne lupetam ima ko to bolje zna bas bi bilo lepo da neko ko zna napise i mene zanima.

Link to post
Share on other sites

mislim da jeste to godiste,proveravao sam na vise sajtova po VINu i svi kazu iste podatke.

a malo smesno vodi se na 90' i 125 kw.retko se menja godina da bude stariji nego sto jeste

Link to post
Share on other sites

Ukratko - VANOS (Variable Nockenwellen Steuerung)

Kako da znas - Motor ti je M50 B25 S1(bez vanosa) S2 (ima vanos) ili ako umes da prepoznas mozes i pogledati sa prednje strane motora, vidi se.

Vanos ne povecava ni obrtni moment ni konjazu, samo daje ravnomernije ubrzanje dok bez vanosa na srednjim obrtajima postoji neujednacenost u ubrzavanju.

Tvoj motor ako je to godiste ne bi trebalo da ima vanos.

U M50 motore je ugradjivan SINGLE VANOS sistem (samo na bregastoj usisa) i onda dobija oznaku M50TU(Tuning Update)B25...itd

Radi ovako u kratkim crtama: Na niskim obrtajima ventili otvaraju "kasnije"

Na srednjim obrtajima VANOS zakrece ugao bregaste (za oko 12stepeni valjda) pa ventili otvaraju "ranije"

Na visokim obrtajima ponovo ventili otvaraju "kasnije"

Znaci ne dobijas nikakvu snagu niti obrtni momenat, vec samo "glatko" ubrzanje u svim rezimima rada motora (bez vanosa postoji recimo "kasnjenje" u srednjim obrtajima)

Ne znam kako jednostavnije a detaljno da kazem - valjda je ovo ok.

Link to post
Share on other sites

Dopuna: Ne dobijas snagu nominalno, jer se ona meri na dosta visokim obrtajima, gde je maksimalna. Obrtng momenta dobijas vise na nizim obrtajima, dok se maksimalna vrednost prakticno ne menja. Znaci, obrtni momenat je veci u rasponu sve do maksimalnog, pa ti auto manje trosi, a ti osecas da ti auto ``lakse`` ide.

Link to post
Share on other sites

mozda ti tek tad upali turbinu za koju nisi ni znao da imaš :dance3:

Link to post
Share on other sites