e36 316i: problem na visokim okretajima


Recommended Posts

Lijep pozdrav svima.

Evo da pitam i na vašem forumu, budući da kod nas još nitko nije uspio riješiti ovaj kvar. Dakle radi se o fatalnom problemu m40 motora. Na visokim okretajima, negdje iznad 5200, auto ne radi dobro. Ko da je otrovan, trokira itd itd.

U leru, 1., 2. i 3. brzini ga mogu zavrtiti do blokade, tj. 6200 okretaja(al isto ne radi dobro), a u 4. i 5. ne. Maksimalna brzina mu je 170km/h. Prije 3. godine kad sam ga kupio je išao do 187km/h, al je isto tako počeo raditi kad je došao do maksimuma. Ne znam do koliko okretaja je onda išao jer još nisam imao tablu s okretajima, nego sa satom.

Pa ako je netko riješio ovaj problem, bio bih mu zahvalan ako bi ikako pomogao. Ja sam već isprobao sve živo i neživo, od drugih injektora, maf-a i još x drugih stvari. U ovlaštenom servisu Baumgartner su mi rekli da je najvjerojatnije greška izlizana bregasta osovina, no pregledom nje i ventila, utvrđeno je da je sve u izuzetno dobrom stanju. Moram napomenuti da auto ne troši ulje, motor ne dimi...

Link to post
Share on other sites

Druze bila je ista tema i ovde, i problem je bio u kablovima za svecice, tacnije onom kablu sa cetvrtog cilindra koji na sebi ima neki prsten, i taj prsten ima kabal koji se kopca na neki dzek ispod usisne grane, jedan nas clan je imao takav problem i kaze da je zamenom kablova resio problem. Inace njemu je auto isto tako mrsio iznad 5000 obrtaja, i nikako nije mogao da dostigne blokadu. Toliko od mene dok se ne javi neko strucniji da ti to objasni malo bolje.

Link to post
Share on other sites
Druze bila je ista tema i ovde, i problem je bio u kablovima za svecice, tacnije onom kablu sa cetvrtog cilindra koji na sebi ima neki prsten, i taj prsten ima kabal koji se kopca na neki dzek ispod usisne grane, jedan nas clan je imao takav problem i kaze da je zamenom kablova resio problem. Inace njemu je auto isto tako mrsio iznad 5000 obrtaja, i nikako nije mogao da dostigne blokadu. Toliko od mene dok se ne javi neko strucniji da ti to objasni malo bolje.

Druže, najljepša ti hvala. Mogao bi biti problem u njima. Sjećam se dok sam u 7. mj 2006. kupio auto da mi je trokirao kod kretanja. Odveo sam auto majstoru da vidi u čemu je kvar i znam da je davao gas do blokade na klapni gasa na motoru i nije pravio probleme. Na autu su bili originalni kablovi, al su već bili u lošem stanju pa je iz jednog van probijala struja. Al auto nije radio probleme na visokim okretajima. Kako nisam imao baš love za kupnju orgigi kablova, kupio sam neke zamjenske, proizvođač Brecav za 50€, a orgigi dođu nekih 200€. Kupit ću onda u ovlaštenom servisu Baumgartner te kablove i nadam se da ću riješiti problem jer je već vrijeme da se i meni sreća nasmiješi. Jedino me zanima koja je marka orgigi kablova. Neki kažu da su Beru drugi kažu Bremi.

http://www.bmwclubserbia.com/forum/index.php?showtopic=5135

To je ta tema, takodje M40 motor sa istim siptomima...

Hvala i tebi.

Drugovi ako riješim problem, imate sanduke pive od mene.

Link to post
Share on other sites
Druže, najljepša ti hvala. Mogao bi biti problem u njima. Sjećam se dok sam u 7. mj 2006. kupio auto da mi je trokirao kod kretanja. Odveo sam auto majstoru da vidi u čemu je kvar i znam da je davao gas do blokade na klapni gasa na motoru i nije pravio probleme. Na autu su bili originalni kablovi, al su već bili u lošem stanju pa je iz jednog van probijala struja. Al auto nije radio probleme na visokim okretajima. Kako nisam imao baš love za kupnju orgigi kablova, kupio sam neke zamjenske, proizvođač Brecav za 50€, a orgigi dođu nekih 200€. Kupit ću onda u ovlaštenom servisu Baumgartner te kablove i nadam se da ću riješiti problem jer je već vrijeme da se i meni sreća nasmiješi. Jedino me zanima koja je marka orgigi kablova. Neki kažu da su Beru drugi kažu Bremi.

Hvala i tebi.

Drugovi ako riješim problem, imate sanduke pive od mene.

BOSCH su samo original. Fabricka ugradnja, i kostaju oko 150e.I to da ih porucis pa da stignu .

Link to post
Share on other sites
Druze bila je ista tema i ovde, i problem je bio u kablovima za svecice, tacnije onom kablu sa cetvrtog cilindra koji na sebi ima neki prsten, i taj prsten ima kabal koji se kopca na neki dzek ispod usisne grane, jedan nas clan je imao takav problem i kaze da je zamenom kablova resio problem. Inace njemu je auto isto tako mrsio iznad 5000 obrtaja, i nikako nije mogao da dostigne blokadu. Toliko od mene dok se ne javi neko strucniji da ti to objasni malo bolje.

Taj dzek ispod usisne grane je na senzoru polozaja klapne (to je ustvaru prekidac koji prekida u dva polozaja) prvi polozaj kad treba da cakne prekidac je kad je klapna skroz zatvorena (na leru) i kad je klapna skoro skroz otvorena, i taj senzor odnosno njegov polozaj, moze da se steluje ima dva srafa koja ga drze, olabave se i podesi se tako da prekidac cakce u oba polozaja, moze da se nasteluje i uz pomoc unimera.

Pozdrav

Link to post
Share on other sites
Taj dzek ispod usisne grane je na senzoru polozaja klapne (to je ustvaru prekidac koji prekida u dva polozaja) prvi polozaj kad treba da cakne prekidac je kad je klapna skroz zatvorena (na leru) i kad je klapna skoro skroz otvorena, i taj senzor odnosno njegov polozaj, moze da se steluje ima dva srafa koja ga drze, olabave se i podesi se tako da prekidac cakce u oba polozaja, moze da se nasteluje i uz pomoc unimera.

Pozdrav

Jesi siguran da taj dzek koji se steka ispod usisne da ide na kablove??? Meni se čini da ne ide. jer kablovi imaju 4 kabla za svijećice, 1 za bobinu, neki vrag koji se šteka ispod, mislim da na radilicu i 2 dđeka koji se štekaju odmah s lijeve strane, malo ispod ler lauf ventila.

btw, bio sam danas u baumgartneru i cijena kablova je skoro 300€, s popustom 1950kn.

Link to post
Share on other sites
Jesi siguran da taj dzek koji se steka ispod usisne da ide na kablove??? Meni se čini da ne ide. jer kablovi imaju 4 kabla za svijećice, 1 za bobinu, neki vrag koji se šteka ispod, mislim da na radilicu i 2 dđeka koji se štekaju odmah s lijeve strane, malo ispod ler lauf ventila.

btw, bio sam danas u baumgartneru i cijena kablova je skoro 300€, s popustom 1950kn.

Kabl koji se steka u taj dzek ne ide na kablove od svecica, nego ide u onu plasticnu kutiju u kojoj su ostali kablovi,a odatle do kompjutera. Meni je senzor polozaja klapne bio rastelovan, to jest pomeren i nije hteo da ubrzava kad stisnem gas do kraja,nastelovao sam ga na sledeci nacin: uzmi unimer, namesti ga da meri kratak spoj, skini taj dzek ispod usisa, i videces tri kontakta-pina, kad je klapna skroz zatvorena izmedju srednjeg i levog pina treba da imas kratak spoj (ako se dobro secam), onda zakaci unimer na srednji i desni pin i rukom polako otvaraj klapnu, kad otvoris skoro do kraja unimer bi trebalo opet da pokaze kratak spoj. Ako nema kratkog spoja onda ti je senzor ili pomeren ili pokvaren, u svakom slucaju skini usis i kad ga okrenes odozdo ces videti senzor i dva srafa koja ga drze olabavi ih i pomeri malo ulevo ili udesno dok ne dobijes kratak spoj, pri skoro otvorenoj klapni. Onda sve lepo stegni i vrati na mesto. Ovo o cemu pricam ti je na sledecoj slici pod brojem 2

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTY1MTUxX3A=.png

Link to post
Share on other sites
Kabl koji se steka u taj dzek ne ide na kablove od svecica, nego ide u onu plasticnu kutiju u kojoj su ostali kablovi,a odatle do kompjutera. Meni je senzor polozaja klapne bio rastelovan, to jest pomeren i nije hteo da ubrzava kad stisnem gas do kraja,nastelovao sam ga na sledeci nacin: uzmi unimer, namesti ga da meri kratak spoj, skini taj dzek ispod usisa, i videces tri kontakta-pina, kad je klapna skroz zatvorena izmedju srednjeg i levog pina treba da imas kratak spoj (ako se dobro secam), onda zakaci unimer na srednji i desni pin i rukom polako otvaraj klapnu, kad otvoris skoro do kraja unimer bi trebalo opet da pokaze kratak spoj. Ako nema kratkog spoja onda ti je senzor ili pomeren ili pokvaren, u svakom slucaju skini usis i kad ga okrenes odozdo ces videti senzor i dva srafa koja ga drze olabavi ih i pomeri malo ulevo ili udesno dok ne dobijes kratak spoj, pri skoro otvorenoj klapni. Onda sve lepo stegni i vrati na mesto. Ovo o cemu pricam ti je na sledecoj slici pod brojem 2

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTY1MTUxX3A=.png

mislim da ce problem biti u glavi, neki od ventila ne moze dobro da se zatvori, to se na m40 uvek desava na visokim obrtajima. najverovatnije se ventil glavi u vodjici ili se opruga zamorila. kako bude vreme prolazilo tako ce se problem manifestovati na sve nizim obrtajima.

Link to post
Share on other sites
mislim da ce problem biti u glavi, neki od ventila ne moze dobro da se zatvori, to se na m40 uvek desava na visokim obrtajima. najverovatnije se ventil glavi u vodjici ili se opruga zamorila. kako bude vreme prolazilo tako ce se problem manifestovati na sve nizim obrtajima.

poz

e ovako cini mi se da su ovi M 40 motorii stvarno lose rijeseni,ja sam imao taj problem sa trokiranjem na visokim obrtajima na svome vozilu koji sam uspjesno rijesio zamjenom kablova to jeste senzora na kablu.

al sada imam isti problem kod duga e36 M 40 motor i njemu sam mjenjao kablove i senzor al nista ista stvar trokira iznad 5000 rpm i maksimalna brzina 160Kmh.

e sada ja sam na svome mjenjao sve sto se moze promjenit sem motora, i nasao sam problem u senzoru na kablu od svijecice,

ali kod drugara to nije problem posto sam probao stavljati svoje kablove i nista a usput sam sa svoga probao i dosta ostalih stvari i nista.

Jednom sam rijesio ovaj problem, al sada ponovo neide.

I sada i ja predpostavljam da je kod njega stvar u glavi motora, iako masina u leru radi sasvim korektno.

Link to post
Share on other sites

Shit. Onda je vrlo lako moguće da je i kod mene problem u motoru. Ne znam, stvarno ne znam šta da radim. Iscrpljen sam više od toga. Sad još nisam na poslu dobio ugovor na neodređeno i ne mogu dići kredit za drugi auto koji sam htio.

Link to post
Share on other sites

m40 izbjegavati u sirokom krugu...imao probao...neka hvala.

imao isti problem.

zamjenio licno sljedece.

Kablove

kapu

rotor

svjecice

ECU

modul paljenja

protokomjer

vakuum i usis crijeva

regulator pritiska

pumpu

dizne

Bregasta odlična

podizace

vođice ventila

sicevi ventila ošlajfani

dihtung glave

senzore tempeature

lambda sondu

katalizator

vozio bez auspuha

zadnja stvar koju sam pogledao je pritisak ulja.

Treba da bude 4bara a meni je na oko 3000rpm puklo crijevo na manometru kojim sam mjerio pritisak ulja.Zadnje ocitavanje je bilo 5.5bara prije nego je puklo crijevo...onda sam prodao auto.

Mozda jeproblem lezao u tome.....mozda nije a i ne zanima me.

Srecno svima sa rjesavanjem slicnih problema.

Link to post
Share on other sites

aa pozz Ivane..ma rjesi to auto brate.. nema druge.

Forumi su puni ovih problema...nema tu srece.Skini karter pa ce vidis opiljaka unutra.

vozi dok ide kad stane neka stane.zgrabi motor hijabom i pocupaj ga sve sa instalacijom i daj ciganima uz gajbu piva.

Srećno.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Taj dzek ispod usisne grane je na senzoru polozaja klapne (to je ustvaru prekidac koji prekida u dva polozaja) prvi polozaj kad treba da cakne prekidac je kad je klapna skroz zatvorena (na leru) i kad je klapna skoro skroz otvorena, i taj senzor odnosno njegov polozaj, moze da se steluje ima dva srafa koja ga drze, olabave se i podesi se tako da prekidac cakce u oba polozaja, moze da se nasteluje i uz pomoc unimera.

Pozdrav

Da dignem temu iz mrtvih. Još uvijek nisam uspio riješiti ovaj problem.

BTWm kod mene se ne čuje nikakvo klikanje kad se ta klpna otvara i zatvara :((

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

ajde da i ja ozivim temu...Da li je neko resio ovaj problem posto se drugu isto desava na E36 316i M40 motoru.U pocetku mu je trokirao na 170km-h pa je sad trokiranje pocelo na 150 km/h.Trokira i na benzinu i na plinu.

Link to post
Share on other sites