Recommended Posts

Tako i treba, zna se gde se moze divljati, a gde ne. Kod nas je problem sto ne postoje uredjene staze kao u vecini zapadnih zemalja, gde platis pa vozis koliko hoces.

Za alkohol i treba. Zalosno je koliko ljudi stradaju zbog alkohola i neprilagodjene brzine, a ako su te dve stvari u kombinaciji, to je tek show.

Link to post
Share on other sites
Samo bre pa i nisu kazne toliko skupe u poredjenju sa onime sto nama sledi...

kod nas se uvijek da dogovoriti na licu mjesta. samo trebate biti dobri i ne poceti svadju. radje panduru uci u supak nego popusiti kaznu. na autocestama se treba paziti kobri i to je manje vise to.

Link to post
Share on other sites

Mogu da kazem kako je u Makedoniji, za vozenje u alkoholizirano stanje ako si 0.5 200eur, a ako si vise 400eur.

Kazne za brzu voznju ako vozis 30 nad dozvoljeno u grad je 300 eur ili 50 nad dozvoljeno van naseleno mijesto je isto 300 eur plus uzimaju to vozacku na 12 mjeseca...

mora se vozit sa zapaljeni svijetla i pojas inace kazna je 45 eur. Za ne atestiran plin mislim da je 400 eur.. ne reg vozilo oko 300 eur...

to je sve shta moze da mi tekne sad.

Link to post
Share on other sites

Pesaci su u EU svetinja.....Moras ih uvek imati u vidu!Koliko puta sam video da vozac stane da propusti pesaka koji stoji 5-7m daleko od pesackog....Pa tek kad se uveri da ovaj nece na pesacki krene dalje.Za bicikliste vazi isto pravilo.

Treba dodati jos a to nepise u clanku Blica da u Eu funkcionise i anonimna prijava....Sto ce reci ako vas neko vidi da pravite prekrsaj moze vas anonimno prijaviti i uredno cete dobiti kaznu na kucnu adresu.

Ono sto jos ne pise u Blicu jeste da na skoro svim auto-putevima u EU je ogranicenje brzine 130km/h ali ako vozite 150 ili 160 niko vas nece dirati jel postoji odredjena doza tolerancije.Na delovima auto-puta koji prolaze kroz naseljena mesta je ogranicena na 100 km/h i tu tolerancija ne postoji....Znaci na prilazima naseljenim mestima drzati se strogo ogranicenja.Ono gde jos ne postoji tolerancija su mesta gde se put popravlja ili gradi gde cesto brzina zna biti ogranicena i na 60 km/h i tu ne treba eksperimentisati jel su tu najcesce postavljene kontrole.Brzinu treba odrzavati i u tunelima gde je takodje ogranicenje na 100km/h.

Treba napomenuti da na putevima u EU ne treba strahovati samo od Policije.....Na auto-putu vas moze moze zaustaviti i ZOLL,to jest pogranicna policija koja ima vec ovlascenja od obicne.Na ulazimai izlazima sa auto-puta kao i na odmoristima vreba opasnost od ljudi koji kontrolisu vinjete etc.....U Austriji je to ASFINAG.

Iz licnog iskustva mogu dodati da je Madjarska pogranicna Policija jedna od najaktivnijih i cesto zna da iznenadi i 30 km posle granicnog prelaza.Nebitno je doba dana ili noci...kisa ili sneg....Po bezobrazluku i nadmenosti se mogu meriti sa Policijom iz Srbije.Ispakovace vam ceo gepek na sred puta i izvaditi sve iz torbi u potrazi za Cigaretama i Alkoholom a kad ne nadju nista onda ce se okomiti na broj motora i sasije sto zna biti vrlo komicna situacija jel iste znaju traziti i po 20 minuta....Inace mogu dodati iz licnog iskustva da je saobracajna policija u HU aktivna samo na auto putevima i u blizini naseljenih mesta....Ja sam jedno vreme od kako su Slovenci uveli bezobrazno skupe vinjete za puteve u izgradnji isao kuci preko HU....Znaci od granice sa A do granice sa SRB predjem 450 km.....kroz Madjarsku.....Jednom sam uspeo da mi prosecna brzina bude 110 km/h za 9 ili 10.000 km kroz Madjarsku saobracajnu policiju sam video 3 puta....:)Toplo preporucujem za one sa teskom nogom na gasu....Od toga 2x platio kaznu........Jednom 70 eura za prekoracenje brzine od 30 km/h a drugi put 45 euraza ne propisno parkiranje i ne nosenje reflektujuceg prsluka.....Inace ovo je obavezno u Autu i ako negde stanete pored puta obavezno obucite prsluk jel ako vas vidi policija sledi kazna.....Ovo ne vazi samo za vozaca vec za sve osobe u autu....Sto ce reci ako nemate vise prsluka neka suvozac ne izlazi iz auta.......

.Eto za Hrvate jos mogu dodati da su jako Korektni kako na granicnim prelazima tako i sobracjani Policajci.Sto se ne moze reci za Slovence....Jednom prilikom sam jako zurio kuci.U tu 4 Austrijanca i jedan nas:)Sto ce reci 4 osobe sa Austriskim pasosima i jedan sa SRB pasosem....Zbog prevelike guzve ustrojimo se u traku na granicnom prelazu koja je obelezena za EU pasose.....Glupi Slovenac je digo toliku galamu oko toga da me je iznervirao u momentu tako da sam mu na razumljivom jeziku spomenuo sestru i neku blizu i dalju rodbinu....Digla se citava uzbuna izgubismo citavih 45 min plus sam platio kaznu jel sam im isprljao dezelu baceci pikavac na Asfalt.....Znaci ako pusite tresite u pepljaru i pikavac nikako kroz prozor....A ako imate tesku narav bolje i da ne putujete:)

hahaha pretero sam malo sale radi......ali u svakoj sali.....znate nastavak

Ako se setim jos necega napisacu

Eto ako se setim jos necega napisacu......

Link to post
Share on other sites

mnogo dobra tema...

citajuci sve ovo zakljucio sam da policija u Crnoj Gori i nije toliko stroga koliko sam mislio....

Aktuelni zakon o sabracaju djeluje dosta strogo a ustvari je "mala maca" za ovaj iz EU... Dakle prva i najvaznija stvar na koju treba da obratite paznju u CG su presretaci, koji su aktivni na sledecim putnim pravcima: Podgorica - Cetinje, Cetinje - Budva, Podgorica - Bar, Podgorica - Niksic i Podgorica Kolasin.... Radi se o najnovijem passatu podgorickih civilnih tablica koje se mjenjaju s vremena na vrijeme... Passati su srebrne boje i imaju ugradjene najsavremenije uredjaje za mjerenje brzine i snimanje prekrsaja, tako da ako vas uhvati u preticanju na punoj liniji ili ako prekoracite brzinu, preticete citavu kolonu ne gine vam kazna.... E sad ne znam kako je za strane drzavljane al nama npr. za neke prekrsaje oduzimaju vozacku dozvolu na 2-3 mjeseca u zavisnosti od tezine samog prekrsaja.....

Sigurnosni pojasevi su po zakonu obavezni, u samom startu su kaznjavali sve koji se ne vezu al sad skoro niko to ne gleda, sem ako ne napravite neki veci prekrsaj pa vam onda nadodaju i to sto niste bili vezani....

Dozvoljen promil alkohola u krvi je 0.5....

Tamna stakla su takodje zabranjena zakonom u skladu su normama medjunarodne konvencije o sabracaju na putevima, sto mislim da otprilike znaci da je dozvoljeno da su zadnja 3 stakla zatamnjena jer je svugdje u svijetu tako...

Pricanje na mobilni telefon u toku voznje je takodje zabranjeno mada se i to sve manje gleda...

U zadnjih godinu dana dosta su poostreni kriterijumi na tehnickom pregledu tako da je sad za razliku od ranije OBAVEZNO dovesti auto na tehnicki pregled i vlasnika slikaju pored auta i u autu, slikavaju broj shasije itd....

Prekoracenje brzine u naseljenom mjestu se tolerise do 10 km/h a na otvorenom do 20 km/h, mada to sve zavisi od policajca... Jos jedna od bitnijih stavki je obaveza upaljenih kratkih svjetala 24h dnevno....

eto ne pada mi nista vise na pamet, ako se sjetim jos neceg bitnog napisat cu... ;)

Link to post
Share on other sites

Da se nadovezem.

Cesto sam preko i svasta sam vidjao.

Mene su pokusali da kazne na putu iz Italije ka Minhenu, kod Brenera, sto sporo vozim u levoj traci. Isao sam oko 160 km/h. Ne sa BMW- om. Tada sam vozio VW.

Da iza mene nije isla drugarica sa svojim kolima ( zivi i radi u Minhenu ) i stala kada su i mene zaustavili, mislim da bih platio povecu kaznu.

I da, ne smes da izlazis iz kola za svo vreme policijske kontrole. To je trajalo oko 20 minuta.

Nimalo prijatna situacija.

Budite oprezni, svakako...

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

ajd da se nadovezem.........juce stigao iz crne gore, i negde kod mojkovca me na'vatali plavi na radar, kaze cika policajac, vozili ste malo brze, radar pokazao, bla bla, rekoh ako su im radari kao nasi najebo sam, medjutim pozove me da mi pokaze, i ja vidim stari radar i onda naravno pocne ubedjivanje, kaze da tolerisu do 10kmh a ja vozio 69kmh, inace je 50 ogranicenje..............posle par minuta ubedjivanja i moje izjave da sam pre par sati gledao SAT i nekog crnogorskog policajca koji je rekao Mirku da ce strance da tolerisu i da malo gledaju kroz prste, covek mi vratio dokumente i pozeleo srecan put............

a da, kaze on meni, moram da naplatim kaznu, nikako ne mogu da obrisem ovo sa radara, da bi posle 2 minuta rekao, ajde kao da pisem pojas ili tako nesto..........i onda je primetio da se za'ebo zbog ove izjave od pre

sta li bi bilo da sam poznavao Mirka licno, mozda bi mi obezbedili pratnju do granice...............hahahahahahahaha

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Nista nije puno u odnosu na glavu . Ni ja nisam ranije vezivao ali ipak mislim da ga treba vezivati prvo iz bezbednosnih a na kraju i finansijskih razloga . Vise volim da kupim patike svom nego Dacicevom detetu .

Link to post
Share on other sites

Nista nije puno u odnosu na glavu . Ni ja nisam ranije vezivao ali ipak mislim da ga treba vezivati prvo iz bezbednosnih a na kraju i finansijskih razloga . Vise volim da kupim patike svom nego Dacicevom detetu .

Ma vežem se i ja ali je puno 350e za nevezan pojas ok za prekoračenje brzine ali za pojas :huh:

Link to post
Share on other sites

Ma dali je to normalno za nevezan pojas 350e? :huh:

ne znam da li je to gore tacno ali deluje normalno....pa, letnja sezona je u jeku...

pitanje je koliko nasi naplacuju strancima za prekrsaje?

Link to post
Share on other sites

Ma sta nekog briga dali je neko vezao pojas cinjenica da je to izmisljeno samo da bi se uzimale pare i ajde sad stanes do prodavnice udjes u auto krenes i STOP 350e mogli su da stave i 100000e pa da covek izvrsi samoubistvo samo zato sto je zaboravio ,treba imati neko meru i saosecanje sa ostalim ljudima jbg da je kazna 10e svako ce reci dobro pogresio sam i platice a ovako ispizdi ,kod nas je 5000din sto je takodje mnogo jer stvarno ako neko ne veze pojas NE ugrozava nikoga osim sebe .Ko zna sta je sledece mozda cemo za koju godinu morati da nosimo i kacige ,stitnike za kolena ili neka svemirska odela jb li ga

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Razmisljam da zatamnim stakla pa me interesuju propisi u susjednim, pa i drugim zemljama( da ne odem pa fasujem neku kaznu). Koliko sam shvatio za zadnja stakla je manje-vise svuda svejedno, ali sta je sa prednjim bocnim? U nasem pravilniku je to maksimalno 30% zatamnjenja, a kako je drugdje?

Link to post
Share on other sites