E36 2.5 turbo drift project


Recommended Posts

Idemo dalje.. :lol:

U hansaflex kupit ovo crijevo i montirat na gljivu:

90381036.jpg

Složit prihvat na turbinu:

91305197.jpg

Povuci potegni i evo ga:

15766336.jpg

Složit nosač za gljivu, za žmigavac..

64428551.jpg

Monitran regulator protoka goriva:

32601697.jpg

Otić u Tokić po 3m lajtunga za gorivo i 1,5m vakum crijeva:

81616822.jpg

Spoji tu, tamo, zavari čep umjesto starog regulatora i eto ga:

60809715.jpg

I trenutno stanje ispod haube:

72226689.jpg

Počeli smo montirat čukice (temp ulja, pritisak ulja i boost) ali to ću sutra dovršit. Monitrani su senzor, treba provuć kablove u kabinu i to je to :msn-wink:

Ostaje samo riješit auspuh (čekam flanđu koju treba narezat na vodu), zatim pospajat struju i mapirat auto :punk:

Trenutno sam švorc pa ćemo za to vrijeme prebacit komplet ovjes od 6cyl modela (vilice, čeljusti, novi diskovi i pločice i sve čeka u gepeku) :to_become_senile[1] :bye1:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

kad ce to da se vozi? :lol:

Vozi on i sada praktički :P

Idući tjedan planiram komplet ovjes prebacit od 2.5 (moram neke selene kupit, imam powerflex ali fali mi pokoji) i dovršit taj auspuh (idući tjedan će mi Mitja donjet tu flanđu koja ide na turbinu da mogu auspuh složit.

Nakon toga treba pospajat struju i mapirati, to je onda to :D Da imam love bi vozio za tjedan dana ali pošto sam švorc (na zelenom mi registracija izlazi) mislim da kroz jedno mjesec dana vozi skroz komplet gotov.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Da ne bi rekli da ništa ne radim :)

Nabavio sam original euro kuku za zeleni bmw pošto ću auto vozikat na prikolici.

Sve van:

56548242.jpg

I montirano :rolleyes: Imao sam registraciju na zelenom pa sam čak kuku upisao u prometnu :)

40771548.jpg

Ajmo malo nazad na bijelog, nabavio sam weberov regulator protoka goriva (od integralke) jer su me isprepadali da onaj koji sam ja kupio nije dobar (da oscilira pritisak, da puca membrana itd) pa smo ga spojili preko onoga zbog manometra :dance3:

13887653.jpg

Pa smo od BMWa e39 izolacije od auspuha složili izolaciju haube,mulde, i dijela oko turbine, ispušne grane i budućeg auspuha. Ne izgleda prelijepo ali je najjeftinije (0kn :dance3: )

97246666.jpg

Danas i jučer sam se ulovio mijenjanja prednjeg ovjesa od 6cyl pa je trebalo kupit pletene lajtunge:

80925422.jpg

Nove diskove:

33286555.jpg

Nove pločice, kugle bez selena, selene itd:

50861898.jpg

Dignut auto na klonce jer se radilo 2 dana pa da Krunina dizalica ne bude zauzeta:

47391761.jpg

Uprešat selene i kugle (tu na slici nije ova unutarnja kugla još bila uprešana)

57533895.jpg

Pošarafit sve nazad i voala:

60330570.jpg

I još smo danas složili oil catch can

k10a.jpg

U ponedjeljak dolazi Mitja i donosi mi flanđu za turbinu za ispuh pa ćemo složit auspuh. Postavljeni su senzori od Megasqurita na usis i vodu (pripremamo se za stavljanje standalone struje :dance3: ). Plan je idući tjedan složit taj auspuh i prebacit cijeli zadnji ovjes, zavarit diff, složit hidro ručnu itd..

Staj tooned :dance3:

Link to post
Share on other sites

Svaka cast, stizes na vreme za KG i KOE. Tamo cemo navijati za tebe. Samo napred.

Link to post
Share on other sites
Svaka cast, stizes na vreme za KG i KOE. Tamo cemo navijati za tebe. Samo napred.

Nadam se, to je za točno mjesec dana a ima još posla. Ako bude novaca i sve bude po planu (moramo još riješiti auto dječjih bolesti, sigurno će biti nekakvih problemčića) vrlo rado bih došao :) Hvala na podršsci :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

Bravo meštre, napreduješ...Je da ima još dosta posla, ali polako si sve bliže i bliže kraju... :drinks:

Link to post
Share on other sites

Opet se malo radilo, doduše cijeli dan al ajd'.

Prvo smo jučer poskidali kućište termostata kako bi na njega zavarili matice koje mi je tokar napravio za hlađenje turbine. Također, odmah kad sam nosio kod Deana na varenje smo skinuli i sve potrebno da napravimo shortshifer.

Povareno (u pozadini se vidi kućište termostata):

14262905.jpg

U VEP hidraulici kupili "lajtunge" koje su nam napravili po mjeri, jednu šelnu koja nam je falila "na ključ" i crijevo za vodu:

a12h.jpg

Napokon je stigla dobra flanđa za ispušni dio turbine da možemo složiti auspuh:

26248451.jpg

Pa složili shortshifter. Toliko je kratak hod "dolje" da je uz ovako visoku "ručicu" kraći nego normalni. Osjećaj je fakat jeben! Sutra stiže i sama ručica powered by Bartol :2u4pvecna8:

91746994.jpg

Zatim je trebalo vratit kućište termostata i našarafit lajtunge za vodu:

85938424.jpg

Važno je obratiti pozornost kada se spaja voda na turbinu da "gornji" izlaz na turbini bude odvod vruće vode prema kileru!! Zbog zakona fluida, vruća voda se diže gore itd itd (kada se ugasi auto). Ako se to krivo spoji pregrijava se motor.

70040066.jpg

Još prije sam napravio i navoje za senzore za Megasqurit. Danas smo montirali i ovaj za vodu:

66890694.jpg

70581519.jpg

Na kraju, kada smo htjeli vratiti visko nazad smetali su izlazi iz kućišta termostata za "pera" pa smo morali napraviti distancere za visko.

Kruno tokari:

35047769.jpg

I na kraju sve paše na milimetar! :lol:

83140868.jpg

Kasnije sam morao otići, aKruno je složio cijeli auspuh. Kaže da je zvuk odličan (wuhu!), sutra poslikam!

testing testing

a10f.jpg

To do: prebacit cijeli zadnji ovjes (balans štanga, seleni, povarit diff, ugradit hidro ručnu, itd) i to je to. Motor je spreman za mapiranje. ETA je cca 2tj :punk:

Link to post
Share on other sites

Opet je bio produktivan dan!

Prvo sam se ujutro cca 1h izjebao na carini da podignem pumpu goriva:

76332303.jpg

Zatim sam na kraju našao staklenu vunu koja je zabranjena :pilot:

70181501.jpg

Kupio sam 10litara ulja (jer se očekuje da će trošit :) ) + filter

40668838.jpg

Omotali smo auspuh:

42786203.jpg

I montirali!

(kupio sam i nove šarafe koji idu u flanđu turbine itd)

21760190.jpg

Moje novo radno mjesto! (fali ručna i čukice!)

69277307.jpg

Zagrijali smo ga na radnu temperaturu

66219761.jpg

I prvi filmić ovog auta:

(ne zamjerite na grubo odrezanom blatobranu i kraju auspuha, to ćemo još sredit!)

To sada izgleda ovako - podhaublje je završeno!

94150913.jpg

I na kraju sam skoro stotalizirao auto :laugh:

Išli smo probat prva-druga malo po dvorištu da vidimo kako to izgleda ali kočnice nisu odzračene (prednje uopće ne rade), iza desno je disk koji nije ni spojen, a radi samo zadnja lijeva trombla.

To je rezultiralo kočenjem sa 40kmh od cca 40 metara i skoro sam završio u kontenjeru.

Ovo je trag kočenja ZADNJEG lijevog kotača (na snimci je preparkiran auto) pa se vidi koliko sam stao od kontenjera :jelen:

Link to post
Share on other sites
hahahahha, nisi morao bash u kontejner da nishanish, mogao si i u neshto mekshe :pilot:

a shto je auspuh bash tu gde jeste, i sto je tako kratak?

Dovoljno je on dugačak za ovo šta meni treba.

Na ovom mjestu je zato što

a) nema potrebe da bude do kraja

:) jeftinije je

c) praktičnije je

Jedini "minus" ovakvog auspuha je to što izgubim na maksimalnoj brzini što meni u ovom slučaju tj u ovom autu uopće nije potrebno jer neću vozit Grobnik i slično (možda i hoću ali bočno :) ) pa mi se fučka za Vmax.

A što se tiče zvuka na ovoj snimci, puno puno je drugačiji uživo. Očito mikrofon na iphoneu sjebe dosta frekvenciju zvuka pa nije isto :) Uživo se čuje brutalno :)

Link to post
Share on other sites
ok, bice to do jaja :pilot:

svaka chast za uradjen posao :)

Drago mi je da ste zainteresirani :)

Nažalost ne vidimo se u Kragujevcu jer su prijave zatvorene, a i neću stići do kraja istestirat auto (sigurno će biti nekih problemčića) pa se vidimo dogodine :)

Link to post
Share on other sites

Odlicno :pilot: samo jos ove felne da zamenis :)

Naravno,

u planu su felge od M3 e36 3.2

Vjerojatno ću ove četri ostavit za zadnje felge jer sam nabavio 10ak guma 16'' pa da imam za treninge. Planirao sam voziti na 17' :)

Link to post
Share on other sites
Krivo mi je za KOE. Hoces li makar dolaziti da gledas???

I meni je krivo.. jbga, dogodine!

Mojoj curi je rođendan 9.5 pa ako me pusti na taj vikend malo među vaše cure doći ću gledati sa ostatkom ekipe iz Hrvatske :pilot:

Link to post
Share on other sites

Privodimo mehanički dio auta kraju, nadam se da će biti gotovo do ponedjeljka (radit ću u Nedjelju jer danas imam ispit na faxu). Evo kako je započelo :2u4pvecna8:

Mitja je rekao da mu za MS treba povuć fi 3mm cijev dok kompjutora sa usisne grane. To sam riješio još u četvrtak, ali onda sam zaključio da je glupo da bude zeleno-bijelo-plavo-crnih crijeva pa sam sva crijeva od vakuma kupio zelena:

19760960.jpg

I to onda montirat:

67360239.jpg

www.lac-ugradi.com , koji mi je sponzor mi je spojio senzore i montirao čukice (ja sam bušio ovaj poklopac za radio, zato izgleda tako kako izgleda, budemo ponovno :angry2: ):

75582610.jpg

Također, na ovaj jedan far koji imam mi je spojio xenon :laugh:

Zatim, ono važnije - zadnji kraj auta!

Prije 3mj sam donio "sve potrebne dijelove" ali naravno smotani smo donjeli dvije desne vilice tako da je trebalo kupit jednu vilicu.

Voala:

73572715.jpg

Opet u VEP hidrauliku kupit "konektore" za hidro ručnu, napravit pletene lajtunge za zadnje kočnice, kupio sam i bakreni lajtung jer ćemo sami provuć lajtunge do hidro ručne:

19344292.jpg

Auto na dizalicu - zadnji most dolje:

60557896.jpg

Desna strana prebačena na disk, montiran lajtung. Kasnije smo prebacili i lijevu stranu (nisam slikao jebga)

41131235.jpg

Za M3a se kasnije, kada su shvatili da je prejak za šasiju, moglo kupiti pojačanja za zadnji most. U tomiću koštaju 500tinjak kn, za što je bilo glupo bacit lovu kad ih BMW bata Kruno može napravit:

46431672.jpg

Novi seleni komplet za zadnji most:

17585001.jpg

I tu smo sinoć u 22h stali. Danas popodne ili sutra nastavak i auto je spreman za mapiranje. Idući tjedan jurimo :punk:

Link to post
Share on other sites

Petak/Subota:

Kupiti alat za radit lajtunge:

78029672.jpg

Pacijent čeka:

87178890.jpg

Za izvadit selene se koristila poznata metoda "brenerom":

14018955.jpg

I još jedna slika pojačanja prihvata zadnjeg mosta:

25642560.jpg

I tu je u Subotu stalo. Iz novonabavljene vilice nismo mogli izvuč šaraf iz selena.

Ovo pod brojem 3, odnosno šaraf pod brojem 10 se jednostavno zapače i prilikom odšarafljivanja pukne i ostane unutar selena. Nema teorije da se to više izvadi van pa smo pokušali probušiti to bušilicom da bi na kraju puknuo borer unutra. Doslovno 3 sata smo izgubili na to.

selenz.png

Ponedjeljak

8:05, u Tokić Sesvete sam morao ić' po taj selen jer smo onoga planirali polit benzinom i zapalit!. Sa selenom jurim u radionu :thumbsup:

45942473.jpg

Sve složeno, stavljeni powerlfex seleni i organ spreman za transplantaciju ^_^

69315085.jpg

Pola sata kasnije, sve gore!

43182339.jpg

Kupio DOT 5.1. ulje za kočnice:

60534266.jpg

I Krunek mi je dok sam bio na faxu na ispitu montirao hidro ručnu. Još je malo treba zakrenuti prema meni ali to ovako izgleda:

47002835.jpg

Tokom dana je stigao kreja iz hercegovine sa jednim poklonom. 4 felge od M3a 3.2, nanovo polakirane u malo tamniju sivu.

Prije ispita sam to odnio vulkanizeru sponzoru www.dezurni-vulkanizer.com :punk: koji je montirao gume i izbalansirao.

87349201.jpg

Montirali smo ih gore, izmjerili koliko još auto treba zagewindat u pod, sredili to i ovo je finalni rezultat:

89749537.jpg

22656417.jpg

Sutra idemo na špur tnx 2 www.autofef.hr, ispoliram auto, u četvrtak ili petak dolazi Mitja mapirat auto i do vikenda je sve skompletirano!

:burnrubber::burnrubber::burnrubber:

Komentari dobrodošli :msn-wink:

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mapiranje - prvi dio - završeno :punk:

Al' idemo od početka.

Za danas sam dogovorio s Mitjom mapiranje koji je morao doći u Zg i radi kompresora koji je složio da dovrši. I tako, dan kad se mapira auto treba ubacit dizne jerbo na BMWovu struju ne mogu palit auto tako da su do sada bile serijske. Danas sam ubacio dizne od TTa s kojima je bila zajebancija jer su drugačije, imaju malo drugačiji konektor itd. pa smo morali napraviti drugačiji nosać za rail i "razvalit" onu plastiku u kojoj su žice i konektori da to spojimo.

Dizne:

56754283.jpg

Mitja se rasprostrio pod haubom i počeo povlačit žice za senzore i struju..

54304876.jpg

30499665.jpg

Spojiti senzor vode i temperature zraka:

62833841.jpg

Spojit megasquirt na postojeću instalaciju (treba maznut bobine i injektore):

48133957.jpg

I testiranje (treba provjerit dal rade svi senzori, da li radi senzor za poziciju gasa itd:

25095291.jpg

Ubacili smo i širokopojasnu lambda sondu:

11705178.jpg

Koja treba za mapiranje tako da se spaja na 12V utičnicu :)

24261601.jpg

Napravio sam rupu u pretincu za rukavice gdje će stajati kompjutor i ostalo i sve smo posložili unutra:

49185832.jpg

Učitavanje "početne" mape:

72436816.jpg

I odošmo na cestu :lol:

69826640.jpg

Znam da ćete me gnjaviti da stavim neki video i jedini koji imam snimljeni je sa početka mapiranja dok se još radila mapa tako da auto zatrokira (jer tada još ni westgate nije bio složen pa je auto išao u overboost što elektronika spriječi i zato zatrokira), nije pun gas itd. ali eto vam filmić da me ne davite:

Napravili smo nekih 60-70kmh i zaključak je da auto sa nas tri u autu UBIJA, TRGA, LETI! Auto stvarno ide sumanuto.. Čuje se odlično, puni već od 2000 okretaja tako da one fore sa "premala turbina" si objesite na rep i to skroz do 6000rpm.

Vrlo vjerojatno ću morati staviti walbro pumpu goriva (ili povećati tlak, nismo se igrali s tim), moram srediti semering na diffu jer slini ulje (nismo ga ni dirali još jer ga nismo varili prije valjaka), još se malo poigrati sa korpom/kuplungom/kuplung cilindrom jer zeza kad se ugrije, tako da ćemo onda vjerojatno idući tjedan odradit valjke.

U svakom slučaju iznavijali smo auto pošteno (nakon što ga je Mitja izmapirao koliko može po cesti) i to je stvarno jedan veliki cirkus. Ja sam prezadovoljan sa autom, definitivno je brži od M3a, u najmanju ruku ima duplo više momenta itd itd.

Ja presretan :clap::clap:

I još jedna slika, nakon što nam je spalo crijevo (to je sve to se dogodilo i nadam se da će na tome s "dječjim bolestima" i ostati):

59182774.jpg

P.S. Došli smo na drift trening usput kak smo se vozikali po cesti pa dečki koji su bili mogu reći svoje dojmove :lol:

Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje...Znaš li možda Beneša, vozi 327i turbo e30...Baš me zanima ko je od vas brži... :e30:

Link to post
Share on other sites
Jedno pitanje...Znaš li možda Beneša, vozi 327i turbo e30...Baš me zanima ko je od vas brži... :D

u Hrvatskoj? Ne znam, znam samo za jednu kocku 2.5 12v turbo i ona ne ide ni blizu ovako :)

Link to post
Share on other sites