Recommended Posts

Mobil 1 0w-40 ili 5w-40....full sintetika

Ja sam sipao mobil polusintetiku neku ali nisam zadovoljan iz tog razloga sto kad palim auto prvi put u toku dana, ostane mi sijalica za ulje 2-3 sekunde duze upaljena iako motor pocne da radi.

Ja cu jedno od ova dva da sipam kad menjam sledeci put.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

takodje treba da mjenjam ulje u mog coupe-a, u pitanju je 320i m52... do sad sam sipao CASTROL RS 10w-60, razmisljam da predjem na taj MOBIL 1 0w-40, al me strah da nije previse rijetko ulje pa ce mi onda vise trosit... na 10.000km ovog RS-a mi je trosio litar, mozda malkice vise, pa sta mislite valja li ovaj MOBIL 1 5W-50?

zeljko treba ti 6.5 lit. znaci moras 7 lit. da kupis :(

40_1.jpg

Link to post
Share on other sites

Vec drugi put sipam ovaj mobil. Prvi put nisam bio zadovoljan jer ga je potrovsio preko 1l na 11.000km sa losim CCV-om. Sad sam zamenio CCV i ponovo sipao isto ulje pa cu videti potrosnju. Ako bude opet trosio sledeci put sipam 10-40.

sup30005w401x5.jpg

Link to post
Share on other sites
druze niko nije spomenuo 15W-40, i ne pricamo o kockici nego o e36

Druze taj motor sto decko ima je stara tehnologija izrade,i isto uulje koje bi sipao u kockicu nema potrebe da ga menja...

Sintetika nije preporucljiva za te motore,to je matoro,ja u mog M50 b20 sipam Castrol magnatec 15W-40,i nemam nikakvih problema,auto mi skoro i nepotrosi ulja od zamene....

Link to post
Share on other sites
Mobil 10w 40 i ne potrosi ni 300ml od zamene do zamene.. Dal je do ulja il motora ne znam, ali ne trosi i ne planiram da sipam nista drugo...

Ok to 10w - 40 je sasvim u redu al kad cujem ove izjave da se sipa sintetika u te motore ,ja se prosto lepo zasmejem...xaxaxxa

Link to post
Share on other sites

Komso nisam sintetiku ni sipao, nego mineralno... A i raspravljamo o glupostima, kad svi znamo da ulja koja se prodaju kod nas ne valjaju nista.. Znam coveka koji sipa samo Castrol koji mu donose iz Nemacke, posle 10.000 izgleda kao da je juce sipano.... A sve ovo sto se kod nas kupuje po radnjama za lepu cifru, mozes da kupis u Bubanj potoku

Link to post
Share on other sites
takodje treba da mjenjam ulje u mog coupe-a, u pitanju je 320i m52... do sad sam sipao CASTROL RS 10w-60, razmisljam da predjem na taj MOBIL 1 0w-40, al me strah da nije previse rijetko ulje pa ce mi onda vise trosit... na 10.000km ovog RS-a mi je trosio litar, mozda malkice vise, pa sta mislite valja li ovaj MOBIL 1 5W-50?

zeljko treba ti 6.5 lit. znaci moras 7 lit. da kupis :(

40_1.jpg

Kazes da bi da predjes na ulje 0 w 40,e pa ne bih te savetovao jer je to ulje predvidjeno za novije generacije motora i sa manjom predjenom kilometrazom vec je za tvoj motor najbolje 10 w 40,ako te ne mrzi otidji u Podgoricu u MP Auto i kupi to ulje ako ga uopste budu imali,da smo blizi imao bi kod mene ono je 10e za litar.Posto ti je auto extra sipaj original u suprotnome imas ulja na svaki cosak.Original ti izgleda ovako.

Photo0096.jpg

Link to post
Share on other sites
druze niko nije spomenuo 15W-40, i ne pricamo o kockici nego o e36

Ako imas bmw-ovu knjizicu za uputstva ne bi bilo lose da prelistas jer svi benzinski motori u e36 od 316i do 328i podnose sljedeca ulja:

15w/40 od cca -15 C do plus 30 i vise C stupnjeva

10w/40 od cca -20 C do plus 20 C stupnjeva

10w/30 od cca -20 C do plus 10 C stupnjeva

5w/30 od cca -30 C i vise do plus 10 C stupnjeva

5w/20 od cca -30 C i vise do 0 C stupnjeva

sve ovisi o temperaturnim zonama u kojim se vozi/nalazi automobil,sto bi kod nas bilo optimalno preko ljeta ili zime 10w/40 (10w/50 ili 10w/60),a naravno da moze i 15w/40 ili 15w/50

pousinteticka i sinteticka ulja se mogu voziti dosta duze (10 000-15 000 pa cak i 20 000 km) dok su mineralna nesto kraceg vijeka trajanja ( 5 000-10 000) i sve to ovisi o rezimu voznje i stanju motora,pa po tome treba odabrati primjereno ulje

Link to post
Share on other sites
U M52 iskljucivo M1 0-40 ili Edge 0-40.

Meni popije oko litar u 6-7000 km sto je ful OK.

Manja potrosnja, bolji rad kad je hladan...

Moras bit precizniji kad ljudima govoris ISKLJUCIVO,u motore m52 moze ulje 0 w 40 ali kada??Motori koji su presli manje od 100 000 km mogu koristiti ovo ulje a poznato je da se m52 ne proizvodi vec 10 godina sto znaci da su stari od 10-15 godina i da je vecina davno presla vise od 100 000 km i da je to ulje prerijetko za motore koji su vec pola radnog staza vec odradili zato i priznajes da ti ga trosi pa normalno,takodje 0 w 40 je najbolje u uslovima gde su temperature daleko ispod nule a to kod nas koliko je meni poznato nije cesta pojava osim ako ima onih koji zive na Durmitoru,Kopaoniku,Himalajima,Alpima,Kilimandzaru,Aljaski,Akonkagvi,Triglavu itd..............

Link to post
Share on other sites

Da razbijemo mit o uljima za nasa vozila...

http://www.opieoils.co.uk/pdfs/BMW-Oil-Specs-and-Recs.pdf

Ne treba mesati oznake na uljima sa "gustinom"... Oznake predstavljaju viskoznost (sposobnost tecenja) ulja na odredjenim temperaturama.

Tj. sa smanjenjem temperature povecava se i viskoznost i tad pri hladnom startu moze doci do problema zbog nepodmazivanja motora. To nam pokazuje prvi broj na oznaci tj broj sa slovom W (winter ili ti zima). Sto je taj broj manji to ulje zadrzava odredjenu viskoznost na manjim temperaturama. Na primer 0W-X je za temperature do -30 a 15w-X za temperature do -15.

sa povecavanjem temperature smanjuje se viskoznost opet ne valja zbog podmazivanja. To nam pokazuje drugi broj na primer XW-30 to ulje zadrzava svoju odgovarajucu viskoznost u sredinama koje imaju temperature do 30 stepeni. XW-50 zadrzavaju svoja svojstva na visim temperaturama.

E sve ovo se multigrade ulja i ovakve karakterisike se postizu uglavnom dodavanjem aditiva.

Evo ovde mozete naci koje Mobil 1 ulje je za vas...

http://www.mobil.com/USA-English/MotorOil/...r.aspx?option=1

Link to post
Share on other sites
Moras bit precizniji kad ljudima govoris ISKLJUCIVO,u motore m52 moze ulje 0 w 40 ali kada??Motori koji su presli manje od 100 000 km mogu koristiti ovo ulje a poznato je da se m52 ne proizvodi vec 10 godina sto znaci da su stari od 10-15 godina i da je vecina davno presla vise od 100 000 km i da je to ulje prerijetko za motore koji su vec pola radnog staza vec odradili zato i priznajes da ti ga trosi pa normalno,takodje 0 w 40 je najbolje u uslovima gde su temperature daleko ispod nule a to kod nas koliko je meni poznato nije cesta pojava osim ako ima onih koji zive na Durmitoru,Kopaoniku,Himalajima,Alpima,Kilimandzaru,Aljaski,Akonkagvi,Triglavu itd..............

Nemas pojma stari.

Objasnio sam 2-3 puta sve, ne mogu vise.

Ovo sa kilometrazom je sramota da te neko cuje.

Link to post
Share on other sites

Ok,ja informacije ne dajem iz glave vec onako kako je BMW preporucio,evo ti dokaz,ovo je rekao BMW a ne Mobil ili neko treci nadam se da znas malo engleski pa se uveri a ti ako imas drukaciji dokaz onda ga nadji i okaci,no da ne kvarimo temu hajd zdravo,i da ne zaboravim i tebi preporucujem da predjes na gusce ulje jer zivis u toplije krajeve pa ga neces tako cesto dolivati,pozz.

Photo0097.jpg

Link to post
Share on other sites

Ja cu verovatno ovih dana sipati u m52b28 Mobil 1 5w-40 (iako to ulje nije LL01 approved) a iz prostog razloga zato sto na visim temperaturama ima bolju viskoznost tj. bolje podmazuje, nego Mobil 1 0W-40 a kod nas nisu toliko niske temperature da imam problem kod hladnog starta. To su u sustini ista ulja samo se razlikuju neki aditivi. Ovo 0W-40 je vise na granici sa 0W-30 a 5W-40 je na gornjoj granici.

Mislim da je to dobar kompromis posto mi je motor preso 180000km.(valjda :) )

Sta vi mislite?

Link to post
Share on other sites


Ja cu verovatno ovih dana sipati u m52b28 Mobil 1 5w-40 (iako to ulje nije LL01 approved) a iz prostog razloga zato sto na visim temperaturama ima bolju viskoznost tj. bolje podmazuje, nego Mobil 1 0W-40 a kod nas nisu toliko niske temperature da imam problem kod hladnog starta. To su u sustini ista ulja samo se razlikuju neki aditivi. Ovo 0W-40 je vise na granici sa 0W-30 a 5W-40 je na gornjoj granici.

Mislim da je to dobar kompromis posto mi je motor preso 180000km.(valjda :) )

Sta vi mislite?

Moj ima 164 000 milja.

Sipam 0-40 od kad sam ga uzeo, presao sam 125 000 milja, iskljucivo M1 0-40.

Jednom sam sipao 10-40, vozio sam 500 km i dolje, onda sam sipao Magnatec 5-40, 3000 km i dolje.

Link to post
Share on other sites

Sta ti znaci ovo dolje?

A ima razlike izmedju ovad dva gore pomenuta ulja na radnoj temperaturi razlika je mala ali je ima.

Link to post
Share on other sites