Recommended Posts

verovatno sam pomenuo i ranije, u m52 sa 140.000km i u m57 sa 210.000km sipam samo mobil 0w40, sljaka bez problema, trosi kao da ne trosi, pola litra na nekih 12 do 15.000km sa umerenom voznjom, malo zustrija voznja moze da kaci potrosnju max do jednog litra na istu kilometrazu, ovo je licno moje iskustvo...

Link to post
Share on other sites

http://www.cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=378&t=45906

http://www.cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=37...=758168#p758168

http://www.cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=378&t=47353

a i ima jos na cbc forumu od korisnika expendable, koji uzgred ima i svoj blog. Covek je doslovno doktor za ulja i ostale tekucine za motorna vozila.

Ima jos trista cuda koje ulje treba da ispuni osim viskoznosti, stoga, 528, odmori malo, da se ti pitas niko ne bi ni proizvodio nista drugo osim 0W40 i to ulje bi gurali u sve motore. A to se ne radi, zar ne?

Nekada se vodila ovde polemika okoo toga, manje-vise svakog normalnog vise mrzi da objasnjava i raspravlja stvari, stoga ljudi, koristite pretragu i ne otvarajte novu temu za svaki problemcic koji imate s kolima. To jako smara, jer je u 90% slucajeva vec obradjeno (cak i na ovom forumu gde ima zilion gluposti koje se vise niko i ne trudi da demantuje)

Link to post
Share on other sites
Sta ti znaci ovo dolje?

A ima razlike izmedju ovad dva gore pomenuta ulja na radnoj temperaturi razlika je mala ali je ima.

Do dolje znaci otvorio saraf i u smece.

Pri radnoj temperaturi izmedju ta dva ulja nema ama bas nikakve razlike, 40 i 40. Ja mislim da je 40 i 40 isto.

Ali, kad je motor hladan, ovo 5 je malo gusce od 0.

To znaci da ujutro kad upalis motor uljnoj pumpi je teze da gura ulje do gornje tacke motora (za 10 i 15 necemo da pricamo), motor se muci, trese malo vise i cuju se podizaci.

Sa 0 je sve OK, bez prolema, mirniji rad, manja potrosnja, manje radi na prazno (bez ulja).

E sad, vanjska temperatura nema nikakve veze sa temperaturom motora. Ona se krece od 88 do 100, i ljeti i zimi.

Nino, ja ne slusam BMW. Ja znam iz iskustva, jer se bavim autima od 2004-e.

BMW ne preporucuje zamjenju ulja u mjenjac ali zbog toga automatike rikavaju svaki dan.

Link to post
Share on other sites

E vidis ja sam naso da ima razlike izmedju ova dva ulja na radnoj temperaturi...

i to ako se ne varam 0W-40 kinematicka viskoznost je 14 cSt a za 5W-40 je 14.8 cSt...

Tako da razlike ima to je ono sto sam pricao da je ovo prvo vise naginje ka 30.

Link to post
Share on other sites

cSt ti je centrostroke ili flow ulja mm/sec^2.

Za sva ulja imas podatke, na 40 stepeni i 100 stepeni.

E sad, tvoje je da nadjes za M1 0-40 na 40 i 100 i za M1 5-40, i 5 30 pa ces vidjet rezultate.

Link to post
Share on other sites

Upravo tako samo se na nasem jeziku to zove kinematicka viskoznost.

Vec sam nasao i za sva ova 3 ulja su razliciti... Ispravi me ako gresim ali nekim linkom ili tako necim.

Bio bih ti zahvalan.

Link to post
Share on other sites
Nekada se vodila ovde polemika okoo toga, manje-vise svakog normalnog vise mrzi da objasnjava i raspravlja stvari, stoga ljudi, koristite pretragu i ne otvarajte novu temu za svaki problemcic koji imate s kolima. To jako smara, jer je u 90% slucajeva vec obradjeno (cak i na ovom forumu gde ima zilion gluposti koje se vise niko i ne trudi da demantuje)

+1

Link to post
Share on other sites

Pa vidite ja spadam u te nenormalne...

I naravno da sam koristio SEARCH uostalom kao i uvek kad me nesto zanima ali zanimaju me ove stvari i ne trebaju mi saveti sipaj to i to bez obrazlozenja a najbolje objasnjenje koje sam nasao je "meni ne trosi uopste", tako da nije lose imati maksimalnu kolicinu informacija.

Uostalom kome dosadno ne mora da cita. :)

Link to post
Share on other sites

Pa da, ja tako nalazim.

@ 100C

10w30 ---- 10.0 cSt

10w30 HM - 11.79 cSt

0w40 ----- 14 cSt

10w40 HM - 14.71 cSt

5w40 TDT - 14.8 cSt

5W30-------11.3 cSt

Isto nalazim da je Mobil 1 0W-40 na donjoj granici 40-ice i da za relativno kratko vreme prelazi u 30-icu (zbog tog se javlja malo veca potrosnja istog) zato mislim da je bolje ovo drugo posto je ono na gornjoj granic 40-ice i duze ostaje u tom opsegu, a 5W nije toliko mnogo za zimu.

Da ne bude zabune i jedno i drugo su odlicna ulja.

Link to post
Share on other sites
Do dolje znaci otvorio saraf i u smece.

Pri radnoj temperaturi izmedju ta dva ulja nema ama bas nikakve razlike, 40 i 40. Ja mislim da je 40 i 40 isto.

Ali, kad je motor hladan, ovo 5 je malo gusce od 0.

To znaci da ujutro kad upalis motor uljnoj pumpi je teze da gura ulje do gornje tacke motora (za 10 i 15 necemo da pricamo), motor se muci, trese malo vise i cuju se podizaci.

Sa 0 je sve OK, bez prolema, mirniji rad, manja potrosnja, manje radi na prazno (bez ulja).

E sad, vanjska temperatura nema nikakve veze sa temperaturom motora. Ona se krece od 88 do 100, i ljeti i zimi.

Nino, ja ne slusam BMW. Ja znam iz iskustva, jer se bavim autima od 2004-e.

BMW ne preporucuje zamjenju ulja u mjenjac ali zbog toga automatike rikavaju svaki dan.

Kod automatskih menjaca je druga prica,na njima pise "life time oil; no oil change,sto znaci dozivotno ulje-ne menjati ulje,e to je bio marketigski trik BMW tako da su ga tu popusili je sta im znaci dozivotni vijek,100 000km i gotov menjac pa onda daj drugi!!Kod automatika i malo normalan majstor zna da se ulje mijenja.

Link to post
Share on other sites

U USA garancija je ponistena ako si mijenjao ulje u mjenjac.

Dozivotno ulje znaci - ako auto traje 20 godina, toliko traje i ulje. Milion kilometara, OK, toliko traje.

Ali nista od toga.

Link to post
Share on other sites

pa problem jeste sto prije iscuri nego sto se ''izradi'' ulje koje je LIFETIME....ako je rjec o manuelcu,kod automatike je druga prica....to si upravu,pise LIFETIME i ulje ti traje do krajha zivota mjenjaca,mjenjac crkne ali ulje je tu :)

Link to post
Share on other sites

Za nase podneblje 10w40 za motore sa manje predjenih km i 15w40 za motore sa dosta predjenih kilometara..

I gusce ulje ne moze posebno uticati na motor osim na nizim temperaturama, prvo zbog hidropodizaca - moze se desiti da "izgore" ivice ventila jer se ne zatvore dobro..da ne spominjem sad manju kompresiju i snagu zbog ventila koji nisu zatvoreni kako treba..

A drugo zbog duzeg vremena potrebnog da hladno gusto ulje prilikom hladnog starta dospe do najvise tacke u motoru, znajuci da je najvece habanje metalnih delova prilikom starta motora zbog nepodmazanosti istih..

Informacije proverene na odseku za motorna vozila na masinskom fakultetu... :preved:

Link to post
Share on other sites

Kod mene je doslo do promene plana u moj motor ide Motul 5w-40 puna sintetika (LL 04).

Brate Mobil nema gde da kupis u Nisu a da znas da je 100% original, vido sam sigurno 4 razlicite deklaracije, strasno. A ne daje mi se 1600 dinara po litru a maltene ne znam sta sam sipao.

Ovo Motul ulje hvale, sipa se i kupuje u ovlascenom servisu BMW-a (Mitic) i to u vozila koja su u garanciji a i ima samo jedan uvoznik za srbiju. Mass company kolko mi se cini.

I sto je isto bitno nije atraktivno za kucnu proizvodnju.

Dzaba ovolka prica oko mobila :preved: :D :D

Link to post
Share on other sites