Recommended Posts

a cena zamene novim ili repariranim manuelnog i automatskog menjaca kod npr audija a6 3.0benz ili a8 4.2benz?

Link to post
Share on other sites

za e39 dizel (mislm 3.0) tiptronic je kod mog frenda u HR 750€ drugi full repariran mjenjac sa garancijom i zamjenom....svoj mjenjac ostavite...ili cekate da se vas reparira.....

Link to post
Share on other sites
Nisam citao ceo post, ali mislim... Prvo, da li stvarno verujes u deklarisanu potrosnju? ..... Za ubrzanje isto tako.....

preporuka je da se cita ceo post....jer u nastavku nije teziste na deklarisanim podacima :lol:

Link to post
Share on other sites

Tako Suki da te cio svijet cuje! :lol: Preporucujem automatik kroz grad, kad su guzve uopste, ne zbog potrosnje nego zbog nervoze, a isto tako uzivam na daljim relacijama.. Ne preporucujem jer moras biti obazriv kako se ponasas sa njim, i skupa mu je popravka.. Kod mene je vec treci u bmw-u.

Link to post
Share on other sites

to je onako prihvatljivo...ja sam cuo da je za a8 menjac oko 3000evra repariran...

Link to post
Share on other sites
Nisam citao ceo post, ali mislim... Prvo, da li stvarno verujes u deklarisanu potrosnju?

Kao prvo nisam iznenadjen što nisi pročitao ceo post... :rolleyes:

Kao drugo, ne verujem u deklarisanu potrošnju ali neku referentnu tačku moramo imati da bismo mogli da uporedjujemo bilo šta. Proizvodjači (evropski) daju svoje navode o potrošnji na osnovu testa koji se sprovodi po direktivama EEC iz 2004. godine, gde se automobil na simulatoru podvrgava ciklusu vožnje koji simulira vožnju u gradskim uslovima saobraćaja, pa nakon toga se podrvgava ciklusu koji simulira vožnju na otvorenom putu. Uslovi na simulatoru su strogo kontrolisani i takvi da u realnom svetu takvih saobraćajnih okolnosti verovatno nema nigde na svetu, pa naravno da nije za očekivati da će tako dobijeni podaci o potrošnji odgovarati potrošnji u realnosti. Na primer, u gradskom ciklusu na simulatoru maksimalna dozvoljna brzina je 50 km/h, na simulatoru vožnje na otvorenom maksimalna brzina je 120 km/h a prosečna oko 60 km/h. Naglih ubrzanja, patosiranja pedale gasa i slično naravno da nema, kao ni visokih turaža motora ili bilo kojih sličnih situacija koje u momentu drastično podižu prosek potrošnje. U stvarnosti, naravno da je sve ovo daleko od istine, tako da naravno da ne verujem u te podatke.

Medjutim, kao što rekoh neku referentnu tačku moramo da imamo. Pošto se svi modeli testiraju po apsolutno istom EEC pravilniku, u istovetnim (po samom toku i vremenu trajanja) ciklusima gradske i vožnje na otvorenom, ono što je sigurno a to je da pod potpuno identičnim uslovima vožnje na kraju očitani podaci realno prikazuju ne pravu potrošnju koju će taj auto imati sutra "na ulici", ali daju odličan uvid u odnos tj. odlično prikazuje razlike koju dva identična automobila sa različitim menjačima ostvaruju u pogledu potrošnje goriva. U stvarnom svetu, ovim brojevima se može komotno dodati po 2 litra (za kombinovanu potrošnju), ali nije u tome poenta nego u činjenici da automatika svakako troši više goriva i nudi slabije performanse, kao što se vidi iz navedenih podataka (inače su i podaci o performansama BMW-ovi, tako da ih uzimam opet kao referentnu tačku, ne kao 100 % tačne podatke).

I kao treće, Ljilja ti je lepo napisala u poruci u čemu je zapravo poenta tih navoda... ;)

Link to post
Share on other sites

ni slucajno ne citati, moze vam se desiti da nesto naucite i smanjite kolicinu lupetanja po forumu. moguce su nus pojave u vidu glavobolje zbog razmisljanja o procitanom i novousvojenom gradivu.

Link to post
Share on other sites
ni slucajno ne citati, moze vam se desiti da nesto naucite i smanjite kolicinu lupetanja po forumu. moguce su nus pojave u vidu glavobolje zbog razmisljanja o procitanom i novousvojenom gradivu.

;) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :lol:

dobra ti je ova...

Ja procitam svaki post skoro,pogotovo ako vidim da ce biti koristan.....

trebali biste vise cijeniti konstruktivne postove koje pise kolega....

upravu je kolega za deklarisane i stvarne potrosnje....

Sjecam se jedne davne emisije u kojoj jsu testirali sugavi mercedes sa neka 3 mjenjaca...manuelni i 2 automatika.....

i pazi,na tom testu (kojeg je sprovela neka novinarska agencija) je manuelac bio najslabiji....po svemu....marketing ili ne...jasno je da jeste...

Link to post
Share on other sites
ja isto mrzim duge postove jednostavno previse informacija...

haha....boli glava od previse informacija ??.... ;)

....

ma. lako je za automatske menjace......negoooo..mene zanima koliko Covek sa nikom "M54" ima godina, odakle je, cime se bavi, jel ozenjen itd....(shaaaalim se....) :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

ja vozim automatic na mom e39 530d 01' restyle i mogu da kazem da sam prezadovoljan, odlicno se ponasa u grad a bogami i na otvorenom, ne slazem se konstatacijom da ne valja na otvoren put, bas naprotiv, za duge relacije prema meni nema bolje, sto se tice potrosnje pogotovo na otvorenom ne verujem da moze necija noga tako dobro da dozira gas kako sto to radi steptronic u kombinaciju sa tempomatom, tako da iskusio sam potrosnju od 6,8l pa nagore.

a sto se tice servisiranja neznam sta vi toliko cesto servisirate, kupio sam ga sa nepunih 100k sad je preso nekih 210k i napravio sam prvi servis menjaca u mom vlasnistvu, znaci staro ulje je bilo providno cisto kao novo, nikakav talog i sl. e sto se tice cene gde ima to za 50eur, zamenio sam ulje i filter (sve originalno) i kostalo me nekih 130eura.

za kraj mogu da kazem samo sve pohvale za steptronic.

p.s. nisam neki manijakalni vozac ali volim da ga pojurim ponekad, na kickdown promeni u brzinu koja mu je potrebna i odmah poleti, Vmax-235km/h, mozda malo krade tacho ali to je to.

Link to post
Share on other sites

kod mene na e34 m50b20 je automatski menjac-i ja sam zadovoljan-posto vozim na duzze relacije cesto meni i odgovara taj tip menjaca -mada mi i cesto nedostaje manuelni ;) ,opet sa manuelnim malo zanimljivija voznja-

sad jedno pitanje za iskusne -u zadnje vreme mi na displeju koji pokazuje koji je tip voznje (npr. E D ili E P) u sredini pokaze kao neki kruzic i auto mi mnogo slabije vuce i ne salta-kao da je u jednoj brzini-skoro sam menjo hladnjak na autu pa posto nisam mogo da nadjem za autom.menjac,onaj mali hladnjak koji je za ulje od menjaca sam izbacijo napolje i samo ga privezo za novi hladnjak-

sad me interesuje dal to moze da bude uzrok ili ne -mozda nema dovoljno dobro hladjenje ulje

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Mislim da sve ide sa godinama;moja auta od svoje 22 godine sve manualci...opel suza gsi,golf 3 gti 2,0,325 e 36,M3-e 36-3,0,328 e 36 cabrio,golf 3 vr6,

od svoje 30 godine tj zadnje dve godine samo tiptronik 530 d nikad vise manual...dosta je bilo od mene. hocu da mi leva noga malo odmori...tako i tebi brate preporucujem tiptronik nikako manual...

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

kod mene na e34 m50b20 je automatski menjac-i ja sam zadovoljan-posto vozim na duzze relacije cesto meni i odgovara taj tip menjaca -mada mi i cesto nedostaje manuelni ;) ,opet sa manuelnim malo zanimljivija voznja-

sad jedno pitanje za iskusne -u zadnje vreme mi na displeju koji pokazuje koji je tip voznje (npr. E D ili E P) u sredini pokaze kao neki kruzic i auto mi mnogo slabije vuce i ne salta-kao da je u jednoj brzini-skoro sam menjo hladnjak na autu pa posto nisam mogo da nadjem za autom.menjac,onaj mali hladnjak koji je za ulje od menjaca sam izbacijo napolje i samo ga privezo za novi hladnjak-

sad me interesuje dal to moze da bude uzrok ili ne -mozda nema dovoljno dobro hladjenje ulje

to je znak na bordu da je auto usao u servisnu brzinu ili u prevodu da imas neki problem sa menjacem a on se tad prebaci u servisnu brzinu i tad imas samo trecu brzinu i rikverc,verovatno to ima veze sa tim sto si petljao sa hladnjakom za ulje ali najbolje da odes na dijagnostiku i tamo ces dobiti sve informacije

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Da kazhem i ja koju na ovu temu...

Chitav zhivot sam vozio auta sa manuelnim mjenjachem, i gledao sam na automatik kao neshto nepotrebno i nisam nikada zhelio auto sa takvim mjenjachem. Medjutim, ovaj auto koji sada vozim je automatik E60 530D. Iskreno, trazhio sam da uzmem auto sa manuelnim mjenjachem (530d) ali ih je ogromna vecina automatik i nisam uspijeo da nadjem onakav kakav sam zhelio a da ima manuelni mjenjach.. Moje mishljenje sada, poslije 2 godine vozhnje automatika... nikad vishe manuelni mjenjach.

Sljedeci ce opet biti automatik.

Link to post
Share on other sites

nije niko rekao da aut. ne valja nego da je veeeelika muka kad se pokvari i da nasi ljudi nisu navikli da odrzavaju menjace,zbog toga mnogo crkavaju i ljudi zaziru od njih,a popravka je paprena i u vecini slucajeva bezuspesna

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Da se i ja ukljucim u diskusiju. Moji automobili svi imaju manuelne menjace ali sam vozio par auta od mojih dobrih drugara koji imaju automatske menjace. Naime, sto se same voznje tice donekle je udobnije je menjac sam radi svoje spram doziranja pedale gasa tako da u tom pogledu nemam zamerki. U sustini mi je svejedno kakav je menjac na autu jer obicno ne divljam ali kad mi dodje zuta minuta uz automatika bih se trudio da ne radim to sto sam naumio iz prostog razloga sto novcanik vrlo lako moze da se olaksa...

Jedan od pomenutih drugara je usled kvara na njegovom Hjundaiju zamenuo automatski menjac manuelnim uz odgovarajuce prepravke na elektricnoj instalaciji (jeftinija varijanta od popravke posto je menjac bukvalno demoliran, najvise zbog stila voznje). Auto je uvezen iz Amerike sa stvarnom kilometrazom i menjac je trajao do prvog kvara otprilike koliko je fabrika to propisala-200000km za pomenuti model. Naime, posle zamene menjaca performanse su se poboljsale osetno. Pri brzinama preko 100km/h je bila dosta veca razlika nego do te brzine. Rec je o modelu Coupe 2.0 benzin 103kW.

Kod drugara na 735i E32 sam u voznji osetio blage trzaje pri saltanju ali o performansama ne mogu da pricam jer nisam imao kontakta sa takvim autom koji ima manuelni menjac. Po prici likova od kojih je drugar uzeo i koji su imali i pomenuti auto sa manuelnim menjacem razlika u krajnjoj brzini je nekih 20-ak km/h sto dodje otprilike 10% kao sto kolega M52 kaze. Isti drugar ima i Audi A4 1.9 TDI sa automatskim menjacem i predjenih oko 300000km (ako ne i vise posto se ne zna da li je sat diran). Menjac je rasklapan par puta, verujem takodje da je zbog stila voznje posto i on a i njegov brat nisu bas umereni. Pored njih jos i ostatak familije vozi taj auto (tata, mama i sestra).

Pre nekog vremena sam imao priliku da vozim par autobusa sa automatskim i sa manuelnim menjacem s' tim da su manuelci bili stariji u proseku 10 godina i sa drugacijim motorom pa o performansama opet ne vredi pricati. Ovi noviji sa automatikom su jednostavno bili odmor za noge i mogli su umereno da se voze zbog velikog obrtnog momenta motora i nacina promene stepena prenosa sto je kod pomenutog manuelca bilo malo teze izvesti.

Eto toliko iz mog skromnog iskustva sa automatskim menjacem.

Kome je taj menjac potreba toplo ga preporucujem pogotovo na ovim novijim vozilima. :e30:

Link to post
Share on other sites

I ja sam za varijantu automatic menjaca.. neka potrosi litar gore, ali ipak je to poseban uzitak.. A kada hocu da saltam i da se igram menjacem, tu je drugi auto. :e30:

Link to post
Share on other sites