Recommended Posts

Pozdrav drugari,

Pre jedno 10 godina kupio sam E30 320i iz 1984' i razmisljao o raznim varijantama sta bi ja sad tu mogao sa njime da prepravljam. Auto je imao oko 180 000 km na meracu pre tih 10 godina a sada je na oko 320 000 obisao sam par puta evropu sa njime i iako nije bio u nekom specijalno dobrom stanju barem ne limarijski uvek je jako pouzdano radio i nikada nije stao. Pre jedno 5 godina kupio sam turbo i hteo da otpocnem proces ugradnje turba medjutim zbog vec prilicno kilavog stanja motora cela stvar je propala i ja kupih M30 motor od 3.0L iz bmw-a E34 530i . Imam dosta iskustva oko motora cak sam dizajnirao dva kompletna kompjutera za prepravku dva motora na injection sa sve pravljenjem tabela koriscenjem raznoraznih senzora i slicno. Projekat M30 je uradjen zajedno sa dobrim prijateljem iz Uzica posto je on imao bolje uslove od mene (velika radionica sa dizalicom). Napravili smo spec nosace motora, prepravili instalacije, skratili kardan i balansirali ga, napravili kracu rucicu i povezivanje sa menjacem i generalno uradili sve sto treba prilicno profesionalno. Ja sam kasnije ugradio kompletan ABS, pozadi disk kocnice, lambda monitor koji sam sam pravio, veci hladnjak, veci alternator, i jos brdo stvari. Eksperimentisao sam sa raznim diferencijalima ali sam se na kraju skrasio sa 2.93 od bmw-a 325e e30 iako ne previse starnim diferencijalom davao je prilicno fino ubrzanje a opet za moja putovanja je pruzao ugodan nizak broj obrtaja pri velikim brzinama sa postojecim 5 stepenim menjacem. Na motor je naravno montiran njegov menjac takodje izvadjen iz istog E34. Sam motor i menjac su u odlicnom stanju i dalje imaju fabricku lamelu a imao sam srece kada sam slucajno naisao na taj motor da je sam motor bio jako malo presao mislim da je sada ukupno na oko 120 000 km ne trosi trunku ulja i blista se ceo pod deklom. Glava motora nije nikada skidana ali je postojao problem od kako sma ga ugradio sto se stalno javljalo kliktanje ko da se razdese klackalice. Na kraju se ispostavilo da je bila naopacke okrenuta fabricki sipka sa tusevima za podmazivanje bregaste i poslednje klackalice nije dobro prskala te su se one za nekih 0.2mm pojele. Sipku smo okrenuli motor se vise nije razdesavao ali zbog blage pojedenosti bregaste ostao je da blago klikce. Auto je opremljen board computerom sve apsolutno radi ugradjeni su i podizaci stakala i plin, protokomer nije nikad otvaran a zbog loseg iskustva sa prethodnim motorom iako je klasican plin napravljen je jako pouzdan sistem koji stiti protokomer od eksplozija koje se doduse jako retko ali ipak neki put dese. Registrovao sam se na ovaj forum jel planiram da predjem na E34 moj e30 je vrlo los limarijski sada a opet cela mehanika i elektronika rade besprekorno pa sam se nadao da cu naci nekoga ko bi ga iskoristio za auto koji bi donirao sve za M30 projekat. Ja sma licno hteo da kupim drugu skoljku i da sve sam prepakujem ali jednostavno vise u zivotu nemam vremena za to previse posla a auto mi treba za svaki dan, odovijiti mesec dana mi je sad neizvodljivo. Auto ima dobre prednje amortizere lose zadnje, odlicna diferencijal i menjac kao i kardan za to centralni lezaj lamelu korpu ceo taj deo imam luft u poluosovinama i tu bregastu sto klikce. Ide jako dobro i srce mi se cepa kad ga provezem vidim kako je sav skripav i klimav a opet ide bolje od vecine kola pored kojih stane. Trosi oko 10-11 litara plina na otvorenom ako se vozi do 140 i oko 18 litara plina po cistoj gradskoj voznji sa danasnjim guzvama. Spreman sam da ga prodam nekome ko realno proceni brdo vrlo korisnih delova optimizovanih za E30 M30 kombinaciju. Ako nekog interesuje nek me kontaktira kako za sam auto tako i za savet oko cele modifikacije. Auto poseduje servo volan mada doduse ima blagi luft od jedno 4 mm u letvi tako d ane mogu d akazem da je letva odlicna ali mogu da kazem da je pre 3 godine stavljena nova servo pumpa. Inace auto je sa 2 vrata.

Pozdrav !

Link to post
Share on other sites

Svaka cast za predstavljanje, opravdao si sa ovim nick name. Dobro nam dosao.

P.S. Popuni ime i prezime u profilu do kraja, to je pravilo foruma.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.