Recommended Posts

Kada sam vozio e 36 koji je na skali imao crticu za temperaturu tacno na sredini, imao sam problem. Temperatura mi je padala skoro do plavog, pogotovo kad je napolju temperatura u minusu. To sam resio tako sto sam zamenio visko (ispravite me ako gresim mislim da se tako zove). Od tada mi je kazaljka (naravno od trenutka kad postigne radnu) bila zakovana za tu sredisnju crtu na skali, mozda milimetar udesno, ma kakvi vremenski uslovi bili.

E sad, imam sledeci problem na e 39: On nema tu sredisnju crtu, sto ce reci valjda da kazaljka treba da se pomera, zavisno od vremena napolju, izmedju dve sredisnje crte.

1. E sad kao prvo, nejasno mi je da na e 36 kazaljka od trenutka kad postigne radnu temperaturu ne mrda ni malo a da na e 39 treba da se krece izmedju dve sredisnje crte, posto nemam crtu onu skroz na sredini koja stoji vertikalno :(

2. Kao drugo, primetio sam da mi slabije greje auto dok kazaljka ne dodje u vertikalni polozaj, premda tu nema sredisnje crte koja bi dala neku odrednicu gde treba da stoji.

3. Primetio sam cak recimo ako idem nizbrdo negde, pod ovim trenutnim vremenskim uslovima znaci debelo ispod nule, kazaljka cak pada milimetar ispod te donje crte, koja je po meni odrednica za minimum radne temperature.

4. Da li sam uopste u pravu da kazaljka treba da se pomera izmedju te dve sredisnje crte??

Ako neko ima neko iskustvo neka mi javi, posto ne bih bas da idem nespreman u neki servis da me deru kao magarca tipa daj da zamenimo 10 stvari, pa na kraju jedna od njih ce biti sigurno!! Unapred hvala

Link to post
Share on other sites

Temperatura mora da je uvek na sredini, tačnije milimetar "ulevo", bez obzira na model i tip automobila i kod serije 3 E36 i serije 5 E39. Razlog toga leži upravo u činjenici da je visko konkstantno u funkciji i da temperaturu održava na optimalnoj, ne dozvoljavajući naravno pregrevanje ali ni pad ispod optimalne radne, i tako sprečavajući štetne posledice rada pothladjenog motora. Cela poenta primene viska je upravo u toj činjenici da održava "radnu atmosferu" i temperaturu motora konstantnijom i optimalnijom, samim tim optimitujući i radne karakteristike i performanse motora.

Dakle, ako ti temperatura motora nakon 5-15 minuta rada, zavisno od spoljašnje temperature, ne "dodje" do sredine ili koji milimetar ulevo i tu ostane, onda je to znak da sistem nije u redu a sudeći po tvom opisu prvo bi trebalo da proveriš termostat, a kad već odeš do majstora neka prokontroliše i visko kao i uopšte ceo rashladni sistem tek da budeš siguran...

Pozz

Link to post
Share on other sites

Temperatura mora da je uvek na sredini, tačnije milimetar "ulevo", bez obzira na model i tip automobila i kod serije 3 E36 i serije 5 E39. Razlog toga leži upravo u činjenici da je visko konkstantno u funkciji i da temperaturu održava na optimalnoj, ne dozvoljavajući naravno pregrevanje ali ni pad ispod optimalne radne, i tako sprečavajući štetne posledice rada pothladjenog motora. Cela poenta primene viska je upravo u toj činjenici da održava "radnu atmosferu" i temperaturu motora konstantnijom i optimalnijom, samim tim optimitujući i radne karakteristike i performanse motora.

Dakle, ako ti temperatura motora nakon 5-15 minuta rada, zavisno od spoljašnje temperature, ne "dodje" do sredine ili koji milimetar ulevo i tu ostane, onda je to znak da sistem nije u redu a sudeći po tvom opisu prvo bi trebalo da proveriš termostat, a kad već odeš do majstora neka prokontroliše i visko kao i uopšte ceo rashladni sistem tek da budeš siguran...

Pozz

Hvala brate, trebala mi je potvrda da kazaljka ne sme da se pomera kad postigne radnu ali me zbunilo to sto mi nema centralne crtice koja ce da odredi gde stoji tacno.

Poslusacu tvoj savet, hvala jos jednom!!

Link to post
Share on other sites

Kod mene po gradu vrlo brze nabije 12h tj na sredini i ne pomice se, ali cim izdjem na autoput, spusti se maltene do plavog polja.. Sto se tice grejanja, imam ga.. E sada, neko mi savetuje da promenim termostat.. Ne znam sta da radim ni ja.. :angry:

Link to post
Share on other sites

Kod mene po gradu vrlo brze nabije 12h tj na sredini i ne pomice se, ali cim izdjem na autoput, spusti se maltene do plavog polja.. Sto se tice grejanja, imam ga.. E sada, neko mi savetuje da promenim termostat.. Ne znam sta da radim ni ja.. :angry:

Menjaj termostat, ne ispravan 100 %.

Link to post
Share on other sites

Menjaj termostat, ne ispravan 100 %.

:thumbsup:

PS. Ili postoji neki drugi problem sa rashladnim sistemom (sredstvom), ali od termostata treba krenuti, kazaljka jednostavno ne sme da pada sa "12 sati" bez obzira na saobraćaj, spoljašnju temperaturu, radno opterećenje... Naravno, ako sve radi kako treba :)

Link to post
Share on other sites

Na mome ex coupe-u ( tada sam se odusevio za BMW-om za sva vremena), pre 3 godine, vracao sam se sa mora, na granici guzva da ne poverujes, cekao sam 3 sata da istu predjem, spoljna temperatura 44 stepena Celzijusa, svo vreme auto radi u mestu ili kratko pomeranje, klima ukljucena, a temperatura na pola. Radi se o motoru M52 ( 1998.g.). Drugar sa Ford mondeo-m 2003.g. imao je problema sa podizanjem temperatura, a bembari kazaljka ne mrda od polovine.

Link to post
Share on other sites

imao sam slicno iskustvo kad sam cekao neki udes u sred morace, oko 3h, pa je bilo kreni stani na onim brdima....ali sto kaze leon ni milimetar preko pola da makne

U tom zecu lezi grm.. Vidite, kod mene je na tom podji stani rezimu, konkretno pred ulazak u Leskovac na bmw skup, podigao temperaturu pred crveno.. Definitivno mi nesto ne valja.. Ali eto, pocecu od termostata..

Link to post
Share on other sites

pregledaj lepo, mozda imas i vazduha u sistemu, ne bi smeo da dize temp ni milimetar, osim kad zvekne visko, sto sam takodje imao prilike da se uverim, medjutim podigo mi je temp za 1mm prema crveno na bas velikom usponu i menjao sam visko, sad mogu da ga penjem i uz banderu a temp stoji gde treba

Link to post
Share on other sites
Temperatura mora da je uvek na sredini, tačnije milimetar "ulevo", bez obzira na model i tip automobila

ovo je zakon, pravilo, 11 zapovest i ako je drugacije treba u sto kracem roku naci i resiti problem. npr. kod dizela(sa turbinom) ako je motor pothladjen, ima vise cadji sto nepovoljno deluje na egr ventil, turbinu...

Link to post
Share on other sites

ovo je zakon, pravilo, 11 zapovest i ako je drugacije treba u sto kracem roku naci i resiti problem. npr. kod dizela(sa turbinom) ako je motor pothladjen, ima vise cadji sto nepovoljno deluje na egr ventil, turbinu...

Opet ce sneg :D

Link to post
Share on other sites