Problemi problemi i samo problemi ... Vise informacija kad procitate komplet pricu ...


Recommended Posts

'ola Srbmwejci :)

Muka me natjerala da trazim informaciju online jer sa dosta majstora sam prosao i nisam dosao do konkretne dijagnoze. Radi se o 320d E46-ici Touring, 2002 gp., 110kw/150KS, automatic, stvarno dobra masinka, ali dosta dugo me muce neki "sitni" problem i nikako da ih rijesim ... Evo i price ...

Prvi problem - paljenje pri niskim temperaturama!

-------------------------------------------------

U toku zime na temperaturama nizim od -5 auto ne moze da upali iz prve vec vergla i po 20ak sekundi, tako da moram prekinuti pa ponoviti proces da ne preopteretim akumulator. Vecinom upali iz 2 ili 3 puta ako je temperatura izmedju -5 i -10. Srecom nije islo ispod -10 tako da nisam imao problem da ne mogu nikako upaliti ove zime, ali prosle se to desilo u 2 navrata, gdje sam morao cekati da se temperatura digne da bih upalio, a tada bio na Jahorini tako da nisam imao bas neke izglede da se temperatura puno digne, ali je vrijeme bilo na mojojs strani :)

Dijagnostika je pokazivala da svjecice nesto nisu uredu. Zamjenom svjecica dosli smo do spoznaje da su svjecice uredne, ali sam opet stavio nove za svaki slucaj. Stanje se nije promjenilo, jer je u slicnim situacijama slicno reagovao. Sada izbacuje gresku da je rele za grijace u pitanju tako da mi je to ostalo da promjenim, medjutim ovdje u Banjaluci ne mogu da nadjem BERU distributera koji radi releje za BMW, vec mogu samo uzeti od nekih BMW servisa koji "zhare" po dzepu samo tako. Interesuje me gdje mogu u Beogradu da pronadjem povoljne dijelove (konkretno reley) i koliko to kosta. Taj nebi smio biti skuplji od 40EUR.

Sa druge strane jedan od famoznih BL mehanicara-pametnjakovica mi je spomenuo da bi to mogla biti i kompresija, medjutim auto kad upali ide ko metak, ne osjetim neke probleme u voznji, ali njegova je logika da "elektronika" moze da sakrije simptome lose kompresije tako da se to ne moze primjetiti u voznji, sto je po meni suludo.

Komentari na ovaj prvi problem su dobro dosli ... a sad slijedi drugi ...

Drugi problem - moguce rjesenje mjerac protoka vazduha?!

---------------------------------------------------------

U zadnjih mjesec dana primjecujem da mi auto vise trosi. Gledajuci njegove parametre na kontrolnoj tabli potrosnja u gradu mi prelazi 9.5l, sto mi do sada nikad nije bio slucaj. Medjugradska se cini ok, ali gradska (znaci stalno varijanta, 1, 2, 3 a jos je automatic) je kriticna. Moj mehanicar, koga smatram prilicno ok likom, sumnja na mjerac protoka vazduha. Dijagnostika na zadnjem mjerenju nije nista pokazala, ali je na predzadnjem protok vazduha bio van normalnih vrijednosti, sto po njegovoj prici prouzrokuje simptome koje imam a to je da na kick down (ali i na malo jaci gas ne samo kick down) shiklja oblak crnog dima iz auspuha. Dakle mjerac pogresno prikaze kolicinu unesenog vazduha, gdje se onda previse goriva usprica te to proizvede crn dim i vecu potrosnju. Danas odem da pronadjem taj uredjaj i nadjem ga po cijeni od 100EUR, so mi se ucinilo prilicno skupo za nesto sto ne znam da li ce rijesiti problem, a majstor tvrdi da je to ok cijena.

Strucna misljenja i komentari i na ovaj problem su dobro dosli ...

Treci problem - pretjerana vibracija u kabini zbog pokvarene remenice na radilici?!

---------------------------------------------------------

Remenicu na radilici treba da mjenjam vec 2x u 3 mjeseca, a razlog je sto sam prvi put uzeo polovnu jer ovdje kod nas u Banja Luci nisam mogao naci novu a da ima "realnu cijenu". Lik mi je trazio 300EUR za novu!!! Medjutim, morao sam hitno na put i odlucio sam se da od istog "koljacha" uzmem polovnu za 120EUR, sto mi se odbilo od glavu i ta polovna je sad 3 mjeseca (i 3000km) kasnije skrshena i moram je mjenjati. Danas sam uzeo Meyle remenicu za 160EUR, iako ovaj moj mehanicar tvrdi da se nije proslavio sa tom markom jer mu je jedna nakon instalacija odmah podrhtavala. Sad, jasno mi je da je remenica skrsena, ali da li je moguce da se vibracija moze tako intenzivno prenijeti u kabinu da kad otvorim vrata dok auto radi bukvalno sve se toliko trese da imam osjecaj da ce iz futrola na vratima poispadati stvari :)

Eto to su neki problemi, ne toliko teski koliko me nervira manjkavost te dijagnoze.

Ajte ljudi, sutajte sa komentarima pa mozda dodjem i do neke dijagnoze koju jos nisam razmotrio :)

Hvala unapred!

Link to post
Share on other sites

Ima ovde na forumu dosta strucnijih ljudi pogotovo za dizele koji ce ti pomoci sigurno ali ovo sa svecicama mi se nikako ne uklapa, da nisi mislio na grejace kad si to napisao posto to kod dizel motora moze da ima a svecice nikako, drugo sto se protokomera tice postoje neke vrednosti sa kojima se poredi protok i time se odredjuje ispravnost a 100e nije visoka cena vec realna za polovan.

Link to post
Share on other sites

Ima ovde na forumu dosta strucnijih ljudi pogotovo za dizele koji ce ti pomoci sigurno ali ovo sa svecicama mi se nikako ne uklapa, da nisi mislio na grejace kad si to napisao posto to kod dizel motora moze da ima a svecice nikako, drugo sto se protokomera tice postoje neke vrednosti sa kojima se poredi protok i time se odredjuje ispravnost a 100e nije visoka cena vec realna za polovan.

Ma da svakako sam mislio na grijace gdje sam govorio o svjecicama. Naravno, nisam toliko strucan da se dobro izrazim, pa se katkad potkrade nestrucan izraz :) Znaci cijena nije losa za protokomer, samo kontam da li mi to uopste treba kad pokazuje uredne vrijednosti?

Nadam se da ce se neko od strucnijih prikljuciti diskusiji.

Link to post
Share on other sites

Takodje, jutros sam zvao jos neke mehanicare, i ovaj jedan mi nudi polovan reley za grijace za 50EUR, a to je isti onaj koji mi je prodao polovnu remenicu koja se raspala za 3 mjeseca, tako da od polovnih stvari odustajem jer definitivno nisam imao srecu sa tim. Bili bi mi vrlo korisno kad bi neko od strucnijih provjerio koliko kosta to u Beogradu i gdje ima da se nabavi pa bih poslao nekog od prijatelja iz BGa da mi to nabave i nekako posaljo ovamo.

Link to post
Share on other sites

Ako si remenicu platio 120 eura polovnu - oderao te ko god da ti je to naplatio. Protokomer moram da proverim sa brojem sasije, ali vrlo verovatno da je to taj, se moze naci nov i cena mu je u kopiji oko 11000-12000 dinara.Grejaci postoje od 5v i od 11v i iste su velicine, tako da je i moguce da ti je neko prodao od 5v (ako je podatke trazio preko tec doc-a - sto je vrlo moguce).. Lepo posalji broj sasije, da ti povadimo cene svih delova i posavetujemo se sa nekim dobrim dijagnosticarem...

Pozz

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Postovanje,

imam isti problem kao Branko Kockica samo je BMW 320 d 100Kw 2000gp ,takodje pali iz prve al treci put verglam kad je temperatura ispod 0 a kad je 0-5 dvaput verglam i baci dosta prljavog dima bijeloplavog,a kad je temp iznad 5-6 normalno boji se kljuca ,nisam isao jos kod majstora.Sta da radim dal da mjenjam grijace.MIslio sam da prvo ispitam ispravnost grijaca,inace exstra dobar auto sad ima tek 130000km stvarnih i nikakvih problema.Mislim da i ovo nije problem al ipak dajte mi savjet

Unaprijed zahvalan

Igor

Link to post
Share on other sites
Branko kockica bi mogao lepo da popuni profil,ime i prezime i odakle je kao i svi mi sto smo uradili,to je osnovna kultura

Sorry Miki, ipak bi zadrzao anonimnost, a na forumu to svakako imam pravo.

Postovanje,

imam isti problem kao Branko Kockica samo je BMW 320 d 100Kw 2000gp ,takodje pali iz prve al treci put verglam kad je temperatura ispod 0 a kad je 0-5 dvaput verglam i baci dosta prljavog dima bijeloplavog,a kad je temp iznad 5-6 normalno boji se kljuca ,nisam isao jos kod majstora.Sta da radim dal da mjenjam grijace.MIslio sam da prvo ispitam ispravnost grijaca,inace exstra dobar auto sad ima tek 130000km stvarnih i nikakvih problema.Mislim da i ovo nije problem al ipak dajte mi savjet

Unaprijed zahvalan

Igor

Pozdrav druze ... Ne mora da znaci da je isti problem kao kod mene. Ja ga na kraju nisam ni utvrdio 100%. Cini se da je relej grijaca jer je to navodno kod dosta BMWova slucaj ali vlasnici ni ne prijavljuju jer se desava samo u tim nekim situacijama. S obzirom da je Common rail ubrizgavanje i da grijaci ipak "drze" odredjeni period to rijetko ko i mjenja. Neka ti majstor provjeri grijace diagnostikom (ali bez vadjenja tesko da moze znati da li su ispravni), ali ako pali to nebi trebali biti grijaci. S obzirom da sad dolazi proljece, ne bih ni ja da bacam 70EUR za relej.

Razlog za bijelo-plavi dim je uljni separator ili kako ga neki zovu iberlauf filter koji ako se ne mjenja bar 1 godisnje moze da se "katranizuje" i da izbija kompresiju na cep ulja (bar se meni tako desilo), sto na kraju navodno moze prouzrokovati i otkazivanje turbo loeadera, sto je tek onda rock'n'roll.

S obzirom da mi ovdje niko nije mogao ponuditi konkretnu pomoc ovako od prve, pronasao sam na nekim njemackim i britanskim forumima neka rjesnja za moj problem, a ako ti jos sta treba posalji mi PM.

Link to post
Share on other sites

Pokusat cu prvo sa diagnostikom,de mi kazi gdje se nalazi taj relej za grijace i pod kojom oznakom dosta se razumjem u autoelektriku al nevolim eksperimentisati jer uvjek skupo kosta,a htio bi ga ispitati jer nemanista specijalno samo uslov pod kojim on radi ,a sto se tice dima njega uposte nema nego samo kad hladno vrijeme tj kad temperatura niza i moraju grijaci odradjivati,zamjenuo bi i taj iberlauf filter al neznam ni da postoji al obavezno cu da provjerim i da ga zamjenim

U svako slucaju hvala ti na informacijama jer su uvjek dobro dosle i jos nesto iz price vidim da si iz BL koji je dobar majstor za BMW da ima diagnostiku sem naseg Djene jer je on ipak za one sa debljim novcanikom i gdje se snalazis za dijelove

Igor

Link to post
Share on other sites

Pokusat cu prvo sa diagnostikom,de mi kazi gdje se nalazi taj relej za grijace i pod kojom oznakom dosta se razumjem u autoelektriku al nevolim eksperimentisati jer uvjek skupo kosta,a htio bi ga ispitati jer nemanista specijalno samo uslov pod kojim on radi ,a sto se tice dima njega uposte nema nego samo kad hladno vrijeme tj kad temperatura niza i moraju grijaci odradjivati,zamjenuo bi i taj iberlauf filter al neznam ni da postoji al obavezno cu da provjerim i da ga zamjenim

U svako slucaju hvala ti na informacijama jer su uvjek dobro dosle i jos nesto iz price vidim da si iz BL koji je dobar majstor za BMW da ima diagnostiku sem naseg Djene jer je on ipak za one sa debljim novcanikom i gdje se snalazis za dijelove

Igor

Pa ne znam ni ja gdje se nalazi relej, nisam strucan po pitanju majstorisanja ali poznajem logiku onoliko koliko mi treba, ali mozes naci po semama na webu zavisi od modela. Sad, kazem mozda kod tebe nije to slucaj, a to za taj iberlauf filter znam 100%, a to ce ti reci i ovi majstori. Ipak dijagnostika je zakon, sve ostalo su nagadjanja.

Poslao sam ti privatnu poruku sa informacijama mehanicara. Srecno!

Link to post
Share on other sites