Recommended Posts

Pozdrav svima

Prije nekoliko dana sam promijenio stabilizatore i Querlenker (ne znam kako se zovu na nasem jeziku :)). Posto je majstro prilikom promjene primjetio da mi prednji desni amortizer pusta ulje, promijenio sam i oba prednja amortizera kompletno sa lezajevima. Problem koji se pojavio nakon toga je da mi se upravljac ne vraca kompletno nazad kada skrecem ulijevo ili udesno, tako da uvijek moram manuelno da ga vratim. Znaci, ako skrenem ulijevo na raskrsnici i kada pustim upravljac da se sam vrati nazad, on se ne vrati do kraja vec ostane recimo na polozaju od 10 ili 11 sati. U slucaju da ga ne vratim manuelno, auto bi otislo na stranu (nebitno na koju stranu skrecem na raskrsnici). Kada se auto ispravi, onda normalno vozi ravno. Kolege sa posla, koji se navodno razumiju u te stvari, rekle su mi da se nakon promjene amortizera mora izvrsiti nekakvo nuliranje upravljackog sistema pomocu kompjutera (zaboravio sam reci da sam takodje uradio i stelovanje trapa...spure ili kako se vec naziva). Da li bi neko znao reci nesto o ovome i da li se to moze uraditi bez BMW servisa i ako moze, kako?

Pozdrav svima iz Austrije

Link to post
Share on other sites

hmmm , ne bi to trebalo da ima ikakve veze sa menjanjem amortizera , meni se nesto slicno desavalo , ali sam provalio da mi je letva guzvala manzetne i cim sam to sredio , sve je bilo ok

Link to post
Share on other sites

Meni se desilo nesto slicno kada sam menjao izvode iz letve volana - malo se otimao volan prilikom skretanja, pa je optika (reglaza-stelovanje geometrije trapa) morala biti uradjena i kada je to reseno, svi problemi su nestali. Sto se tice upravljackog sistema, nisam imao problema a za nuliranje je mozda kalibracija volana (dijagnostikom se uradi za 10-20 minuta) ili tako nesto. Jesi ti siguran da su svi delovi originalni ili odgovarajuci, nesto mi tu cudno da je sa prethodnim delovima sve bilo OK, a sada sa novim ne vraca kako treba i pored uradjene geometrije trapa?

Link to post
Share on other sites

Dijelovi su svi ok, nije problem, ali kako rekoh, neke radne kolege su mi rekle da se ipak mora pomocu kompjutera nesto nulirati. Kako su oni meni objasnili, prikaci se komp, upravljac se jednom okrene pun u jednu stranu i onda pun u drugu stranu i to bi bilo to, auto zapamti gdje je tacno sredina i onda se upravljac vraca kao i prije. Navodno, kod ovoga auta postoji i elektronska kontrola upravljaca (sam upravljac je hidraulicni) koja se mora dovesti na nulu tj sredinu :).

Link to post
Share on other sites

Cudno je to, prednji trap automobila je projektovan tako da se tockovi vracaju sami u pocetni polozaj,

mislim da to ne regulise elektronika

Mozda bi trebalo da podesis osetljivost na letvi, treba da ima neki sraf na njoj

Mozda sam se izlupao, sacekaj da Miki ili Klinik kazu nesto :)

Link to post
Share on other sites

Pa nije to joystick da mu radis kalibraciju,levo pa desno do kraja,to je volan,cista mehanika.

Neverujem da mu komp regulise okretanje i vracanje u nulti polozaj,nasteluj trap i nece da zeza,to si morao obavezno da odradis kad si sve to izmenjao,cudi me da svaba to nije odradio.

Link to post
Share on other sites

Pa nije to joystick da mu radis kalibraciju,levo pa desno do kraja,to je volan,cista mehanika.

Neverujem da mu komp regulise okretanje i vracanje u nulti polozaj,nasteluj trap i nece da zeza,to si morao obavezno da odradis kad si sve to izmenjao,cudi me da svaba to nije odradio.

Zasto dajes pretpostavke kad neznas, kalibracija volana se radi, e46 cak ima senzor pozicije volana koji je meni jednom prijavio pogresan polozaj volana i to zato sto mi naglo oslabio akumulator pa senzor pobrljavio, kada se to desi automatski se iskljuci kontrola proklizavanja i kontrola stabilnosti i nemozes je aktivirati dok se: 1. Ne nasteluje volan (u slucaju da nije u dobrom polozaju kada auto ide pravo) i 2. Dok se ne uradi upravo kalibracija za koju je izmedju ostalog bas potrebno motati levo pa desno do kraja 2-3 puta.

Druga stvar, covek je napisao da je radio optiku, trebalo bi procitati sve postove pre nego sto se da komentar...

Po meni mogu biti sledece stvari:

1. Neodgovarajuci delovi ili neodgovarajuca montaza

2. Moguce da je radjena geometrija trapa za "standard suspension" a na autu su namontirani "heavy duty" ili "sport" delovi trapa (ili moze biti da je obrnuto), svaki bolji servis ima optiku sa izborom ova tri moda za npr. e46 320d.

Standard, HD i sport suspenzije imaju razlicite parametre za stelovanje geometrije trapa, mozda nebi bilo lose proveriti da li je radjena geometrija trapa u skladu sa namontiranim delovima trapa

3. Sto CasperBg82 kaze nesto oko letve ili sistema upravljanja je vrlo moguc uzrok

BTW Querlenker su kod nas "silen blokovi" i ako si uzeo poliuretanske (crvene, plave ili bilo koje drecave boje osim crne), mogu i oni biti jedan od uzroka.

Link to post
Share on other sites

Hvala ti ticovman. Silen blokovi su crni, na autu nemam nikakvih tjuniranih dijelova, sve je standardno. Na zalost, nisam bio prisutan kada mi je radjena optika, cekao sam napolju. Trajalo je bar sat vremena dok je zavrseno. Interesuje me jos jedna stvar oko lezajeva na amortizerima. Da li su oni isti ili postoje "lijevi" i "desni"?

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Dugo je vremena proslo od mog zadnjeg javljanja, ali kada sam zapoceo ovu temu, zelim i da je dovrsim i kazem sta se desilo. Sve do prekljuce, kada sam skretao sa autom volan se nije vracao do kraja i ja sam uvijek morao da ga ispravljam a kada sam to i uradio, ponovo ga pustio, vukao je na jednu stranu. Odvezao sam auto na tehnicki prije dva dana i posto znam da mi je mehanicar u firmi dobio Car Soft-ov uredjaj za dijagnostiku, pitao sam ga da li moze da mi kalibrira senzor za polozaj volana (ili kako da ga vec nazovem na naesm jeziku?). Rekao je da ce pokusati, jer ni on jos nije izverziran sa tom novom dijagnostikom. trazeci u meniju sta se sve moze uraditi na autu, pronasli smo i mogucnost kalibriranja toga senzora, uradili kalibriranje i sada je sve ok. Hvala svima koji su pomogli oko rjesavanja ovog "slucaja" i nadam se da cu ovim prilogom pomoci jos nekome.

Link to post
Share on other sites

E cestitam! Neka si resio konacno, kod tebe izgleda senzor pozicije volana uopste nije prijavljivao pogresnu poziciju (ne mora da ti stoji volan ukrivo da bi senzor prijavljivao gresku pozicije volana). Ali eto, tehnologija je cudo, moze biti da je zbog prethodno pogresno kalibriranog senzora (mozda je samo vremenom pobrljavio) servo sistem dobijao pogresne informacije o osetljivosti i polozaju pa ti zbog toga nije vracao, a posle krenuo i da "gura u stranu".

Link to post
Share on other sites

Ja kontam da nikom ne vraca skroz sam, aj bas cu obratiti paznju kad budem vozio pa cemo razmeniti iskustva. Meni je radjena kalibracija nakon novih viljuski, silena i izvoda iz letve volana. Jedino sto znam sigurno da to zavisi i od colaze felni, dimenzija guma, pa i od tipa gume (da li je HP ili UHP guma, da li ima tvrdji i ostriji rub ili ima meksi i zaobljeniji). Meni je npr sa 205/50 R17 i sa 225/45 R17 gumama vise pratio reljef puta kad onako naidjes u uvalu od puta koja nastane od tezine autobusa ili kamiona nego sada sa 215/50 R17, a i vise su se osetile neravnine i pukotine na putu nego sada sa ovim gumama.

Link to post
Share on other sites

Ja sam sad malo obratio paznju dok vozim, jbm li ga meni vraca volan. Nisam dugo seo u drugi auto pa da uporedim, ali nisam primetio da moram ja da vracam. E sad, ako imas nekog svog majstora, ili pa neka ti uradi kalibraciju, onda ces primetiti razliku istog momenta. Meni moj majstor naplacuje 1000 din dijagnostiku (bar je ta cena bila u Maju ove godine), a kalibraciju podrazumeva pod dijagnostikom,taman ti usput i iscita greske ako ima nesto prijavljeno.

Link to post
Share on other sites

E ovako, kad skrećem levo, ne vraća mi volan skroz i nastavi da ide levo, kad skrećem desno vrati ga skroz pravo. Inače kad pustim volan kad je pravo nigde ne skreće, tj.reglaža je ok. I još šta sam primetio, kad u mestu smotam volan do kraja levo i desno, nije jednak položaj volana na obe strane. Kao da se više okrene u levo, nego desno, razlika je nekih 2-4 cm!!! Help

Link to post
Share on other sites

E ovako, kad skrećem levo, ne vraća mi volan skroz i nastavi da ide levo, kad skrećem desno vrati ga skroz pravo. Inače kad pustim volan kad je pravo nigde ne skreće, tj.reglaža je ok. I još šta sam primetio, kad u mestu smotam volan do kraja levo i desno, nije jednak položaj volana na obe strane. Kao da se više okrene u levo, nego desno, razlika je nekih 2-4 cm!!! Help

Ista prica, pozicioniranje upravljaca.

Link to post
Share on other sites

Kalibracija i piči :pilot:

Odem kod majstora da mi uradi kalibraciju i kaže čovek da kalibracija nema veze sa ovim problemom, već da idem da proverim reglažu trapa, pa ako to bude u redu, onda je najverovatnije do letve volana ili serva. Kaže kalibracija se radi samo ako ti upali one lampice od DSC-a. Reglažu malo pre proverio, sve čisto 5, bez ikakvog štelovanja. Ne znam šta mi je dalje raditi.

Link to post
Share on other sites

Nek' uradi majstor kalibraciju, MilanAT je identičan problem rešio tako. Da budem iskren, nisam stručnjak ali bih te i ja u početku ubeđivao da nešto nije u redu sa trapom (kao što sam na početku ove teme člana MilanAT ubeđivao da je do trapa ili neodgovarajućih delova), ni meni nema logike da zbog elektronike ne vraća volan ili vuče u stranu, ali jbg. tehnologija je čudo, npr. neki senzor ili elektronski uređaj-davač-čiča gliša na kvadrat ne daje dobre informacije servo sistemu o potrebnoj osetljivosti i otporu i servo ti ne vraca volan kako Bog zapoveda. A sa druge strane može biti i da je do letve volana, ali tu je već skupa popravka, ako može neka ti proveri letvu i servo sistem, ali ja bih radije pre bilo kakvog ulaganja u delove ipak uradio kalibraciju (moj majstor uzima 1000 din za to - jeftinije nego reglaža trapa).

P.S. Tvoj majstor je u pravu da se kalibracija radi ako ti upali lampice DSC-a, ali (izvinjavam se što ponavljam) MilanAT-u nije palio lampice, a rešio je identičan problem kalibracijom, njemu je čak vukao u stranu.

Link to post
Share on other sites

hmmm , ne bi to trebalo da ima ikakve veze sa menjanjem amortizera , meni se nesto slicno desavalo , ali sam provalio da mi je letva guzvala manzetne i cim sam to sredio , sve je bilo ok

Eo i ovo sto covek kaze valja proveriti :rolleyes:

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Danas mi se upalila sijalica DSC i za izlizanost plocica, odem na dijagnostiku i prijavljuje mi gresku senzola kalibracije volana. Da li se to moze ispaviti (kalibrirati dijagnostikom) ili se mora menjati senzor.

NAPOMENA: Juce sam skidao komplet tablu otkacinjao volan i ceo prednji deo enterijera jer sam imao problem sa radijatorom grejanja, a danas kada sam krenuo na put i posle 100 km, upalile su se navedene sijalice.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Danas mi se upalila sijalica DSC i za izlizanost plocica, odem na dijagnostiku i prijavljuje mi gresku senzola kalibracije volana. Da li se to moze ispaviti (kalibrirati dijagnostikom) ili se mora menjati senzor.

NAPOMENA: Juce sam skidao komplet tablu otkacinjao volan i ceo prednji deo enterijera jer sam imao problem sa radijatorom grejanja, a danas kada sam krenuo na put i posle 100 km, upalile su se navedene sijalice.

Jesi resio problem sa lampicama? Mogu da se kladim da ti je bio los akumulator ili ti alternator nije punio kako treba (osim ako nisi napravio neki error kada si skidao/vracao tablu)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

jel zna neko ko u NS radi tu kalibraciju volana?

na jednom mestu gde sam pitao `belo` me gledaju - pojma nemaju.

inace isti simptomi - DSC lampica sija (kad se ponisti, upali se posle par kilometara) i volan stoji malo ukrivo.

gde u NSadu da to sredim? Neki kazu da treba da se menja taj senzor volana - ako moze da se kalibrise, to je super, samo gde?

poz.

Link to post
Share on other sites

Danas mi se upalila sijalica DSC i za izlizanost plocica, odem na dijagnostiku i prijavljuje mi gresku senzola kalibracije volana. Da li se to moze ispaviti (kalibrirati dijagnostikom) ili se mora menjati senzor.

NAPOMENA: Juce sam skidao komplet tablu otkacinjao volan i ceo prednji deo enterijera jer sam imao problem sa radijatorom grejanja, a danas kada sam krenuo na put i posle 100 km, upalile su se navedene sijalice.

Pretpostavljam da si zaboravio da otkačiš kleme sa akumulatora pre nego što si se upustio u skidanje table... Treba da nakačiš auto na BMW dijagnostiku (GT1/DIS i sl.) i da se uradi kalibracija senzora volana - prosta procedura, pokrene se opcija u softveru i zavrti volan lagano s kraja na kraj nekoliko puta...

Link to post
Share on other sites