Recommended Posts

E34 M20 Auto je bio 535i Automatik, do danas je imao automatski menjac 4HP22 ali sa sajlom za kickdown (downshift), posto je vrisnuo, ubacio sam 4HP22 ali sa dzekom, znaci bez sajle, e sada ECU ili TCM od menjaca mi je ostao od 535, dzek sam zakacio, ECU mi stoji povezan tamo kod kasete suvozaceve, ali ispisuje "getriebeprograme" usaltao ga u najveci stepen prenosa i ne mrda odatle. Skapirao sam da je u safemodu i da je zbog toga. Sta mi je sada raditi, vidim da je 535 nosio isti taj menjac 4HP22, da li moram da menjam ECU, ili neki reset, ili nesto sa necim nema komunikaciju, osigurac je dobar, ne radi ni taster za S,E,M modove, onaj odmah pored rucice menjaca, ne menja brzinu ni preko rucice, kao da su mu svi ventili otvoreni/zatvoreni on ga usaltao u 4-tu, a ja da kukam samo pored njega. Sta da radim ne verujem da bi dijagnostika pomogla...od cega da krenem. E jos da dodam, ulje ima, filter cist.

Link to post
Share on other sites

Prekidac lepo radi jer dok je auto na kontaktu on ispisuje na onom malom displeju u kom je modu u zavisnosti gde pomerim prekidac, ali cim upalim auto ispisuje gresku, gasi mi taj displej i ostaje u jednoj brzini.

Link to post
Share on other sites

Ja sam sada nesto video, meni je ECU od menjaca 2-redni, ima dva reda pinova, a vidim i to da 525 M50 sa automatskim menjacem ima 3 reda pinova, da li je moguce da sam toliki maler da sam uzeo menjac za koji ide ECU 3-redni a da meni na autu stoji instalacija za ovaj 2-redni. Potenciometar na papuci gasa stoji prikacen je samo sto nema onu osovinicu od papuce do njega, ali ona mu nije ni potrebna trenutno dok ecu ne proradi. Kada upalim auto, 2 sekunde radi normalno, i onda izbaci gresku "getriebeprogramm" pretpostavljam da taj ECU ne odgovara menjacu. Kakve su sanse da prepravim tu instalaciju? da zamenim ovaj cesalj sa tim trorednim, i da li on komuncira nekako i sa ABS-om posto taj ECU nisam ni povezivao. E da, te 2redne nose koliko sam video samo 535 i 735....

Link to post
Share on other sites

Najverovatnije da moras menjati i elektroniku. Potrazi po netu tvoju elektroniku od menjaca i potrazi koja ide za novi menjac pa uporedi sta je koji kontakt. Tad ces resiti svaku dilemu, jedino ako neko nije vec radio sa tim pa da zna. pozz

Link to post
Share on other sites

ako sam dobro shvatio, ti si samo ubacio menjac i povezao na postojecu instalaciju? jedi dobio ecu od tog menjaca?

Bas tako, na postojecu instalaciju sam zakacio menjac, tako da je ECU menjaca dvoredni, i ostao je od 535. E sada svaki taj menjac i koji ide na 525 i 535,530 svi menjaci nose istu oznaku 4HP22 kao i ovaj moj koji sam sada stavio. Mogu da uzmem ECU sa 525 M50, on ima troredni ECU ali ne znam kako bih prepravio instalaciju, i opet nisam siguran da li bi i kako to radilo. Koliko sam video od ECU-a krece instalacija u dva smera jedan ka motornom racunaru, i to je jedan tanji snop koji se zavrsava dzekom koji je zakacen za drugi koji ide iz motornog racunara, drugi snop ja mislim da ide do rucice menjaca, a posle od nje ka dzeku gde se kaci sa menjacem. Meni ne treba nista od onih modova da mi radi, samo da odblokira menjac da moze da salta.

Link to post
Share on other sites

Ne znam sa cega je skinut to mi je sada najveci problem, jer bio je skinut, a covek od kog sam uzeo ne zna ni on. Videcu sada da se zavucem, mislim da na dzeku imam 8 pinova a na menjacu 7, pa da probam odatle da resavam problem. Na netu svuda gde sam trazio svuda je stavljan ovaj 4HP22 menjac, i to bas sa ovim ECU-om koji je kod mene, osim kod E32 740/750.

Link to post
Share on other sites

Sutra cu da se zavucem da vidim i broj menjaca, i pinove, ali moram da dodam jos nesto sto sam smatrao da je nebitno a mozda gresim. Ne radi mi ABS, ali odavno. Kao 535 imao je i ASC uz ABS tako da je imao onaj troredni ECU od ABS-a, sada kada sam mu stavio M20, on naravno nema ASC i ja sam mu stavio ECU od ABS-a sa dva reda, isekao konektor stavio konektor dvoredni, pokusao da povezem zice po boji medjutim naravno javilo se par zica viska sto je i logicno, u tome se javio Klinik koji mi je rekao da je moguce da se preveze ali ne na nacin na koji sam ja to zamislio. Tako je i ostalo to. Znaci ABS mi ne radi, modul treba da se preveze ja ne znam trenutno kako. E sada ne znam utice li to na ovaj moj primarni problem.

Link to post
Share on other sites

Da ti skratim pricu.... Prvo,za igru oko menjaca ide varijanta menjac+modul. Ako ne menjas tako moguce je da dodje do problema. 0n0 sto trebas da uradis sada je da proveris broj menjaca ili broj sasije auta odn VIN.VIN imas na menjacu i izgleda isto kao i onaj ispod soferke,ima barkod i brojeve na crnoj podlozi. Ja nisam uspeo da pronadjem menjace po broju menjaca pa sam koristio VIN,proveris sa kog je auta,da li je tvoj auto nosio isti takav menjac i kakav modul ide za njega. Kad to saznas vieces gde ti je problem i mozes da trazis drugi modul sa bilo kog auta koji je nosio isti taj menjac. I ja sam promenio samo menjac ali sam lepo otisao na otpad,popisao VIN-ove pa seo kuci za komp i video koje mejnace mogu da koristim.

Srecno sa tim sranjem,jer automatik nije nista drugo.

Link to post
Share on other sites

To cu odmah da uradim, imam jos jedan modul kod sebe od tog menjaca, samo sto za taj modul bi morao da menjam celu magistralu ,koju nemam trenutno, za taj modul. E sad jedino me brine da ne izmenjam sve to a da on nece da radi zbog ABS-a. Idem sada da iskopam broj i da vidim o cemu se radi sa tim menjacem.

Link to post
Share on other sites

Tesko sranje me zadesilo ali ne mogu nazad sada... Gagy hvala za informacije ove, po broju menjaca izgleda da je bio u 730 E32, mada me to zbunjuje jer ja bas imam ECU koji je nosio i 730/735 i ovaj 535. No sada nebitno, sto se tice pinova na menjacu imam 7 pinova, dok na konektoru imam 8 rupica, e sada mozda je to bas to sto me zeza i zbog cega nece. Fali pin br 4. koji menjac nema a konektor ima. Sta sada, imam jos jedan ECU sa 525 M50 stoji mi, on je sa tri reda pinova, ali nemam konektor takav, tu ce mi trebati sigurno ta cela magistrala od racunara, do menjaca i tamo do motornog racunara... Sta cu sada? Ili da prapravim nesto da odblokiram ovaj menjac.....

Link to post
Share on other sites

Ono sto sam ja naucio kroz svoju muku je to da je auomatski menjac,zajedno sa svojim modulom,nezavisan sklop,nisam siguran da li je modul motora povezan sa njim. Torque converter je sklop koji stvara pritisak(neki ga zovu i turbina) dolazi na radilicu i kaci se na spojnicku osovinu menjaca(na mestu gde kod manuelca dolazi set kvacila)kroz njega prolazi menjacko ulje,stvara se pritisak koji se dalje salje do solenoida u samom menjacu koji regulisu stepene prenosa. Solenoidi su ono sto je u direktnoj vezi sa modulom menjaca. Ono sto je sigurno je to da ti treba modul sa istog takvog menjaca ili menjac za modul koji ti imas,pod uslovom da ti se zvono menjaca uklapa na motor. Iskreno,sumnjam da postoji bilo kakav nacin da se magistrale,odn. ozicenje,adaptira.

Za mene je cela ta zbrka i gungula oko tih elektro-mehanickih stvari,jedno veliko sranje sa hiljadu stvarcica koje moraju biti perfektne da bi funkcionisale a uz sve to puno stvari koje mogu da te zezaju.

Moj licni savet ti je,posto si u Srbiji,gde nema puno automatika,a jos manje ljudi koji znaju da ih srede,da ako ne uspes da uparis menjac i modul,zajebes sve to,stavis na gomilu i popisas se po svemu i ubacis manualni menjac koji ce te kostati jeftinije a bice pouzdan taman toliko koliko ti auto zivi. Uz sve to,smanjis potrosnju i auto koristi pravu snagu motora a ti uzivas u voznji.

Ne znam koliko sam ti pomogao,ali sumnjam da iko ovde zna problematiku automatika....

Puno srece,i razmisli o mom predlogu,jer posle svega,a i sada kada mi auto radi besprekorno,da sam u Srbiji iz momenta bih pobacao sva ta govna iz auta i ubacio manualni menjac. Nikada automatik ne moze da ide kao manuelac!!!!!

Link to post
Share on other sites

Moj licni savet ti je,posto si u Srbiji,gde nema puno automatika,a jos manje ljudi koji znaju da ih srede,da ako ne uspes da uparis menjac i modul,zajebes sve to,stavis na gomilu i popisas se po svemu i ubacis manualni menjac koji ce te kostati jeftinije

Surova istina. Sad sam malo gledao semu sa onog linka sto sam okacio i tamo se vidi da ima TCM komunikaciju i sa modulom od ABS i sa ECU.

Link to post
Share on other sites

Na kraju ce najverovatnije tako i biti, za nedelju dana vise sam proveo ispod auta nego u kuci, skidao dva puta menjac, jedan sam cak rastavljao komplet da prebacim onaj valve body, ali nije odgovarao on je sa sajlom bez elektronike. Hteo sam eto jos da nadjem i tu magistralu za ovaj racunar koji imam, cisto da ne bude da nisam probao, medjutim tu magistralu nigde ne mogu da nadjem, ostaje mi samo manuelni da stavim. Skidao sam ja i torque convertor koji mi je pojeo 8L ulja, u sve sam to pakovao mesec dana, pravio i flansu za kardan. I posle svega toga mene ubije glupa elektronika. Iskreno mislio sam da nece da rade oni modovi i kickdown ali da ce da salta medjutim on je u tom safe modu. Da ponovim, probacu ja tu magistralu da pronadjem i da nakacim taj ECU akobude hteo i ako budem mogao, a ako ne...ide saltac manuelac, zgadio mi se vise. Ako neko slucajno zna gde bih mogao to parce magistrale da nadjem jako bi mi pomoglo...

Link to post
Share on other sites

Na kraju ce najverovatnije tako i biti, za nedelju dana vise sam proveo ispod auta nego u kuci, skidao dva puta menjac, jedan sam cak rastavljao komplet da prebacim onaj valve body, ali nije odgovarao on je sa sajlom bez elektronike. Hteo sam eto jos da nadjem i tu magistralu za ovaj racunar koji imam, cisto da ne bude da nisam probao, medjutim tu magistralu nigde ne mogu da nadjem, ostaje mi samo manuelni da stavim. Skidao sam ja i torque convertor koji mi je pojeo 8L ulja, u sve sam to pakovao mesec dana, pravio i flansu za kardan. I posle svega toga mene ubije glupa elektronika. Iskreno mislio sam da nece da rade oni modovi i kickdown ali da ce da salta medjutim on je u tom safe modu. Da ponovim, probacu ja tu magistralu da pronadjem i da nakacim taj ECU akobude hteo i ako budem mogao, a ako ne...ide saltac manuelac, zgadio mi se vise. Ako neko slucajno zna gde bih mogao to parce magistrale da nadjem jako bi mi pomoglo...

brate skini ta govna i stavi manuelni i spavas mirno ;)

Link to post
Share on other sites

brate skini ta govna i stavi manuelni i spavas mirno ;)

sve i da napravis da radi i funkcionise opet ostaje pitanje kad ce i taj menjac da umre,i onda sta? stavi manuelni i nemas vise problema i lezanja pod kolima,pricam ti iz svog iskustva

Link to post
Share on other sites

Moracu u roku od dva dana da odlucim, ukoliko nista ne napravim moram da slazem manuelni u njega polako, recite mi samo mogu li na M20 da stavim menjac od M50 525, zvono je isto i blok na motoru, mislim da se to gadja, samo me zanima uklapa li se ovako....? Hvala vam na podrsci, nisam se jos predao potpuno, ali gubim bitku polako....

Link to post
Share on other sites