E46 320D M47N ili E46 318i N42


Recommended Posts

kao sto su vec ljudi pisali, potrosnja treba najmanje da te zanima........a mislim da trebas da gledas da i 318 i 320d nadjes u sto boljem stanju, ako je to moguce kod nas

ja sam celog zivota vozio benzince, sada presao na dizel i mogu da ti kazem da sam prezadovoljan za sad..........

Link to post
Share on other sites

nisu vise dizeli ono sto su bili, sada ih je uzivanje voziti zato su skuplji ali ako imas para neces se pokajati Nije sve u lovi a sa kolima svakako gubis

Link to post
Share on other sites

nisu vise dizeli ono sto su bili, sada ih je uzivanje voziti zato su skuplji ali ako imas para neces se pokajati Nije sve u lovi a sa kolima svakako gubis

Bravo!Ako ti auto nezaradjuje dok ga vozis onda ti je svaki gubitak.

Link to post
Share on other sites

Poenta je da uzmes dobar auto, pa bio on benzinac ili dizel. Manja je šansa da ćeš pogrešiti sa benzincem ali ako imaš prilike da biraš izmedju dobrog dizela(teško da se nadje) i dobrog benzinca onda odlučuju performanse koje su ubedljivo na strani dizela.

Link to post
Share on other sites

ako razmisljas izmedju 318i i 320d! dizelka nema govora bolje ide cak i od 320i! jeste da je odrzavalje skuplje cesce se menja ulje nego na dizelu itd... ali vredi svaku paru!

Tesko da ide bolje od 320, jedino od starog 320 od 150ks...

evo da postavim neke brojke...

320d

Output : 150 cv (110 kW) @ 4000 rpm

Torque : 330 Nm (243 lb.ft) @ 2000 rpm

Gearbox : 6 speed Manual

Top Speed : 216 km/h (134 Mph)

0 to 100 km/h : 8.9 s

Fuel Consumption* : 4.4L / -L / 7.6L / 5.5L (42 mpg)

318i (n42b20)

Output : 143 cv (105 kW) @ 6000 rpm

Torque : 200 Nm (147 lb.ft) @ 3750 rpm

Top Speed : 218 km/h (135 Mph)

0 to 100 km/h : 9.3 s

Fuel Consumption* : 5.5L / -L / 10.2L / 7.2L (32 mpg)

320i

Output : 170 cv (125 kW) @ 6250 rpm

Torque : 210 Nm (154 lb.ft) @ 3500 rpm

Top Speed : 226 km/h (140 Mph)

0 to 100 km/h : 8.2 s

Fuel Consumption* : 6.9L / -L / 12.2L / 8.9L (26 mpg)

Link to post
Share on other sites

Tesko da ide bolje od 320, jedino od starog 320 od 150ks...

Potpuno si u pravu, više puta sam imao "bliske susrete" sa modelima 320d i uvek sam im bežao, a oni se uglavnom ponadaju kad naidju iza mene i vide nema oznake modela pa verovatno pomisle 318i :lol:

Ako su dizeli tako kratkotrajni i komplikovani zasto drze cenu kao polovnjaci i preko i kod nas?

Niko ne kaže da su kratkotrajni, nego da je održavanje istih veoma skupo, daleko skuplje od održavanja benzinaca. Jbg. dizna mora da se menja kad začepi, turbina makar da se servisira kad rikne, a zamajac zameni novim kad "odapne" ako će auto da ide i dalje kako treba... Sad, to što naši ljudi padaju u nesvest kad čuju cene tih delova i servisa nije problem BMW-a, a ljudi kao što sam napisao ranije trebaju već jednom da shvate da moderna, visoka tehnologija dolazi sa visokom cenom, i oni koji nisu spremni da tome ispariraju bolje da se ne "kače" sa dizelom. Nije problem BMW-a što je cena zamajca od 1000 evra (lupam, ali tu je negde) preskupa za nas, jbg. slične cene su i za VW, Ford, to je jednostavno skupa tehnologija i kraj priče. Kome je skupo održavanje takvih "egzibicija" neka ih izbegava i mirna Bačka. Ne moraju svi da voze dizele, a nismo svi mi ostali koji ih ne vozimo budale da ne znamo za njihove dobre strane. Problem je samo u tome što su nekada imali mnogo dobrih i malo loših strana, a danas je suprotno. Ovo sve pričam pod pretpostavkom da govorimo o polovnim automobilima naravno, jer ovde niko i ne priča o kupovini novih. Nov dizel je jedna stvar, polovan je nešto sasvim, sasvim drugo, i to ljudi trebaju jednom konačno da shvate. Ko nema dubok džep u to kolo ne treba da ulazi, biće posle kao sa onom babom: dala baba dinar da udje u kolo, sad daje dva da izadje... Valjda se razume poenta...

Sem toga, polovni dizeli drže dobru cenu kod nas zato što je prosečan mušterija koji "bane" na auto plac i dalje na intelektualnom nivou iz 1996. godine, TDI i te fore... I on osim dizela ne zna ni šta će da kupi tog dana. Kod nas je to tako... A u inostranstvu, nije baš da dizeli koji su poput ovih naših prevalili Boga oca toliko na ceni. Drže cenu oni koji su održavani, redovno servisirani, koji su u dobrom stanju i koji su prešli manje od 120-130 k km. Idi na nemačke sajtove pa pogledaj koliko je recimo jedan 320d sa 100 k predjenih km... A onda pogledaj koliko je isti takav auto, sa istom/sličnom opremom, istog godišta, samo sa predjenih 300 k km... Razlike su ogromne, i to sa razlogom, jer se zna da slede odredjena ozbiljnija ulaganja. Samo što kod nas te razlike nema. Ovde se samo uvoze oni koji su prešli "pravih" 120 k km, vozile ih babe do pijace, dede do kluba penzosa, tetke do cvećare i slično... I onda čim vlasnik istera auto sa placa počnu da otpadaju zamajci, dimi auspuh, dizne "ne vide", turbina u qurtzu, pa se onda stiče utisak da je to krš auto i da kratko traje jer se raspada nakon "samo" predjenih "pravih" 120 k km (a ono zapravo ta kilometraža puta 3), i da je preskup za održavanje jer sve to košta papreno i da je ovo i da je ono... Elementarna neupućenost prosečnog (ponavljam, prosečnog) kupca, u tome je problem ovde. U Nemačkoj postoji zakon, pa se tačno zna koji su dizeli jeftini a koji drže cenu, jer tamo nema štelovanja kilometraže pa cenu odredjuje kilometraža pre svega, a onda i servisna istorija. Ovde nema toga, ovde cenu jedino diktira sama činjenica da je u pitanju dizel i to je ta "greška u koracima" koju ljudi često prave. Ne kažem da nema pozitivnih iskustava (ima i srećnih ljudi), ali je generalno pravilo da je polovan, moderan dizel veliki "ruski rulet" i to treba dobro i jasno razumeti pre ulaženja u proces kupovine istog.

s tim sto taj 320i od 170ks ima i 2200ccm..........

... s tim sto taj 320d ima 330 Nm i turbinu a 320i je atmosferac... ;)

Link to post
Share on other sites

M54, bez uvrede, ali mi nije jasno kako si im bežao ako taj 320d ima toliko veći obrtni momenat od 320i, o čemu svedoči i deklarisani obrtni momenat. Taj 320i ima 20 konja više i zato ima veću maksimalnu brzinu i jedino tada si mogao da ih pretičeš, znači na maksimumu, a teško da se neko usudi da vozi toliko čak i na auto putu. Ja sam retko koga video da ide preko 190, tada većina odustaje, čak i ako vozi A7, sa kojim sam se ja malo šalio jednom prilikom. Na autu nemam oznake, ali da zna da ga je brijao 520d, sigurno mu ne bi prijalo.

pak76 je u pravu, 320d se može premapirati bar na 180 konja.

Drugo, kvalitet evro dizela kod nas je dobar, jer je to sada uvozno gorivo, dok je kvalitet benzina očajan. A tek ovih 2200 kubika će učiniti da plačas 3 puta veću registraciju. Ako pričamo o motorima do 3000 kubika, mislim da je BMW dizel bolji izbor. Kunem se u dizel iako ga nekada nisam podnosio :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Nije baš tako, nemaju baš svi para da ih bacaju na registraciju, inače bi svi vozili bar 3.0. Pričalo se o izmenama taksi za registraciju (porez na upotrebu vozila) u smislu pojeftinjenja iste za vozila do 3000 kubika, ali za sada ništa od toga. Naročito su takse kretenski visoke za motore 2.2 i 2.7 litra. Što se tice 3-ke, sasvim je dovoljno 320d, ali za veće je malo, slažem se.

Link to post
Share on other sites

Opet se ne bih složio. Registracija 2.0 košta cirka 25 hiljada, ispravite me ako grešim i neka servis košta 15000, to je sve zajedno 40000, a samo registracija >2.0 je preko 50000, ako se dobro sećam. Pak, osećaj u 2.5 je sigurno bolji, ali kažem, pitanje je koliko se isplati za trojku.

Ja očekujem da mi stigne X5 i za njega je normalno plaćati registraciju 1000€, ali za E46 je mnogo 500 ili 1000.

Link to post
Share on other sites

i onda chipujes 320d i pojedes 320i

I onda ja stavim kao i ti turbinu na 320i i... :lol:

Kad smo već krenuli k`o klinci... :rolleyes: Pričamo o "stock" varijantama, ako krene priča o tome ko može više da se nabudži, nemoj mi reći da misliš da zeldi ima veće mogućnosti od benzinskog rednog šestaka :rolleyes:

M54, bez uvrede, ali mi nije jasno kako si im bežao ako taj 320d ima toliko veći obrtni momenat od 320i, o čemu svedoči i deklarisani obrtni momenat. Taj 320i ima 20 konja više i zato ima veću maksimalnu brzinu i jedino tada si mogao da ih pretičeš, znači na maksimumu, a teško da se neko usudi da vozi toliko čak i na auto putu. pak76 je u pravu, 320d se može premapirati bar na 180 konja.

Drugo, kvalitet evro dizela kod nas je dobar, jer je to sada uvozno gorivo, dok je kvalitet benzina očajan. A tek ovih 2200 kubika će učiniti da plačas 3 puta veću registraciju. Ako pričamo o motorima do 3000 kubika, mislim da je BMW dizel bolji izbor. Kunem se u dizel iako ga nekada nisam podnosio :pleasantry:

Što se prvog pasosa tiče... Poenta sa obrtnim momentom, kojeg (turbo)dizeli imaju napretek, je da on omogućava ozbiljne performanse ali u odredjenim okolnostima, u uskom radnom dijapazonu motora, i te povoljne strane visokog obrtnog momenta mogu da odnesu prevagu samo u situacijama koje benzincu najmanje odgovaraju (naravno ako uporedjujemo približno iste kubikaže, 330d ima da bije 320i u svim okolnostima, kao što će i 330i da pegla 320d uvek i svuda...). A to su tzv. "rolling" startovi, odnosno situacije kad sa neke male/manje brzine i nižih obrtaja treba ubrzati auto što efikasnije. To su prirodno situacije koje (turbo)dizelima najviše odgovarajau i tu njihova eksplozivnost najviše dolazi do izražaja, jer su im u tom trenutku, na niskim obrtajima, i najdostupnije maksimalne vrednosti obdrtnih momenata. To je onaj osećaj kad sa 60 km/h i u četvrtoj brzini "zakucaš" turbodizela u "kickdown" režim koji auto prosto katapultira. Ako to uradiš u benzincu, neće se desiti puno "drame" :) pa prvo treba spustiti u nižu brzinu, podići obrtaje, pa izvesti isti manevar ali koristeći konjske snage a ne obrtni moment, a "konjići" su za razliku od njutnmetara dostupni tek na krajnjem radnom spektru motora. Razlika je dakle u tome da (turbo)dizeli imaju manje snage ali koju mogu da oslobode odmah u kratkom periodu, a benzinci više snage ali koju oslobadjaju postepeno. Poenta je da se zbog svoje prirode (turbo)dizeli jednostavno bolje snalaze u odredjenim situacijama u poredjenju sa benzincima iste/slične radne zapremine i snage. Zato u otvorenoj vožnji, na putevima sa kombinovanim saobraćajem, dizeli već imaju početnu prednost u poredjenju sa benzincima kojima tek treba malo vremena (obrtaja) da postanu konkurentni dizelašima. Uzrok svemu ovome je naravno u činjenici da se ti isti dizeli mogu smatrati konkurentnim jedino zbog toga što imaju turbine, koje su btw. sada jako sofisticirane, sa promenljivom geometrijom zakrivljenosti lopatica, naprednom kontrolom, izradjene od modernih materijala i ultralakih komponenti koje trpe visoke radne temperature. Kad bi takvu jednu montirali na benzinca, sve što bi dizel mogao je da ga isprati pogledom dok ovaj nestane na horizontu. Ili, obrnuto, znamo svi kako "idu" dizeli kad im ode turbina... Znači, u startu nefer poredjenje ali ajde da ne bude dosadno, a i interesantna je tema :)

Što se tiče mog auta... Jeste, ima 2200 kubika, deklarisanih 170 KS i 210 Nm, ali je u pitanju šestak što znači da su ti njutnmetri dostupni na prilično niskih (za atmosferce) 3500 rpm, a da je 80 % odnosno oko 170 Nm dostupno već na 1500 rpm. Maltene dizelaški rasporedjeni obrtni moment, i to naravno bez turbine. Zbog toga BMW pravi najbolje šestake na svetu.

Objasniću ti zašto sam ja "ostavljao" na putu ove novije 320d sa motorom od 150 KS i 330 Nm (sa onim 320d sa "pumpa-dusse" motorom i 136 KS nema smisla ni praviti poredjenje... :prankster2: ). Tačno je da zbog konjaže oni nemaju "šta da traže" pored mog 320i na velikim brzinama na autoputu ali ne tako kasno kako ti pretpostavljaš, već od recimo 150-160 km/h oni ne mogu da me prate ali to je manje bitno. Ono što je bitno je činjenica da 320d sa 150 KS i "svih" 330 Nm do 100 km/h ubrzava za 8,9 sekundi, a 320i sa 170 KS i 210 Nm do 100 km/h ubrzava za 8,2 sekunde. Zvanični podaci, može da se proveri, internet je tu... Razlika nije mala, uzevši u obzir klasu i vreme, znači da je 320i brži od 320d u sprintu za oko 9 %. Tome benzinac ima da zahvali koliko dobro rasporedjenom obrtnom momentu (šestaka) toliko i činjenici da je 320d tromiji u startu zbog težeg motora. U principu, iz stanja mirovanja, 320i beži 320d ne samo do 100 km/h, nego i nakon toga i to sve više i više, od 150 km/h u pitanju su već nekoliko dužina, a posle 180 km/h poredjenje gubi svaki smisao :lol: Ali naravno da se tako ne vozi u realnom svetu i da to nisu realni uslovi poredjenja, to su upravo uslovi koji odgovaraju benzincu a ne dizelu ali da se ipak vratimo omiljenom "terenu" (turbo)dizelaša, jer jedino tu poredjenje i ima smisla...

Elem, vratimo se na otvoren drum i magistralne puteve, sa puno saobraćaja i medjuubrzanja... U takvim okolnostima, kad se vozi na putevima sa dvosmernim saobraćajem, u često niskim obrtajima u višim stepenima prenosa, uz gust saobraćaj, 320d je u prednosti zbog ranije rečenog i u tim okolnostima mi je teško da ga pratim jer mi uvek treba tek sekunda više vremena da podignem obrtaje kad krenem u preticanje, a upravo ta sekunda je ono što u takvim okolnostima često nemam (često vozim Ibarskom i svi koji je poznaju znaju o čemu pričam). U takvim okolnostima, 320d može da mi pobegne ali pošto Srbija nije Kina :lol: odnosno pošto se gužva kad-tad raščisti, u momentu kad imam otvoren put sa tek ponekim vozilom pred sobom, ja sam opet "na svom" i vrlo brzo stignem onog 320d bez obzira na geometriju puta, mada su u tom slučaju situacije sa oštrijim krivinama meni daleko pogodnije zbog bolje raspodele mase po osovinama i "lakšeg" nosa koji bolje drži pravac u brzoj krivini. Slično je medjutim i na pravcu iz razloga što kad jednom "uhvatim" visoke obrtaje, ja zbog više KS ubrzavam daleko bolje od 320d, i što je bitnije - ubrzavam kontinualno, duže, kroz širok radni spektar motora, dok 320d potroši sve njutnmetre vrlo rano i na pravcu prosto rečeno on ne može da izdrži dugo taj tempo ubrzavanja (on ubrzava maksimalnim intenziteteom ali nakratko, ja ubrzavam progresivno ali zato ubrzavam duplo duže nego on). U svakom slučaju, kad smo na otvorenom putu u situaciji "1 na 1" on nema šta da traži, baš kao što nema šta da traži u sprintu iz mirovanja, o autoputu i da ne govorim... Ovde moram da napomenem i činjenicu da mi je auto uvek tehnički ispravan (u ovom trenutku i nije 100 % ali iz opravdanih razloga sam morao da sačekam na zamenu seta kvačila koja me očekuje ovih dana), kao i da vozim na odličnim Michelin-ovim Premacy HP gumama koje su prešle nepunih 4000 km i koje evo koristim priliku da preporučim jer ja na boljim gumama u životu nisam vozio a probao sam i Continental, Fulda Toyo...

Dakle ne pričam "lovačku priču" kad govorim o ovome, nego samo prenosim lično isksutvo. Uostalom, nije 320d "najžešći" turbodizel kojeg sam imao prilike da iscimam. Skidao sam skalpove i mnogo boljim (na papiru) automobilima, mada mi je za sad najdraži "trofej" ovaj baš novi Audi A6 2.0 TDI (sa "svemirskim" lampicama i farovima) koji je morao da se prestroji iz srednje trake kad sam počeo da mu blicam nedavno na usponu kod Majdana. Vidim zgazio ga lik pozadi dimna zavesa, motor mu vrišti ali ide on a ja mu u repu ablendujem, u četvrtoj i na 6000 rpm :lol: Nije mu bilo dobro kad je morao da se pomeri, a ja mu još, onako kretenski, pokazujem na sat šatro signaliziram izvini, žuri mi se :lol2:

Što se tvog drugog pasosa tiče, verujem ti da se kuneš u dizela iako ga pre nisi podnosio. Ja sam još u prvom komentaru na ovu temu, odgvorio čoveku da kupi dizela ALI pod odredjenim uslovima, pa sad na njemu je da vidi da li može da ih ispuni i uopšte na njemu je da odluči šta će i kako će sa sa svojim novcem. Ono što znam je da je moderna dizel tehnologija skup sport i da svako treba prvo da bude svestan u šta ulazi, pa ako je spreman da ponajviše finansijski isprati sve to, onda super, samo napred... Samo što je problem što mnogi ljudi nisu svesni nekih stvari pa se posle širi loša energija i priča o BMW-u kao kvarnoj robi, a skupoj, i to je ono što me nervira i zbog čega sam opet napisao još jedan "Ep o Gilgamešu" Facepalm.gif

Izvinjavam se svima i samo nastavite da uživate u svojim automobilima, koji god motor oni imali pod haubom B)

A sad odoh i neću da pišem neki dan, dok svi lepo ne rehabilitujete oči i nabavite nove miševe... :P

Link to post
Share on other sites

ljudi stvarno smo poceli ko klinci, jos malo pa cemo da pisemo o tome koliko je kome gravirano kmh na tabli.........

uzimaj brate ono za sta imas para da vozis i odrzavas kako treba i nemoj mnogo da razmisljas, kola su tu da se voze i menjaju blagovremeno, sad uzmi 320d, pa kad ti dosadi menjaj za 318 ili obrnuto..........

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

A jel moze neko da kaze koliko kosta mali-veliki servis na 320d a koliko na 318i ili 316i? Znaci mislim na motore od 2001 do 2004 god. N42 vs M47.

I sta je zamenjeno u datoj ceni servisa?

Ja sam od onih koji bi najradije imao oba,znaci i jedan i drugi imaju svoje prednosti ali ne treba previse duziti o tome jer svi manje vise to znaju.

Predpostavljam da bi dosta bilo jasnije kad bi vlasnici izneli takve detalje sa delovima i cenama. Po mom misljenju je E46 jedan od najlepsih automobila opste tacka

Link to post
Share on other sites