Recommended Posts

pozdrav svima od skora sam vlasnik bmw 318i e 46 2000 god 88kw.

uvezao sam ga iz italije pre neki dan ali imam nekih problema i par pitanja o njemu pa molim poznavaoce za pomoc .

1.zadnja vrata se ne otvaraju ni spolja ni iznutra kako da skinem tapacir da bih dosao do mehanizma.

2. cd shanger u gepeku (fabricki) se ne otvara kao da krene da izadje oko pola centimetra ali stane.

3. radio na kome je i kasetofon radi ali pojavi se neka frekvencija koju ne mogu da promenim nijedno dugme ne reaguje osim da se pojaca i smanji ton kasetu nece da primi niti cd da pusti .

4. dali ovaj model ima zupcasti kais ili lanac.

5.upaljena je sijalica za airbag i kada mu se da kontakt pise nesto kao inspekcione servis i neka kilometraza.

6.koje ulje je najbolje za ovaj motor .

posto je auto uzeto iz uvoza planiram da uradim mali i veliki servis pa me ujedno zanimaju i cene tih servisa bar srednje

unapred hvala na pomoci

Link to post
Share on other sites

1. Skines lajsnu (ispod nje imas srafove) i pronadji dva srafa na donjem delu rukohvata (videces rupe) i iscupas tapacir, ukoliko je moguce kad su zatvorena vrata, nisam probao. :rolleyes:

4. Imas lanac.

5. Kada das kontakt, treba da zasvetle lampice ABS-a, Check engine, Air bag-a, Akumulatora, Ulje, ... i da se pogase za par sekundi. Onda startujes motor i ako je sve u redu, ne treba da svetli nijedna od njih. "Service inspection" i kilometraza ti oznacavaju koliko jos imas da predjes do sledeceg malog servisa (kod mene je podeseno na 25.000km, ali naravno, radis servis ranije).

6. Proizvodjac kaze da je to puna sintetika 5W30, 5W40, 10W60, ali zavisi i od toga koliko ti je auto presao (posle 150.000 moze i polusintetika). U svakom slucaju zavisi od toga u kakvom je stanju motor. Kazu i ono: "Sipaj ono za sta imas para".

Link to post
Share on other sites

4. dali ovaj model ima zupcasti kais ili lanac.

5.upaljena je sijalica za airbag i kada mu se da kontakt pise nesto kao inspekcione servis i neka kilometraza.

6.koje ulje je najbolje za ovaj motor .

Dobro nam došao... Evo i odgovora na par tvojih pitanja.

Ti verovatno imaš M43TUB19 motor, sa 118KS, i trebalo bi da ima lanac.

Lampica za airbag mora da se upali kada daš ignition (normalan polozaj ključa u radu, odnosno pred paljenje). Kada se lampica ugasi, vrati ključ za jedno koleno nazad (tj. na kontakt) pa opet vrati na ignition. Lampica ne bi smela ponovo da se upali. Ako se upali, znači da su je "prevezali" i da su ti airbagovi verovatno ispucani.

Što se servisa tiče, kod BMW-a postoji tkzv "Oil Change", "Inspektion1" i "Inspektion2". Kod inspektion-ova se rade i dodatne provere i zamene potrošnih delova, zavisno od tipa motora - sve ti piše u servisnoj knjižici- npr promena filtara vazduha, goriva, pumpe za vodu, itd... kod nas bi to rekli veliki servis. :)

Što se tipa ulja tiče, recimo neko kvalitetno sintetičko SAE 5W-30.

Link to post
Share on other sites

hvala na odgovorima vrata sam uspeo da popravim zanimljivo onaj jezicak sto zatvara vrata se blokirao sada sam ga razradeo i sve je ok sa unutrasnje strane se otvara a sa spoljasne je izlomljena neka plastika :( ali kada nadjem kupicu i namesticu i nju . planiram da mu promenim ulje i sve filtere uskoro, ne znam koje ulje je u njemu verovatno cu mu sipati tecnost za ispiranje pa posle toga sintetiku

lampica za air bag svetli uvek morace da ide na dijagnostiku cisto preventivno da vidim koje je sve greske pokupio ,mozda je ispucan ali ne bih reko mozda je samo los kontakt ostalo je sve uredu ide kao zmaj :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

5.upaljena je sijalica za airbag i kada mu se da kontakt pise nesto kao inspekcione servis i neka kilometraza.

Lampica ti gori jer ti je vjerovatno otišla folija u sicu koja je zadužena za aktivaciju airbaga kada netko sjedi. Košta ti oko sto eura, ali se lako sjebe kada, npr. klekneš na sjedalo.

Tako da ti je moj prijedlog da si kupiš varalicu za deset eura, pikneš je u jack i onda ti je airbag stalno aktiviran. Tako sam ja napravio i boli me uvo. Jedino onda ne smiješ stavljati dječju sjedalicu na suvozačko mjesto. Tako stoji u uputstvima kada se to ugradi.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Lampica ti gori jer ti je vjerovatno otišla folija u sicu koja je zadužena za aktivaciju airbaga kada netko sjedi. Košta ti oko sto eura, ali se lako sjebe kada, npr. klekneš na sjedalo.

Tako da ti je moj prijedlog da si kupiš varalicu za deset eura, pikneš je u jack i onda ti je airbag stalno aktiviran. Tako sam ja napravio i boli me uvo. Jedino onda ne smiješ stavljati dječju sjedalicu na suvozačko mjesto. Tako stoji u uputstvima kada se to ugradi.

gde si kupio to ako nije tajna

Link to post
Share on other sites