Recommended Posts

Pozdrav... imam vec duze vreme muku oko auta, cak ni ljudi iz BMW servisa Radic, pa i ostalih servisa nisu uspeli da ustaneove do cega je, mada sumnjaju na sledece:

Evo o cemu se radi, inace tako se auto ponasa od kako sam ga uzeo..

ELEM !

Kada sam u leru i ubacim u prvu ili rikverc cuje se pozadi u autu DUM ! ! ! Znaci nesto udari u momentu i hoce da se cuje recimo dok u voznju ubacim u petu.. Do sada sam promenio hard gumu, zadnji nosac menjaca, silen blok na diferencijalu... i dalje isti problem, na kraju su ljudi uzeli da pomeraju diferencijal rucno dok je auto bio podignut na dizalici i pomerali malo levo malo desno, rekli su da ima malo nekog lufta ali kazu da nije strasno i da sumnjaju na to da su stradale vremenom poluosovine ?????? JER (dok su pomerali taj diferencijalni zglob ako se to tako zove, pomerale su se i poluosovine, ali su tockovi maltene mrtvi ostali... znaci stoje u mestu) To je jedan od problema koji me muci, drugi problem od skoro kako je doslo ovo hladnije vreme, cuje se neki kako kazu VANOS ? i da nov VANOS za ovaj auto kosta 700 evra ?! nije strasno, nece me ostaviti na putu bla bla.. ali to mu je kao cena, moze li tu nesto da se sredi a da ne kupim to novo ?! i jel auto hoce da vibrira unutra ako je otisao neki nosac motora inace ?!

Raspisa se ja kao niko do sad :-) ajmo dobrovoljci pomazite.. ako boga znate :D

Link to post
Share on other sites

Trojka (BMW generalno) je tradicionalno "tvrdje" trimovan i stoga skloniji kvarovima na trapu kad se ne vozi po putevima za koje je takav auto i namenjen da se vozi, a sad to što su naši putevi takvi kakvi su to nije BMW-ov problem... <_<

Kupe je (tradicionalno) još tvrdje trimovan tj. ima uglavnom (ne uvek) kraće opruge, veće felne i amortizere sa kraćim hodom. To znači da auto koji je već kao osnovni model već dovoljno "tvrd" na trapu i koji ionako slabo podnosi ove naše oranice od puteva je u toj verziji još više izložen i još lakše strada, počev od silen blokova, aluminijumskih viljuški itd itd Nije isključeno stoga da imaš problem sa poluosovinama ukoliko na autu nije pravovremeno i preventivno menjano ono što je trebalo a što je uvek prvo "na udaru" tipa silen blokovi. Ako su ti već ljudi u servisu rekli da je to u pitanju ne znam čemu pitanje, znaš šta ti je činiti pa ostaje samo da se "presabereš i preračunaš" hoćeš li sredjivati trap ili ne...

Što se Vanosa tiče, u pitanju je sistem za varijabilan razvod ventila a koji se nalazi na prednjem delu motora gledano spreda, odmah ispod crne plastike koja pokriva "nos" motora. Problem sa njim je da vremenom popuste semerinzi u njemu i pada pritiska ulja koji je neophodan za pravilan rad sistema. To uzrokuje ne samo "zvonkast" zvuk motora koji se lako primeti naročito u leru, nego ima za posledicu i nepravilan rad sistema što se ogleda u lošijim performansama naročito na srednjem i nižem radnom opsegu motora zbog činjenice da je varijabilno upravljanje radom ventila umnogome narušeno ili potpuno onemogućeno. Nov Vanos može da košta i 7000 evra, ali dobra vest je da se problem rešava remontom istog koji košta oko 40 evra materijala (novi semerinzi koji se naručuju kao aftermarket proizvodi, jer ih BMW ne nudi odvojeno već samo ceo Vanos sistem) i resto "za ruke" a to već zavisi kako se pogodiš sa majstorom. Semeringe možeš naručiti sa e-bay, evropskog ili američkog, svejedno, a ako te interesuje više na ovu temu pogledaj sajt http://www.beisansystems.com/

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites

hvala druze na pomoci.. sad mi je dosta lakse kad rece da taj VANOS moze da se remontuje, tj to u njemu, znam inace sta je vanos, gledao sam na tjubeu i majstor iz bmw servisa mi je pokazao licno gde se nalazi i sta se desava u njemu. i bas iritira taj zvonkast zvuk, cim predje 2000 RPM krene da zvecka, i kada se auto naravno zagreje prestaje da zvecka. Cim mi je veliki da mi to zvonkanje ne pohaba nesto u motoru, da li zbog toga auto moze losije da vuce ?? Prvi put vozim BMW inace i iznenadjen sam od kako je doslo hladnije vreme, sve cujem nesto sto mi se ne dopada, kako je bila temperatura u plusu nista zivo cuo nisam! a da je trom ovaj 2.0 trom je samo tako, bolje da sam nekog dizela, ali sta je tu je,nema nazad :) Inace moj bmw licno je utegnut, remontovane su mu viljuske i vozim sa 17icama felnama, skripuca malo pozadi..

Link to post
Share on other sites

to je radio prethodni vlanik u avgustu mesecu. ja sam odradio sledece, HARD guma, kraj sipke letve volana, zadnji nosac menjaca, silen blok na diferencijalu i dosuli su ulje u diferencijal. Ako je neko u Beogradu od vas i ako je strucan za bmw radu cu mu dati da ga proba.

Link to post
Share on other sites

Nije to trom motor, nego je krivac za lošije performanse upravo Vanos a to se naročito ogleda u toj tromosti naročito iz starta i sa srednjih obrtaja. Generalno gledano, auto (motor) mnogo izgubi na elastičnosti i traži visoke obrtaje da povuče pošto na nižim Vanos ne radi ono što treba i ono zbog čega je tu.

Inače to "zvonkanje" ne može da pohaba ništa u motoru direktno i u kratkom periodu ali sam motor gubi na performansama i više nego inače se maltretira i muči, pa indirektno se može reći da kvar na Vanosu utiče na ubrzano habanje motora u dužem vremenskom periodu. U svakom slučaju remontuj to što pre jer ti je neispravnim Vanosom potrošnja povećana pa samo gubiš novac, koji možeš da investiraš u remont Vanosa nakon kojeg motor neće više biti tako trom kao što ti se trenutno čini.

Link to post
Share on other sites

@ M54 ..... mislim da bi bilo dobro da otvoris jednu temu u vezi VANOS-a , narocito reparacija , da vidimo na koji nacin se to kod nas moze odraditi , narocito kako nabaviti set za reparaciju !

Link to post
Share on other sites

@ M54 hvala na pomoci.. ako je neko u blizini Bga, tu oko juznog bulevara dacu mu da proba auto da vidi valja li ovo sta.. da mi je naci neki skucani bmw da mu pouzimam korisne delove za ne daj boze :)

probacu danas da napravim video klip auta (rad motora) pa cu okaciti ovde.. kazi mi M54 da li kod svakog bmwa sauh treba da radi ovako cudno ? da sam poskakuje prvih par minuta dok ne padne na 800 obrtaja ? Kada ga upalim skoci na 1000 cini mi se, pa onda poskoci jos malo pa se spusti na 1000 sve dok ne padne ispod.

Link to post
Share on other sites

@ M54 ..... mislim da bi bilo dobro da otvoris jednu temu u vezi VANOS-a , narocito reparacija , da vidimo na koji nacin se to kod nas moze odraditi , narocito kako nabaviti set za reparaciju !

i da ti ako je moguce uradi za dz sa njegovim delovima :lol: salim se :D

Link to post
Share on other sites

Stradaju prednji češće nego zadnji, na linku pod brojem 6, a to koliko često se moraju menjati zavisi od veličine felne, profila gume, stila vožnje (nije do brzine nego do stvari tipa neobraćanje pažnje na rupe, šinske prelaze, ivičnjake itd.).

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/320Ci-M54/LHD/N/2001/may/browse/front_axle/front_axle_support_wishbone/

U svakom slučaju menjaju se samo u paru.

Link to post
Share on other sites

aham, uhh meni ili je otisao neki pozadi, jer se pozadi i cuje ili su poluosovine, mada lik iz Sarajevske mi je rekao da to kod kupea jako retko strada, sad zavisi ko je sve vozio auto i kako. MA najgore je kad ne zna covek odakle da pocne, to je ono sto zeza. On verovano da bi utvrdio koji silen je propao ako je propao uopste, mora da skida jedan po jedan, kapiram da ce da me osuri sa cenom dok ne provali. ma idi.. hvala na pomoci u svakom slucaju, ja cu obavestiti sta je bilo na kraju kada budem resio problem. a snimak nisam stigao da napravim jos, kad budem, kacim. Pozdrav

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Pozdrav svima nov sam na forumu al sa vec vidjenim problemom ovde :) naime skoro identicna situacija, kad ubacim u prvu ili rikverc iz lera cuje se nekakav tup udarac bas kao sto je momak rekao DUM !a ima i malo lufta rekao bih negde oko kardana kad krecem cuje se ponekad KLAK...receno mi je da je u servisu da je puko nosac diferencijala, zanima me sta vi mislite o tome ? :)

Link to post
Share on other sites