Pomoc pri kupovini BMW-a


Recommended Posts

Planiram da pazarim bmw 520i e39 automatik, 1997g. Auto kao auto je vrhunski, jedino sto me malo odvraca od kupovine je automatski menjac, posto sam do sada vozio samo manuelni, pa ako neko ima iskustva sa automatskim menjacima u bmw-u pomenutog godista, svaka informacija i sugestija bi mi dobro dosla.

Hvala.

Link to post
Share on other sites

Automatski na autu sa većom kilometražom je pomalo mačka u džaku... Može te služiti dobro još 100.000km a može riknuti u narednih 1000km, naročito ako si ga već kupio feleričnog. Popravka, ako je i moguća, obično je skupa.

Ako se ipak odlučiš za automatik, dobro ga isprobaj, uključujući i na detaljnu kompjutersku dijagnostiku (BMW DIS). Mora da šalta tečno, bez cimanja, premišljanja ili proklizavanja u svim brzinama. Kickdown mora da radi u svakoj brzini (osim prve naravno). Na ravnom pa i blažoj uzbrdici, iz mirovanja u D mora lagano krenuti unapred kad pustiš kočnicu. Nikakve čudne zvukove ne sme ispuštati prilikom promena brzina. Ako se ne zna da li je servis ikad odrađen i filter i ulje menjano, preventivno to uradi ako ga kupiš, iako BMW kaže "lifetime". Videćeš preporuke po stranim forumuma ali i od samog ZF-a da se filter i ulje u automatskom menjaču menjaju na 100-120.000km.

Ja sam se bio toliko zaljubio u ovaj, sada moj, crni E39 M-sport kada sam ga video i probao, da sam eto progutao rizik automatika, kad je bal nek je bal. Za sada je sve OK, i preventivno sam uradio servis menjača u Delti (filter, ulje, zaptivka, tik nešto preko 20k dinara ispalo), sve radi kao što i treba, a dokle će, videćemo...

P.S. Za prebacivanje u R ili D, obavezno potpuno zaustavi auto. Bilo je slučajeva (postepenog ili naglog) riknjavanja automatskog menjača ako se tako ne radi!

Link to post
Share on other sites

Pomenuti automatski menjac ima sedam podeoka, pored P,N,D,R za sta se koriste preostala tri?

Preostale tri brzine se koriste u raznim situacijama , npr , vuces neki gliser uzbrdo , da ti uvek bude u odredjenom obrtaju , ides sa istim teretom nizbrdo , da bolje koci motorom , a i kada ga vitlas po nekim krivinama da te nebi zezao da ti sam presalta usred krivine i da te dovede u situaciju da se razbijes , ...

Link to post
Share on other sites

mozes naci od 200 do 300e. nije to porse 928s pa da je frka... tako da ne sekiraj se. a uvek mozes da prepakujes na manuelni ako te nervira ovaj ili ako je crko. isto izadje tolko para od prilike. neka 2 dana posla imas sa normalnim majstorom.

Link to post
Share on other sites

kazi mi brate gde ima aut. menjac za e 39 za 200-300e ja cu ga kupiti iako mi ne treba,a onda mi kazi gde ima za te kako kazes iste pare da se nadje alanser,zamajac,korpa,lamela,gornji i donji cilindar kvacila,manuelni menjac,nosaci istog,duzi kardan,papucice komplet u kabini,rucica menjaca,plastika oko nje,i jos mnogo sitnica za tu igranku oko prepravljanja,mozda nisi primetio decko je rekao E 39

Link to post
Share on other sites

S je sport mod i prebaciju brzine na vecem broju obrtaja,imas modove,E-ekonomik,prebacuje brzine na sto manjem broju obrtaja,S-sport,W-zimski rezim,sneg...Da npr stavis na 3 i on prebacuje do 3 brzine i nece dalje,,isto tako i kad stavis u 2,prebaci do druge brzine i ne ide dalje...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Hvala ljudi,

kupio sam auto, prezadovoljan sam, iako nisam nikad vozio automatik brzo sam se navikao. D za otvoren put i put sa manje ostrih krivina, 3 seoski putevi tako da ga uvek imam na gasu za ubrzanje bez KD, ekstra su uradili menjac za to godiste, sve na autu radi kao sat, jos malo pa cu poverovati da je presao onoliko koliko pise. Postavicu skorije slike.

Uradio bih servis menjaca. Koje ulje ide u menjac, filter?

Link to post
Share on other sites

Prvo, čestitam na kupovini, i da te lepo služi!

Rekao bih da imaš menjač A5S310Z (ZF 5HP18). Ako je to slučaj, ide ili bilo koje Dexron III ili BMW liftime ATF ulje, zavisno od boje nalepnice na menjaču, da li je crna ili zelena. Ako je crna, možeš bilo koje Dexron III ulje, a ako je zelena, onda ili ESSO LT71141 ili BMW lifetime ulje, koje se nažalost prodaje samo na kanistere od 20L, a tebi treba oko 8-9L. :( Takođe treba ti i filter i zaptivka. Procedura zamene nije trivijalna, ali nije ni komplikovana. Ja sam je ipak prepustio Delti, što zbog toga što nemam to ulje (meni je bila zelena nalepnica 5HP19), što zbog toga jer daju 20% popusta i na delove i na rad, pa me ni bilo gde drugde jeftinije ne bi izašlo. A daju i kao neku garanciju...

Sve o menjaču, kao i proceduru zamene imaš ovde:

http://akpp-city.ru/pdf/5HP18.pdf

Link to post
Share on other sites