Recommended Posts

M43 motor je 1998. godine dosta izmenjen, promenena je glava, zapremina povećana na skoro 1900 ccm, promenjena geometrija klipnjača i naravno hod klipa, drugačija je elektronska upravljačka jedinica (BMS umesto Motronic 1.7.1) i još dosta detalja, snaga i obrtni moment su povećani a potrošnja smanjena u poredjenju sa M43 1,8 jedinicom koja se proizvodila od 1994. godine. Nova verzija M43 motora je dobila i novu oznaku - M43TU (Technical Upgrade), tako da se može reći da je sem bloka i nomenklature, to maltene potpuno nov motor.

Sve u svemu, ne znam da li je moguće "zavrnuti" lambdu sa M43 na M43TU granu, ali i ako može to nema puno smisla zato što su parametri sa kojima radi M43 motor, kao i elektronika koja kontroliše njegov rad, drugačiji od elektronike i radnih parametara M43TU motora, pa shodno tome su i ulazni signali sa lambde drugačiji, što znači da bi elektronika dobijala pogrešne signale sa lambde i da bi ih pogrešno "interpretirala" u pogrešne korekcije smeše iako bi lambda zapravo radila potpuno ispravno.

Link to post
Share on other sites

M54 hvala na odgovorima sto danas sto u prethodnim postovima :preved: ... Posto mi pali gresku na tabli bio na dijagnostici i jedino pokazuje da je sonda neispravna. Jedinu boljku sto imam kad je auto hladan na benzin malo zatrokira i to je to,na plin nemam nekih uocljivih posledica,i potrosnja je ok,pretpostavljam da sonda na plinu ne utice na potrosnju i rad auta(u pitanju je seqvent uredjaj). Nasao sam neku polovnu pa reko ako pasuje da stavim barem gresku da ne pali da mi ne bode oci,al od tog nista onda... Jbg po sistemu zvekni konja idi peske :unsure: :pleasantry:

Link to post
Share on other sites

Sve u svemu, ne znam da li je moguće "zavrnuti" lambdu sa M43 na M43TU granu, ali i ako može to nema puno smisla zato što su parametri sa kojima radi M43 motor, kao i elektronika koja kontroliše njegov rad, drugačiji od elektronike i radnih parametara M43TU motora, pa shodno tome su i ulazni signali sa lambde drugačiji, što znači da bi elektronika dobijala pogrešne signale sa lambde i da bi ih pogrešno "interpretirala" u pogrešne korekcije smeše iako bi lambda zapravo radila potpuno ispravno.

Usudicu se da protivrecim:)

Ukoliko ima isti radni opseg, nije nesto specijalna tipa titanijum,cirkonijum, itd, nema sta da daje neke posebno pogresne podatke...samo menja voltazu,a spram toga svaki ecu posebno definise parametre....tj. hocu reci,lambda sonda je jedna prilicno glupa stvar, ne radi nista posebno (a tako je potrebna, ipak)

Link to post
Share on other sites