E34 - Automatski mjenjač i rukovanje


Recommended Posts

Pozdrav za ekipu BMW Fan Kluba Srbije. Postao sam vlasnik E34 520i 95god u kojem je automatskim mjenjač.

Treba mi par savjeta jer je ovo moj prvi automatik. Mogu samo reći da sam zadivljen kako sve dobro funkcioniše i koliki ugodjaj pruža takvo auto. Za sad samo sam koristio opciju P, R, N i D i to mi je za sad jasno. E sad nisam prebacivao u 4 ,3 i 2 rekoše mi da se to koristi kada želim da lagano krenem na poledici pa ubacim u 2 ili 3 ili kada je nizbrdica pa kočim motorom ili kad je jaka uzbrdica pa ubacim u 2 ali nisam primjetio da nesto nece da ide uzbrdo kada je u D e sad ako može neka vaša iskustva. I u toku vožnje dok nije stisnuta kočnica šta smijem od komandi mjenjača koristiti??

Takodje opcija Economic , Sport i Winter neznam kako se aktiviraju niti sam ih dirao niti znam jel se to pali kad stoji auto u mjestu ili može i u vožnji?

Moram da primjetim da je ovaj BMW dosta snažniji od mog ranijeg E34 iz 89god koji je isto bio 520i ali je imao 12 ventila i 95KW.

Zahvaljujem se unaprijed na svakoj pomoći.

Link to post
Share on other sites

Pokusacu ja da ti odgovorim .

Economic , Sport i Winter to ti je predpostavljam jasno , mozes menjati rezim rada i u toku voznje .

4,3,2, takodje mozes menjati u toku voznje po potrebi ali ga nemoj koristiti stalno kao da je manuelni. u 2 ti salta samo 1 i 2 , u 3 do 3-ce u 4 do 4-te u D salta svih 5.

4-3-2 se koristi uglavnom kad zelis da menjac zadrzis u tom stepenu prenosa npr kad brze vozis po krivinama i neces da ti slucajno presalta u pola krivine kad mu popustis gas ili kad mozda ides velikim usponom i zelis da stalno bude u zeljenom obrtaju kao i kada se spustas negde pa zelis da dodatno pojacas kocenje , kocenjem motorom .

Kada vozis po poledici ili snegu , vozi u W rezimu jer je tada odziv na gas sporiji i lakse se kontrolise kretanje i voznja .

Nadam se da sam ti pojasnio bar malo , ako te jos nesto zanima , pitaj .

Link to post
Share on other sites

Veliko hvala na brzom odgovoru! Profesionalnost ljudi ovdje me svaki put oduševi. Da li da koristim opciju winter ? Koliko je vi koristite i kada? Takodje da li da koristim opciju Sport jer sam primjetio da kada malo stisnem gas on polako ide i polako mijenja brzine kada stisnem jako gas on ide kao avion neznam da li mi treba ta opcija ikada i biti aktivirana!? Probaću pa da vidim razliku..

Link to post
Share on other sites

Drug, iskreno.. auto je par dana kod mene i već sad pomišljam da se nikada ne vratim na manuelni mjenjač. Ovo da mi je neko pričao ne bih mu vjerovao naravno. Ranije mi je više odg manuelni ali već sada više volim udobnost i što manje cimanja. To mi trenutno najviše odgovara.

Link to post
Share on other sites

Drug, iskreno.. auto je par dana kod mene i već sad pomišljam da se nikada ne vratim na manuelni mjenjač. Ovo da mi je neko pričao ne bih mu vjerovao naravno. Ranije mi je više odg manuelni ali već sada više volim udobnost i što manje cimanja. To mi trenutno najviše odgovara.

Automatik je zakon. Posle par meseci voznje automatika nikad vise necu uzeti manuelni. Za grad i guzvu je takodje zakon.

Link to post
Share on other sites

Pokusacu ja da ti odgovorim .

Economic , Sport i Winter to ti je predpostavljam jasno , mozes menjati rezim rada i u toku voznje .

4,3,2, takodje mozes menjati u toku voznje po potrebi ali ga nemoj koristiti stalno kao da je manuelni. u 2 ti salta samo 1 i 2 , u 3 do 3-ce u 4 do 4-te u D salta svih 5.

4-3-2 se koristi uglavnom kad zelis da menjac zadrzis u tom stepenu prenosa npr kad brze vozis po krivinama i neces da ti slucajno presalta u pola krivine kad mu popustis gas ili kad mozda ides velikim usponom i zelis da stalno bude u zeljenom obrtaju kao i kada se spustas negde pa zelis da dodatno pojacas kocenje , kocenjem motorom .

Kada vozis po poledici ili snegu , vozi u W rezimu jer je tada odziv na gas sporiji i lakse se kontrolise kretanje i voznja .

Nadam se da sam ti pojasnio bar malo , ako te jos nesto zanima , pitaj .

Covek sve lepo objasnio!

I ja imam isti takav prevoz sa istim motorom i menjacem, prvo nisam voleo sto sam kupio auto sa autom. menjacem ali posle evo skoro godinu dana voznje ne znam da li bih ga menjao za manuelni... jedina razlika je po meni sto ne mozes da se da kazem manijacis i da potpisujes sa kolima, sto se tice potrosnje mozda trosi po gradu malo vise od manuelnog ali kad ga vozis lagano i na 2000 ga saltas preko gasa nije to neka velika razlika, dok je na otvorenom putu po meni mnogo bolji aut. od man. menjaca. Primer, drug jedan ima isto 34-ku sa istim motorom ali manuelnim menjacem, na otvorenom njemu je na 100 na sat obrtomer na 2700 dok je meni na 2200 a potrosnja meni oko 9 a njemu oko 11, verovatno da tu igra ulogu i def jer to nismo uporedjivali, ali ako aut. menjac radi kako treba nema lepse voznje tako da uzivaj i neka ti je sa srecom.

Link to post
Share on other sites

automatik nije zabavan kao manuelac,ali je laksi 33x za voznju,cusnes u d sam vozis,ja ga vozim,

e sad..ima tu ono ali..manuelac je ostriji zivlji,bar na mojoj sedmici,i to podosta, zabavniji za driftovanje itd,

ali s druge strane,stani kreni grad guzva..automatik je milina...startniji je manuelac,ali na otvorenom nevidim neku razliku..ubacio u 5tu ili d isto mu je...rulas se pa se rulas..

manuelac kazu manje trosi,neznam nisam uporedjivao...

ah da,i kad nes crkne manuelac moz na gurku,ovaj matik nece...

Link to post
Share on other sites

Što se više vozam sve mi veća gotiva , ne kažem da mi manuelno šaltanje nema svoju čar ali čini mi se da je puno bolja automatika po vozača od manuelca, više uživaš :) bukvalno ne razmišljam ni o čemu dok se vozim samo pratim znakove i uživam :) evo ima već par dana otac ga isto počeo vozati inače profesionalni vozač u penziji sa 30god vozačke karijere a sve na manuelnom mjenjaču. Kaže mi jutros sine ono je milina vozati i eno ga ode sa starom do pijace navuko se već :)

Što se tiče potrošnje , nešto stari i ja jutros komentarišemo pa ovaj automatik bi trebalo da ima manju potrošnju i po gradu i na otvorenom po nekoj računici jer kad ga vozim polako po gradu njemu mjenjač prebacuje u sljedeću brzinu odmah čim dodjem blizu 2000 obrataja bez razvlačenja naravno kad vozim lagano tako je i onda nešto razmišljam pa on bi trebalo da ima ili istu ili manju potrošnju po gradu od manuelnog mjenjača!? Da li griješim?

Hvala vam svima na čestitkama na autu i mislim da se nisam pokajao ni sekunde do sad :)

Link to post
Share on other sites

Nemože da ide za dzabe to znam. Mislim uskoro ugraditi sekvent plin ali neka polako ima vremena. DA ima 5 brzina to sam primjetio i na prilično niskim obrtajima drži 100km/h i to je stvarno fantastično. A koliko je ta potrošnja veća ako više troši? Na primjer koliko da očekujem po gradu i na otvorenom da uzima? Više me zanima otvorena vožnja koliko troši jer po gradu čini mi se nikad čovjek nemože znati gdje će i na koliko semafora stati a i nemožeš uvijek planirati da voziš kad nije špic i gužva tako da po gradu ne gledam potrošnju troši koliko mora.

Link to post
Share on other sites

Uz auto sam dobio i bmw knjigu, tu sam video sa je po katalogu da kazem manja potrosnja kod aut menjaca nego kod manuelnog i to skoro za litar, pricam samo za e34 i ponavljam da tako pise u bmw knjizi koju sam dobio uz auto...

Link to post
Share on other sites

520i 24v kad je dobar i sve ispravno trosi veoma korektno .

Ja sam sa novim stigao iz Bjeljine do NS-a sa rezervom normalne voznje , secam se da je mogao ekomer da stoji i na 6 lit na otvorenom oko 100km/h.

Dobar je to motor za svojih 150ps i ide lepih 235km/h moj je bio saltas ali to u poredjenju sa tvojim dodje isto .

Link to post
Share on other sites

Dobro si ti uspeo da ga razvuces na toliko...

Ja sa mojim par puta do 210 i moram sam da kocim ali ne verujem da bi mogao jos 20-30 da istera...

Mada vozio sam na plin ali, mnogo je to ja mislim za 2.0, jedan ovde drugar je 3.5 m30 vozio oko 240 tako da ja mislim da tu brzinu mogu samo da sanjam sa 2.0 m50...

Link to post
Share on other sites

I sve je to tako lepo dok se taj aut.menjac ne pokvari,a onda vidis da majstori ne znaju da ga poprave a traze ogromne pare i kupis manuelni i picis,govorim o stanju u NS

Link to post
Share on other sites