Recommended Posts

Imam 523i `97 god. Pre nekih 2 meseca sam pisao da sam imao problem sa autom kad je na leru i prilikom ubrzavanja. Ukratko, izmenjao sam sve filtere, sve svecice, ocistio brizgaljke i opet nista. Auto se i dalje isto ponasao. Kad sam kupio polovan Idle control valve, problem je skoro bio resen.

Naime, auto je super radio i na leru i vise nije trokirao pri uvrzavanju. Jedini problem je bio sto mi se auto kad ga upalim, prvo ugasi JEDNOM. Ja ga onda ponovo ODMAH upalim, i onda radi ok.

Medjutim, zadnjih nedelju dana auto opet lose radi na leru, tj. vibracije su nepodnosljive. U toku voznje je sve ok. Normalno ubrzava, ne trokira, potrosnja mi je ok (oko 13 litra po gradu sa povremenom ostrijom voznjom).Ali na rad na leru je mnogo los. Na leru radi na nekih 500 obrtaja i nema skakanja i osciliranja broja obrtaja, ali sam primetio da kad na primer dodam gas i drzim ga na nekih 750-800 obrtaja onda je sve ok. Mada, do prosle nedelje je bilo ok i na 500 obrtaja, cak ni tada nije bilo vibracija koje imam sada.

Sta mislite da je problem? Da li je problem u protokomeru (mada broj obrtaja mi ne skace niti imam povecanu potrosnju) ili je problem opet u idle control valve-u. Neko kaze da je mozda i lambda sonda. Stvarno ne znam sta da vise da radim. Svi ovi delovi koje sam naveo su skupi a ni protokomer a ni ICV ne mogu proveriti preko dijagnostike.

I da, zaboravio sam da kazem da mi se sada auto ugasi 2 ili nekad cak 3 puta kad ga palim. Znaci on upali odmah, i to lako, ali onda kao da ne moze da odrzi broj obrtaja i gasi se sam. Opet mi je najvise sumniv ovaj ICV jer i jutru kad ga palim on ne drzi dugo na visem broju obrtaja, mozda nekih 10-ak sekundi i onda opet radi na 500 obrtaja ili cak 450.

Pozdrav svima....

Link to post
Share on other sites

Ne, u toku voznje se nikad nije ugasio. Znaci, samo kad ga upalim. Pokusava da odrzi odredjeni broj obrtaja ali se "muci" i onda se sam ugasi. Upalim ga odmah jos jedenom ili dva puta i onda jeo ok. Ali ceo auto podrhtava od vibracija.

Takodje me zanima, ako neko isto ima 523, koliki mi je broj obrtaja na leru?

Link to post
Share on other sites

Pregledaj i creva ispod usisne grane,mozda negde prima fals vazduh,to se meni desilo.Inace 500 obrtaja to je malo,po meni idealno je 700-800,hoce i ako je negde glava pukla da podrhtava sav i sa tim sam imao sranja.

Link to post
Share on other sites

POZDRAV JA IMAM 523I

I IMAM TRENUTNO SLICAN PROBLEM KAD GA UPLAIM HLADNOG UPALI ODMAH I RADI 5 SEKUNDI I GASISE ALI UPALIM GA OPET I RADI NORMALNO

OBRTAJE NISAM NI GLEDAO RADI NORMALNO ALI SVAKI PUT SE TO DESAVA DALI JE JUTRO ILI PODNE BITNO DA SE OHLADIO

DO DUSE NE TRESESE ALI KAD UPALIM I DAM MALO GASA NE GASISE U POSTE KAZU DA JE FITER ZA GORIVO ALI NISAM NI TO STIGAO DA ZAMENIM

DOSTA JE STO MU SIPAM GORIVO KOJE JE SRANJE KAD SAM SIPAO PREKO U GRCKOJ NIJE MI SE NIJEDNOM TO DESILO

Link to post
Share on other sites

Svetacc, ne verujem da je do filtera. Ja sam izmenjao sve filtere, sve svecice, ocistio brizgaljke ultrazvucno, sipao onaj Winns aditiv za ciscenje sistema i opet nista. Cisto da znas, ako jos nije vreme za zamenu tih stvari, nemoj da bacas novac.

Da, nebitno je koje jo doba dana, da li je jutro, podne ili vece. On prvi put mora da se ugasi. Posle odmah upali i ok je, samo sto nenormalno trese, ali samo na leru. U voznji se nikad nije ugasio.

Stvarno me izludjuje vise. Ne znam od cega da pocnem. Da li da mu kupim prvo nov ICV, taj cuveni camshaft sensor, lambda sondu (inace, ima 2 komada) ili protokomer.

Link to post
Share on other sites

Slican problem sam imao na e34 i drndao me je i protokomer i ler-lauf ventil, al ne znam dal e39 to ima, ako ima proveri ga. Dok radi u leru i samo iskljuci dzek i videces i sam rezultat. ako se nista ne desi, znaci da je rikavela. E sad dal postoji na e39 ne znam, al da pomognem iz mog iskustva!

Link to post
Share on other sites

Verovatno nije jedna stvar!

Mozda je nesto od svega toga gore navedenog a ja mislim da je uz treba i da se ocisti ler ventil!

Link to post
Share on other sites

Ler ventil ili ICV sam vec cistio i opet nista. Jedino da je neisparavan. Moj prvi ICV sam bio cistio ali je bilo uzalud, pa sam kupio drugi ali polovan. Kad sam stavio drugi taj polovan ICV, vise nisam imao problema. Ali, evo trajalo je 2 meseca. Jedino sto me buni je sto kad sam imao problema sa prvim ler ventilom, to se manifestovalo tako sto je auto lose radio na leru i vibrirao (nije radio na svim cilindrima) ali je i trokirao pri ubrzavanju. Sada nemam problema sa ubrzavanjem ali zato na leru kao da radi na 4 cilindra.

Ocistio sam i ovaj drugi ICV pre neki dan, ali uzalud. Auto se isto ponasa.

Link to post
Share on other sites

neznam sta da kazem imamo slican problem samo kod mene nepadaju obrtaji samo se ugasi kada nije u brzini cim ga upalim ja ga munem malo u rukverc i tako da ga prodje glavoboja

ma da sam pitao druga sto radi u bmw servisu kaze da moze filter goriva da falsira rad pumpe ako nije pumpa kazu ako je pumpa nece da pali kada je auto vruc teze se pali vergla dugo i krlja

a ti senzori su po 7400 din pa puta 2

Link to post
Share on other sites

senzori se bar lako provere sa unimerom mora da ima od 600 do 800 oma ako padne ispod nevalja nikada ne crkavaju oba lepo se skinu dzekovi i premeri se

Link to post
Share on other sites

ICV ili Idle Control Valve ili LeerLauf Ventili ili step motor su ti isti nazivi za deo koje regulise rad na leru, a ocigledno je da nema ulogu samo na leru jer od kad sam ga zamenio ne trokira mi vise prilikom ubrzavanja. To im je velika mana jer sam primetio i na stramim forumima da skoro ne postoji E39 (verovatno je i sa drugim autima tako, ali ja sam citao samo forume za e39) koji nije imao taj problem. Taj deo kod ovlascenih servisa kosta oko 15.500 din. Pravi ga samo Bosch.

Link to post
Share on other sites