Pitanje za strucnjake, vidovnjake i ostale...


Recommended Posts

Pa da pocnem...Naime na mom Bmw e34 520 12v danas sam stavio drugi hladnjak posto stari nije imao cirkulaciju, tacnije bio je zapusen (nije piskao na preliv)! E sad, sistem je ozracen na sve moguce i nemoguce ozrake, ima cirkulaciju, ne nabija pritisak na creva, sve je kako treba, ali nece da dodje temperatura do pola da ga j...s! Pola sata sam ga vozio i jos pola sata je stajao na leru i nista, stoji 3-4 milimetra pre sredine i nemrda dalje! Zaboravio sam da kazem da je izlazno crevo iz termostata mlako bilo sve vreme a ne vrelo i da grejanje radi normalno! Visko i termostat su prosle godine stavljeni novi! Moje pitanje je - da li je ovo sasvim normalno stanje ili je pak termostat mozda ostao zaglavljen tj. otvoren???

Link to post
Share on other sites

Ne znam sta te tu buni i ja sam pre par dana stavio nov hladnjak i temperatura je ispod pola to je naj normalnije,a znam da je kod mase ljudi isto!

Link to post
Share on other sites

samo cepaj

Link to post
Share on other sites

Opet ja, znam da sam dosadan ali mora se...Juce sam isao negde i presao sam 300 km iskljucivo autoputem. Vozio sam namerno 140-150 sve vreme da vidim kako ce se temperatura ponasati! Sve vreme voznje temperatura oko 3 milimetra pre sredine i nemrda! Kao sto vi kazete, to je odlicno, medjutim zabrinulo me sledece - kad sam se vratio kuci, dignem haubu, auto jos radi, pipnem gornje crevo sto ide iz termostata u hladnjak - ono tvrdo! Ja pomislio da mozda ne laze skala od temperature pa mi auto prokuvao. Ugasim auto, odvrnem polako cep od hladnjaka da vidim, izadje malo vazduha pod pritiskom, nivo vode se malo podigao sto je i normalno i sve uredu!

Da li je i ovo sasvim normalno stanje???

Da li ono gornje crevo uvek mora da bude tvrdo posle voznje???

Link to post
Share on other sites

To sam i ja pomislio, medjutim, ujutru kad je hladan, tj. kad prenoci, u crevima nema pritiska, nivo vode u hladnjaku stoji normalno na pola, a sistem je ozracen jedno sto puta, tako da neznam sta mu je i dal je to normalno! Voleo bih da cujem jos necije misljenje, POZDRAV!

Link to post
Share on other sites
To sam i ja pomislio, medjutim, ujutru kad je hladan, tj. kad prenoci, u crevima nema pritiska, nivo vode u hladnjaku stoji normalno na pola, a sistem je ozracen jedno sto puta, tako da neznam sta mu je i dal je to normalno! Voleo bih da cujem jos necije misljenje, POZDRAV!

Onda imas previse vode u sistem. Treba da sipas 6 litara antifriza i 6 litara dest. vodu, onda odzracivanje i to je to.

Link to post
Share on other sites

ma samo vozi bre , meni su creva stalno tvrda ....

Link to post
Share on other sites

Sta ti je bre covece, pa vidis da ti svi kazu da je to normalno. I meni je tvrdo u toku i posle voznje, dok se ne ohladi. Znaci sve je to OK, jedino sto mozes proveriti to je da vidis jel kruzi rashladna tecnost. Ako kruzi, vozi i ne brini koliko god da je crevo tvrdo s tim da ti je to isto crevo dobro stegnuto selnom zbog pritiska.

Link to post
Share on other sites

OK, mislis da je bolje da sistem bude pod stalnim pritiskom? Znas li da imas (ja imam) plasticni hladnjak, plasticni pomocni rezervar, plasticno kuciste termostata, male/slabe sarafe za odzracivanje....mislis da je to OK? Aj nazovi BMW diler i pitaj ih za to, da vidimo sto ce da ti kazu.

Kad sistem je pod pritiskom to znaci da u sistem ima previse vazduha i dihtung glave moze da ti ide. Ovo kazu strucnjaci Beisana, Bentleya, Pelicana i clanovi svih BMW foruma a ima ih dosta.

Link to post
Share on other sites

Pa kako meni nije otisao dihtung glave vozim ga tako 8000km ako ne i vise, pa mora da ima pritisak, i kada se ohladi taj pritisak nestane i creva omeksaju.

Link to post
Share on other sites

Kad nemas dovoljno antifriza u sistem ili imas previse vazduha unutar istog, sistem ce da bude pod pritiskom. To nije dobro ni za vodenu pumpu, ni za dihtunge, ni za crijeva, ni za plasticni hladnjak i mali pomocni bidon. Dok motor radi pritisak je dosta visok a kad ugasis motor pritisak ce biti 3-4 puta veci zato sto motor je jos vruc i dodatno grije vodu koja se nalazi u blok a grije se zato sto nema vise recirkulacije jer, naravno ne radi vodena pumpa. E sad, kod mene to nije slucaj, meni su crijeva uvijek meka, i kad radi na ler gas, i kad se vozi, i kad sam jednom radio burn out, i juce sam bio PG-BG-PG, 18 sati voznje sa plafon 2 sata odmora i temperatura vode uvijek je bila na 89-92. OBC je bio aktviran cijelo vrijeme pa sam imao prilike da pratim HEX greske i druge podatke. A zasto to tako? Zato sto imam 7 litara antifriza i 6 litara dest. vode. 7 litara antifriza....litar sam sipao kad sam ugradio plin i odzracio sam ga...minimum 15 puta.

Nadam se da ti je sad jasno...

Link to post
Share on other sites
Kad nemas dovoljno antifriza u sistem ili imas previse vazduha unutar istog, sistem ce da bude pod pritiskom. To nije dobro ni za vodenu pumpu, ni za dihtunge, ni za crijeva, ni za plasticni hladnjak i mali pomocni bidon. Dok motor radi pritisak je dosta visok a kad ugasis motor pritisak ce biti 3-4 puta veci zato sto motor je jos vruc i dodatno grije vodu koja se nalazi u blok a grije se zato sto nema vise recirkulacije jer, naravno ne radi vodena pumpa. E sad, kod mene to nije slucaj, meni su crijeva uvijek meka, i kad radi na ler gas, i kad se vozi, i kad sam jednom radio burn out, i juce sam bio PG-BG-PG, 18 sati voznje sa plafon 2 sata odmora i temperatura vode uvijek je bila na 89-92. OBC je bio aktviran cijelo vrijeme pa sam imao prilike da pratim HEX greske i druge podatke. A zasto to tako? Zato sto imam 7 litara antifriza i 6 litara dest. vode. 7 litara antifriza....litar sam sipao kad sam ugradio plin i odzracio sam ga...minimum 15 puta.

Nadam se da ti je sad jasno...

Da li to znaci da mnogima ovde sa foruma nije ozracen auto kako treba, i ajde objasni kako se pravilno ozracuje motor, Znam da je objasnjavano nekoliko puta ali ako ti nije problem objasni ponovo ali detaljno postupak po postupak.

Link to post
Share on other sites
Da li to znaci da mnogima ovde sa foruma nije ozracen auto kako treba, i ajde objasni kako se pravilno ozracuje motor, Znam da je objasnjavano nekoliko puta ali ako ti nije problem objasni ponovo ali detaljno postupak po postupak.

....a ja sam mislio da si ti neki majstor, inzinjer BMW motorsporta a kad ono...ne znas ni kako se odzracuje motor....i onda pokusavas mene da ucis kako to ide....

Procitaj ovaj topic od pocetka do kraja pa da vidimo ko je u pravu:

http://www.bmwclubmontenegro.com/forum/ind...t=0&start=0

Link to post
Share on other sites

S obzirom da sam ja zapoceo ovu temu, voleo bih da se KLINIK kao iskusan majstor omiljene nam marke, javi i razresi ovolike kontradiktornosti u misljenjima, kako bi dosli do pravog odgovora na pitanje koje se non-stop ponavlja od nastanka foruma a to je TEMPERATURA - sta je normalno a sta ne, jos nemamo odgovore koji mogu da se stave pod VAZNO - OBAVEZNO PROCITATI!!!

Pozdrav!

Link to post
Share on other sites