Recommended Posts

Skoro sam uzeo 320d F30 i raspitivao sam za ulje za motor.Hteo sam da uzmem original ulje iz Nemačke pa mi je prijatelj našao po preporuci njegovog majstora original ulje Aral super tronic Longlife SAE 5w-30,ali je u kanisteru 20l.Kakva su vam iskustva sa ovim uljem?Dali to motorno ulje može da stoji otvoreno tako dugo,jer ja ne prelazim puno sa autom,ili da prodam višak?4ffad3928d9d0a0be0da40d44ac1eee9.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Ono sto znam o tom ulju i sto sam cuo to su samo reci hvale,Nemacka fabrika ulja dosta velika,veca od NS rafinerije,moj brat to ulje sipa u golf 4 1.9 tdi,menja ga na 10.000 km i potrosi mu nesto oko pola litre,drugar ga opet sipa u pezo i kaze da je jako zadovoljan,sto se tice tog skladistenja ti stvarno ne mogu pomoci ali nije neka kolicina da se ne nadje neko da to podelite

Link to post
Share on other sites

Odlicno ulje! Sta reci o nemackim uljima. ocigledno ovo ima produzeni interval u odnosu na njihova standardna. U svakom slucaju, bolje da ga podelis sa nekim kome treba, raspitaj se i na forumu, ponudi ga po nekoj ok ceni i sl. Mozes npr da ostavis potrebnu kolicinu za sl put, i to preruci u neki kansiter, gledaj da bude pun, da ima manje oksidacije, i dobro ga zatvori i cuvaj na tamnom, hladnom i suvom mestu. Tako moze da stoji sigurno jos godinu dana, bez problema. 

Link to post
Share on other sites

Motorna ulja imaju rok upotrebe od 3 godina. Do skora je bio 5 i to je neka vrednost koja se još uvek toleriše. Pogledaj i datum proizvodnje na kantici i to ce ti biti reper do kada moze da stoji, ako je kojim slucajem rok prekoracen (iako je kupljeno na vreme) onda u normalnim uslovima skladištenja (garaža bar) isto možeš koristiti i 2 godine nakon isteka. Ukoliko je na samom ulju rok 5 godina ne treba premasivati rok za više od 6 meseci. U oba slučaja (ako je rok prekoracen) malo skratiti interval zamene, na primer od 20% ili tu negde. Ako ga menjas jedanput godisnje, onda bi taman trebalo da izgura za tri servisa, ali u svakom slucaju, mozes da prodas deo ulja, a deo ostavis za sl servis. 

Link to post
Share on other sites
Motorna ulja imaju rok upotrebe od 3 godina. Do skora je bio 5 i to je neka vrednost koja se još uvek toleriše. Pogledaj i datum proizvodnje na kantici i to ce ti biti reper do kada moze da stoji, ako je kojim slucajem rok prekoracen (iako je kupljeno na vreme) onda u normalnim uslovima skladištenja (garaža bar) isto možeš koristiti i 2 godine nakon isteka. Ukoliko je na samom ulju rok 5 godina ne treba premasivati rok za više od 6 meseci. U oba slučaja (ako je rok prekoracen) malo skratiti interval zamene, na primer od 20% ili tu negde. Ako ga menjas jedanput godisnje, onda bi taman trebalo da izgura za tri servisa, ali u svakom slucaju, mozes da prodas deo ulja, a deo ostavis za sl servis. 

Hvala ti prijatelju za savet i opširno objašnjenje!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Nema na cemu. Jos jedan savet, ako treba da menajs ulje u motoru, uradi to sto pre, pre nego dodju ovi mrazevi, bice bolaj zastita u motoru. I ubuduce, kada  je ostalo malo do kraja intervala, a pocinje zima, bolje i malo ranije zameniti ulje nego cekati prolece. Ko prelazi puno km, on ne mora tako da radi, jer auto se verovatno pali svaki dan, pa nema te bojazni, ali ako prelazis manje, kako sam kazes, zamenom pre zime ces malo bolje ipak zastiti motor. Bez obzira na predjeni broj kilometara, ulje se menja na 12 meseci max. Sve ovo i ne mora ovako, ali je ipak preporucljivo. ;)

Link to post
Share on other sites

Vozim ja auto svaki dan,nije to problem,samo su kratke relacije.Inače sam auto tek uzeo pa sam dobijao preporuku od raznih likova da obavezno zamenim ulje i filtere obavezno.Kao,nemoj nikom verovati...šta 30000...itd,naše klasične priče "iskusnih" majstora.Inače i drugo auto održavam i redovno idem u servis i menjam ulje na 10000(peugeot 207)Kada sam tražio auto gledao sam da bude sa što manje km,u dobrom stanju i po mogućnosti iz bmw prodajnih kuća.To sam i našao,ima 120000 km,kao nov je i kupio sam ga u BMW/Mini prodajnoj kući i servisu.Auto je održavan u ovlašćenim bmw servisima i ulje je menjano na 30000,jer vlasnik toliko prelazio godišnje.

Pitao sam njih za savet za zamenu ulja,kažu na 25-30.000 da radim zamenu ili na 2. godine najkasnije ako manje vozim.Inače sad imam 22000 do zamene i odustao sam od zamene ulja sad,jer ipak verujem ovlašćenom servisu,jer je prethodni vlasnik čak i gume menjao u BMW-u.

Nadam se da neću pogrešiti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Imam još jedno pitanje.Nadam se da nije glupo.. :)Novi sam u svetu BMW-a pa neznam.Da li urađeni servis na BMW-u mogu da čekiraju samo ovlašćeni BMW servisi ili mogu i drugi majstori koji imaju auto dijagnostiku?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Vidim da kamiondzije menjaju ulje na 30 do 50 hiljada km, imaju i neke long life filtere. Al nije mi to za auto. Puno je 30000 s jednim uljem. Mislim da prvi put cujem za to. Idi u ovlasceni, uradi servis. Pa neces valjda nekom susteru da das da ti cacka po autu s lap topom. Verovatno ces mu biti prva musterija s takvim modelom. Jedino ako ces da das coveku da vezba malo...

Link to post
Share on other sites

Nisam ni mislio šusteru da dam auto u neku garažu ...:)Mislio sam kod mog starog majstora koji radi novije automobile i ima dijagnostiku,i ima vrhunsku opremu.Nisam ni ja mislio na 30000 da menjam ulje.Ali recimo na 20000 mi je ok sa obzirom da poručim ulje iz Nemačke,recimo ovo Aral.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites
1 hour ago, sasa.crnogorac.5 said:

Nisam ni mislio šusteru da dam auto u neku garažu ...:)Mislio sam kod mog starog majstora koji radi novije automobile i ima dijagnostiku,i ima vrhunsku opremu.Nisam ni ja mislio na 30000 da menjam ulje.Ali recimo na 20000 mi je ok sa obzirom da poručim ulje iz Nemačke,recimo ovo Aral.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Druze posto je auto van garancije, posao redovnog servisa ti moze zavrsiti i tvoj majstor. Oko ulja nema potrebe za nekim komplikacijama i porucivanjem iz Nemacke kada i kod nas ima dostupnijih i povoljnijih ulja koja ispunjavaju BMW Long life norme. No ok, to je samo moje misljenje i tvoje je da das konacnu odluku.

Link to post
Share on other sites
17 hours ago, sasa.crnogorac.5 said:

Nisam ni mislio šusteru da dam auto u neku garažu ...:)Mislio sam kod mog starog majstora koji radi novije automobile i ima dijagnostiku,i ima vrhunsku opremu.Nisam ni ja mislio na 30000 da menjam ulje.Ali recimo na 20000 mi je ok sa obzirom da poručim ulje iz Nemačke,recimo ovo Aral.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Naravno, posto sipas full sintetiku, a ako je i ulje kvalitetno i proverenog porekla kao taj Aral npr, slobodno vozi 20.000 km. Sigurno moze i vise, ali to samo ako pretezno vozis na otvorenom putu (npr 80% otvoreno-20% gradska voznja), ali zasto bi toliko vec rizikovao. Ulje takodje ima i polimere koji vremenom slabe, kao i kod antifriza, zato se preporucuje da ne stoji predugo u motoru. OK, ako ti knjizica navodi npr 2 god kao max, pridrzavaj se toga, ipak su LL- standardi na ulju prilagodjeni tome, pa nema razloga za sumnju, ali treba i obratiti paznju. Ja sam milsio da ti je interval pri isteku, pa sam zato savetovao zamenu pre zime, ali ako je vec takva situacija, onda slobodno vozi. :) Jedino ako sumjnas u prethodnog vlasnika i podatak kad je zamenio ulje i filtere, zato mnogi preporucuju zamenu. Ako to neko moze da potvrdi, onda nema razloga za brigu. Svakako poroveravaj nivo i boju ulja s vremenom na vreme. 

Link to post
Share on other sites

Jedina prednost ulja iz inostranstva jeste sto si siguran da je original...Ulja na nasem trzistu su "svakakva" i "sumnjivog" kvaliteta i porekla. Trbea biti obazriv gde se kupuje, psoeduje li deklaraciju, pise li datum i mesto proizvodnje itd (Castrol iz Poljske, Mobil iz Turske i razna druga "original" ulja). Da se razumemo, nisu ni ova ovde toliko losa, ali sigurno ne kao Castrol i Mobil na rafu u prodavnici u Austiji ili nemackoj. O tome govori i cena tamo u odnosu na ovdasnju. Vidi koje se ulje sipa u ovlascenom servisu, ko ga uvozi, i gde ima da se nabavi van servisa a da ima deklaraciju o uvozu na sebi. Barem za toliko smanjis rizik od kupovine falš ulja. Jedno od resenja su kupovina pumpadžisjkih ulja (Lukoil, MOL, OMV, NIS...) koja su zagarntovano originalna. NAravno uz paznju da li sipunjavaju LL standard. Istakao bih kvalitet MOL i OMV ulja. To je u klasi nemackog Arala. Takodje i GEnergy na Nisovim pumpama nisu losa, jer su iz Italije, bivsa rafinerija Chevron, odlican odnos kvaliteta i cene. :)

Link to post
Share on other sites
Jedina prednost ulja iz inostranstva jeste sto si siguran da je original...Ulja na nasem trzistu su "svakakva" i "sumnjivog" kvaliteta i porekla. Trbea biti obazriv gde se kupuje, psoeduje li deklaraciju, pise li datum i mesto proizvodnje itd (Castrol iz Poljske, Mobil iz Turske i razna druga "original" ulja). Da se razumemo, nisu ni ova ovde toliko losa, ali sigurno ne kao Castrol i Mobil na rafu u prodavnici u Austiji ili nemackoj. O tome govori i cena tamo u odnosu na ovdasnju. Vidi koje se ulje sipa u ovlascenom servisu, ko ga uvozi, i gde ima da se nabavi van servisa a da ima deklaraciju o uvozu na sebi. Barem za toliko smanjis rizik od kupovine falš ulja. Jedno od resenja su kupovina pumpadžisjkih ulja (Lukoil, MOL, OMV, NIS...) koja su zagarntovano originalna. NAravno uz paznju da li sipunjavaju LL standard. Istakao bih kvalitet MOL i OMV ulja. To je u klasi nemackog Arala. Takodje i GEnergy na Nisovim pumpama nisu losa, jer su iz Italije, bivsa rafinerija Chevron, odlican odnos kvaliteta i cene. [emoji4]

Proveravao sam direktno u servisima gde je auto održavano,i oni garantuju 100% da su stavke koje su čekirane u servisnoj listi i odradjene.Proveravao sam servisnu listu i preko aplikacije BMW decoder servisnu listu i ostalo,sve de poklapa sa izveštajem iz BMW servisa.

Inače na auto su davali garanciju 2 godine,ali pošto ide van EU,gubim garanciju.Ulje sam proveravao i gledao,vizuelno mi deluje malo tamnije.Nemam iskustva sa tim pa nemogu odrediti "od oka" :)

Što se tiče kvaliteta ulja:

Ja mogu da verujem u ulja kupljena u Srbiji samo u proverenim radnjama i u ovlašćenim servisima.Imam razlog za sumnju jer imam zanimljivo iskustvo sa posla vezano za ulja.Radili smo zamenu hidrauličnog ulja u mašinama,i sad tražili smo kome da prodamo,pojavio se neki lik kao posrednik koji je otkupio od nas 5-6000 litara ulja.On nam je nudio da napravimo ugorovor sa njim da sve otkupljuje od nas u budućim zamenama ulja.Skontali smo da dolaze likovi,samo natovare ulje,daju ovome lovu,on nas isplati uzme deo i to je to...zanimalo nas je gde ide ulje,i otkrili da ide u firmu(ne bih da je imenujem)koja se bavi "proizvodnjom,distribucijom i pakovanjem" motornih ulja.Tako da mi je sve bili jasno.Filtriranje,dodavanje aditiva,ambalaža,etiketa i to je to...original 100% a ono iskorišteno i više nego što treba.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

AKo postoji nacin provere, a vidim da postoji, nema onda razloga da brines. ;) A sto se tice otkupa starog ulja, neki nasi mali proizvodjaci "recikliraju" ulje,sto ne mora da znaci u startu da je lose, jer je vise od polovine ulja u EU recikliranog porekla, da se tako izrazim. Danasnjom tehnologijom je to moguce, uz dodatak aditiva i ipak gubitak na kolicini proizvodi se ponovo dobro ulje, samo je pitanje kakva je tehnologija kod nas po tom pitanju. S obzirom da smo malo trziste, verovatno je varijanta "smuti, pa prospi". Ako rade za izvoz, onda bi morali da ispune neke standarde, ovako... hm? Ni poznate radnje nisu sigurnost jer njih snabdevaju dobavljaci koji opet svasta rade. To sto ces da kupis u Delmaxu ili Kit-u npr ne znaci da je original, samo zato sto ga snabdeva ovlasceni distributer. Tek tu ima malverzacija. Najbolje je kontaktirati distributera i pititai ga za neko prodajno mesto u tom gradu. Opet, ponavljam, distributer uvozi ulje koje je poreklom iz raznih rafinerija po Eu (Bugarska, Poljska...) i prodaje ih kao original po dosta nizoj ceni nego u zemljama EU pa to budi sumnju, ali barem neke standarde kvaliteta ispunjavaju. Zanimljiva je i prica o tome da su "domaca" ulja solidnog kvaliteta jer nemaju taj luksuz da ovde steknu los tretman kod kupaca, s obzirom  da ga ne izvoze nigde, takoreci propali bi. Iako firme poput FAM, NISotec, INA, Modriča, ne ulivaju veliko poverenje, narocito kod vozaca novijih i skupljih automobila, ne mora da znaci da su uvek losa kupovina. Naravno, uvek treba pratiti naveene standarde na pakovanju, ali cesto se desava da neka ulja (npr Lukoil) imaju u svojoj gami odlicna ulja, izuzetnog kvaliteta, a nemaju interes da se probiju na trziste skupocenih ulja i ne placaju proeru ispunjenja svih standarda. Jednostavno, ne isplati im se ako ga prodaju samo na jednom trzistu poput Srbije, BiH, HR i gube trku sa brendovima koji to imaju, a ne zanci da su bolja ulja. Npr uporediti madjarsko MOL dynamic max ulje i njihovu polusintetiku 10w-40 (770 din - lit) Lukoil LUX 10w-40 (470 din) i Castrol Magnatec 10w-40 (650 din) koji je poreklom iz Poljske (barem ovaj koji se prodaje kod nas). Prva dva nemaju ispunjenje standarda za BMW, dok Castrol npr ima itd, a po svim specifikacijama i iskustvima korisnika, u rangu su sa Castrolom, cak i bolja u odredjenim segmentima. Zakljucak je da cesto placamo cenu brenda dok kvalitet nije uvek na tom nivou. Moja dosadasnja iskustva takodje to pokazuju. Sigurno da kod nas postoje bolja ulja od LUka i Nisoteca, ali kako ih naci i biti siguran da su bas originalna. Daleko je manja verovatnoca da ces pogresiti sa proverenim "pumpadzijskim" uljima nego sa neki brendiranim, a zapravo sumnjivog porekla. Dok ne udjemo u EU, razmisljacu na ovaj nacin. ;) 

Link to post
Share on other sites