Hipotetika, saveti, misljenja


Recommended Posts

Imajmo hipoteticku diskusiju, ulazim u relativno velik novac i treba da uzmem savrsen automobil za mene, izbor je sustinski pao na par vozila (iskljucivo vozila do 150000km sa svom servisnom istorijom a da su ih vozili nepusaci):

 

E36 M3 3.2 sedan ili kupe - nemoguc uvoz u Srbiju, kod nas ga naci je igla u plastu sena, ne verujem da kod nas postoji vise od 10 M3 E36ica

E46 M3 - za neizgazene modele treba dati previse, za te pare se moze skoro pa M4 ili noviji E92 kupiti a CSL je vec kolekcionarski primerak kojeg postaje greota voziti

E31 850CSi - ne moze se naci u Srbiji a uvoz je nemoguc

E39 M5 - cene su oko 30000 sto je dobra vrednost mada me licno nervira to sto ima isti odnos zapremina/snaga kao i M50B25 sto je po meni sramota za jedan motor sa "S" oznakom motora, mada 400ks naravno nije malo ali iz 4.9l od M divizije ocekujem vise

E60 M5 - cene oko 35000, astronomske cene odrzavanja sto je realno najveci problem ali je nesto najblize superautomobilu sto je BMW jos od M1 napravio mada mi je jedan od automobila snova

E63 M6 - ne dopada mi se njegov izgled kao ni enterijer, ne budi mi emociju kao E60

E92 M3 - isto kao M6 gore

E34 M5 - savrseno vozilo, poslednji M ciji blok vodi direktno poreklo iz trkackog motora, ne verujem da postoje u Srbiji (znam za Ilin koji je unisten koliko ja znam) a ne mogu da se uvezu kod nas

E30 M3 - nisam ljubitelj kockica i ne shavam pomamu, postujem automobil ali bi pre uzeo E36 GT, naravno kada bi bilo moguce uvesti starije od euro 3

 

 

Kada sumiram ovu hipoteticku kupovinu javlja mi se pomisao, s' obzirom da mi za jedan E60 M5 (koji bi mi bio najuzi izbor u ovoj hipotetickoj situaciji) bilo potrebno makar 35000 evra, a to je - umesto da dam ~40000 evra za vozilo gde bi znao da isto gubi vrednost sve vise i vise sto ga jace "gazim" zasto ne uloziti 10ak hiljada u E36 sa M50 motorom? Blok lagano moze izdrzati i trostruku snagu, izgleda moderno i za ovo vreme i relativno je jednostavno vozilo, sto dalje implicira da bi ga i sam mogao servisirati. A sa jako malim brojem dobrih modela ne samo kod nas, nego u celom svetu, znam da mu sa voznjom i "gazenjem" vrednost nece padati.

Koje je vase misljenje, i molim bez komentara na fazon mastarija i sl.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Kupijes m auto da bi zaradio?

E3 3.0 Si

E6 2002 tii

E9 3.0 Csi

E30 M3 2.3 i Evo 2.3

E31 850 CSI

E34 M5 3.6 3.8

E36 LTW

E36 M3 3.0 i 3.2

Polse toga nemas vise para. Za moderan auto imas 7 modela za "svaki dan"  i tesko gube vrednost. E30 M3 koj god, suvise skupo da kupis 2.5 Sport Evo. E31 850csi, E34 M5 3.6 i 3.8 i E36 M3 3.0 ili 3.2. Sve ovo mozda mozes kod nas da nadjes ako kopas. Plus sve go mora da se servisira. U prevpdu, jeftino :)

Novije modele sem tipa specijalna izdanja ce da gube vrednost jel su masovna proizvodjna, skupo odrzavanje. Nemaju skoro nikakav race pedigre itd.

Blok ni m10, m20, m30, m4X ili m5X serije nisu problematicne za snagu. Problem nije blok, to je M odeljenje za sve sem m20 dokazao. Od m10 smo dobili s14, od m30 s38, od m42 s42 i od m50 s50 itd. Najveci deo vremena i para su u R&D u glave, bregaste, blah blah blah. Za m20 su hobisti dokalazi da moze da izdrzi. Za m20 323 323i i 325i e21 i e30 po stazama sirom sveta. Plus turbo fanatika itd. Da ne tupim. Od svega sto si naveo, do €40,000. E46 M3 + Turbo. I imas gubitak, ali imas i moderan veoma ozbiljan auto. Nike ni nesto skup za odrzavanje (jasno mi je da nije jeftin) i 1M.

Ako postavljas pitanje sta je najretabilnije. Kupi Volvo S80R, to sweden i na dyno da izguras 360ks. Ili Porsche 994 targa pa se vozi kao covek.

E39 M5 je mozda najbolji izbor za svaki dan, ozbiljan auto. Pricas o odnosu snage/tezine a nisi ni spomeuo obrt. Momenat, vesanje, kocenje, ponasanje na putu. Da je moj izbor radi moje duse, e30 m3 cabrio ili alpina b6 3.5s, za svaki dan naravno. Dovoljno dobra mesavina elektronike i mehanike. 

Link to post
Share on other sites