Recommended Posts

Gledao ovu temu o gumama i u vezi toga samo iznosim svoje misljenje.

Kupovati indeks za preko 200km/h je skroz bzvz. Odnosno nije ako se ima para, ali zbog brzine koju je skoro nemoguce postici, ima li smisla.

Ovako:

e34 520 24v uzimam za primer.

Po fabrickim specifikacijama, njegov max speed je 211km/h. Kada se ispituje max speed, sve se radi u idealnim uslovima. Hocu reci da je bmw vrsio tada testiranje na svojim stazama, specijalno pravljenim za te namene (savrseno ravnim itd) u idealnim vremenskim uslovima (vetar, vlaznost vazduha, itd) i dosao je do brzine od 211km/h.

To znaci da ako mi hocemo ici tom brzinom, moramo imati 100% ispravan auto, ili bolje reci glanc nov.

Desava se sledece:

Damo gas do kraja na nekom autoputu i pokazuje da idemo recimo 220km/h. Sve lepo pise ali nasa brzina nije ustvari ta, vec manja. Cajger laze. Koja je ustvari nasa brzina. Pa recimo da obzirom kako odrzavamo nase automobile mozda mozemo stici do blizu 200km/h. Iskreno cisto sumnjam da neko i ide tih 200km/h. 99% nas ne ide ni 190km/h. Odbijte od vase brzine koju vam pokazuje cajger jedno 30-40km/h i u sustini to je vasa prava brzina.

Jedan primer, ali audi u pitanju.

Moj surak vozi audi a4 1.9tdi skoro glanc nov. 2007 god. u oktobru ce mu biti tek godinu dana. (Misko i Mackica znaju, vozili smo se). Po fabrickim specifikacijama, njegov max speed je 210km/h. Surak i ja na autoputu do Nisa po ravnom smo ga razvukli na 230km/h. Tacnije, toliko je pokazivao cajger. Uzimajuci u obzir da fabrika nije mogla vise od 210km/h u idealnim uslovima, mi smo u tom slucaju po putu znate kakvim daj boze isli 200km/h.

Zelim samo reci, tesko da je neko isao stvarnih 200km/h sa modelom sa pocetka price. Jeste lepo kada cajger pokazuje, ali stvarana brzina je daleeeekooo manja.

Neko ce reci da sam u pravu, neko ce me ispljuvati, svejedno, samo sam izneo svoje misljenje, a voleo bih da cujem i vas komentar.

Link to post
Share on other sites

Tacno, ali zaboravljas da vetar moze da ti duva i u ledja, pa stvarno da postignes vise nego sto je fabrika propisala.

Sto se laganja cajgera tice, postoji propis koliko treba da laze cajger, i to uvek navise, a otprilike ,nevezano za tip auta, svi lazu 5-10%.

Link to post
Share on other sites
Svaki cajger laze, svaki carjger pokazuje 3-6% vecu brzinu (zavisi od proizvodjaca) i to je tako namjerno stelovano zbog ogranicenja brzine.

To sam i ja cuo

Link to post
Share on other sites

u Bosni na putu Sepak-Zvornik ( sigurno i na drugim mestima) ima merenje brzine sto nisam nigde u Srbiji vidjao, jednom prilikom sam prosao tuda sezdeset i nesto malo km/h i pokazao je 62km/h, znaci pokazao je kao i moj sat

Link to post
Share on other sites
u Bosni na putu Sepak-Zvornik ( sigurno i na drugim mestima) ima merenje brzine sto nisam nigde u Srbiji vidjao, jednom prilikom sam prosao tuda sezdeset i nesto malo km/h i pokazao je 62km/h, znaci pokazao je kao i moj sat

Ja mislim da laze kad vozis preko 80 ili tako nesto, a to pomalo zavisi i od guma.

Link to post
Share on other sites

Nadjes prenosne odnose u menjacu i diferencijalu, i kad u obzir uzmes dimenziju gume koje imas, po obrtajima mozes 100% tacno da odredis kojom brzinom ides, ne treba ti ni radar ni gps.....i onda vidis koliko ti je odstupanje

Link to post
Share on other sites

Mislim da se greska geometrijski uvecava pri vecim brzinama...Kilometar sat mora biti odgovarajuci za odgovarajuci diferencijal,cesto se kod zamene diferencijala i kilometar sata ne misli na ovo.Da bi merenje bilo tacno moraju felne i gume da budu fabrickih dimenzija,zato pojedini taksisti idu na bazdarenje taksimetra sa jednom dimenzijom tockova a potom montiraju druge da bi taksimetar radio u njihovu korist!!!!

Link to post
Share on other sites

Da postoji procenat greske to pise i u knjizici.

A normalno da u slucaju povecanja brzine raste i greska.

A ako vas zanima koja vam je tacna brzina mozete uzeti GPS uredjaj i podesiti ga da pokazuje brzinu.

Ja sam primetio da pri nekoj brzini od oko 140-150 na satu, idem za oko 15km/h manje po GPS-U .

Link to post
Share on other sites

Precizno mjerenje zavisi i od dimenzije guma. Sa stock verzijom ces imati definitivno najmanju gresku. Inace, davno sam citao da je Mercedes (greska oko od 5% pri brzini od 200km/h) imao preciznije mjerenje od BMW-a (greska skoro od 10% pri brzini od 200km/h). Testirana je gornja srednja klasa ili E klasa VS serije 5.

Link to post
Share on other sites

E Samo nesto da dodam sto se tice guma i indeksa.

Nije samo stvar u tome dali ces ici preko 200km/h

Stvar je u tome sto su gume sa slabijim indeksom manje izdrzljive na agresivnu voznju i pri manjim brzinama.

I zato sto su im je izrada dosta losija samim tim su i performanse losije i sto se tice kocenja i lezanja.

Link to post
Share on other sites

Kad sam sa ml 55 probao koliko ide pokazivao je po cajgeru skoro 260 a na digitalnom pokazivacu na inst. tabli 243 i sad ko zna koliko je bilo realno.

m3 csl kad pokazuje 290 po cajgeru ide 266 izmereno po gps-u.

Link to post
Share on other sites