E39 520i frka panika i emulzija


Recommended Posts

Jutros odem po CCV pravac u BMW, pokupim to i paljba kuci da zamjenim vise i to cudo.

Pocnem lagano raskopavati dio po dio i izvucem separator napolje i vidim da je pun emulzije (mjesavina ulja i vode) a isto tako i crijeva od dekla ventila i sa mjeraca ulja koja se kopcaju na separator, samo je otvor koji se ubada u usisnu granu bio malo zauljen tj. nije bilo tragova emulzije .

Kad sam to odvojio od motora vidim iz usisne grane kako pomalo okapava ulje sto je i potvrdilo tvoju sumnju (528iA) da motor bas tu uzima ulje i odvlaci kroz usisnu granu na sagorijevanje. Izvucem mjerac za ulje i na njemu sve OK, dobar nivo i cisto ulje sto po meni znaci da nebi trebalo da je emulzija i u karteru.

Otvarao sam i hladnjak i tamo je sve OK, nema tragova ulja a vidio sam emulziju i na cepu za sipanje ulja i u deklu ventila

Sad nisam vise pametan sta je uzrok, kontam nesto jer prije pet sest dana sam zamjenio ulje u motoru, prije je bio SHELL mineral 15W a sada sam ubacio Modricku sintetiku 5w, mozda je bolje za zimu mada sam vise bio za Castrol polusintetiku 10W.

Nisam uocio neke smetnje u radu i temperatura je OK, i ne trosi mi vodu iz sistema pa nemam ideju odakle sad ta emulzija, jedino sto mi pada na pamet je ta razlika u uljima, mada sam dobro ocijedio onaj prethodni mineral i ubacio sve nanovo, sintetiku i filter.

Neznam vise sta da radim, cudno mi je da je emulzija u deklu ventila a u karteru cisto ulje, kontam da bacim ovo ulje koje sam eto skoro nasuo i uzmem polusintetiku, sta da provjerim na motoru, gdje da trazim uzrok ovom belaju.

Link to post
Share on other sites

Kako radi sad? Jeli sto bolje?

Pazi, mineralno ulje ne smije u taj motor. Zajebi Modricu i slicna sranja, sipaj unutra 6,5 litara Castrola 5-30 ili Mobil 1 0-40 i vozi 10 000 km. Uzmi neki dobar filter.

Jesi ocistio sva ta crijeva?

Preporucio bih ti da ocistis granu unutra. Znas kako? Uzmes pola litara benzina u neku bocicu, skines vakum crijevo sto ide na glavni cilindar, stavis prst, neko ti upali motor, tjeras obrtaje do blokade i tako drzis, onda brzinom svijetlosti stavis crijevo u tu bocicu da ti vuce benzin unutra i to je to.

Link to post
Share on other sites

ulje je loshe,ali moguce da je se ta emulzija uhvatila i zbog povecane vlage u vazduhu,ako je auto paljen u mestu tj ako nije postizao dovoljnu radnu temperaturu,ali u svakom slucaju izbaci to ulje napolje i zameni filter ulja

Link to post
Share on other sites

BMW 528iA, jel mozes malo da mi pojasnis ovo sa pola litra benzina, skines celo vakum crevo ili samo sa jedne strane?

Link to post
Share on other sites

to je sistem ciscenja karburator sistema imas u WURT-u sprej bas za to jer nekazem da ne moze sa benzinom ali tako vrlo lako mozes da ga prevrtis

i u tom slucaju skidaces glavu da menjas ventile

Link to post
Share on other sites
Kako radi sad? Jeli sto bolje?

Pazi, mineralno ulje ne smije u taj motor. Zajebi Modricu i slicna sranja, sipaj unutra 6,5 litara Castrola 5-30 ili Mobil 1 0-40 i vozi 10 000 km. Uzmi neki dobar filter.

Jesi ocistio sva ta crijeva?

Preporucio bih ti da ocistis granu unutra. Znas kako? Uzmes pola litara benzina u neku bocicu, skines vakum crijevo sto ide na glavni cilindar, stavis prst, neko ti upali motor, tjeras obrtaje do blokade i tako drzis, onda brzinom svijetlosti stavis crijevo u tu bocicu da ti vuce benzin unutra i to je to.

Prvo da ti se veliko zahvalim za CCV, da sam slusao "kolege sa fakulteta" vjerovatno bi pobacao novac na neke lijeve i bespotrebne stvari.

Sta da ti velim, sad radi nesto tise, ne cuje se vise sistanje vakuuma i kao da je reskiji u obrtajima, meni je od svega najvaznije da se kvitira problem oko potrosnje ulja, jer do BG ili ZG i nazad do Broda (cca.430km)znao je na autoputu uzeti 7-8 dl ulja, a vidio sam da je usisna grana nauljita.

Ima tamo kad se skine TB nekakav senzor, odmah na otvoru a uboden odozdo u granu, nauljen je opasno, daj molim te reci koja mu je funkcija i smijem li ga odmastiti WD-40 ili benzinom ili cim se vec moze ocistiti. Sto se tice ulja morat cu opet u SB da potrazim nesto bolje jer ovdje je najbolje sto mogu naci Castrol polusintetika 10W-30, mislim da je magnatec ali nisam sasvim siguran, cijena je normalna.

Crijeva sam ocistio ali neznam kakva je situacija u deklu ventila, cini mi se da od jucer ima manje emulzije tj. otkad sam zamjenio CCV a onaj stari koji sam skinuo je pun emulzije,osjeti se i po tezini, nego nisam rekao da sam ovih dana otkad je zahladilo znao upaliti auto da odradi par minuta dok je u garazi pa me zanima moze li i to prouzrokovati emulziju.

Kakogod, potrazit cu u HR nesto od ovoga sto si mi preporucio MOBIL ili Castrol, mada ako moze ovaj polusintetik otisao bih to jos sutra da zamjenim da ne vozim auto sa ovom Modricom.

Link to post
Share on other sites

Znam o kojem senzoru pricas, najbolje je da ga uspricas sa Contact Cleaner.

Sto fali sad motoru osim potrosnje ulja?

To 7-8 dcl je previse. Meni toliko trosi na 6500-7000 km.

Curi li ti gdje?

Kakav je dihtung dekle?

Pusta li karter ulje?

Kakva su ti crijeva od vakuma? Ne smije nigdje da ti prima fals vazduh.

A oli da uradis jos jedan test, upali auto ujutro i stiskaj ga malo na mjestu (2000-3000) jer mi interesuje da li ima bijelog dima.

Link to post
Share on other sites

OK OK, ujutru cu ga bas provjerit pa javljam sutradan u toku dana, cim dodjem sa posla

Trosio mi je 8 deci dok je bio onaj stari separator ulja, i po kolicini ulja u usisnoj grani i meni laiku je vidljivo gdje je svo ulje otislo, promjenio sam CCV juce, uzeo nov oridjidji u BMW-u u Slavonskom Brodu pa eto sad cu da ga testiram, mada se nadam da je taj problem rjesen. Trosio je 7-8 dl na 450-500 km ali uglavnom na autoputu, kad je usis pojacan a po gradu malo manje, inace motor mi izgleda u dobrom stanju, cist je i nema curenja nigdje, ni na brtvama, a nema ni potpisa u garazi, na oko je stvarno OK, al za svaki slucaj cu da izmjerim kompresiju i ako moze daj mi jos koji savjet oko provjere motora.

Sad kad sam promjenio CCV radi na leru i kad mu otvorim cep za sipanje ulja, pregledacu i sve vakuume, ono crijevo sto ide sa separatora ulja na mjerac ulja bilo je rascjepljeno pa sam ga evo upravo zamjenio.

Link to post
Share on other sites

Ujutro sam ga upalio normalno bez gasa, i nema uopsta dima, odradio je tako dvadesetak sekundi pa sam ga zavrtio 2000-3000 okretaja i tad se pojavio bijel dim i onda i kad ga spustim na ler opet je izlazio bijel dim, nakon par kilometara kad se motor ugrijao i dalje ista stvar, stalno izlazi bijel dim.

Sad kad sam promjenio separator praticu potrosnju ulja a ocisticu i svjecice, prije dok je CCV bio neispravan nije trebalo mnogo a da se svjecice zacrne pa vjerovatno ce se i na njima odraziti ispravan CCV.

Kad otvorim cep za sipanje ulja, motor pocne da radi nekako cudno, neravnomjerno, malo mu padnu okretaji al se nikako ne gasi cak i nakon sto ga malo zavrtim,poslije kad vratim cep tad podigne okretaje i normalizuje rad.

Jos jedna stvar me muci, kad radi u leru cuje se neko sistanje, tek kad malo dotaknem gas to prestane na sekund al se opet pojavi taj zvuk.

potegnem malo sajlu i zadrzim ga na okretajima to sistanje nestane na prvih 3-5 sekundi al se opet pojavi cak i kad je motor na 1000-1500 rpm. osluskujem stalno sa svih strana, oko motora al nikako da uocim preciznije to mjesto odakle se cuje.

Link to post
Share on other sites
Ujutro sam ga upalio normalno bez gasa, i nema uopsta dima, odradio je tako dvadesetak sekundi pa sam ga zavrtio 2000-3000 okretaja i tad se pojavio bijel dim i onda i kad ga spustim na ler opet je izlazio bijel dim, nakon par kilometara kad se motor ugrijao i dalje ista stvar, stalno izlazi bijel dim.

Sad kad sam promjenio separator praticu potrosnju ulja a ocisticu i svjecice, prije dok je CCV bio neispravan nije trebalo mnogo a da se svjecice zacrne pa vjerovatno ce se i na njima odraziti ispravan CCV.

Kad otvorim cep za sipanje ulja, motor pocne da radi nekako cudno, neravnomjerno, malo mu padnu okretaji al se nikako ne gasi cak i nakon sto ga malo zavrtim,poslije kad vratim cep tad podigne okretaje i normalizuje rad.

Jos jedna stvar me muci, kad radi u leru cuje se neko sistanje, tek kad malo dotaknem gas to prestane na sekund al se opet pojavi taj zvuk.

potegnem malo sajlu i zadrzim ga na okretajima to sistanje nestane na prvih 3-5 sekundi al se opet pojavi cak i kad je motor na 1000-1500 rpm. osluskujem stalno sa svih strana, oko motora al nikako da uocim preciznije to mjesto odakle se cuje.

E sad imamo problem.

Kad otvoris cep za ulje motor radi cudno, i posle stavljanja CCV-a?

To sto ti dimi, moguce je da jos ima ulja u usisnu granu, ja bih ti preporucio da ga vozis muski, znaci trkacki, ono nista ispod 4000 rpm, jedno 10-15 minuta, da se dobro ugrije, ali prije toga bih probao ono sa benzinom da ocistis usisnu granu kako treba.

Posle ovog testa javi rezultate.

Ono sistanje je zbog ICV, u ler gas vazduh prolazi kroz ICV i za to pisti, cim dajes gasa on se zatvara i nema vise pistanja.

Sad prati potrosnju ulja.

Moguce je da si dobio los CCV.

Link to post
Share on other sites