NOVI POREZI - NOVE AKCIZE


Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Izvor... Tanjug...

Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, ušao je u skupštinsku proceduru i za njega je vlada, kao predlagač, tražila usvajanje po hitnom postupku.

Izmenama tog zakona, kao i rebalansu budžeta i pratećim zakonima, parlament bi trebalo da raspravlja na sednici zakazanoj za petak, 24. april.

Predloženo je uvođenje poreza na putničke automobile i kombi vozila i to 850 dinara do 1.150 kubika, 1.650 dinara do 1.300 kubika, zatim do 1.600 kubika 3.650 dinara, dok će se na vozila do 2.000 kubika plaćati porez u iznosu od 7.500 dinara.

Automobili od 2.000 do 2.500 kubika biće oporezovani sa 37.000 dinara, od 2.500 do 3.000 kubika sa 75.000, a preko 3.000 kubika sa 155.000 dinara.

Motocikli će, ukoliko zakon bude usvojen, biti oporezovani sa 990 dinara ako su radne zapremine do 125 kubika, od 125 do 250 kubika porez će iznositi 1.650 dinara, za motocikle od 250 do 500 kubika 2.500 dinara, preko 500 do 750 kubika 4.995 dinara, do 1.100 kubika 12.495 dinara i preko 1.100 kubika 31.230 dinara.

Plaćanja poreza na upotrebu motornih vozila oslobođeni su vojni invalidi i civilni invalidi rata, invalidi rada sa 80 ili više procenata telesnog oštećenja, oni invalidi kod kojih postoji telesno oštećenje koje ima za posledicu nesposobnost donjih ekstremiteta nogu od 60 ili više procenata, kao i zdravstvene ustanove za sanitetska vozila, vozila za prevoz bolesnika na dijalizi i vozila koja služe za transfuziju krvi.

Propisani iznos poreza na upotrebu motornih vozila biće dodatno umanjen za putničke automobile do 50 odsto kojima se obavlja auto-taksi prevoz i za specijalne putničke automobile za obuku vozača sa ugrađenim duplim komandama.

CEO PREDLOG ZAKONA moze da se vidi na : (klikni levo)

http://www.parlament.sr.gov.yu/content/cir...Id=882&t=P#

Link to post
Share on other sites

Mogu samo da kazem da sam neverovatno ogorcen...

Leshe nas gde stignu i kako im se oce, po zapadnim normama i nasim primanjima...

Ako se organizuje neki protestni skup, bicu na celu kolone!!!!

Ima da pravim "krofne" ispred skupstine sve dok mi gume ne eksplodiraju!!!!!

Link to post
Share on other sites

Ako se organizuje neki protestni skup, bicu na celu kolone!!!!

pridruzujem se pogotovo sto mi je ista ekipica dva puta naplatila neke stanarine iz 1999 i 2003 godine

Link to post
Share on other sites

Tanja, mozes da registraciju izvrsis mesec dana pre isteka tekuce. Znaci, od 24. aprila do 1. maja imas vremena da registrujes auto po trenutnim uslovima...

Link to post
Share on other sites
...TO vazi od 1. maja...

Danas citam u Novostima da ce se posebnim Zakonom predvideti olaksice za starija vozila....(...lud..zbunjenog..)

interesantno po kojim ce to kriterijumima uraditi,ima da bude neka doskocica garant...

Link to post
Share on other sites

Ja sam registrovao auto juce 54000 dinara je registracija u Nisu za 2800cc, sa novim tablicama, saobracajnom i tehnickim.

Link to post
Share on other sites

Ako se organizuje neki protestni skup, bicu na celu kolone!!!!

pridruzujem se pogotovo sto mi je ista ekipica dva puta naplatila neke stanarine iz 1999 i 2003 godine

ja moram na celu kolone,jedini imam najjace vozilo MERCEDES 35-icu sa prikolicom....jos kad se napuni ugljem,pravi pogodak

Link to post
Share on other sites
@Leon63

Ukoliko je tebi registracija za 2,8 54000 din, po novom ce da predje sto hiljada dinara, strasno :lol:

Koga shisa, kupicu blok od 2000cc, carinicu ga , pa kod majstora na busenje za 2.8, ili ceo drugi motor. Necu dusmanima da dam vise od ovoga, a i ovo je pljacka.

Link to post
Share on other sites

Cene poreza od 37.000, 75.000 i 155.000 dinara se odnose na automobile 2009-2004 god.

Za 2003-2001 ide 15% popusta.

Za 2000-1999 ide 25% popusta

Za 1998 i starija ide 40% popusta.

Ovi "popusti" koji ide na osnovnu cenu su po sadasnjem zakonu, ali koliko sam video te clanove nisu planirali da menjaju.

Ali bez obzira na sve, sto je mnogo, mnogo je.

Ja sam na primer prosle godine, za moj auto od 2494 ccm i 125 KW registraciju platio oko 33.000 din a sada cu, sa poskupljenjem ovog poreza i ostalih taksi koje su vec poskupele od januara, registraciju platiti oko 47.000 din i to pod uslovom da za 2 meseca ne poskupi i osiguranje.

STVARNO SU GA PRETERALI!!!!!!!

Link to post
Share on other sites
Ovi "popusti" koji idu na osnovnu cenu su po sadasnjem zakonu, ali koliko sam video te clanove nisu planirali da menjaju.

TACNO. I to je tesko bilo uvideti jer su ovo izmene i dopune a ne ceo - integralan tekst.

Link to post
Share on other sites

Citao sam postojeci zakon, a ove izmene i dopune se odnose samo na pojedine clanove, uglavnom na promenu starih iznosa poreza. Ne verujem da ce menjati ove "popuste" po osnovu amortizacije jer nisu nigde predlozili izmene tih clanova.

Svako moze sam izracunati koliki ce mu biti porez na osnovu podataka u mom pethodnom postu.

E sad, pre par dana sam procitao u nekim novinama da ce kao biti umanjenje od 60% za vozila starija od 10 godina. Mada ja licno ne verujem u to.

Ostaje nam da sacekamo i ovu nedelju i vidimo da li ce nesto promeniti.

Link to post
Share on other sites

Citao u novinama, bikeri su organizovali protest ispred skupstine. Poceli su skupom na uscu onda se dovezli do skupstine tu bili malo i onda otisli da daju krv. Zahtevaju da im se smanji cene rege kao i da se omoguci da se registruje samo 6 meseci. Ako se ne ispune zahtevi najavljuju i blokadu saobracaja. E, tako se to radi!

Link to post
Share on other sites
Cene poreza od 37.000, 75.000 i 155.000 dinara se odnose na automobile 2009-2004 god.

Za 2003-2001 ide 15% popusta.

Za 2000-1999 ide 25% popusta

Za 1998 i starija ide 40% popusta.

Ovi "popusti" koji ide na osnovnu cenu su po sadasnjem zakonu, ali koliko sam video te clanove nisu planirali da menjaju.

Ali bez obzira na sve, sto je mnogo, mnogo je.

Ja sam na primer prosle godine, za moj auto od 2494 ccm i 125 KW registraciju platio oko 33.000 din a sada cu, sa poskupljenjem ovog poreza i ostalih taksi koje su vec poskupele od januara, registraciju platiti oko 47.000 din i to pod uslovom da za 2 meseca ne poskupi i osiguranje.

STVARNO SU GA PRETERALI!!!!!!!

Nije ti dobra racunica. Ako ide porez na 37000 sa popustom kao i do sada 40%, ukupno ce poskupeti oko 7000 din. , a ako bude ko sto neko rece popust 60% to bi bilo dobro. Po mojoj racunici je ovako, no,videcemo ubrzo sta kazu ovi lopovi.

Link to post
Share on other sites