Recommended Posts

Da li neko zna i može ovde da nabroji šta sve mora biti u autu po novim propisima.

Moja pretpostavka je isto kao i pre plus reflektujući prsluk:

Prva pomoć,

Trougao,

Sijalice,

Uže za vuču ili kruta veza,

Prsluk...?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kod nas u Hrvatskoj po zakonu prsluk tribaš imat čak i pri ruci u kabini, tako je mene barem učilo u autoškoli...To znači da kad te policajac ustavi i pita prsluk da vidi ti NESMIŠ izlazit iz auta nego mu ga moraš iz kabine pokazat...Ja svoj uvik držim pod vozačevim sicom... ;)

Link to post
Share on other sites

za fizicko lice, znaci ne radis pro prevoz ljudi i robe treba ti trougao, prva pomoc, prsluk, sijalice koje su lako dostupne i zamenjive.

Svetlo odbojni prsluk mora imati oznaku standarda EN471 i treba da stoji u kabini.

Prva pomoc novi standard SRPS Z.B2.001

-Sterilna kompresa od gaze-pojedinacno pakovanje 10x10 cm, 5 kom.

-Sterilna gaza po 1/2 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 2 kom.

-Streilna gaza po 1 m-pojedinacno pakovanje 80x25 cm, 1 kom.

-Trouglasta marama 100x100x140 cm,gustoce 20x19, 3 kom

-Adhezivni zavojni materijal(hanzaplast) 10x8 cm, 5 kom.

-Lepljivi flaster 25cm x 5m, 1kom.

-Kaliko zavoj 10 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 8 cm x 5m, 2 kom.

-Kaliko zavoj 5 cm x 5 m, 2 kom.

-PVC kesa manja 20x30 cm, 1kom.

-PVC kesa veca 40x60 cm, 1 kom.

-PVC rukavice za jednokratnu upotrebu, 2 para.

-Izotermalni prekrivac 150x200 cm, 1 kom.

-Makaze sa zaobljenim vrhom, 1 kom.

-Zihernadle, 6 kom.

-Zastitno sredstvo za davanje vestackog disanja, 1 kom.

-Papir i olovka, 1kom

-Uputstvo o pruzanju prve pomoci izdato od Crvenog krsta, 1 kom.

-Specifikacija sadrzaja kutije, 1 kom

pp aparat treba ako radis pro prevoz ljudi i robe, taksisti, kombi, bus, kamion, avion...

sajla, kruta veza i ostale gluposti ne trebaju, ali bi bilo dobro imati...

i da, prvu pomoc po novom standardu nemas gde da kupis kod nas jos uvek.

Link to post
Share on other sites
Kod nas u Hrvatskoj po zakonu prsluk tribaš imat čak i pri ruci u kabini, tako je mene barem učilo u autoškoli...To znači da kad te policajac ustavi i pita prsluk da vidi ti NESMIŠ izlazit iz auta nego mu ga moraš iz kabine pokazat...Ja svoj uvik držim pod vozačevim sicom... ;)

pa sta to znaci i kad me pita da li imam trougao ili prvu pomoc, da i to moram da drzim u kabini?? koja glupost...jbg, stvarno su smaraci ovi koji donose ove zakone

Link to post
Share on other sites
pa sta to znaci i kad me pita da li imam trougao ili prvu pomoc, da i to moram da drzim u kabini?? koja glupost...jbg, stvarno su smaraci ovi koji donose ove zakone

Ma ne virujem da su toliko nenormalni da stave pod obavezno i torkut i prvu pomoć u kabinu...I ovo sa prslukom je već pretjerano...Ma budale...

Link to post
Share on other sites

Taj prsluk je zbog bezbednosti ljudi koji izadju iz vozila,zato mora da bude u kabini dostupan,i mora imati prsluka koliko i putnika.I nije zajebancija kada stane auto a ti nemas prsluk negde u mraku.Po meni je to pametno a i u mnogim zemljama je tako

Link to post
Share on other sites

i da imas prsluk , a drzis ga u gepeku, popijes kaznu kao i da ga nemas. jer realno moras da izadjes iz kola i da ga uzmes iz gepeka , i samim tim si se nasao na putu neosvetljen.

Link to post
Share on other sites

Prva pomoc ce biti po novom standardu, nema je jos da se kupi. Navodno ce i prsluci morati da budu po nekom standardu. Ja sam za sada kupio dva na koja sam naisao. Jedan mi stoji u vozacevim vratim a drugi u gepeku. Koliko prsluka imas toliko ljudi sme da izadje iz kola u slucaju neke havarije. Trea i trougao i sijalice za min pol sijalicnih mesta. I nesto za vucu je obavezno, ja toplo preporucujem krutu vezu. Ona trodelna nije skupa a zavrsava posao. Provereno vise puta ;)

Link to post
Share on other sites

Ja sam u komplet stavio i PP aparat. Kod nas ne treba, ali treba u vecini zemala EU i okolinim, tako da od viska glava ne boli. Ima da se kupi u Tempu za oko 600 dinara za aparat od 500ml.

Link to post
Share on other sites
protiv pozarni aparat koji nije potreban za obicnu raju koja svaki dan ćera auto od kuće do posla i obrnuto.

Hvala na pojašnjenju...Ne virujem ni ja da je obavezan, ja mislim samo u autima koji su prijavljeni za trke mora bit... ;)

Link to post
Share on other sites

Sad sam malo analizirao set prve pomoći. Pa jebote ima da košta 100eura lagano!

I gde da se nađe flaster širine 25cm dužine 5metara? I neka mi neko objasni za šta se to koristi???

Link to post
Share on other sites
Sad sam malo analizirao set prve pomoći. Pa jebote ima da košta 100eura lagano!

I gde da se nađe flaster širine 25cm dužine 5metara? I neka mi neko objasni za šta se to koristi???

hahahaah ma to je 25mmx5m

Link to post
Share on other sites

Ja reko da možda nije za bezbedno vezivanje taoca... Ali ćebe, pa to je stvarno smeh...

Do nove godine nema kažnjavanja za prvu pomoć van standarda.

Juče mi se drug iznervirao, 191km/h oma tvorza...

Link to post
Share on other sites

Pa za mene je logično da se za noću neupaljena svitla ide u ludnicu, a ne u zatvor jer onda čovik očito nije normalan kad može po mrklom mraku vozit bez svitala... ;) ;)

Link to post
Share on other sites