Recommended Posts

Naime kad vozim , kad turiram malo u mestu, i kad vozim malo jace , crni dim izbija iz auspuha...i to u dooobroj kolicini....

moje misljenje neko je da su dizne...e sad...postoji li sansa da se cisti to nekako a da se ne rasklapa nista.. ;) :dance3:

Neka tecnost ili tako nesto...

svaka pomoc dobrodosla <_<

Link to post
Share on other sites
Naime kad vozim , kad turiram malo u mestu, i kad vozim malo jace , crni dim izbija iz auspuha...i to u dooobroj kolicini....

moje misljenje neko je da su dizne...e sad...postoji li sansa da se cisti to nekako a da se ne rasklapa nista.. :dance3: :dance3:

Neka tecnost ili tako nesto...

svaka pomoc dobrodosla ;)

Crni dim <_< Plavi dim, nije dobro, mada sa gorivom koje se ovde prodaje nista ne treba da te cudi...

Link to post
Share on other sites

Dobro ili nije, auto moze da dimi i ako dobija previse goriva..

A ako je do dizni onda obicno motor dobija manje goriva, pa auto trokira, tako da ne verujem da su dizne...

Nisi napisao kolika ti je potrosnja goriva, da li je potrosio nesto ulja, itd...

Link to post
Share on other sites

mogu dizne biti ''polupane'' mogu pustati stalno gotivo,mogu bacati gorivo u mlazu umjesto u magli....a moze od dizni i da pusi plavi dim <_<

Link to post
Share on other sites

pa potrosnja mi je ista od kad sam uzeo auto...izmedju 9 i 10 L....zimi 10, leti 9...

ulja ne trosi puno....

jedno vreme zimi dok sam sipao pola evra , pola dizela..nije dimilo uopste....

sta li moze da bude ? <_<

Link to post
Share on other sites

lose gorivo moze da bude uzrok.jel imas ti onaj eko ventil,meni je na kediju zbog loseg goriva eko ventil haos od motora napravio.skini poklopac motora i vidi ima li cadji

Link to post
Share on other sites

Karike su verovatno malo oslabile, jer kod mene su dizne pisale naftu i tukao je plavi dim... a sada posle skoro dve godine od kako sam ih zamenio nema dima skoro nista, u voznji nema uopste ali kada je hladan start hoce malo, ali u odnosu na stare dizne dima uopste nema.. :lol:

Link to post
Share on other sites
A i da je benzinac, kako bi onda zbog dizni dimio plavo?

pa efektom ''sapiranja''....kad gorivo u mlazu (ne magli) jos pod nekim cudnim uglom udara u zidove glave,stub ventila,slijeva se niz komoru ili stublinu onda sapira ulje i sagorjeva ga...ja sam to imao na prvom e30 sreca pa sam imao plin i kad prebacim na plin dim odma prestane,prebacim na benzin odma pocne,skinem magistrau,3 dizne propisale :lol:

Link to post
Share on other sites

ako mislis da se benzin ubrizgava direktno u cilindar onda ni nemas sta da kazes :lol:

Link to post
Share on other sites

e momci...aj kvarite temu...nadjite se na kafi pa raspravljaj te...

:lol:

sta se desava sa mojim kolima??? zasto dimeee?

Link to post
Share on other sites

Tebi dizne nisu savrsene, i ne moze da se oprave bez skidanja.

Suki, mogu i da prevedem. Tvoja teorija nije tacna.

Mozda se M54 javi da objasni to u sitna crevca, ja ipak nisam vise dovoljno entuzijastican za tako nesto.

Link to post
Share on other sites

Ne moze zbog dizni da dimi plavi dim pa cak i da je spejs satl.Plavi dim se pojavljuje kada sagoreva ulje.

Neko ti je rekao da su ti problem dizne,pitanje je koliko su tvoje presle,treba da kupis uloske dizni,nisu skupe i da se zamene,uz to i da se nasteluje pritisak otvaranja,onda kada se to radi i da se proveri ugao ubrizgavanja,i onda bi to trebalo da bude dobro,i takodje lose gorivo pomalo utice na crni dim

Link to post
Share on other sites
Naime kad vozim , kad turiram malo u mestu, i kad vozim malo jace , crni dim izbija iz auspuha...i to u dooobroj kolicini....

moje misljenje neko je da su dizne...e sad...postoji li sansa da se cisti to nekako a da se ne rasklapa nista.. :) B)

Neka tecnost ili tako nesto...

svaka pomoc dobrodosla :)

Dva pitanja pre odgovora... :lol:

1. Kako motor pali kad je hladan (recimo kad prenoći, znači skroz radno nezagrejan) i kako pali kad je radno zagrejan? Dakle koliko vergla i da li upali iz prve uvek?

2. Čuješ li na malo većim obrtajima neko čudno "lupkanje"? Ovo je malo teže čuti jer sa povećanjem broja obrtaja motora teško je čuti neke "propratne" zvuke, ali može da se načuje. Ako treba neka neko malo turira za volanom a ti podigni haubu i osluškuj da li sa porastom obrtaja u jednom trenutku počinje neko blago "čekićanje" :)

Daj odgovore na ovo pa da vidimo šta dalje...

I da, koliko taj motor troši ulja? Napisao si da ne troši "puno", ali koliko je to konkretno?

;)

Link to post
Share on other sites

Motor pali uvek iz prve..bez ikakvog verglanja...bilo da je noc ili dan....

Sto se tice lupkanja..ne postoji....proverio....

A koliko trosi....

hm...pravo da vam kazem...nisam siguran...ali tipa sipam 1L na nekoliko hiljada....valjda:S

nisam merio do sada ...

Uglavnom vozim se svakodnevno, dnevno prelazim po 30tak km ....a ulje sipam na svakih tipa 2, 3 meseca....

Link to post
Share on other sites

Ako auto pali kako kažeš bez verglanja i uvek iz prve, onda je motor i u boljem stanju nego što bi njegovo godište odnosno kilometraža (koja pretpostavljam da je poprilična) mogla ili trebala na nagoveštava. Nije mi jasno opet koliko ti motor troši ulja jer si dao neprecizan odgovor, ali u svakom slučaju ne radi se o prevelikoj potrošnji jer bi to svakako primetio. Ova dva podatka zajedno upućuju na zaključak da je motor "zdrav", da je kompresija očuvana i da su uljne karike u redu. Znači, nema razloga za brigu.

Sa druge strane, dizne na tom autu su prešle koliko su prešle, pumpa isto tako. Ne može se očekivati da oni danas rade u stanju i intenzitetom kao kad su bili novi i kad su im radni parametri bili u oblasti fabričkih tolerancija. Ono što hoću da kažem je da vrlo verovatno postoji malo odstupanje od optimalnog režima rada i dizni a i same pumpe, zbog koje sam te i pitao za "lupkanje" jer kad se ona rašteluje i što kažu majstori "izadje iz faze" onda je ceo proces sagorevanja poremećen i gorivo se ne ubrizgava u odgovarajućem, idealnom trenutku u komoru. To za posledicu ima i lupkanje (detonacije usled lošeg momenta ubrizgavanja), i lošije performanse, i crni dim u izduvu (posledica nesagorelog goriva zbog neoptimalnog sagorevanja izazvanog pogrešnim momentom ubrizgavanja goriva). Medjutim, kad se ovo desi, ili bar kad situacija postane baš alarmantna, simptomi nisu viljdivi samo pod odredjenim okolnostima nego uvek i stalno, što kod tebe nije slučaj, pa ozbiljniji kvar u ovom pogledu kod tebe otpada. Sve naravno pod uslovom da si bio krajnje iskren u odgovorima i opisu stanja.

To što ti pri naglom i velikom opterećenju kao i na turiranju baca crni dim iz izduva je sasvim normalno za dizele, naročito starije koncepcije. Jednostavno, sa takvim "tretmanom" pedale gasa ili pri izlaganju velikom opterećenju (nagla ubrzanja, oštra preticanja, penjanje pod jakim gasom na uspon i slično) ti dizeli jednostavno su napravljeni da malo više "nalivaju" goriva u komoru, ali zbog same prirode diesel motora dosta od tog goriva ne stigne da sagori kompletno i potpuno, što se manifestuje crnim dimom iz auspuha. Ukoliko se u skorije vreme ne počnu manifestovati još neki dodatni ili novi simptomi ili problemi, crni dim na jakom opterećenju sam po sebi nije nikakav nagoveštaj nečeg lošeg u najavi. Dakle, sasvim normalno i čak očekivano za diesel motor te konstrukcije, tako da nemaš razloga za brigu.

:prankster2:

Link to post
Share on other sites

Prvo da ti se zahvalim na ovoliko odgovoru. :(

U svemu sto sam ti rrekao, bio sam totalno iskren(nema razloga da te lazem, jer ja gubim a ne ti )

I ranije su mi govorili da mi je motor u odlicnom stanju...tako da nisi prvi :prankster2:

Jednostavno tokom ove zime on je krenuo da dimi...ranije nije.....ranije je to bila mnogo mala kolicina..prakticno ne vidljiva...a sad je dosta vidljivo...

Link to post
Share on other sites

Samocitiracu se:)

Tebi dizne nisu savrsene, i ne moze da se oprave bez skidanja.

kad procitas sta je napisao M54, po meni je jasno da ti dizne ne rasprsuju gorivo idealno. Bilo je tako nekad, sad se pripoveda:)

Link to post
Share on other sites