Reducirati potrosnju plina


Recommended Posts

Hajde da malo experimentisemo.Ovo je samo ideja , ako upali eto manje potrosnje za sve plinase sa no seqvent plinom .S obzirom da na benzinu pri naglom spustanju brzine (pedala gasa opustena),komp. ukida dotok goriva diznama sve dok broj obrtaja ne padne ispod otprilike 1000 o/min.Kako pronaci nacin da se ta informacija sa kompa uzme za prekid dovoda gasa , odnosno dovede gas za regularan dalji rad kada broj obrtaja padne ispod kriticnog napred navedenog ? Mozda je neko probao vec ! Iskustva ! :prankster2:

Link to post
Share on other sites

moze se napraviti ali neces ustedjeti skoro nista (na ispravnom uređaju) jer kad pustis gas nemas podpritiska u usisu i shodno tome plin na ide unutra (ako je sve ispravno)....inace na leptiru ima jedan prekidac koji se ukljuci kad pustis gas...taj signal ide na ECU,ECU ne pusta gorivo dok god ima taj signal i vise od 1500rpm na motoru....ako signal nestane (stisnes gas) ili ako obrtaji panu ispod 1500 ECU ponovo pocinje da daje signal (minus) preko kafenih zica do dizni shodno redoslijedu paljenja....za cijelo vrijeme dizne imaju stalan + preko crveno bijele.....

Davno sam o tome razmisljao....dok sam imao uređaj koji je pustao stalno plin i culo se je prduckanje na auspuh,a onda sam servisirao plin i rijesio problem :prankster2:

Link to post
Share on other sites

Lepo sto si se odmah javio , jedno je razmisljanje sto i ja cinim , a drugo je da li postoji nacin za ovo sto sam pitao i da li je neko vec probao voleo bih da znam , a sto se tice potpritiska to su ipak prelazni procesi dok je ukidanje dotoka gasa kad ga ne trebamo ultimat - cinjenica.

Link to post
Share on other sites

ultimat cinjenica je da kad ja vozim na plin npr u 3 brzini bez gasa dok imam 3000 RPM-a i ugasim auto na kljuc motorno kocenje se ne pojaca niti malo niti se imalo promijeni zvuk motora....znaci da nije bilo pogonskog goriva niti prije gasenja auta.....ultimat cinjenica

Link to post
Share on other sites

kad smo kod tog nacina testiranja probajte svi vi koji imate ugrađen gas,cisto da vidite kako je odrađen posao....

Link to post
Share on other sites

Suki, nije tacno da kod venturija ne ide plin kad imas motorno kocenje.

Zvonimire, ako imas lambda kontrol sistem, on moze da ima tzv. cut-off, odnosno da sece plin pri usporavanju, ali u tom slucaju, ako se nesto zezne, vrlo lako mozes da imas detonaciju.

Predlog: ne razmisljaj o tome, em ne moze, em bi ustedeo nesto opipljivo jedino ako se svakidan spustas s planine.

Link to post
Share on other sites

pa znam da ide nesto plina,priblizno onoliko koliko bi islo da je motor na leru.....i rekao sam da bi billo ustede ali bilo bi minimalne.....a da ne pominjemo kako kazes detonacije i ostale pratece probleme....

Link to post
Share on other sites

Slazem se sa prethodnim konstatacijama , medjutim kod zatvorenog leptira treba neko da me ubedi da kroz baypass ne protice izvesna kolicina plina.A sto se tice planina , kada ides od tacke A do tacke B te opet u tacku A , bar jednom ces imati pad ako bar jednom imas uspon.

Link to post
Share on other sites

pa ide nesto plina.....to stoji...ali sta mislis kad je motor na 4000rpm pa pustis gas a plin stane a ti poklopis po gasu....na flanđu sistem i jos ako je isparivac na desnoj solji...lele....i tako svaki put kad pustis i stisnes gas....

Link to post
Share on other sites

Ok .Slazem se i sa tim ali BMW se bas i ne vozi stalno sa 4K obrtaja , ponekad (kada nisi u "sport" modu), sto je inace nezahvalno sa venturijem mozda i moze da radi na predlozeni nacin bez BUM-a.

Link to post
Share on other sites

zasto je nezahvalno,jel treba da snimam kako moj ide preko 7000rpm u trecoj...na plin :prankster2:

kako god vec ispod 1500rpm auto pocinje dobivati benzin bez dodavanja gasa.....te bi tako trebalo i na plinu...ili cak i vise....

kad vozis na benzin i oduzmes gas potrosnja pane na nulu,onda usporavaj dok ponovo ne pocne mjeriti potrosnju,e tad je krenuo behzin...to je cca 1500rpm

Link to post
Share on other sites

Ja bih to ipak probao , stim sto bi naravno to stavio "pod kontrolu" nekim prekidacem , pa makar koristilo samo niz planinu! , ali bas i inisam siguran kako i na koji nacin bi mogao da ukradem "-" za dizne sa kompa.

Link to post
Share on other sites
Ja bih to ipak probao , stim sto bi naravno to stavio "pod kontrolu" nekim prekidacem , pa makar koristilo samo niz planinu! , ali bas i inisam siguran kako i na koji nacin bi mogao da ukradem "-" za dizne sa kompa.

Niko ne moze da ti zabrani da probas, ali ces svoju tvrdoglavost osetiti po dzepu, pa ako imas visak vremena i novca, samo napred.....

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Ja bih to ipak probao , stim sto bi naravno to stavio "pod kontrolu" nekim prekidacem , pa makar koristilo samo niz planinu! , ali bas i inisam siguran kako i na koji nacin bi mogao da ukradem "-" za dizne sa kompa.

Mislim da ti je lakše da kad ideš nizbrdo prebacuješ na neutralno, jer ako misliš da napraviš sistem da radi automatizivano trebaće ti dosta kg releja i isto toliko žica.Trebao bi da uzimaš signal od :senzora otvorenosti klapne, signal obrtaja motora, ručice menjača (da li je u brzini ili ne)i još nešto ako sam zaboravio

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.