Recommended Posts

Planiram da skinem katalizator predpostavka je da je skroz gotov odnosno zacepljen.Problem je u tome sto postoje dve sonde jedna ispred njega druga iza da li je to moguce odraditi i kako.Plasim se da ce pobrljaviti komp.Saveti?Pozzz

Link to post
Share on other sites
Planiram da skinem katalizator predpostavka je da je skroz gotov odnosno zacepljen.Problem je u tome sto postoje dve sonde jedna ispred njega druga iza da li je to moguce odraditi i kako.Plasim se da ce pobrljaviti komp.Saveti?Pozzz

Zar niko ne zna?

Link to post
Share on other sites

Dve sonde (minimum) imaju motori koji zadovoljavaju Euro 3 standarde izduvnih gasova i "mladji", a nijedan standardan motor koji je ugradjivan u seriju E36 nije ispunjavao taj standard.

Katalizator u svakom slučaju ne bi trebalo skidati, osim kao krajnju alternativu da je začepio totalno a da boljeg rešenja (novog/ispravnog katalizatora) nema. Odakle pretpostavka da je baš on u problemu, šta se dešava sa autom, kakve probleme imaš? Ima li neke signalizacije na instrument tabli (upaljena lampica)? Možda nije problem u njemu, moraš se uveriti pre nego ga skineš sa auta da ne bude da si džaba krečio...

Link to post
Share on other sites
Ma nije uopste Bmw on je otisao a ja ostao ovde na forumu u pitanju je volvo V40 benzinac i ima dve sonde!

facepalm.gif

U profilu ti stoji 316i, ljudi pominju da se radi E36, a ti pitaš za Volvo?!? :angry:

Ako sa tako postavljenim pitanjem očekuješ pre svega smislen a tek onda tačan odgovor, onda previše očekuješ B)

Ja sam shvatio da se radi o 316i sa M40/M43 1,6 motorom, a takvi nisu imali dve sonde.

PS. Nije frka postaviti pitanje u vezi problema za neki drugi auto/brend/model iako je BMW forum u pitanju, ali kad se to uradi navedite koji auto i koji motor su u pitanju, ima nas kojima ne ide od ruke otvaranje tarota i gledanje u pasulj... :)

Link to post
Share on other sites
ako skines kat a ne eliminises sondu softverski ECu ce uvek ulaziti u LIMP mode i ponasace se isto kao dok je kat bio prisutan.

To je odgovor koji mi je potreban hvala!Ko to moze da odradi ako znas?

Link to post
Share on other sites
ako skines kat a ne eliminises sondu softverski ECu ce uvek ulaziti u LIMP mode i ponasace se isto kao dok je kat bio prisutan.

Verujem da je lapsus, jer sa katalizatorom ne ide u LIMP mode, pa nece da se ponasa isto kao kad nema katalizator.

Link to post
Share on other sites

Mislio sam prisutan ali neispravan je kad je kat zapusen LIMP i ako druga sonda ne radi takodje LIMP.

Ok, praksa je pokazala da nema pravila sto se toga tice i da se auta ponasaju razlicito shodno situaciji i ovaj njegov mozda nece ici u limp pa da ima neki prekid ili blokadu na odredjenom broju obrtaja ali nesto i negde ce da brljavi jer druga sonda upravo sluzi da kontrolise protok u katalizatoru kao i rad prve sonde.

e sad, pitanje je kao sve to funkcionise kod VOLVOA ali kapiram da nema velike razlike u odnosu na BMW. a ko to moze da uradi, moze svaki krsten tuner koji ima DAMOS i zna da radi sa njim. DAMOS je program koji cita mapu i kaze gde se sta u mapi nalazi i cemu sluzi tako da pomocu njega mozete eliminisati sve sto zelite. koliko ja znam kod nas to nema niko. svaba je meni trazio 300e da mi eliminise drugu sondu a u nekoj prici sam sa nekim slovencem koji navodno moze to da uradi i kome sam poslao mapu da pogleda ali sad ne mogu nikako da ga navatam on line da mi kaze cifru. ako nesto uspem da uradim javljam detalje. Ne bi mozda bilo zgoreg da se pitanje konkretno za Volvo postavi na CBC forumu jer tamo sigurno ima neko ko ce da da pravi odgovor.

Link to post
Share on other sites
Inace, poslednje serije e36 kompakta 316i su zadovoljavala E3 tako da bi trebalo da budu 2 sonde u tom slucaju...

To su bile verzije sa već pomenutim 1,9-tarskim M43 motorom (poslednja verzija tog bloka), dok 1,6-tarski M43 je imao jednu, isto kao i M40 pre njega.

Inače taj 1,9-litarski M43 motor je ugradjivan i u E46 modele 316i i 318i sve do kraja 2001. godine, kad su ih zamenili N42 Valvetronic motori.

Link to post
Share on other sites

elem, ako kat nije napuko tj ako se sace nije raspalo i ne zvecka nego je u komadu znaci da je zapusen i moze da se ocisti. katalizator se uglavnom zapusi od gradske voznje tako da je pozeljno s vremena na vreme auto isterati na pravac i voziti trecom ili cetvrtom na visokim obrtajima da bi se kat usijao i garez izgorela. Jos bolje je pre takve voznje u rezervoar sipati neki aditiv na bazi kerozina, recimo STP injection cleaner, koji ce podici temp. saorevanja i garez ce lakse i brze izgoreti. takodje ce se od garezi ocistiti i ventili kao i celo klipa. Ista procedura kao sto se na novim CR motorima regenerise FAP. S tim da imate u vidu da ovo sa aditivima na bazi kerozina nije pozeljno raditi tako cesto jer moze da izgori jos nesto sto ne bi zeleli da izgori. jednom na 15000km je sasvim ok. drugi nacin koji je najbezbolniji ali i tzi je da se kat skine se sa auspuha, brener se namesti na plamen od 500-600°C i zagreje se sa obe strane i u sredini preko lima da se usija a garez izgori. I treca opcija je naravno drugi kat. original od stranca ili celicni univerzalni.

a kad sam vec pomenuo aditive napomenucu i to da je uzrok vecine probelma rada motora prljava dizna i bilo bi dobro da se odrzava necim jer sam pranje dizne u UZ kadici je kratkog daha jer se ponovo vrlo brzo zaprljaju. Sto zbog loseg goriva koje ne gori kako treba i ima tendenciju samozapaljenja a jedan od uzroka je upravo garez na celu klipa, sto zbog uljnih para sa iberlaufa. Jedan od aditiva koji je safe za koristiti stalno je Flash Lube Injection Cleaner. Koncentrat u pakovanju od 50ml tretira 50L goriva i ima dozator tako da se moze sipati po 10ml. Idealan za automobile koji se voze na LPG a ja bih reko obavezan. Pored toga sto cisti brizgace i usisne ventil , podmazuje i hladi siceve ventila. cena jedna bocice je oko 350din i mozete je kupiti recimo kod Error-a (babic). Ja od kad korsitim Flash lube, auto mirnije radi, potrosnja smanjena za ceo litar na 100km a izduv vise nije garav nego suv ko barut. Moja iskrena preporuka !

nadam se da nije veliki off a i ne moze da skodi . bolje spreciti nego leciti !

Link to post
Share on other sites