Crni dim iz auspuha na velikom gasu....


Recommended Posts

Radi se o 525d iz 2004 godine........Presao 250.000km.Turbina i dizne bile na izdisaju,trosio dosta ulja....Stavljena nova turbina,dizne,servisirana glava motora....Auto sad ide kao nov i ne trosi ulje ali je na jacem gasu izbacuje dosta crnog dima na auspuh u rasponu od 2 do 3 hiljade obrtaja posle toga koliko god jako pritiskali gas dima vise nema........Na leru kad se turira ne izbacije dim....Samo pod opterecenjem....Nezvanican servis kaze da bi trebalo da se ocisti EGR ventil kao i kompletan usis....U zvanicnom servisu kazu da je to normalno jer se ne radi o novom motoru nego o motoru koji je presao dosta km.......

U principu nista zabrinjavajuce ali vozac auta ima stalnu potrebu da gleda u retrovizor pri zivotinjskoj dodavanju gasa pa ga odvratno nervira crni dim koji se vidi u ogledalu......

Poslusati savet ne zvanicnog servisa i ocistiti pomenute delove ili poslusati savet ovlascenog servisa i pomiriti se sa cinjenicom da se vozi naftarica i?

Link to post
Share on other sites

Pa slusaj, uopste ne bi bilo lose da ocistis EGR ventil, poznato je da on stvara dosta problema oko rada dizela, te dimi, te stuca u voznji i tako dalje.

Ta kilometraza nije nista strasno za 2.5 motor, to nemoj da te brine.

Mada, sigurno ima ljudi koji znaju dosta vise od mene, nego, zanimljivi su mi broj obrtaja koje si napisao da ti se to desava, ispravice me neko ako gresim, ali to je otprilike raspon obrtaja u kome se aktivira turbina, nije iskljuceno da je i ona problem.

Voleo bih da se ostali jave, da cujemo misljenja strucnjaka, vrlo interesantna tema za sve vozace dizela... :dance3:

Link to post
Share on other sites

Ja nisam strucnjak i ne vozim dizele. Ali ono sto svakodnevno vidjam na putevima jeste da sime skoro svi dizeli i to svi ovi novi Audi, Mercedes, itd. I video sam da svi dosta dime kada se da gas. I to sve kola koja su i novija od tvojih. Mislim da je nase gorivo jednostavno katastrofa.

Link to post
Share on other sites

@Nikolaus

Veliki problem moze biti uzrokovan gorivom. Moj zet vozi C5 Max, dizel varijantu i dok je sipao na lukoil-u nije dimio, od kako je preshao na Aviu pocheo je da dimi kao besan, a auto mu je star 2 god i preshao je 67000km. Iskreno pokushaj da ga dovedesh do dna, odesh na bilo koju drugu pumpu a ne gde sada sipash, da ga napunish do chepa, izadji na ravan put i stisni ga malo da izbacish svo djubre iz njega...

Link to post
Share on other sites

Koliko sam skapirao covek zivi u Austriji tako da ceo problem sa gorivom pada u vodu...

Ako ciscenje EGR-a nije komplikovana intervencija probao bih sa tiim... Mnogima je resilo problem dima (mada su neki drugi motori u pitanju)...

Link to post
Share on other sites

imam i ja slican problem,

jel si zamenio separator ulja kad je menjana turbina?

ako je stara turbina bacala ulje prema interkuleru moguce da su to ostatci ulja od pre?

ovo ti je licno iskustvo, sacekaj neka kazu iskusniji majstori malo bolje..... :dance3:

Link to post
Share on other sites

Upalis auto,otvoris poklopac gde sipas ulje,ako pocne da duva i izbacuje ulje vani onda ti je zapusen separator-iberlauf-odusak-filter turbine,u extremnim situacijama prilikom odvijanja poklopca zna da duvanje bude toliko jako da jednostavno podigne poklopac koji je samo odvijen,nije problem za zamenu nalazi se ispod filtera za vazduh a zna da napravi brdo problema usled zapusenja jer se tu zadrzavaju uljna isparenja,turbina prva trpi taj problem.

Link to post
Share on other sites

Auto nikad nije video Srbiju tako da lose gorivo nije uzrok sigurno......Moj Bmw je presao 215.000 km nedimi ni malo na najacem gasu......Barem ja to ne mogu da primetim u retrovizoru....A i moja cev od auspuha je savijena na dole pa mozda ne primecujem....Ovaj 525 bas dimi crno.......Separator niti je ciscen niti je menjan....uzeto u obzir a izgleda morace i EGR kao i kompletan usis da se cisti......Auto ce verovatno sutra u Verkstat pa cemo videti dali ce ovo nesto pomoci......Javljam rezultate......

Link to post
Share on other sites

Samo da se prijavim.......EGR ventil ociscen u kucnoj radinosti koristeci online uputstvo ljudi koji su to vec radili.Iz EGR-a izaslo jedno kilo ili dva garezi.....Potpuno zapusen je bio.Cistili skoro dva sata naftom i feminom pa posto nije dalo ocekivane rezultate kupljena kucna hemija za skidanje masnoca i prljavstine koja je odradila vrhunski posao...Auto je sad druga prica.....Bolje ubrzava i to dosta bolje a dim je potpuno nestao......

Hvala svima na ucescu i savetima......

A da ako nekom bude trebalo uputstvo za kucnu radinost nek koristi ovaj link

Link to post
Share on other sites