e46 vs. e46 compact


Recommended Posts

http://www.polovniautomobili.com/oglas791072/bmw_316_akcija/#5

Danas sam isao da gledam ovaj auto deluje skroz korektno,uvezen iz Austrije,cini mi se da nije udaran,malo je oko menjaca ona plastika izgrebana,motor lepo radi,menjac takodje,nisam probao auto jer je cale zurio pa cu u ponedeljak da odem da probam da vidim da li ima jos nesto od ulaganja(za sad samo redovan servis),cena od 5100 vazi samo danas posto vlasnik ide preko po kola,od ponedeljka se cena vraca na 5700e,da se ja pitam ja ne bih gledao nista ispod 320i/d.....

http://www.polovniautomobili.com/oglas285181/bmw_316_compact/#0

ovaj nismo isli da gledamo,najverovatnije cemo sutra da idemo,covek sa kojim je cale razgovarao kaze da je u odlicnom stanju,i da od ulaganja ima samo redovan servis! Zadnja cena je 5300 ili 5200,nisam siguran...Kakav je kompact kao auto?

Sta vi mislite?

Link to post
Share on other sites

Sem sto je ruzan i sto ima dosta delova koji ne odgovaraju sa limuzine ili kupea te ih stoga moras platiti skuplje,"isti" je kao i svaki E46 :dance3:

Link to post
Share on other sites

:blink: Da se ja pitam uzeo bih onog 316 ne bih trepnuo... Da imam te novce ne bih se razmisljao, sto kaze klinik za compakta, sem sto je ruzniji i skuplji sve ostalo je isto... :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se clanovima koji voze E46 compact, ako ih ima, ali stvarno ne znam ima li sta ruznije od njega :D

Moj covek. Ni ja ga nikada ne bih kupio.

Link to post
Share on other sites

Da se ja pitam ja ne bih gledao nista ispod 320i/d.....

Kakav je kompact kao auto?

Sta vi mislite?

Pre svega kaži ćaletu da po pitanju potrošnje apsolutno ništa neće uštedeti ako uzme(te) 316i umesto 318i, pod uslovom da se radi o istoj generaciji motora, što ovde nije slučaj.

Naime, u drugom autu je u pitanju M43TU motor od 1,9 litara, starije konkstrukcije, poslednja verzija M43 bloka predstavljenog 1994. godine. Dobar motor, proste konstrukcije i bez puno elektronike, dosta pouzdan i nije kvarljiv (nema puno slabih tačaka).

Ovaj Compact, sa druge strane, ima noviji N42 motor od 1,8 litara, Valvetronic agregat, moderniji i tehnološki savremeniji, sa dosta elektronike i kojekakvih senzora, i za svoju snagu i radnu zapreminu troši smešno malo. Mislim da je 2001. ili 2002. godine osvojio nagradu za najbolji motor godine u klasi do 1,8 litara, ponajviše upravo zbog razloga da ostvaruje sasvim prihvatljive performanse (ne očekuj nikakva uzbudjenja za volanom) u odnosu na potrošnju koja mislim da se kreće oko 7,1 litara kombinovano, po ECE standardima.

Inače postoji verzija sa M43TU motorom i oznakom 318i (117 KS) i ova verzija 316i (105 KS). Ova prva je još i prihvatljiva u limuzini, ali ova slabija verzija je zaista teška mrcina sa kojom će svaki Golf 3 TDI da te pegla kako hoće :) Isuviše je to slabašan motor za 1300 "i kusur" kilograma težak auto, što sa druge strane rezultira potrebom da se stalno "gazi" u visokim obrtajima a to za motor nije baš preporučljivo kao dnevna praksa. Medjutim, taj motor znake života tek počne da odaje kad se zavrti dobro, tako da su vlasnici prinudjeni da tako voze, koliko god ne voleli takav način vožnje. Sa druge strane, konstantno gaženje podiže potrošnju pa ova verzija (316i) zapravo troši identično kao i jača verzija istog motora (318i). Razliku u potrošnji, koju možeš napraviti ali jedino konstantnom vožnjom kao po jajima, ionako možeš svesti pod "akademsku kategoriju", praktično zanemarljivu. Sem toga, 316i je jedina verzija BMW-ovih motora iz tog perioda kod koje je moglo da se oseti u snazi kad se uključi klima uredjaj (tad je snaga išla ispod 100 KS). Sve u svemu, taj motor u verziji 316i izričito NE preporučujem, u bilo kojoj verziji karoserije da se radi.

Ista priča se odnosi na ove verzije sa modernijim, N42, Valvetronic motorima. I verzija 316i (1,8 litara) i verzija 318i (2,0 litre) troše otprilike isto, mada je ovde razlika više izražena naravno u korist 316i jer taj motor je elastičniji i ima više snage (116 KS) u poredjenju sa starijim motorom (105 KS) tako da ne mora da se gazi non-stop, usled čega je i potrošnja niža. U svakom slučaju, za nekoliko decilitara mislim da je "gre`ota" uzimati 316i pored 318i o kojoj god verziji da je reč. Kod ovog Valvetronic motora to i može da dodje u obzir, ali uzimati 316i sa starom verzijom motora od 105 KS je po meni besmisleno iz navedenih razloga.

Compact je dobar izbor za sportski nastrojenu vožnju, sa dobrim agregatom je brži na stazi od sedana/limuzine. Medjutim manjak prostora (trojke ionako nisu "poznate" po dosta prostora), kao i minijaturni gepek mu dosta gube na praktičnosti tako da po meni nema puno smisla uzimati ovaj auto za porodičan, jer on to i nije. Ako je izbor pao BAŠ na ova dva, ja bih uzeo ovu limuzinu i pored starijeg motora, upravo iz razloga praktičnosti ali i bolje opreme. Iskreno, ne bih ni jedan od ova dva, nego ti popričaj sa ćaletom i nateraj ga da jurite 318i ali sa N42 motorom od 2,0 litara, Valvetronic, 143 KS, 200 Nm. Kad treba može da ide kao 320i (i bukvalno ide kao 320i sa M52 motorom) a kad se pazi na pedalu gasa troši kombinovano oko 7,5 litara. Automobila bar sad ima kol`ko hoćeš... A možda bi bilo najbolje da sačekate još malo jer posle nove carine idu još 2,5 % dole tako da, par "stoja" niža cena vam ne "gine" :prankster2:

Pozz

Link to post
Share on other sites

Definitivno smo odustali od 316i,dzaba kad covek oce kompacta,nece kupe,nece limuzinu,nece 5 ili 7 hoce kompacta!Ni ja nisam neki ljubitelj kompacta ali sta sad.... :unsure:

http://www.polovniautomobili.com/oglas692585/bmw_316_compact/

I u razmatranje je usao ovaj karavan

http://www.polovniautomobili.com/oglas273612/bmw_320_d/

Link to post
Share on other sites

Meni sad nista nije jasno, jel zna on sta hoce tj za sta mu treba auto, prosto ne mogu da verujem da neko gleda karavana koji je porodicni auto i pored njega se razmislja o kompaktu koji je mali i nilakav...

Link to post
Share on other sites

Meni sad nista nije jasno, jel zna on sta hoce tj za sta mu treba auto, prosto ne mogu da verujem da neko gleda karavana koji je porodicni auto i pored njega se razmislja o kompaktu koji je mali i nilakav...

Ma nemoj nista da me pitas....svaki BMW koji smo isli da gledamo imao je neku manu...sad cekam da vidim tog kompacta kakav je to auto posto nisam nikad vozio,niti se vozio u njemu.Ovaj karavan nam odgovara posto je jaci od ostalih koji smo gledali i ima malo bolju opremu,znaci CENA je vrlo bitna pri kupovini vozila!Tako da stvarno ne znam,videcemo ima jos par komada,pa nesto ce se sigurno uzeti!

Link to post
Share on other sites

To je ta prica! Lepi su svi, brate. Ja bih vozio bilo koji ali compact- NE i NE! ;)

Link to post
Share on other sites

Gledali smo 318ci kad smo bili da gledamo 316i,316i naspram ovog je kao nov...razbijen zmigavac,kvaka na vratima malo glavi,izvadjen radio,cena nije bila ta nego 6500,ma videcemo kad bih uspeo onog karavana da uzmem bio bih najsrecniji :dance3: :dance3: :dance3: :dance3:

http://www.polovniautomobili.com/oglas273612/bmw_320_d/

Link to post
Share on other sites

Heh, neki ljudi nikad da izvuku poentu i nauče se na tudjim greškama...

Kažeš da je cena baš bitna, to pretpostavljam prati onda i cena održavanja i naravno niska potrošnja tj. cena vožnje po predjenom kilometru, i onda se u priču uvodi kupovina common rail dizelaša kao "solomonsko" rešenje. Da je u pitanju nov auto, onda OK, tada bi priča imala 101 % smisla, ali ovako...

Obzirom na sve navedeno (najniža moguća cena, što niži troškovi, maksimalna ušteda) teško ćete pod 1 naći dobar BMW u koji posle nećete (ti ili tata, ko već) morati uložiti odredjenu svotu za servise jer su uglavnom najjeftiniji modeli takvi sa dobrim razlogom. A to znači da ako ne platite na mostu (nabavka) platićete na ćupriji (servis). A pod 2, daj Bože da je ovaj dizel prešao tih 160000 km, jer toliko dizel u inostranstvu predje bez problema za 5-6 godina, a ovaj je 2001. godište. Pre bih rekao da je 260000 km u pitanju ali `ajde i to da verujemo vlasniku... U svakom slučaju u narednih par desetina hiljada km, zavisno od stanja i prethodnog održavanja, taj auto će zahtevati neke ozbiljnije intervencije (ako ih već i sad nema, otuda i "povoljna" cena). A iznosi "ozbiljnijih intervencija" na common rail dizelima su sve samo ne jeftini i sa takvim autom se može sve samo ne uštedeti gledano na duže staze. Mislim, da se naleti na primerak sa pravih 70-80 k km onda u redu, daleko su ozbiljni servisi, ako se auto zadrži dovoljno dugo (150+ k km) onda uštedi dovoljno da se i ti malo ozbiljniji servisi "pokriju" nižom potrošnjom (ti motori zaista malo troše za svoje performanse), ali kupiti auto kojem su ozbiljni servisi već "iza ćoška", obzirom na njihove cene, i to sve sa pretpostavkom i namerom da se nešto kao uštedi sa tim autom, to već nema nikakvog smisla i zabluda je na koju su se mnogi sa sličnim namerama upecali. Dizeli su nekada kupovani samo i jedino radi ekonomije, tj. niske potrošnje. Od uvodjenja common rail tehnologije dizeli su postali LUKSUZ, to ljudi nikako da shvate! Jeste da manje troše i kratkoročno gledano prave uštedu, ali skupi servisi kao i skupo redovno održavanje tih motora "pokradu" svu uštedu koja se napravi na gorivu, i eventualno samo kupovina novog automobila koji sledećih 150000 km neće iziskivati veća ulaganja ima smisla, a čim naidju nagoveštaji tih problema, ti automobili postaju strašno nerentabilni i sve samo ne ekonomični i jeftini za vožnju. Šta mislite, zašto ih ti nemci, italijani ili švajcarci "uvaljuju" kao vruć krompir nama kad dodju do tih nekih kilometraža? Nisu oni blesavi, u to budite sigurni.

Moj predlog tebi je konkretno da jurite benzinca kao što sam rekao sa N42 motorom, bolje 318i a ako ne onda 316i (rekao sam već ranije, maltene isto troše ali razlika u performansama velika) - to su niski potrošači i troškovi održavanja im nisu ni približno visoki kao kod dizelaša. Ako je imperativ novac i neka ušteda, moj je savet da dizela sa ovim kilometražama a sa "uskim" budžetom zaboravite - samo ćete sebi kupiti muku. Dobar a jeftin BMW nema nigde, a naročito ne ako je dizel. Svaka suprotan slučaj je takav sa dobrim razlogom, koji je poznat samo sadašnjem vlasniku. A vi (ti i tata) kako mi se čini ćete da "natrčite" upravo na jedan takav primerak... Dakle, pamet u glavu i dobro se zamislite šta zapravo hoćete, jer mi se čini da ni to niste potpuno utvrdili. Ostavljam vama da odlučite izmedju Compacta (rekao sam o njemu šta sam imao), Touringa ili možda Coupea, ali vam skrećem pažnju da tako "neozbiljni" sa izborom motora nikako ne smete biti! Nisam siguran da tačno znate u šta ulazite, ali dobro razmislite pre nego požurite pa vam vlasništvo jednog BMW automobila postane "noćna mora" kao i mnogima pre vas koji su bez dovoljno informacija i poznavanja tematike ulazili "u brak" sa BMW-om, a posle bežali iz njega glavom bez obzira.

Nadam se da neću biti pogrešno shvaćen, sve što pišem je iz dobrih namera. Porazgovaraj sa tatom i skreni mu pažnju na ovo. Svratite do nekog BMW servisa i raspitajte se za cene malih servisa recimo za modele 316i i 320d, kao i za cene nekih krupnijih servisa. Kod dizelaša, naročito tog dvolitarskog, je čest problem plivajući zamajac pa se raspitajte i koliko je na primer njegova zamena. Isto tako taj auto ima problema sa prljavim gorivom i dizne često znaju da prave probleme, pa se isto tako raspitajte za cenu njihove zamene. Kad to proverite, sve i da mi ne verujete ubedjen sam da ćete promeniti mišljenje. Ponavljam, dizelaši su nekad kupovani ekonomije radi i kupovali su ih samo ljudi koji nisu mogli da priušte benzince. Danas je obrnuto, dizelaši su skuplji od benzinaca, i premda manje troše generalno su skuplji za održavanje i više koštaju generalno nego benzinci, tako da se situacija promenila. Moderni dizelaši su luksuz i to treba tako i shvatiti. Ali na vreme. Jer posle onoga nema kajanja :)

Pozdrav i još jednom nadam se da neću biti pogrešno interpretiran, sve je ovo iz najboljih namera!

Link to post
Share on other sites

M54,hvala na odgovorima,ovo ne mogu nikako pogresno shvatiti! :good:

Evo ovako,servisiranje mi nije problem,ono sto si lepo primetio je to da jos nismo sigurni koji motor da uzmemo,danas smo gledali 320d koji je presao preko 400 000,tako da cemo retko naci dobrog dizela sa manjom kilometrazom za te pare(kao sto si i sam rekao),ako bude ostala cena za e46 316i najverovatnije je da cemo taj uzeti!Sto zbog reg,sto zbog snage auta,jer meni jaci auto nece da uzmu,to je glavni problem tako da smo se negde nasli na sredini a to ce biti 316i ili 318i koji bude u boljem stanju taj ce se najverovatnije uzeti.Opet lako moze da se desi da se uopste ne uzme BMW,tako da ako bude 316i ja cu opet biti prezadovoljan! :D

Link to post
Share on other sites