Kako sam smanjio potrosnju kod mog BMW-a...


Recommended Posts

Resio sam podelim neka svoja iskustva u nadi da ustedimo neku kintu od goriva pa da castimo i devojke da popiju nesto a ne samo nase besne masine :lol:

Dakle,neki mozda i znaju da sam imao velikih problema sa potrosnjom i da je moj auto znao da potrosi i do 30l plina na 100km!

To je bila vecita borba izmedju mene i ovog motora od 2000 kubika ,sto je dovelo cak i do toga da stavim auto na prodaju jer su sume novca koje sam izdvajao za gorivo bile ogromne.

To me je navelo da izvrsim jedno detaljno istrazivanje na temu potrosnje i pokusam da je dovedem na neku prihvatljivu brojku.

Vecinu stvari sa sledece liste koju sam napravio jesam odradio i plus neke stvari sam dodao za one koji imaju bolje opremljene masine

Pa da krenemo:

Motor

-Ispravnost sistema za TNG,..znaci da ne curi nigde plin,i da se redovno vrsi servis rasprsivaca,zamena onih membrana i sta vec ima unutra,kao i zamena filtera u onom ventilu.

-Zamena filtera za vazduh

-Staviti kvalitetno ulje....ne znam bas kakav ovo uticaj ima ali ipak sam uradio i to,sipao sam Castrol Magnatec 10-40

-Izdvojiti kes za dobar (skup) TNG servis i platiti da podese smesu plina i vazduha,ler gas itd.

Gume

Stavio sam letnje gume,smanjio sirinu sa 205 na 195 i povecao pritisak sa 2,0 bara na 2,2 bara

Voznja

-Ne terajte auto u velike obrtaje i ne vozite brze od 100kmh,izbegavajte guzve,,,,na auto putu moze i da se prati neko vozilo i tako smanji potrosnja jer je manji otpor vazduha.

-Izvaditi nepotrebni teret iz vozila

-koristiti tempomat

-Zatvoriti prozore,siber,skinuti krovne nosace i slicno jer to smanjuje aerodinamiku vozila i povecava potrosnju.

Ostalo

-Klima uredjaj i ostale velike potrosace koristiti bas kada je potrebno

-Redovan servis i kontrola gore navedenih stavki!

Plin

-Raspitao sam se u mom gradu gde sipaju taksisti plin pa tamo idem i ja

Sve je to dovelo do sledecih rezultata sa normalnom voznjom:

Otvoren put: 10l na 100km

Gradska oko 14l na 100km

Link to post
Share on other sites
' date='11 April 2011 - 11:08 PM' timestamp='1302555322' post='154967']

Hahaha pa meni 320i e30 na pun gas stalno je trosio 17l plina na otvorenom 10-11l na 140-150 :)

ma to te brzine lazu 100% :P

Link to post
Share on other sites

Kad sam zimus kupio ovaj auto (525i e34, automatik)situcija je bila sledece: zimske gume 195/65/15, plin prigusen da se teglio kao slinac a potrosnja na otvorenom, pri brzini 90-100km/h, je bila 10l. Kad sam isao iz Pg dva puta mi roknuo plin, siromasna smesa. Kad sam dosao kuci stavio sam letnje gume205/65/15 i malo pojacao plin. Dobio sam osetno zivlji auto i pri brzini 100-120 km/h potrosnju ISTO 10l. Zakljucak: NE TREBA PREVISE GUSITI PLIN pozzz

Link to post
Share on other sites