X5 3.0d E53 2002g, 135kW, razlika sa novijim motorom??


Recommended Posts

Pre neki dan sam kupio X5 2002g sa motorom 3.0 koji ima snagu od 135kw, zanima me koje su TACNE i KONKRETNE razlike izmedju ovog motora/elektronike/svega ostalog u odnosu na onaj mladji motor od 160kw koji se ugradjivao od druge polovine 2003 godine pa na dalje...

Link to post
Share on other sites

evo da dodam i zadnjih sedam cifara sasije posto sam video da je neko napisao da bi bilo dobro i to navesti, LN09392

motor valjda nosi neku oznaku m57, a menjac je automatski

i naravno, ako neko ima neki savet za mene, sta kako oko ovog motora, na sta treba obratiti paznju, itd... kao i oko celog vozila, nemam puno iskustva sa BMWima, imao sam samo jednog pre ovog i to je bio 525d 2002g, m paket, 163ks, sluzio me je odlicno...

pozdrav i hvala.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

PRIJATELJI! :)

PA JEL MOGUCE DA NIKO NE ZNA KOJE SU KONKRETNE RAZLIKE IZMEDJU MOTORA KOJI IMAM JA I OVOG NOVIJEG????

OZNAKA (moj) M57

OZNAKA (noviji) M57S

DAJTE MALO POMOCI... KOJE SU RAZLIKE

STA SE RAZLIKUJE NA I OKO MOTORA, KOJA JE RAZLIKA U INSTALACIJAMA, KOMPJUTERIMA, DAVACIMA, BLA, BLA...

DA VIDIM JEL MOGU JA TO NESTO DA PREBUDZIM I STA MI TREBA :ppp

POZDRAV!

Link to post
Share on other sites

Mnogo pitaš, tačan odgovor na ovo pitanje bi mogao da dobiješ eventualno od ovlaštenog zastupnika tj. servisera, inače sa foruma ne očekuj da ti neko ispiše DIY o tome što pitaš odnosno da ti "takstativno" nabroji u svaki davač, senzor i kabl razlike izmedju ta dva motora :) Ono što mogu da ti kažem ovako na prvu loptu je da ne razmišljaš previše o toj ideji i ne zabadaš sam sebi trn u zdravu nogu, mnogo je to gimnastike...

Suštinski radi se o "istom" motoru, odnosno o istom M57 bloku, koji je predstavljen još 1998. godine i koji je preko tri "inkarnacije" i u preko 15 radnih verzija ugradjivan u maltene sve serije BMW-a do pre neku godinu. Na prvu loptu ako se ne varam samo u jedinicu nije ugradjivan, nemam vremena pa ne mogu da sad "prebiram" po glavi ali nije ni bitno...

Ono što je bitno je da se radi o odličnom motoru, koji se pokazao kao vrlo dinamičan i ekonomičan za svoju klasu i kategoriju, ali koji je imao nekih problema koji su vremenom "lečeni" poput deteta koje sa sazrevanjem preleži dečije bolesti. Poznat je kao priličan "potrošač" ulja naročito u kasnijim (TU, TU2) verzijama ali time je platio ceh ekologiji odnosno niskoj frikciji u sprezi klipa i stubline, čime je pospešena ekonomičnost u pogledu potrošnje goriva ali nauštrb potrošnje motornog ulja. Sve u svemu, ništa sa čime se vlasnici pre ili kasnije ne naviknu, što nikako nije bio slučaj u slučaju vrlo skupih popravki kvarova na turbini, diznama, i sistemu klapni u rezonantnoj kutiji motora. Nisu svi imali tu "privilegiju" naravno, ali oni koji jesu, pamtiće to malo duže od vozačkog užitka koje im je ovaj motor nesumnjivo pružao :)

Elem, razumem tvoju tihu patnju i dvoumice, da ne kažem da shvatam da ti "djavo ne da mira" :) jer nije teško padnuti u iskušenje pred dilemom:

181 KS @ 4000 rpm, 410 Nm @ 2000/3000 rpm ili 215 KS @ 4000 rpm, 500 Nm @ 2000/2900 rpm, odnosno

0-100 km/h za 10.1 sec, 80-120 km/h u četvrtoj za 8 sec ili 0-100 km/h za 6.8 sec, 80-1320 km/h u četvroj za 6.4 sec

i sve to sa tek pola litre većom prosečnom potrošnjom.

Hmmm, "teška" dilema... :rolleyes:

Ali ponovo ti kažem, batali... Konverzija nije ni tako prosta ni tako jeftina kao što možda pretpostavljaš, najmanje što moraš da menjaš je turbina i pumpa visokog pritiska, dizne, kompletnu upravljačku elektroniku motora i najverovatnije glavu, ima tu još koječega ali to je onako, na prvu loptu, mada je i to sasvim dovoljno da već digne u startu ceh na cirka 4-5 soma (ako menjaš novim delovima) a da nisi ni otvorio haubu. A tek kad je otvoriš, kreće sex... Mislim haubu... :lol: Elem, razumemo se... Valjda :dance3:

Nego, uživaj ti u tom lepom SUV-u iliti popularno "džipu", i ne popravljaj ono što radi kako treba. Na kraju ćeš sigurno pokvariti nešto... :D

PS. Tvoj motor je M57D30, taj o kojem pitaš nosi oznaku M57TUD30, a bila je još jedna "inkarnacija" tog bloka u verziji M57TU2D30. Ne znam odakle ti oznaka M57S ali ona ne postoji, makar zvanično, kao oznaka bilo koje serije ili generacije BMW motora. Just for the record... ;)

Pozz

Link to post
Share on other sites

@M54

Hvala ti na ovako iscrpnom odgovoru, sve si upravu... BTW. greska je u kucanju za M57S, ne nosi oznaku M57S vec M57N to je ono sto ja kapiram kao generalnu oznaku, dakle kada sam gledao BMWovom programu za rezervne delove moj motor (185ks) se oznacava M57, dok onaj drugi (od 218ks) se oznacava sa M57 N, e sad ove detaljnije oznake niti znam niti sam ih studirao niti sam ih gledao sta su i kako su, ali svaka cast na preciznosti...

dalje, u medjuvremenu sam dosao do jednog razlupanog X5 restajlinga, kao i do tih radionickih knjiga i vrlo brzo sam uvideo da je razlika ENORMNO nenormalno velika :blink: jebi ga... :P motor kao motor je isti, a razlika ima milion u svemu sto si ti nabrojao plus u jos milion drugih stvari, kardani i reduktor imaju neku elektronsku kontrolu, a moji su najobicniji mehanicki, i jos sto takvih gluposti... dakle, da bi se to sve 'spakovalo' i da bi sve to radilo kako treba potreban mi je jedan ceo (posluzio bi i ovaj slupan) X5 3.0d restilizovan model sa tim motorom M57 N i onda sve to fino lepo treba rasturiti i prepakovati, ali pazi.. bukvalno bih morao da ogolim karoseriju i da krenem od pocetka jer je razlika u instalaciji ENORMNA :P tako ga u startu od tog posla nema nista... :)

sto rece @Miki s38 "uradi chip i patnji je kraj" :P to ce drugar da mi reprogramira za dzabe i eto vise snage, ali ni to sada necu da radim dok ne pretresem dobro motor, turbinu, itd...

a ono sto planiram da uradim ako auto ne prodam ili zamenim i ako mi iskrsne kombinacija jeste da nabavim prednji kraj od restilizovanog modela i da mu to stavim, dakle branik, farovi, krila, hauba. cisto da izgleda mladje :P a i jednostavan je posao...

hvala na odgovoru i pozdrav!!!

Link to post
Share on other sites

Ostavi sve kako jeste, imaces problem kasnije sa prodajom, mislice ljudi da je lupano nesto itd.. Bolje neke lepe felnice nabaci, ispoliraj farove ako su mutni, ako nemas angel eye's ugradi, uradi dubinsko, ulickaj ga malo i bice vrh ;)

Link to post
Share on other sites

Ostavi sve kako jeste, imaces problem kasnije sa prodajom, mislice ljudi da je lupano nesto itd.. Bolje neke lepe felnice nabaci, ispoliraj farove ako su mutni, ako nemas angel eye's ugradi, uradi dubinsko, ulickaj ga malo i bice vrh ;)

haha, hocu, samo sto sam pljunuo sada gooomilu love za servis, alternator, prednje poluosovine komplet sa zgolobovima i do diferencijala i do tocka, a riknuo mi je i reduktor KOJI NE MOGU JEBENO NIGDE DA NADJEM CEO DAN!!!!

Link to post
Share on other sites