Recommended Posts

Skoro sam promenio hladnjak i kompletnu tecnost sam zamenio novim antifrizom. Uvek mi je temperatura stajala na 1/4 odnosno izmedju podeljka gde treba da stoji (sredina) i prve plave crte do plavog. Pretpostavio sam da je do viska jer mi je bivsi vlasnik reko da je nabudzio visko od 3.5, a mozda je samo elisu stavio jer je ova koja je bila na njemu ogromna i krilca su povezana krugom na kraju. Kako god, zamenim ja visko sa elisom i stavim od 320 visko i elisu, pa ajd kad vec menjam to, nije lose ni termostat da zamenim. I sve ja to vratio kako treba, kad temperatura opet stoji na 1/4. Kolika je radna temperatura ovog motora, odnosno koji termostat da uzmem, ovaj sto sam uzeo otvara na 80c, rekao bi da je to mozda malo-malo?

Link to post
Share on other sites

Mozda moze da se proveri na osnovu otpora, ali ne znam koliko tacno treba da bude.. nadjes drugi pa probas :)

Svakako nije lose u takvim slucajevima kada ima problema oko temperature motora istu izmeriti pouzdano nekim instrumentom,

ali ne znam gde bi tacno trebalo meriti, mozda bas na metalni deo davaca :)

Link to post
Share on other sites

Pazi ovako... Imam i drugu tablu koju sam skinuo jer sam sa njom imao raznih problema koje sam resio kad sam kupio ovu drugu, e sad na toj drugoj tabli pokazivac toplote kad je skinut kontakt krece malo ispod prve bele linije, a na ovoj je skrozirana levo da levlje ne moze, mada postoji mogucnost da ni termo davac nikad i nije radio kako treba :blink:

Link to post
Share on other sites

Termostat promenjen, stavljena neka germanska marka, cak je i na njemu utisnuto Germany i potpuno isto se ponasa kao onaj koji je bio na njemu. Aj da probam sa drugim davacem pa da javim ishod.

Link to post
Share on other sites

Danas sam izmenjao 3 davaca i sa svakim je temperatura do 1/4. Koja mogucnost jos postoji? Da nije tabla mamu joj j..m??? Ova koju imam na autu je sa bmw-a 91 godista i ima litijumske baterije i chip, a ona koju sam skinuo sa njega ima onaj kljuc pozadi i nimh baterije. Da neko nema iskustva ili znanja kakve su razlike izmedju tabli i da li zna neko da li postoje razlicite table za motoronik i k-jetronik ili se to meni pricinjava? Ajd da kazemo da je (nov) termostat neispravan, kako njega da proverim?

Link to post
Share on other sites

Ajd da kazemo da je (nov) termostat neispravan, kako njega da proverim?

Stavi ga u lonce sa vodom i na vatru. Pre nego sto pocne da kljuca voda pocece da se otvara. Ako hoces tacnu temperaturu, meri temperaturu vode.

Za proveru davaca temp rashladne tecnosti probaj da nadjes po netu koliki treba da je otpor.

Link to post
Share on other sites