Recommended Posts

Nije zabluda.

Po fabričkim kataloškim vrednostima je iskazan kompresijski odnos.

E sad, po majstorima (i ja kada mi je zatrebalo, tako sam merio) kompresija u cilindrima se meri kada je hladan motor.

Takođe po majstorima kompresija je do 30% veća od propisanog kataloškog odnosa, u ovom slučaju to je oko 14

što znači da je u redu, pod uslovom da je naravno ujednačena u svim cilindrima.

Kada je ispod kataloške vrednosti 20% motor je zreo za remont (u ovom slučaju 9).

Napominjem, tako sam merio i tako su me savetovali.

Link to post
Share on other sites

Odlicno je.I vrlo je bitno da su cifre ujednacene,do 0.5 da je razlika.

To sto je kod tebe izmereno je pritisak koji se ostvaruje u cilindru pri ekspanziji,a kompresioni odnos je samo odnos izmedju zapremina cilindra kada je klip u GMT,odnosno u DMT.

Pri merenju kompresije, odnosno pritiska, da bi dobili relevantan podatak koji se moze uporediti sa nekom referentnom vrednoscu,neophodno je merenje izvrsiti kad je motor na radnoj temperaturi,iz jednog jedinog razloga - normalna radna temperatura za odredjeni motor je svuda u svetu ista, i u Sahari i u Sibiru, a ``hladan`` motor moze svako da tumaci razlicito...hladan je ujutru i u Rusiji i u Egiptu,ali se ta temperatura razlikuje 30 stepeni.

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Nabavio sam pre par dana ovaj merac kompresije sa slike:

20151101_144902.jpg

Pa kad vec imam hocu da izmerim kompresiju na mom m20b25 motoru, kolike vrednosti su ok za taj motor? I na kraju da li da merim kad je hladan motor ili kad dostigne radnu temperaturu?

Link to post
Share on other sites

Posto vidim da ovde nema odgovora, svi majstori sa kojima sam razgovarao kazu da se kompresija meri na hladnom motoru i da klapna gasa treba da bude skroz otvorena. A samo jedan majstor mi je rekao da postoji hladno i vruce merenje :)

Link to post
Share on other sites

na vrucem motoru, karike dihtuju najbolje sto mogu. Znaci, ako hoces da prodas auto i pokazes kako je dobra kompresija, meri na vrucem motoru. A ako te zanima kakav je motor, meris na hladnom motoru. Nema nikakve zavere.

Link to post
Share on other sites