Recommended Posts

Kako se proverava ili meri ulje u automatskom menjacu na BMW 520iA 1997g? Menjac je PRDS32.

Koje ulje treba da sipam pri zameni, koji filter?

Bio sam kod par majstora u GM i niko o ovome nema pojma :)

Link to post
Share on other sites

PRDS32? Nikad čuo... Pre bih rekao da imaš A5S310Z tj. ZF 5HP18, ali naravno proveri još jednom, trebalo bi da postoji nalepnica na poklopcu menjača.

Evo ovde i upustva za proveru nivoa i zamenu ulja.. Za zamenu, treba ti filter, zaptivka i naravno ulje, koje zavisi od tačnog tipa menjača. Kada budeš saznao koji je tačno, naći ćemo i koji ulje ide.

http://www.bmwe34.net/E34main/Maintenance/Transmission/Data/E34%20Autotrans.pdf

Link to post
Share on other sites

Inace, za automatske menjace:

Gearbox oil grade

Orange label with ATF oil = Dexron II D Green label with special oil = Synthetic Mobil SCH630 (BM), part No. 81-22-9-407-305

NOTE: Never fill with synthetic or multi-grade engine oils.

Yellow label with MTF-LT-1 = no oil change necessary NOTE: MTF-LT-1 oil has been superseded by MTF-LT-2.

In case of repair only fill with lifetime oil: MTF-LT-2, part No. 83-220-309-031 6-speed (I transmission) = MTF-LT-3, part No. 83-22-7-533-818 With no label = SAE 80 (MIL-L-2105 or API-GL-4)

NOTE: Never fill with synthetic or multi-grade engine oils.

Link to post
Share on other sites

Dexron III sipaj ima razlike, ko ti ispusta nek ti ispusti i iz turbine obavezno u protivnom nema svrhe menjati ga. Pod obavezno i novi filter u menjac. Staje izmedju 7 i 8L

Link to post
Share on other sites

Nikako Dexron II, uništićeš menjač.

Ja iskreno, na tvom mestu se ne bih zezao, menjač je skupa sprava. Nov repariran je preko 4k evra, a polovan pitanje kakav možeš da nađeš, za koje pare, u kakvom stanju i koliko će te koštati ugradnja ako svoj zezneš.

Ja sam stisnuo zube i novčanik i otišao u Deltu i odradio zamenu ulja. Delovi (ulje, filtar, zaptivka) i rad sve zajedno izaći će te oko 200e, a dobiješ i garanciju da je urađeno kako valja i stavljeni originalni delovi i BMW preporučeno ulje. Nije mala para, ali opet, mirno spavaš.

Link to post
Share on other sites

Nikako Dexron II, uništićeš menjač.

Ja iskreno, na tvom mestu se ne bih zezao, menjač je skupa sprava. Nov repariran je preko 4k evra, a polovan pitanje kakav možeš da nađeš, za koje pare, u kakvom stanju i koliko će te koštati ugradnja ako svoj zezneš.

Ja sam stisnuo zube i novčanik i otišao u Deltu i odradio zamenu ulja. Delovi (ulje, filtar, zaptivka) i rad sve zajedno izaći će te oko 200e, a dobiješ i garanciju da je urađeno kako valja i stavljeni originalni delovi i BMW preporučeno ulje. Nije mala para, ali opet, mirno spavaš.

Zar mi ti ne rece u predhodnom postu da ide Dexron II?

Link to post
Share on other sites

Zar mi ti ne rece u predhodnom postu da ide Dexron II?

Jok brate, gde ja to rekoh? Ako ipak želiš sam (ili kod univerzalnih majstora) da menjaš ulje, prvo budi 100% siguran koji menjač imaš. Ja pretpostavljam ZF 5HP18, ali moraš da proveriš. Trebalo bi da postoji nalepnica na njegovom poklopcu (s donje strane auta). Kad to utvrdiš, videćemo po BMW specifikaciji koje ulje ide. Nemoj da se zezaš pa da radiš napamet i sipaš bilo koje ulje da se ne bi kasnije možda kajao i imao štetu!

Link to post
Share on other sites

Jok brate, gde ja to rekoh? Ako ipak želiš sam (ili kod univerzalnih majstora) da menjaš ulje, prvo budi 100% siguran koji menjač imaš. Ja pretpostavljam ZF 5HP18, ali moraš da proveriš. Trebalo bi da postoji nalepnica na njegovom poklopcu (s donje strane auta). Kad to utvrdiš, videćemo po BMW specifikaciji koje ulje ide. Nemoj da se zezaš pa da radiš napamet i sipaš bilo koje ulje da se ne bi kasnije možda kajao i imao štetu!

Greska, kasper kaze > Orange label with ATF oil = Dexron II D Green label with special oil = Synthetic Mobil SCH630 (BM), part No. 81-22-9-407-305

Link to post
Share on other sites

Ne igrajte se površnim informacija i preporukama kada su ulja u automatski menjač u pitanju.Takva se određuju samo po preporukama koje je BMW odredio,Objašnjenja koje daje Mobil,Castrol.... su samo delimičnog karaktera..

Link to post
Share on other sites