Eksplodirala mi je usisna grana


Recommended Posts

Juce ujutro sam imao eksploziju plina u usisnoj grani.. iako ima antidetonator ovaj put nije reagovao ( ona gumica sto se prevrne kad dodje do eksplozije) ipak mi je puklo crijevo od usisa na samom motoru se odvojilo pored one selne. To crijevo je zrelo za zamjenu zato je i puklo i promijenicu ga sutra jer je danas neradan dan pa nista neradi nego imam drugi problem. Meni auto neradi na benzin vec samo na plin i poslije te detonacije iako sam zakrpio to crijevo prilicno dobro vise nece da mi se upali auto na plin. Normalno je palio uvijek sa nekim razumnim verglanjem kad je hladan onda treba 2 sekunde da upali a kad je topao odmah upali netreba ni sekund.

Otvarao sam kuciste filtera i pregledao klapne , vidim ona klapna normalno radi sto je u kucistu sasvim fino se pomjera a na izlazu iz kucista se zaglavljivala ona druga klapna pa sam je rijesio i sad normalno radi ( neznam strucne nazive tih klapni ali cini mi se da je prva u kucistu klapna gasa a ova na izlazu da sluzi da se motor brze ugasi prilikom gasenja tako sto mu zatvori usis !? )

Zasto nece da se upali auto?? Sta sad moze biti razlog?

Sve je normalno radilo do te eksplozije plina..

Verglao sam bukvalno citav minut i nisam ga mogao upaliti.

Link to post
Share on other sites

Verovatno ti je spalo jos neko crevo... Pogledaj ispod leptira treba da ima jos jedno malo crevo koje ide u G... I prekontrolisi sva creva koja se kace na usisnu granu... I protokomer takodje!

Link to post
Share on other sites

Odoh opet odspojit crijevo od kucista filtera do motora i izvadit ga van da ga pregledam detaljnije i da vidim ostala crijeva.. meni je drug rekao da protokomjer nemora raditi na plinu ali da mora na benzinu !?

Link to post
Share on other sites

Jeste ali drug ti nije rekao da ako klapna od protokomera zaglavi da plin nema gde da prođe.Dakle otvori skroz tu klapnu protokomera,pregledaj lepo da nema negde falš vazduha i mora da upali.Inače pošto det.klapnica nije reagovala taj ti je uvio klapnu na protokomeru ko palačinku.

I otkloni uzrok detonacija inače nema vožnje.

Link to post
Share on other sites

Ponovo sam detaljnije pregledao sva crijeva i na jos par mjesta nasao pukotine i sve sam do dobro zadihtovao. Nisam dirao protokomjer jer neznam gdje se nalazi on tacno. Nakon 20 sekundi verglanja upalio je :) I krenem ti ja sam srecan eto reko rijesio sam :) kad ono eto cuda.. potrosnju mi pokazuje minumum 20L pa sve do preko 30L a ispod 20L nespusta nikako!!! Znaci ugrijan motor mi tu potrosnju pokazuje , znam da to nije tacna potrosnja ali ranije mi je pokazivao prosjecno po gradu do 10L ako se vozi u 3 brzini. A vidi sad zla.. ja idem nizbrdo i pustio gas a potrosnja mi pokazuje 20L a kad je ravno drzim normalan gas a potrosnja skoci na 30L i vise..

Sta me sad zeza ?? Sta bi moglo da bude !? I gdje se taj protokomjer nalazi da mu pregledam klapnu.. Hvala vam svima na dobroj volji !!!

Moram sutra potraziti to crijevo usisa sto sam krpio pa da ga zamijenim.. ovo je samo privremeno iako sam ga dobro zakrpio.

Link to post
Share on other sites

Evo ovo što kolega čačka je protokomer,međutim kod njega stoji skroz otvorena klapna,ona treba da bude zatvorena,lako pokretna i da se pomera pri dodavanju gasa.Mada i dalje mi nije jasno kako radi na benzin :blink:

Link to post
Share on other sites

A tooo je protokomjer, pa ja sam to vec otvarao i gledao i sve je OK znaci bas kao sto si rekao.. zatvorena je klapna, lako pokretna znaci ide bas lako a dal se pokrece kad dodajem gas to nisam gledao vjerovatno da radi !? Nije nimalo deformisana niti zaglavljena klapna od protokomjera..

Link to post
Share on other sites

Izgleda da je potrosnja OK, provjericu detaljnije cim krenem na neki dalji put.. necu ni obracat paznju na pokazivac potrosnje. A inace je sad sve OK crijeva sam odlicno rijesio metodom uradi sam. Nisam uspio naci nigdje orginalno crijevo usisa zraka za moje auto.. citav grad sam prevrno i nigdje nema ni na otpadu ni u radnjama. I ajd reko da odem pogledat u kakvom su stanju membrane isparivaca i filter plina kad ono niko nema membrane za tomasseto isparivac tip AT-07 , ali imaju filter plina.. ajd reko nek se on zamijeni jer ga ja nisam mijenjao otkad je auto kod mene medjutim kad je covjek izvadio filter kaze mi izgleda druze da ni ovaj vlasnik prije tebe ga nije nikad mijenjao :) bio je toliko zapusen da mi nije jasno kako je prolazio plin uopste..

A sto se tice isparivaca svi su mi predlagali da kupim od njih LOVATO isparivac jer za njega ce kasnije imati gumice za zamjenu :) na sta sam se slatko nasmijao jer smo ustanovili da je isparivac u dobrom stanju.. a dok strada ja cu do tad da nabavim gumice za tomasetto jer sam cuo da u Srbiji toga ima.

Potrazicu jos malo ovdje kod nas pa ako nebude nigdje na vrijeme cu da to pribavim iz SRBIJE!

Jos nesto, nakon eksplozije plina primjetio sam jednu cudnu stvar, auto kad upali hladno ne podigne se ler gas na 1700 obrtaja kao obicno vec ostane na 1000 obrtaja bas kao i kad je ugrijan i isto je sad i kad je topal i kad je hladan vazda mi ler na 1000 obrtaja.. znam da ce se sporije ugrijati tako ali to mi nesmeta nego smeta li autu ta novonastala situacija i zbog cega se to sad desilo?? :)

Link to post
Share on other sites