BMW e46 veliki problem sa motorm


Recommended Posts

Kao prvo pozdrav svima.

Vlasnik sam BMWa e46 (150ks) i pre 15ak dana imamo sam problem sa letirom na usisnoj grani, koji je zavrsio na ventilu, ali je zato njegova osovinica zavrsila u cetvrom cilindru. Kada sam skinuo glavu, imao sam sta i da vidim, cilindar sa risovima, klip prilicno rasturen..... Skinuo sam motor i hilznovao 4-i cilindar, ostali su bili u redu. Motor je sklopljen, sve izmenjano, ulje filteri antifriz, svi dihtunzi, 4-i klip, poskidani letirici sa usisa....

Horor sledi opet... intecooler nije opran od ulja.... Motor uredno starovao, radio na leru do radne temperature, sve radi kao sat, nema problema nikakvih, ne curi ulje, antifriz, sve kako treba da bude....

Probna voznja....

Na nekih 3,500 obrtaja, zachuje se trokiranje propraceno uz dim na uspuhu (bukvalno posle 25-30 minuta od kad je motor upaljen od zamene gore neavedenih delova).

Ugasim odmah motor, odslepam do garaze, izmerim kompresiju, prvi 31, drugi 31, treci 0, cetvrti 31.

Posle skidanja glave, horor na sceni drugi put, treci klip je izgoreo (istopio se) i ponovo napravio riseve samo ovaj pun na trecem cilindru.

Moje pitanje je: dali je moguce da je motor usisao zaostalo ulje iz intercoolera i tako istopio treci klip ili po sredi moze da bude nesto drugo?

Vazno je da napomenem da se istopio i treci grejac koji je na istom tom cilindru, sto znaci da je temperatura bila znacajno visa nego sto bi strebalo. Hvala u napred.

Link to post
Share on other sites

Hvala na savetima, jos jednu stvar nisam napisao... naime stub izduvnog ventila je na pola istopljen i to iznad same "pecurke".

Hteo bih jos jedan savet ako je moguce. Imam menzure za proveru dizni na common rail-u.

S obzirom da bi treca dizna trebala da ubrizgava dosta goriva, po logici bi trebalo da menzura koja stoji na razvodu treceg cilindra bude najpraznija, ako sam ja to dobro skontao?

Nabavio sam i dijagnostiku (inpa) pa cu probati da pogledam i "live" stanje dizni u radu.

Da li mozda imate jos koji savet kako bih mogao da proverim?

Hvala jos jednom na savetima.

PS.

nije fals vazduh na trecem cilindru 99%... sve izgleda dobro.. dihtunzi, ne vidi se nigde da je mogao da falsira.

Link to post
Share on other sites

Najvise mrzim, kada vidim post koji na kraju ostane ne zavrsen, tj. bez resenja, pa cu nastaviti da pisem sta sam sve uradio i kako sam prosao, pa mozda nekome i pomogne ako bude u slicnoj situaciji.

Leak-off test uradjen sa menzurama (na razvodu dizni) i sve dizne su u okviru 10% na leru.

To bi trebalo da znaci da je sve OK, medjutim, INPA pokazuje ovako nesto http://imageshack.us/photo/my-images/851/photo2k.jpg/

drugi i treci cilindar stoje na 0.00 na leru, treci se pomakne na 0.01 pod gasom, ali drugi nista.

Odlucio sam da skinem dizne, ne rizikujuci da ponovo istopim neki od klipova, i odnesem ih u Bosch servis (Stopanja kod Trstenika).

Sutra pre podne nosim dizne, cena je od 50-150 evra po dizni, nadam se da ce posle reparacije sve biti kako treba, pogotovo kad cenu uzmem u obzir.

Javljam se sutra-prekosutra sa novim informacijama.

Link to post
Share on other sites

Imao sam sličan problem, u AE elektroniku na bezaniji su mi popravili računar nakon čega je nastala igranka bez prestanka. Prvo mi je dizna istopila klip, sredjeno, onda sam vozio čitavih 10.000km kad mi se opet isto desilo samo ovaj put je i leptir bio u cilindru, majstor sredio drugi put ( napomenuću da kad je prvi put radjeno da su dizne proverene i sve je bilo ok a kod drugog puta sam nosio sve dizne na ponovno sredjivanje), iako je uradjena full generalna motor ne radi kako treba a majstor ne zna rešenje nakon čega odvozim auto kod Stefanovic-a u Mladenovcu. Čovek nekoliko dana proverava šta bi moglo biti i zaključuje da je kompjuter u problemu. Uradjena zamena kompjutera nakon čega auto napokon proradi. Od svega što se autu dogodilo na kraju se zapuši i katalizator. Izvadim katalizator i nakon svega čipujem auto. Išao je extra ali sam ja vec izgubio poverenje u njega pa ga nakon predjenih 20.000km od uradjenih radova prodam. Koliko sam primetio današnji vlasnik se i dalje voza.

Link to post
Share on other sites

Dizne odradjene danas, sve 4, zamenjeno sve u njima, stanje dizni je bilo ocajno, cena prava sitnica 74.000 dinara :(

Sutra montaza, pa javljam kakva je situacija i sa radom i sa stanjem na dijagnostici.

Link to post
Share on other sites

pa ti posle vozi dezela zbog radi ustede jer benzinac vise trosi ;)

za benzinaca za te pare kupis sve 4 nove dizne i ostane ti kusur za mali servis i jedno dobro jedenje i pijenje u kafani. o nerviranju i besanim nocima da ne govrim. to ne moze da se plati.

Link to post
Share on other sites

Čovek je imao peh... Ima i ljudi sa benzincima kojima je pukao blok motora, što se dizelašima ne dešava... Ali ostaje činjenica da evrodizel više nije i nikad neće biti jeftiniji od benzina i da dizelaši (polovnjaci, kakvi se sada kupuju) imaju neke skup(lj)e komponente koje će pre ili kasnije biti za zamenu; plivajući zamajac, boš pumpa, turbina, dizne, DPF, itd, čija zamena/popravka veoma lako anulira svu uštedu u potrošnju goriva. A ko prelazi veliku kilometražu lako benzicima ugradi gas, pa ispadnu još jeftiniji od dizelaša za vožnju... A o traktor zvuku dizelaša obaška priča.

Svejedno, ostaje činjenica da ljudi vole polovne dizelaše pa to ti je... Dobro vuku i naizgled su jeftiniji za vožnju, ali...

Link to post
Share on other sites

Moja neka teorija, sto se dizela tice, je da se kupuje iskljucivo nov i ako za relativno kratko vreme (dok je u granciji) zelis da predjes veliku kilometrazu. Jedino se tako isplati. Naravno i premium selection dolazi u obzir kad je polovnjak u pitanju. Sve ostalo je macka u dzaku ali fakat je da sa benzincem ne mozes da imas tako enormne troskove vanrednog odrzavanja pa sve i da mu pukne blok motora.

Link to post
Share on other sites

Evo i mene sa malim updatom.

Dizne rade odlichno, sve je u najboljem redu za sad. Od zamena dizni sam presao oko 300km.

Nadam se da je mukama kraj. Hvala svima, jos jednom, na savetima. :)

Link to post
Share on other sites