Recommended Posts

--- moj 320d(100Kw) kad je haldan upali i 2-3 sekunde trokira, rpm stoji na ~500 i nakon toga se stabilizuje i proradi normalno. za vreme tog trokiranja izbaci na auspuh beli ili vise smedjkasti dim koji se nakon toga razidje i posle sagorava normalno. dali ima neko predstavu sta bi to moglo da bude da me ne kidaju majstori po gradu???

--- kad ga ugasim osetim vigracije motora znaci ono zatrese se i stane?? sumnjam na drzace motora???

--- auto dobro prima gas i ide ko nevreme ali kad radi na leru (800rpm) i dodam mu gas i to onako normalno na auspuhu ne izbaci onaj cisti providni crni dim vec je kao smedjkast takodje ja sumnjam na diznu ili vise njih ????

ako o ovome postoje vec topici ja se izvinjavam jer ih nisam video.

Link to post
Share on other sites

sutra teram kod majstora ako dodjem na red...

danas mi izgleda ode i neki ABS senzor jer se upalise ABS, ASR i lampica za rucnu kocnicu.... :(

Link to post
Share on other sites

"--- kad ga ugasim osetim vigracije motora znaci ono zatrese se i stane?? sumnjam na drzace motora???"

Ja imam isti problem i na servisu su mi na prvu rekli da je nacet plivajuci zamajac, na pitanje kakvi su mi nosaci motora dobijam odgovor pukli oba! Elem zamenim oba ali i dalje se oseca, doduse mnogo manje, da se zatrese auto kad ga gasim. Zakljucak menjanje plivajuceg jedino resenje :(

Inace i meni se do sada desilo 2 puta u roku od 6 meseci da mi se ukljuce lampice abs, asr i rucne ali posle nekoliko km se ugase same i ne ukljucuju se ponovo i tako 3-4 meseca pa opet, nisam siguran sta se tu desava, pa ako ima neko ideju sta moze to da izaziva?

Link to post
Share on other sites

@KGBoy

samo mi i plivajuci zamajac fali, nego da resim prvo ovo sto trokira po malo prilikom paljenja na hladno pa cu da vidim onda sta cu sa tim vibracijama prilikom gasenja (drzaci, zamajac ili nesto trece).... :unsure:

Link to post
Share on other sites

i sta kaze cika majstor, jesi resio problem

nisam jos resio problem trokiranja, inace sam iz Knjazevca tako da cu morati da cekam red kod majstora jos neko vreme, uglavnom sipao onaj dizel na MOL pumpi sto je sa aditivima i sad mi se desava da zatrokira ali mnogo redje. verovatno je neka dizna, kad resim javljam sta me je zezalo.....

u medjuvremenu sam kontrolisao potrosnju ulja znaci za ovih ~500km nije potrosio tako da kazem ni 1mm na meracu, isto vazi i za nivo vode tako da sam sa te strane miran ...

Link to post
Share on other sites

koje drzace motora preporucujete ???

ono trokiranje jos nisam resio ali sam u medjuvremenu kod jednog komsije koji radi mehaniku proverio drzace motora i jedan je skroz iskidan a drugi je pri kraju... :angry:

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Evo ljudi ozivljavam temu:

- problem koji sam imao sa trokiranjem motora (is prvog posta) kad upali se bio povukao tako da nisam nista resavao evo vec godinu i nesto dana ali u zadnje vreme se isti problem poceo ponovo da javlja, u stvari problem nikad nije ni prestao samo sto se manje osecao do skora, sad se sve intenziviralo... Vec sam bio resio da cu da trazim nekog sa dijagnostikom i nasao jednog majstora koji se vise bavi ugradnjom plina ali ima Delphi dijagnostiku i ugovorili mi to za veceras, kad je auto juce na parkingu nakon paljenja i rada u mestu jedno minu mozda i dva (dok sam cackao po radiju) nakon kratkog dodavanja i pustanja gasa ponovo poceo da trokira, tad mi je bilo jasno da je stvar hitna, danas bio na dijagnostiku i sad se ni ja a ni ovaj majstor ne razumemo nesto pretarano pa sam razultate hteo da podelim sa vama i cujem vas cenjeno misljanje:

(uradio sam i slike ali da ne pravim cirkus objasnicu)

-prvo sto smo primetili da atmosverski pritisak octava sa 0.00 milibara.. ??????

-na live diagnostici turbina lepo puni cak daje i nesto malo vise od zeljene vrednosti tipa zeljana vrednost 987 a ona puni 1015

-na testu pumpe prvi problem je sto su normalni momenti ubrizgavanja prema dijagnostici (-3.5 do 0.5 stepeni) u mom slucaju kad upalim motor prvih 5-6 sekundi ubrizgava na -40 stepeni i za to vreme radi onako ostro a nakon toga se spusti na -16 stepeni i tu stoji sto je 4.5 puta manje od minimalne normalne vrednosti (ubizgava mnogo rano) ??????

-nakon brisanja gresaka i voznje jedno 15 minuta prijavio je istu gresku koja se javila i prilikom prvog ocitavanja:

42 -DDE module (EEPROM and configuration)

u help prozoru pise da se mora uraditi kalibracija ako se pojavi greska -DDE 42:

https://www.dropbox.com/s/z96crirgrvyokss/IMG_20151207_213850.jpg?dl=0

- sad pitanje :

sta je u stvari ta greska 42 - DDE i dali je bezbedno uraditi kalibraciju tog selenoida posto Delphi dijagnostika nudi tu opciju????

DALI OVO IMA VEZE SA TJUNINGOM automobila koji je uradjen u Pro Tuning radionici u Nisu (takav sam auto kupio), zvao sam ih i oni kazu ako zelim da ce mi vratiti fabricke mape besplatno????

Link to post
Share on other sites

mozes li napraviti video zapis da vide ljudi sta se zapravo desava sa tvojim autom, mada je i to tesko proceniti na osnovu klipa al ajde. S obzirom da je doslo hladnije vreme, senzori malo hoce da zezaju sto ne znaci da su crkli, u tom slucaju hoce auta da rade na malo vecim obrtajima pa polako spustaju. Ono sto vidim kod tebe je da radi na 500, to bi vec morao na bmw dijagnostiku, delfi jeste dobra, ali svaki brend ima dijagnostiku za sebe veruj mi, moras na inpu ili tako nesto vezano za bmw da ti se prekontrolisu dizne i ostalo, na forumu se retko kad resavaju ovakvi problemi, za to sluze majstori :)

sto se tice cipa, svaka ciptjuning kuca u kojoj je radjena mapa besplatno je skidanje mape u roku garancije, recimo revo daje na 3 godine, posle moras da platis.

proveri pumpu goriva buraz btw, vidi sa nekim ko se razume da li radi kako treba na dijagnostici.

Link to post
Share on other sites

Ne pokusavam ja Stefane da resim problem zato sto ne zelim da platim vec zato sto nemam u gradu (Knjazevcu) nekog specijalizovanog majstora za BMW cak nisam siguran da neko ima INPU i da zna sa njom sta da radi, sve su to majstori univerzalci, jedino mi ostaje da uzmem slobodan dan i odem u NIS kao jagnje na klanje jer tamo mogu da mi rade sta hoce, ne znam dali ima u Zajecar neki provereni majstor za BMW...

Link to post
Share on other sites

To trokiranje kad ga upališ se javi samo kad je jako hladno, recimo ispod 5C?

Ako je to slučaj, onda imash problem sa grijačima ili relejom grijača. Simptomi toga su upravo ti kako si napisao , kad je jako hladno, motor upali ali samo sa recimo 2 ili tri cilindra, a onaj na kojem je neispravan grijač dimi i motor trokira. To prestane poslije par sekundi kad se i taj cilindar aktivira i prestane dim i trokiranje.

Provjeri grijače i relej grijača.

Link to post
Share on other sites

Ma stalno se javlja, samo je mnogo manje izrazeno na +20 ... Relej radi, cuje se kad skljocne da ugasi grejace i pojaca svetlost u kabini... Mogu da proverim i grejace, to je najmanji problem ali nebi se desilo da posle minut-dva rada u mestu ponovo pocne da trokira...

Sent from my P6-U06 using Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Napokon doso dao INPE:

ovo su slike:

https://www.dropbox.com/s/fh58ycw8ij6suds/INPA%205.02.rar?dl=0

cetvrta slika je sa ugasenim motorom a peta sa upaljenim, tu se vidi da luftmase (air mass) kad je motor ugasen ocitava (verovatno protokomer) 6Kg/h a kad je motor u radu znaci na ler gas stoji !32,4...

dali ovo znaci da mi je protokomer los, napominjem da sam ga cistio skoro i to onim Likvi Moli sprejem bas za MAF senzore...

na prvoj slici se vide dve greske sad je ova prva verovatno do protokomera a druga nesto u vezi grejaca, pa molim nekog ka se razume da mi to prevede na jezik obicnih smrtnika... mozda moze negde da se ukuca error code ali ja ne znam gde da bih dobio objasnjenje...

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Tek sada resio problem sa pocetka ove teme, sto zbog moje neodgovornosti sto zbog toga sto i nije bilo nesto strasno do pre mesec dana ...

-znaci kako je vreme odmicalo auto je sve teze i teze palio bez obzira na spoljnu temperaturu, od muke sam i dizne skinuo, dve ispale lose pa sam uradeo remont 110e. i kad nakon toga nije ponovo hteo da pali doslo mi je da ga polijem benzionom i ... , na kraju je sve vreme bila u pitanju gumica na srafu za blokiranje osovine Bosch pumpe PN 13512248187 !!!!

http://bmwfans.info/parts-catalog/E46-Sedan/Europe/320d-M47/L-N/browse/fuel_preparation_system/diesel_injection_pump/

nosi oznaku 3 na slici

ispada da je gumica popustila i kad auto stoji da navuce vazduh u pumpu te zato nije hteo da pali a i kad upali trebalo mu je 1-2 sekunde da smiri rad motora, trokirao je i isterivao beo dim na auspuhu...

nisam mogao da nadjem bas original gumicu da kupim pa je stavljeno sta se kao najbolje uhvatilo i za sada drzi vodu ( vakum :) ) ali cu morati da potrazim negde da kupim original posto dimenzije nisu bas standardne pa ako ima neko predlog...

Link to post
Share on other sites

nisam, probacu sutra nego nisam siguran da imaju ta najsitnija crevca ...

po Bosch servisima gde sam zvao svi kazu posalji pumpu pa ce ti mi resimo :pleasantry: ... verovatno za 550e...

Link to post
Share on other sites

Sve moze da se naruci u Delti. Problem moze da bude samo ako BMW ne prodaje tu gumicu kao rezervni deo, sto, u ovom slucaju, nije logicno jer se na linku koji si postavio jasno vidi da taj dihtung ide odvojeno, da ima svoj kataloski broj i da kosta 2,79USD. Racunaj da je kod nas malo skuplji zbog carine i visokih marzi koje imaju ovlasceni prodavci.

Link to post
Share on other sites