Recommended Posts

Pozdrav svima,e ovako

kupio sam 318i e30 75 KW i odlucio da ubacim TURBINU :dance2:

Kupio sam i nju KKK od golfa 2

e sad bi mi dobro dosla pomoc od nakog ko je imao iskustva sa tim

necu neku pretjeranu snagu max 150KS

dali neko zna podatke za pritisak goriva, koje dizne, koliki boost itd..

Protokomjer ce povecati kolicinu goriva ali ako opet bude siromasna smjesa stavljam dizne od 2.5

pokusacu sa boostom od max 0.5 Bar i dizne od 2.5

e sad sta ce biti sa kocnicama i gdje da stavim protokomjer na ulaz u turbinu ili da ga ostavim gje je

ako iko ima korisne informacije samo pisite

hvala

DSC00042.JPG

DSC01053.JPG

Link to post
Share on other sites

Uf......sad cu ja da ti ubijem volju za prepravkom :dance2:

Pre svega moras da smanjis kompresiju.

Motori predvidjeni za nadpunjenje imaju manju staticku kompresiju da bi mogli da trpe vecu dinamicku kompresiju, odnosno veci pritisak punjenja. Isto vazi i za atmosferce, odnosno motore koji standardno nemaju turbinu, odnosno imaju vecu staticku kompresiju i samim tim ne mogu da trpe velike pritiske nadpunjenja jer bi u tom slucaju dinamicka kompresija bila prevelika.

Do 0,5 Bara nece nista da se desi motoru, ukoliko je odrzavan i ne praistorijski. Ovaj nadpritisak moze da se koristi provereno do kompresije 10,5:1

I dobici nisu uopshte zanemarljivi, orijentaciono +15-20% KS i +20-30%Nm. Po ugradnji Low Pressure Turbo-a u masi sluchajeva nije potreban remap, jer se ECU mozhe "izboriti" sa novim podacima.

LPT turbo na motor sa kompresijom normalnom za atmosferca, 10:1 i vise, moze da ide, ali sa jako malim pritiskom tako da je uopste pitanje da li se isplati toliko se zezati. Na stranu to sto cete imati konstantne probleme sa knockom, LPT turbo na autu koji maltene pojma nema da radi sa overloadom - i sta se desava?. To da ce auto odnosno ECU sam iskompenzovati potrebu za gorivom - do neke granice. Koja je jako niska. Gde ces staviti protokomer? Ispred turbine ne valja, nece raditi. Iza turbine opet ne valja, stavljas pod pritisak sam protokomer. Dakle kako ce motor znati koliko i sta da iskompenzuje? Dodatna dizna? U praksi ne radi ni izbliza toliko dobro, naprotiv. Da ne pominjem nase gorivo sa kojim imate detonacije i bez preterivanja sa kompresijom... Sve u svemu, turbina cak i sa malim pritiscima, na motoru koji nije modifikovan za overload, donosi malo dobitaka i puno problema.

Moj savet: zaboravi na ovo sto hoces, posebno sto hoces da teras sa malim pritiskom.

Link to post
Share on other sites

Svaka cast, ne gubi volju jer ako ne probas nikad neces znati sta ce se desiti,najvaznije obavezno ubaci brizgaljke za ulje i protokomer ispred turbine.Da bi protokomer radio kako treba moraces ugraditi wastegate ventil na izduvnu granu da rastereti turbinu pri postizanju pritiska.Sigurno ces biti zadovoljan pritiskom od 0,5-0,6bar,a sto se tice dizni od 318m10 i 325m20 to su plave dizne i iste su , resenje su zute dizne sa m30.Za smanjenje kompresije najednostavnije resenjeti je da narucis klingeritno-bakarni dihtung glave debljine 5mm i resio si i taj problem.Mapiranje ti nije potrebno jer m10 motor ima stari tip paljenja tj razvodnik koji se preko male elektro-vakum-pumpe moze nastelovati da kada turbina pocne da filuje ,vrati ugao paljenja za nekoliko stepeni ,smesu i odnos gorivo-vazduh ces podesiti na protokomeru.Uradi to i bices vise nego zadovoljan kad shvatis kako i mali cetvorocilindras moze stati na crtu i dosta vecima od sebe .Puna podrska sta treba zoviiiiiiiii

Link to post
Share on other sites

Definitivno ne odustajem, trenutno je u izradi izduvna grana, pa kad sve to montiram i kas pocnu problemi bice pitanja :dance2:

Dihtung cu nabaviti ali za brizgaljke i kako ih ugradtiti namam resenje pa bmw klinik pomozi ako imas koju sliku bilo bi lepo i neko objasnjenje oko ugradnje

Turbina ima wastegate na sebi ali namam pojma na koji pritisak je podesena pokusacu naci podatke posto je od golfa2

hvala puno

Link to post
Share on other sites

Teorija vs praksa :dance2:

Nista, samo cepaj, evo imas pomoc od coveka koji se bavio tom problematikom u praksi.....pa ce valjda nesto da bude od toga.

A ono sto me stvarno zanima je koliko na kraju kosta to zadovoljstvo, jer mi se cini da za manje para mozes da nadjes neki npr. M50 ...i letis

Link to post
Share on other sites

Ma nije fora samo u motoru..lepo je igrati se...kad znas da imas turbo,drugaciji je osecaj a i tu spravicu nema bas mnogo ljudi!!!!Podrska i srecno pa ocekujemo rezultate!! :dance2:

Link to post
Share on other sites

samo ti cepaj stavljaj taj turbo i uzivaj ne osvrci se na nepotrebne komentare....ne znaju ljudi da ti imas manji odnos tezine u prednjem delu auta i 4cyl sto ce te ispucati sa starta :pilot: a sa tom 3.5icom ces ostati da potpisujes :lol: u mestu!!

uzimaj obavezno i blow off ventil on ce ti cuvati motor...on ti sluzi da izbacis visak pritiska iz motora kada pustis gas.!!

Link to post
Share on other sites

ako mislis na blow off valve krece se cena kod nas od 50e pa navise ja sam svoj platio 150e...

a za ostale poduhvate javi se kliniku pa ce ti on objasniti :pilot:

Link to post
Share on other sites

svaka cast za projekat .....

istina je da ces proci brze i jeftinije ako ubacis veci motor .... ali .... neces imati avanturu kakva te ceka sa ovim sto si zamislio a jos veca car je u tome sto ces imati cetvrtaka koji ide kao jedan solidan sestak ..... srecno sa radovima

Link to post
Share on other sites

hvala na podrsci. radovi pocinju cim uhvatim vremena a do tad skupjlam dijelove .

cujemo se ako nesto zapne. pozzZz...

Link to post
Share on other sites