Recommended Posts

Imam pitanje za visko ventilator.. Primetio sam da cim upalim auto visko pocinje da se vrti(propeler),bez obzira sto je hladan. Pitanje je da li propeler treba da se vrti non stop ?

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Mozda ga je zavario neko. To vidjam stalno. Ljudima "vrisne" visko, zavare ga on se vrti konstantno, jeftinije im je od kupovine ispravnog. Od kada se vrti tako?

Link to post
Share on other sites

ne treba da se vrti stalno... on ima malu lamelu u sebi i kada se zagreje on zalepi pa pocne da hladi tj. da vrti a kada nije zalepljen on se vrti lagano bez obzira na to koliki gas dajes...Visko ili ti je blokiran ili zavaran... Pod blokiran mislim da je zalepio i nepusta. Znaci neispravan.....

Link to post
Share on other sites
Mozda ga je zavario neko. To vidjam stalno. Ljudima "vrisne" visko, zavare ga on se vrti konstantno, jeftinije im je od kupovine ispravnog. Od kada se vrti tako?

A jel moze ako je visko zavaren da se ventilator okrece rukom, kad je motor ugasen?

Pozdrav

Link to post
Share on other sites

Naravno da postoje razlike kako visko vrti kada je ugrejan auto i kada je hladan. Razlike su ogromne. Jenostavno kada je visko ispravan i kada upalis auto mozes visko zaustaviti malim prstom. Vrti se onako bez veze, u opste ne zalepi. Dok kada je auto ugrejan i das gas cuces kako visko "huci" dok tog zvuka kod hladnog motoras nema. Samim tim razlika je ogromna. I da ne gurajte malic kad je vruc motor, jer moze da se ostane bez istog.

Vece stete i posledica kod zavarenog viska i nema nesto puno. Naravno auto ce dosta teze dolaziti do radne temperature, a i "veli narod" da je i potrosnja u tim situacijama nesto veca. Zbog toga sto visko vrti konstantno i zato sto motor teze dolazi do radne (optimalne) temperature, a svi vrlo dobro znamo da je tada potrosnja naj ekonomicnija.

Visko bi bilo dobro da se zaustavi u sto kracem roku, ne moze odmah. Ali nije bas dobro kad ostane da se vrti malo duze. Odnosno kad je ugasen motor i pokusas da ga zavrtis ne bi bas trebalo da se vrti otkoceno....ono kao vetrenjaca vec da pruza neki otpor.

smorih

Link to post
Share on other sites
Dok kada je auto ugrejan i das gas cuces kako visko "huci" dok tog zvuka kod hladnog motoras nema.

...smorih

da, da, visko huci i kad je motor hladan i covek je mogao da ga zaustavi samo nekom krpom...Da, receno mi je da je verovatno zbog toga potrosnja za nijansu veca...Pa dobro, ne bih ja tu nista dirala jer losija bi bila obrnuta varijanta.

Smorio se covek dok je objasnio tako da meni bude jasno :lol:

Link to post
Share on other sites
Smorio se covek dok je objasnio tako da meni bude jasno smile.gif

Ma ne, ne, ne....rekoh smorio sam ovim dugim tekstom. Drago mi je da sam bio bar malo od pomoci. Sto se tice obrnute varijante, da visko nece da duva to bi bilo problematicno. :lol:

Link to post
Share on other sites
o.k., ako ne dize mnogo kad ides uzbrdo ili kreni-stani po gradu.

cuo sam da ako nije otiso lager na visku a to se jako lako utvrdjuje moye da se servisira i to negde u uciteljskom naselju da li ste culi nesto o tome

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

meni je izgleda visko zalepio...sporo dostize radnu temperaturu (sto se tice kazaljke) a sto se tice grejanja, katastofa lose...mlako...u sustini, izgleda da stalno vrti na najvecoj brzini i tako non stop hladi tecnost....sta raditi? kako da proverim da li moze da se servisira ili mora drugi visko? i ako neko zna gde se servisira isti...bilo bi mi od pomoci...hvala

Link to post
Share on other sites
meni je izgleda visko zalepio...sporo dostize radnu temperaturu (sto se tice kazaljke) a sto se tice grejanja, katastofa lose...mlako...u sustini, izgleda da stalno vrti na najvecoj brzini i tako non stop hladi tecnost....sta raditi? kako da proverim da li moze da se servisira ili mora drugi visko? i ako neko zna gde se servisira isti...bilo bi mi od pomoci...hvala

Crko ti je termostat, odnosno zalepio na otvoreno, a visko mozes da proveris jel zakovao tako sto ces probati da ga vrtis dok je ugasen motor.

Link to post
Share on other sites